
Копія
Справа № 822/1077/18
УХВАЛА
18 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. , суддів Ковальчук О.К. , Лабань Г.В. розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про повернення сплаченого судового збору по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Хмельницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії, у якій 17.04.2018 прийнято рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
21.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами в порядку статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій просив суд скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 року і ухвалити нове, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково, зобов`язавши ГУПФ України в Хмельницькій області провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 19 лютого 2018 року № 18-1712-18, без обмеження максимальним розміром та здійснити відповідні виплати з урахуванням фактично сплачених сум.
07.02.2020 ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами, залишено без задоволення.
05.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із заявою про повернення судового збору по адміністративній справі № 822/1077/18, в якій просить суд повернути сплачену суму судового збору у розмірі 1057,20 грн., зазначає, що на час розгляду його заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами ні Законом України «Про судовий збір» ні Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено сплату та розміри судового збору за подачу та розгляд заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
Оцінюючи клопотання про повернення судового збору, суд вказує на наступне.
Відповідно до частини першої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Положеннями статті 7 Закону України "Про судовий збір" визначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:
1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);
5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Отже, як видно встановлено вичерпні підстави для повернення судового збору.
Окремо, суд вказує й на таке.
Відповідно до статті 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (ч. 3 ст. 3 КАС України).
Отже, як видно провадження у справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії.
Так, на час подання ОСОБА_1 заяви про перегляд рішення за виключними обставинами та відкриття провадження, нормами КАС України, визначено наступне.
Статтею 364 КАС України встановлено, що заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.
До заяви додаються: копії заяви відповідно до кількості учасників справи; документ про сплату судового збору; докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин; у разі пропуску строку на подання заяви - клопотання про його поновлення; клопотання особи про витребування копії рішення міжнародної судової установи, юрисдикція якої визнана Україною, в органу, відповідального за координацію виконання рішень міжнародної судової установи, якщо її немає у розпорядженні особи, яка подала заяву, - у разі подання заяви про перегляд судового рішення з підстави, визначеної пунктом 3 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу.
При цьому, положеннями Закону України "Про судовий збір" не було визначено ставку судового збору, яка підлягає сплаті саме за подання заяви про перегляд рішення за виключними обставинами.
Відтак, враховуючи, що статтею 364 КАС України визначено тотожні вимоги до змісту та документів, які додаються до заяв про перегляд за нововиявленими або виключними обставинами, слід застосувати ставку судового збору визначену за подання заяв про перегляд за нововиявленими обставинами.
Згідно положень частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами сплаті підлягає судовий збір в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відтак, сплаті за подання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами у даній справі підлягав судовий збір в сумі 1057,20 грн. При цьому, на момент подання такої заяви збір не був сплачений у більшому розмірі.
При зверненні до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами заявником сплачено судовий збір в розмірі768,40, в зв`язку із чим заяву залишено буз руху. За результатами подання ОСОБА_1 до суду квитанції про сплату судового збору судом відкрито провадження в адміністративній справі за заявою ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами по адміністративній справі № 822/1077/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.02.2020 заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами, залишено без задоволення.
Статтею 139 КАС України не передбачено розподіл судових витрат за результатами відмови у задоволенні заяви за виключними обставинами, про що зазначено в рішенні суду.
За таких обставин, враховуючи вище, беручи до уваги, що на час звернення позивача із заявою про перегляд судового рішення за подання такої судовий збір підлягав сплаті, а також те, що підстави для повернення судового збору визначені в статті 7 Закону України "Про судовий збір" відсутні, суд приходить висновку, що збір не підлягає поверненню, відповідно клопотання задоволенню.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що ухвала Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.02.2020, якою заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами, залишено без задоволення, оскаржена ОСОБА_1 в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду, яким у свою чергу буде перевірено законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в тому числі і щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 3, 248, 256, 364 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви про повернення судового збору - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя Судді/підпис/ І.І. Тарновецький О.К. Ковальчук Г.В. Лабань Згідно з оригіналом Суддя І.І. Тарновецький