Постанова № 8828823, 16.03.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.03.2010
Номер справи
2а-951/10/0570
Номер документу
8828823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2010 р.                                                                       справа № 2а-951/10/0570

час прийняття постанови: 16 год. 25 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Папазової Г.П.

при секретарі                                                  Абралава Н.Т.

за участю

представника позивача                              Мащенка А.М. за дов. від 08.02.2010р.

представників відповідача                              Ільгової В.М. за дов. від 09.02.2010р.

                                                            Іванченка В.А. за дов. від 31.12.2009р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Донветсервіс» до Макіївської об,єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень – рішень від 30.10.2009р. № 0000472340/0, № 0000482340/0, № 0000492340/0 та від 24.12.2009р. № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1,-

В С Т А Н О В И В:                                        

          Позивач звернуся до суду з позовом до Макіївської об,єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень –рішень від 24.12.2009р. № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним. Основним видом господарської діяльності товариства є роздрібна і оптова торгівля ветмедикаментами і препаратами. У період з 18.12.2009р. по 22.12.2009р. Макіївською ОДПІ у Донецькій області була проведена позапланова виїзна перевірка товариства з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.07р. по 30.06.09р. За результатами перевірки був складений акт № 10251/23-2/31335608 від 23.12.2009р., яким встановлені порушення Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Закону України «Про податок на додану вартість». 24.12.2009р. на підставі вищезазначеного акту були прийняті податкові повідомлення –рішення № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1.

Вважає вищезазначені податкові повідомлення – рішення неправомірними та такими, що підлягають визнанню недійсними і скасуванню у зв,язку з відсутністю у діях нашого товариства порушень чинного законодавства.

Заявою від 24.02.2010р. позивач збільшив розмір позовних вимоги, а саме, просив визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення – рішення від 30.10.2009р. № 0000472340/0, № 0000482340/0, № 0000492340/0, від 24.12.2009р. № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на те, що відповідачем податкові повідомлення рішення від 30.10.2009р. № 0000472340/0, № 0000482340/0, № 0000492340/0 та від 24.12.2009р. № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1 прийняті в межах та на підставі чинного законодавства, що викладено в письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Донветсервіс» зареєстровано виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області як юридична особа 29.05.2001р., про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 296905.

За результатами виїзної позапланової перевірки ТОВ «Донветсервіс» Макіївською об,єднанню державною податковою інспекцією у Донецькій області був складений акт № 8194/23-2/31335608 від 19.10.2009р., яким встановлені порушення п.1.32 ст. 1, п.5.1 пп.5.2.1 п.5.2, пп. 5.3.9 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994р.; абз.1 пп.7.4.1, 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997р. На підставі зазначеного акту були прийняті податкові повідомлення - рішення від 30.10.2009р. № 0000472340/0, № 0000482340/0, № 0000492340/0.

У період з 18.12.2009р. по 22.12.2009р. Макіївською ОДПІ у Донецькій області була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Донветсервіс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.07р. по 30.06.09р. За результатами перевірки був складений акт № 10251/23-2/31335608 від 23.12.2009р., яким встановлені порушення пп. 1.32 ст. 1, п.5.1 п.п.5.2.1 п.5.2 п.п. 5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну сум 1039691 грн.; абз. 1 п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. № 168/97-ВР в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 804655 грн.; завищення суми заявленого бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 117525 грн. та зменшено від,ємне значення по ряд.22.2 декларації «Зарахування від,ємного значення різниці поточного звітного (податкового) до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» за квітень 2007р. на суму 83556 грн., травень 2007р. у розмірі 28191 грн. На підставі зазначеного акту були прийняті податкові повідомлення – рішення № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1 від 24.12.2009р.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509 (далі Закон № 509), завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі), запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, і згідно із ст. 10 Закону уповноважені, у тому числі, здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів, здійснюють у межах своїх повноважень контроль за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи. Отже, органи державної податкової служби є суб'єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах, реалізує надані йому владні управлінські функції.

Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (далі – Закон України № 168/97-ВР) податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

          Підпункт 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України № 168/97-ВР, норми якого підлягають застосуванню до спірних відносин, визначають, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду, у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

          Абзац третій даного підпункту передбачає, що право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

          Відповідно до преамбули Закону України № 168/97-ВР, зазначений Закон, серед іншого, визначає статус платників податку на додану вартість, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету. Стаття 7 зазначеного Закону визначає порядок, підстави та терміни формування податкового кредиту.

Підпунктом 7.2.6. пункта 7.2 ст.7 Закону Украни № 168/97-ВР визначено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Як вбачається з матеріалів справи, основними видами господарської діяльності ТОВ «Донветсервіс» є роздрібна і оптова торгівля ветмедикаментами і препаратами. Здійснення зазначеного виду господарської діяльності відбувається шляхом укладення з відповідними покупцями договорів поставки, які маються в матеріалах справи. Крім того, як було встановлено в ході судового розгляду, окрім зобов,язань з поставки товару покупцю, товариство, за умовами договору, приймає на себе зобов,язання із здійснення його експедирування. При цьому, під час формування вартості ціни товару ТОВ «Донветсервіс» включає до неї і вартість експедиторських послуг.

При цьому ТОВ «Донветсервіс» не самостійно надавало експедиторські послуги, а залучало до надання таких послуг третіх осіб, що підтверджується договорами на експедирування вантажів, які мають в матеріалах справи.

Відносини в галузі експедиторських послуг регулюються положеннями Цивільного кодексу України та Законом України «Про транспортно – експедиторську діяльність» від 01.07.2004 № 1955- ІУ (далі – Закон № 1955- ІУ).

Відповідно до ст. 1 Закону № 1955- ІУ транспортно-експедиторська послуга - робота, що безпосередньо пов'язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996 – ХІУ підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм законодавства дозволяє дійти висновку про те, що податкова накладна є підставою для включення покупцем у податковому обліку до податкового кредиту сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у зв,язку з експедируванням вантажів, що необхідно для здійснення господарської діяльності.

Що стосується завищення сум податкового кредиту в розмірі 43149 грн. в результаті включення до реєстру отриманих податкових накладних за квітень 2007р. суми податкового кредиту по податковим накладним, виписаним контрагентом у січні, червні, липні та серпні 2006р. на загальну суму 43149 грн. Відповідач у акті перевірки посилається на те, що товариством до перевірки надано реєстр отриманих податкових накладних за квітень 2007р., згідно якого підприємством у графі № 2 реєстру отриманих та виданих податкових накладних за квітень 2007р. заповнена дата отримання податкової накладної у січні, червні, липні та серпні 2006р. на загальну суму 172043 грн., та цей факт підтверджує отримання податкових накладних, а відповідно до п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається, зокрема дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

В своїх запереченнях відповідач зазначає, що товариство в ході перевірки не надало реєстр отримання податкових накладних за 2006 рік, як доказ не включення підприємством до податкового кредиту податкових накладних за 2006р., які включені у квітні 2007р.

Тобто, фактично податкова інспекція робить висновок про подвійне включення податкових накладних до податкового кредиту в 2006 та 2007 роках, який ґрунтується на припущеннях.

Крім того, такі посилання відповідача судом не приймаються до уваги, оскільки сам реєстр отриманих та виданих накладних вказує лише на дату їх отримання, і , відповідно, на дату виникнення права на податковий кредит.

Проте ні Закон України «Про податок на додану вартість», ні будь-який інший закон не пов,язує дату виникнення права платника податку на податковий кредит з датою включення до податкового кредиту сум за певними податковими накладними.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донветсервіс» такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Донветсервіс» до Макіївської об,єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень – рішень від 30.10.2009р. № 0000472340/0, № 0000482340/0, № 0000492340/0 та від 24.12.2009р. № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1 -задовольнити.

Визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення – рішення від 30.10.2009р. № 0000472340/0, № 0000482340/0, № 0000492340/0 та від 24.12.2009р. № 0000472340/1, № 0000482340/1, № 0000492340/1.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Папазова Г.П.