ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2010 р. Справа № 2-а-941/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Альчука Максима Петровича,
при секретарі судового засідання: Педорук Олесі Сергіївні
за участю представників сторін:
позивача : Рибака Ю.І. - представник за довіреністю
відповідача : Турбовця А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області
до: споживчого товариства "Кооператор"
про: примусове стягнення фінансової санкції
ВСТАНОВИВ :
Державна інспекція з контролю за цінами у Вінницькій області звернулась в суд з адміністративним позовом до споживчого товариства «Кооператор» про примусове стягнення фінансових санкцій в розмірі 1000 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 14 по 20.01.2010 року інспекцією здійснено перевірку дотримання мінімальних цін на горілчані вироби у споживчому товаристві "Кооператор" у м. Липовець. Під час перевірки виявлено реалізацію горілки всупереч встановленій мінімальній ціні, про що складено акт від 20.01.2010 року, на підставі якого до відповідача застосувано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій було направлено відповідачу для виконання, проте залишилось не виконаним.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, проте в процесі розгляду позовні вимоги визнав, та просив розстрочити виконання рішення суду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державною інспекцією з контролю за цінами у Вінницькій області в період з 14 по 20.01.2010 року проведено перевірку дотримання мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, відповідно до вимог постанови КМУ № 957 від 30.10.2008 року, у споживчому товаристві "Кооператор", що знаходиться в м. Липовець по вул. Леніна, 53.
За результатами перевірки складений акт № 000010 від 20.01.2010 року, відповідно до якого, під час перевірки виявлено реалізацію відповідачем алкогольних напоїв вітчизняного виробника за роздрібними цінами, нижчими від мінімальних, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 року "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва", зокрема виявлено реалізацію горілки "Сотка", місткістю - 0,5 л., міцністю - 40 % по ціні 16,00 грн. за пляшку (всупереч мінімальній ціні - 17,96 грн.)
Постановою Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 року встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, що реалізуються в оптовій та роздрібній торгівлі України об’єктами господарювання, у гривнях за 1 літр 100 відсоткового спирту.
Відповідно до додатку до цієї постанови, на горілку та лікеро-горілчані вироби встановлена мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100 відсоткового спирту у розмірі 70 грн.
Мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об’ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), розділений на 100 відсотків.
Зокрема, проведеною перевіркою встановлено, що по чеку № 5533 від 14.01.2010 року в магазині смт. Турбів по вул. Маяковського, 131 СТ "Кооператор" реалізовано горілку "Сотка" місткістю 0,5 л., міцністю 40%, в кількості 1 пляшка за ціною 16,00 грн., що є нижчою від мінімальної роздрібної ціни установленої постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва", і яка повинна становити 17,96 грн. за 1 пляшку місткістю 0,5л., міцністю 40%.
Згідно п. 29 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями затверджених постановою КМУ № 854 від 30.07.1996 року, суб’єкти господарської діяльності (юридичні та фізичні особи), які мають право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, та їх працівники зобов’язані дотримуватись цих Правил та інших нормативних документів прямо чи/та побічно регламентуючих торгівельну діяльність. За їх порушення працівники несуть відповідальність згідно із законодавством.
Порушення затвердженої мінімальної ціни на горілчані вироби є порушенням вказаного порядку визначення та застосування мінімальних цін на горілчані вироби. Крім того дане порушення є порушенням правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, що тягне за собою відповідальність, згідно Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 790 від 02.06.2003 року "Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та згідно наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 274 від 07.10.2003 року "Про надання повноважень щодо застосування фінансових санкцій", повноваження щодо застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 вказаного закону, до суб’єктів підприємництва, які здійснюють оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими ніж встановлені мінімальні, покладені на Державну інспекцію з контролю за цінами та її територіальні органи.
22.01.2010 року Держінспекцією з контролю за цінам у Вінницькій області, в межах строку застосування санкцій, прийнято рішення № ІЦ-02-12/11ф/с про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн. до споживчого товариства «Кооператор».
Сума застосованих санкцій, згідно прийнятого Держінспекцією цін рішення, стягується до Державного бюджету України.
Рішення Держінспекції цін разом із претензією від 22.01.2010р. № ІЦ-01-15-2/100 було направлене відповідачу для виконання.
Сума штрафу відповідачем не була сплачена, рішення у передбаченому законом порядку не оскаржувалось. Таким чином, сума заборгованості відповідача становить 1000 грн..
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи факт реалізації споживчим товариством "Кооператор" алкогольних напоїв 14.01.2010 року по ціні, що суперечить мінімальній.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги відповідають є обгрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області до споживчого товариства "Кооператор" про стягнення фінансової санкції задовольнити.
Стягнути з споживчого товариства "Кооператор" (м. Липовець, вул. Леніна, 53, код 25845497 р/р 260069739 ВАТ ВОД "Райффайзен Банк "Аваль" м. Вінниця МФО 302247) 1000 (одну тисячу) грн.штрафних санкцій на користь держави (код ЄДРПОУ 34701099 р/р 31111106700273 ГУДКУ у Вінницькій області МФО 802015 код платежу 21081100).
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 26.03.10
Суддя Альчук Максим Петрович
25.03.2010