
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2020 року м. Київ № 640/24969/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
установив:
16.12.2019 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ) про:
- визнання дій ГУ ПФУ, які полягають у зменшенні з 01.01.2018 розміру його пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019, - протиправними;
- зобов`язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату його пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.03.2018;
- зобов`язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату його пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача зазначив про неправомірність обмеження розміру пенсії, оскільки це суперечить вимогам законодавства та порушує право позивача на соціальний захист.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.12.2019 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача послався на те, що ГУ ПФУ правомірно обчислено пенсію позивача виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, оскільки на час перерахунку встановлено саме такий її максимальний розмір. При перерахунку та виплаті пенсії відповідач діяв в межах повноважень та у передбачений законодавством спосіб, зокрема перерахунок проведено на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а саме згідно з положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704).
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши письмові пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 22.10.2004 йому призначено пенсію за вислугу років (35 роки вислуги) у розмірі 90% на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно сформованого 06.11.2018 протоколу за пенсійною справою позивача, пенсія останнього обрахована із наступних сум грошового забезпечення: посадового окладу - 1580 грн, окладу за військове звання - 135 грн, процентної надбавки за вислугу років 40% - 686 грн, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавки за особливо важливі завдання 90%, премії - 10%. Основний розмір пенсії - 90% грошового забезпечення.
01.12.2018 на підставі Постанов №103 та №704 позивачу з 01.01.2018 перераховано пенсію. До сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії увійшли: посадовий оклад - 8180 грн, оклад за військове звання - 1480 грн, процентна надбавка за вислугу років - 50% - 4830 грн, з урахуванням основного розміру пенсії у 70% грошового забезпечення.
За результатами перерахунку, пенсія збільшилась на 7102,24 грн (підвищення), що відповідно до Постанови №103 підлягає виплаті наступним чином:
- з 01.01.2018 - 50% суми підвищення;
- з 01.01.2019 - 75% суми підвищення;
- з 01.01.2020 - 100% суми підвищення.
13.06.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ, в якій, зокрема, висловив прохання усунути допущені порушення при перерахунку його пенсії та здійснити перерахунок його пенсії, виходячи з 90% сум грошового забезпечення з урахуванням вимог чинного законодавства.
Листом від 27.06.2019 №140783/02/5- 8845 ГУ ПФУ повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою до суду.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ із зменшенням відсоткового значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з 05.03.2019.
З огляду на суб`єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа в частині зменшенням відсоткового значення розміру основної пенсії є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду викладений у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яке набрало законної сили 16.10.2019 після прийняття Великою Палатою Верховного Суду постанови у цій справі.
У пункті 30 вказаного рішення Верховний Суд, з яким погодилася Велика Палата Верховного Суду, дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
У своєму відзиві відповідач не навів спростувань доводам позивача у цій частині і прийнятності вказаного висновку Верховного Суду при розгляді цієї справи.
Отже, враховуючи вищевказаний висновок Верховного Суду, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо зменшення при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 її розміру з 90% до 70% грошового забезпечення, тому вимога про визнання дій відповідача у цій частині протиправними є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Заперечення відповідача щодо відсутності бюджетних коштів на виплату пенсії суд відхиляє, зважаючи на висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у пункті 41 постанови від 16.10.2019 у справі №240/5401/18.
Щодо визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати лише 75% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, суд зважає на таке.
Пунктом 1 Постанови №103 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової над-бавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
Пунктом 2 Постанови №103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
У зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і Верховного Суду від 12.11.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Згідно із частиною другою статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягала виплаті без обмеження суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Відповідач здійснював виплату пенсії з урахуванням обмежень, визначених пунктом 2 Постанови №103 у розмірі 75%, тому вимога про визнання таких дій відповідача з 05.03.2019 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
З метою захисту і поновлення порушеного права позивача на отримання пенсії в належному розмірі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести з 01.01.2018 перерахунок пенсії з 90% грошового забезпечення, а також про зобов`язання відповідача провести з 05.03.2019 перерахунок пенсії з урахуванням 100% суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018.
Також, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі цього рішення суду.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з того, що позивач звільнений від сплати судового збору, а відповідачем не понесено витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, у зв`язку із чим судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, які полягають у зменшенні з 01.01.2018 розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення, а також зменшення з 05.03.2019 розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, - протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, з 01.01.2018, з урахуванням виплачених сум.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, з 05.03.2019, з урахуванням виплаченого.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).
Суддя О.М. Чудак