
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20750/19
провадження № 2-а/753/73/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2020 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Заставенко М.О.,
за участю секретаря судового засідання Долі М.А.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморської митниці Державної митної слжуби України про визнання протиправною та скасування постанови по порушення митних правил,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2019 року до Дарницького районного суду м. Києва звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, в якій просила суд поновити їй строк для подання цієї позовної заяви, визнати протиправною і скасувати постанову Митниці ДФС у Херсонській області від 27.02.2019 року у справі № 0008/50800/19.
Позовна заява обгрунтована тим, що 16.10.2019 року ОСОБА_1 з Єдиного реєстру боржників стало відомо про наявність в Дарницькому РВ ДВС м. Києва виконавчого провадження № 59001981 по примусовому виконанню постанови у справі про адміністративне правопорушення, винесеною Митницею ДФС у Херсонській області, якою позивача визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України. Позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивач 10.11.2017 року не подава відповідачу митної декларації, якій в електронному вигляді присвоєно № UA508070/2017/000858, а такж не подавала до Митниці інших документів, які були додані до даної митної декларації. Позивач зазначила, що за домовленістю з ОСОБА_2 уклала договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ "Беліссіма-Харч-Групп" і за документами стала номінальним власником цього товариства. Потім ОСОБА_2 попоросив зробити електронний цифровий підпис і віддати його ОСОБА_2 , що і було зроблено. Наприкінці 2018 року за вказівною ОСОБА_2 позивач оформила документи про передачу частки у статутному капіталі ТОВ "Беліссіма-Харч-Групп" раніше не знайомій їй жінці, та згодом дізналася, що її було звільнено з посади директора цього товариства. Вважає, що ОСОБА_2 скористалися її електронним цифровим підписом, від її імені виготовили та подали до митних органів документи, в яких було умисно занижена митна вартість товарів з метою ухилення від сплати митних платежів. Таким чином ОСОБА_2 та інші особи вчинили кримінальні правопорушення, передбачені ст. ст. 190, 212 КК України, про що 24.10.2019 року була подана відповідна заява до Дарницького УП ГУ НП у м. Києві. Матеріали справи № 0008/50800/19 не містять належних та допустимих доказів зазначення в митній декларації № UA508070/2017/000858 від 10.11.2017 року неправдивих відомостей щодо одержувача, умов поставки та фактурної вартості товару, оскільки документи, надані Республікою Туреччина у відповідь на запит від 02.04.2018 року не перекладені українською мовою. Також відсутні належним чином оформлені електронні докази, які підтверджують факт подання позивачем електронної митної декларації та доданих до неї документів. Постанова відповідачем не була направлена позивачеві, всі виклика та повідомлення направлялися на стару адресу, що позбавило позивача можливості надати пояснення і викласти аргументи під час провадження у справі. Процесуальні дії у справі про порушення митних правил розпочалися ще 15.12.2017 року, тобто ймовірне правопорушення було виявлено посадовими особами Митниці ще тоді, протокол про адміністративне правопорушення було складено 11.01.2019 року, тобто на момент складення протоколу з моменту виявлення минуло більше ніж рік. Таким чином на дату винесення оскаржуваної постанови сплив строк накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва Заставенко М.О. від 11.11.2019 року поновлено позивачеві строк для звернення до суду, відкрито провадження за вказаною позовною заявою, справу призначено до розгляду за правилами ст. 286 КАС України з повідомленням учасників справи.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва від 26.11.2019 року задоволено клопотання позивача ОСОБА_1 про забезпечення позову, зупинено стягнення на підставі постанови Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, про порушення митних правил №0008/50800/19 від 27.02.2019 року, до набрання рішенням законної сили.
08.01.2020 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому просило відмовити у повному обсязі у задоволенні заявлених позовних вимог, оскільки під час розгляду адміністративної справи щодо порушення митних правил посадові особи Митниці ДФС діяли відповідно до вимог чинного законодавства, з використанням поноважень у порядку, у спосіб та з метою, з якою таке повноваження надано, у відповідності до вимог закону. Матеріали справи містять достатні докази, які свідчать про наявність в діях диретора ТОВ "Беліссіма-Харч-Групп" ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України. Крім того, зазначили про те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року № 858, Митницю ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі реорганізовано у Чорноморську митницю Держмитслужби.
В судове засідання позивач та її представник не прибули, подали заяву про розгляд справи у їхню відсутність, позов підтримали та просили задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
З огляду на викладене суд розглянув справу за наявними у ній доказами в порядку письмового провадження відповідно до ч.9 ст.205, ч.3 ст.268 КАС України, оскільки не вбачає перешкод для розгляду позову.
Вивчивши та дослідивши позовні вимоги та документи, якими вони обґрунтовані, а також відзив відповідача, письмові докази в їх сукупності, судом встановлено наступні правовідносини та норми, якими вони регулюються.
10.11.2017 року директором ТОВ «БЕЛІССІМА-ХАРЧ-ГРУПП» громадянкою України ОСОБА_1 до Херсонської митниці ДФС з метою проведення митного оформлення у митному режимі «імпорт» товару - «готові клеї розфасовані для роздрібної торгівлі, торговельна марка - МіtreFіх, код УКТЗЕД 3506100098», загальною кількістю 1340 пакувальних місць, вагою нетто 13908 кг, вартістю 17385,00 доларів США, який ввезений у контейнері №АDМU4110320 на митну територію України з Туреччини, в електронному вигляді подана митна декларація від 10.11.2017 типу «ІМ 40 ДЕ», якій присвоєно номер UА508070/2017/000858.
15.12.2017 Херсонською митницею ДФС направлено лист до Департаменту адміністрування митних платежів ДФС України № 6415/21-70-19 з проектом запиту до митних органів Туреччини стосовно перевірки автентичності документів, на підставі яких було здійснено митне оформлення вищезазначеного товару.
На запит митниці отримано відповідь Державної фіскальної служби України від 14.09.2018 року за № 28706/7/99-99-19-02-02-17 та завірені копії документів, наданих митними органами Туреччини на вищезазначений вантаж. Відповідно до наданих митними органами Туреччини копій документів, на вищезазначений вантаж, відомості щодо одержувача товару «Luxury Capital Company Limitid», умов поставки «ЕXW ІSNAMBUL» та вартості товару 62550,00 доларів США не відповідають відомостям заявленими ОСОБА_1 у митній декларації та наданих разом з нею документах.
По даному факту 11.01.2019 у відношенні громадянки ОСОБА_1 посадовою особою Митниці ДФС складено протокол про порушення митних правил №0008/50800/19 за ст. 485 Митного кодексу У країни.
27.02.2019 справу про ПМП №0008/50800/19 у відношенні громадянки ОСОБА_1 розглянуто уповноваженою особою митного органу та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300 (трьохсот) відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 935 624 (дев`ятсот тридцять п`ять тисяч шістсот двадцять чотири) гривні 7 копійок.
Копію постанови надіслано 27.02.2019 ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням вих.№ 1539/21-70-20.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року № 858 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби", Митницю ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі реорганізовано шляхом приєднання до Чорноморської митниці Держмитслужби.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За змістом ст. 485 цього Кодексу, заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги є порушенням митних правил, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Частиною 1 ст. 257 цього Кодексу визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Статтею 54 цього Кодексу передбачено, що органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності визначення митної вартості товарів під час проведення митного контролю і митного оформлення. Орган доходів і зборів під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов`язаний, зокрема, здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; проводити в порядку, визначеному статтями 345-354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску; застосовувати інші передбачені цим Кодексом форми митного контролю.
Відповідно до положень ст. 345 Митного кодексу України документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких органи доходів і зборів переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів. Органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, зокрема, щодо правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів. Під час проведення документальної перевірки посадові особи органу доходів і зборів повинні реалізовувати визначені цим Кодексом повноваження виключно в обсязі, необхідному для з`ясування питань перевірки. У разі виявлення органом доходів і зборів під час проведення перевірки ознак порушень митних правил або контрабанди посадові особи органу доходів і зборів вживають передбачених законом заходів.
Згідно із ст. 352 цього Кодексу для підготовки висновків за результатами перевірок посадовими особами органів доходів і зборів можуть використовувати, зокрема: документи, визначені цим Кодексом; податкову інформацію; отримані від уповноважених органів іноземних держав документально підтверджені відомості щодо вартісних, кількісних або якісних характеристик, країни походження, складу та інших характеристик, які мають значення для оподаткування товарів, їх ввезення (пересилання) на митну територію України або на територію вільної митної зони чи вивезення (пересилання) за межі митної території України або території вільної митної зони, які відрізняються від задекларованих під час митного оформлення; інші матеріали, отримані в порядку та спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами України. З метою здійснення митного контролю органи доходів і зборів мають право направляти письмові запити та отримувати інформацію щодо переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через кордон України, випуску товарів та їх використання на митній території України. Для підготовки висновків можуть бути використані матеріали, отримані від суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності на запит органу доходів і зборів в порядку статті 334 цього Кодексу.
За змістом ч. 1 ст. 495 цього Кодексу доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Також відповідно до положень ст. 52 цього Кодексу заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Згідно із ч. 2 ст. 270 Митного кодексу України, правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.
Згідно приписів ч.1 ст.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Відповідно до ст.489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 494 МК України передбачено, що про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Якщо при складенні протоколу особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не була присутня, до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого один примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
З наданих відповідачем до суду матеріалів вбачається, що позивачу копія протоколу та виклики направлялися на адресу: м. Київ, пр. Григоренка, 1-Б кв. 12 , яка була надана відповідачеві Київською митницею ДФС. Разом з тим, у вказаній відповіді було зазначено, що повноваження з реєстрації місця проживання з 04.04.2016 року делеговані органам місцевого самоврядування. Для перевірки актувальності інформації необхідно звертатися до органу реєстрації.
Відповідачем не було здійснено відповідного запиту та не було встановлено місце реєстрації проживання ОСОБА_1 , яка відповідно до інформації, що з містится у паспорті громадянина України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 26.06.2018 року.
Відповідно до ст. 498 МК України, особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у митному органі або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у митному органі та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови митного органу, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.
Суд вважає, що відповідачем не було вчинено усіх передбачених чинним законодавством дій, щодо належного повідомлення позивача про факт виявлення митницею допущеного правопорушення, час та місце розгляду питання про притягнення її до адміністративної відповідальності, чим було порушено її право подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою.
Крім того, суд вважає не доведеним наявність у позивача умислу на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру.
У зв`язку з цим суд вважає позов таким, що підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 72, 77-78, 241-246, 268, 286 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Чорноморської митниці Державної митної слжуби України про визнання протиправною та скасування постанови по порушення митних правил - задовольнити.
Скасувати постанову в.о. заступника начальника Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Кузьменко Руслана Валентиновича № 0008/50800/19 від 27.02.2019 р. про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до відповідальності за ст. 485 МК України та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 935 624,07 грн., а провадження у даній справі закрити.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М.О. Заставенко