Рішення № 88216768, 11.03.2020, Долинський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
11.03.2020
Номер справи
388/1617/19
Номер документу
88216768
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 388/1617/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.2020 року Долинський районний суд Кіровоградської області

у складі: головуючого – судді Баранського Д.М.,

за участю секретаря Поліщук Т.І.,

представника ОСОБА_1 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Долинське міське комунальне господарство» при Долинській міській раді до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зобов`язання надати доступ до житлового приміщення, –

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2019 року Комунальне підприємство «Долинське міське комунальне господарство» при Долинській міській раді звернулось до суду з цим позовом, посилаючись на те, що згідно зі статтями 11, 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» та рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради Долинського району Кіровоградської області № 131 від 19 червня 2018 року призначено управителем будинку АДРЕСА_1 , забезпечує обслуговування внутрішньобудинкових інженерних мереж будинку.

Будинок АДРЕСА_1 має два під`їзди, налічує 76 квартир.

У цьому будинку було проведено обстеження технічного стану внутрішньобудинкових газопроводів (газових стояків).

У результаті проведених обстежень встановлено, що внутрішньобудинковий газопровід (газові стояки) знаходиться у стані «аварійний» К-4 і не може використовуватись за призначенням.

Дані обставини встановлені експертним висновком Державного підприємства «Кіровоградський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» № 106-3504.11 від 14 лютого 2011 року.

За змістом листа Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова № 61-30 від 17 лютого 2017 року зовнішня поверхня газової труби має видимі ознаки загальної пітингової (виразкової) корозії. Зона зовнішньої поверхні труби має суттєві пошкодження та нашарування оксидів (нашарування в локальних місцях досягають 3 мм). На поверхні труби відсутнє захисне покриття із цинку, що присутнє у непошкодженій частині труби. Локально в багатьох місцях корозійні кратери досягають 1,8 мм, а корозійний знос матеріалу до 36 процентів товщини стінки труби. Стінка труби має ознаки розтріскування та лущення матеріалу.

За зазначеного виникла необхідність капітального ремонту газової магістралі будинку.

За кошти місцевого бюджету було виготовлено технічні умови та проект на реконструкцію (заміну) внутрішньобудинкового газопроводу в будинку АДРЕСА_1 .

Однак, провести роботи стало неможливим, оскільки окремі мешканці квартир не допускають до них.

Відповідачі надіслали до суду відзив на позов. У цьому відзиві позов не визнають та просять відмовити у ньому. Зазначають, що позивач не може втручатись у здійснення їх права на житло, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

У судовому засіданні представник позивача Комунального підприємства «Долинське міське комунальне господарство» при Долинській міській раді Пирогов Г.М. позов підтримав за обставин зазначених у ньому, попросив позов задовольнити. Суду пояснив, що за новим проектом прокладання газових труб має здійснюватися в іншому місці будинку. Особисто не знає чи можливо здійснити заміну труб у місці де вони розташовані тепер.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити у позові. Суду пояснили, що не проти реконструкції газопроводу у будинку. Доступ до квартири надають. Заперечують щодо прокладання газопостачальних труб у нових місцях. Не заперечують щодо заміни газових труб у місці їх фактичного розташування.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про відмову у позові з таких підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом установлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є співвласниками квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

Комунальне підприємство «Долинське міське комунальне господарство» при Долинській міській раді згідно з договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 22 червня 2018 року № 26, є Управителем та зобов`язується надавати Співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі – Послуга з управління), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а Співвласники зобов`язуються оплачувати Управителю Послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору. Послуга з управління включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна будинку.

У багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 було проведено обстеження технічного стану внутрішньобудинкових газопроводів (газових стояків).

У результаті проведених обстежень встановлено, що внутрішньобудинковий газопровід (газові стояки) знаходиться у стані «аварійний» К-4 і не може використовуватись за призначенням.

Дані обставини встановлені експертним висновком Державного підприємства «Кіровоградський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» № 106-3504.11 від 14 лютого 2011 року.

За змістом листа Інституту металофізики ім. Г.В. Курдюмова № 61-30 від 17 лютого 2017 року зовнішня поверхня газової труби має видимі ознаки загальної пітингової (виразкової) корозії. Зона зовнішньої поверхні труби має суттєві пошкодження та нашарування оксидів (нашарування в локальних місцях досягають 3 мм). На поверхні труби відсутнє захисне покриття із цинку, що присутнє у непошкодженій частині труби. Локально в багатьох місцях корозійні кратери досягають 1,8 мм, а корозійний знос матеріалу до 36 процентів товщини стінки труби. Стінка труби має ознаки розтріскування та лущення матеріалу.

За зазначеного виникла необхідність капітального ремонту газової магістралі будинку.

Статтею 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастання певної події.

Положеннями ст. ст. 12-14 ЦК України передбачено, що особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. Цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов`язковим для неї.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 15 ЦК України).

За змістом ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Статтею 30 Конституції України передбачено, що не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.

Згідно зі ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, ратифікована Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору. Управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб (ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги має право доступу до житла, інших об`єктів нерухомого майна для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку, в порядку, визначеному законом і договорами про надання комунальних послуг. Управитель багатоквартирного будинку має право доступу до приміщень, будинків і споруд для ліквідації аварій, усунення неполадок, що виникли у санітарно-технічному та інженерному обладнанні, його встановлення і заміни, проведення технічних і профілактичних оглядів у порядку, визначеному законодавством і договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

За змістом ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» для забезпечення безперервності та безпеки газопостачання оператор газорозподільної системи здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках. Види робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в нафтогазовому комплексі. Представник оператора газорозподільної системи має право доступу до житла, іншого об`єкта нерухомого майна для здійснення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в такому будинку в порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, встановленому законодавством. Ремонт внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках (крім робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках) здійснюється за рахунок власників (співвласників) такого житлового, у тому числі багатоквартирного, будинку відповідно до кошторису, поданого оператором газорозподільної системи або іншим суб`єктом господарювання, який має дозвіл на проведення таких робіт, та затвердженого власником (співвласниками) будинку.

Положеннями ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач зобов`язаний забезпечити представникам виконавця комунальної послуги доступ до свого житла, іншого об`єкта нерухомого майна для: 1) ліквідації та відвернення аварій, пов`язаних із наданням відповідної комунальної послуги, - цілодобово; 2) встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних чи профілактичних оглядів, зняття контрольних показань вузлів обліку - згідно з умовами договору про надання відповідної комунальної послуги, договору про управління багатоквартирним будинком. Відмова споживача надати доступ виконавцю комунальної послуги до належних споживачу приміщень у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, є підставою для припинення надання споживачеві відповідної комунальної послуги. Після надання споживачем такого доступу надання послуги відновлюється. У невідкладних випадках, пов`язаних з необхідністю рятування життя і здоров`я людей та/чи майна, в установленому цією статтею порядку може бути здійснено доступ до житла, іншого об`єкта нерухомого майна без отримання згоди його власника (користувача) (несанкціонований доступ) для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії. Несанкціонований доступ до житла, іншого об`єкта нерухомого майна відбувається без отримання згоди його власника (користувача), якщо в момент виникнення невідкладного випадку такий власник (користувач) відсутній і немає можливості встановити зв`язок з ним для інформування про необхідність негайного прибуття до житла, іншого об`єкта нерухомого майна або він відмовляється допустити в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна) представника виконавця, і при цьому є об`єктивні підстави вважати, що аварія, яка створює загрозу життю та/або майну, наявна саме в цьому житлі (іншому об`єкті нерухомого майна). Представник виконавця попереджає власника (користувача), який присутній, але відмовляється допустити його до житла (іншого об`єкта нерухомого майна), про здійснення несанкціонованого доступу. Під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт, визначених частиною восьмою цієї статті, повинні бути присутні представник виконавця, представник органів внутрішніх справ, працівники аварійно-ремонтної бригади та власник (користувач) з будь-якої із сусідніх будівель (з будь-якого приміщення, розташованого у тому самому багатоквартирному будинку, якщо несанкціонований доступ здійснюється у багатоквартирному будинку). Під час несанкціонованого доступу на працівників аварійно-ремонтної бригади покладаються такі обов`язки: 1) забезпечення доступу до житла, іншого об`єкта нерухомого майна, у тому числі, за потреби, шляхом порушення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень після погодження своїх дій з іншими учасниками несанкціонованого доступу; 2) здійснення огляду місця аварії та/або місця виникнення неполадок, що унеможливлюють надання житлово-комунальних послуг іншим споживачам; 3) проведення ремонтних та відновлювальних робіт; 4) невідкладне відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон, замків, запорів на них та інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення відповідних ремонтних та відновлювальних робіт; 5) дотримання прав осіб, які проживають (перебувають) у відповідному житлі, іншому об`єкті нерухомого майна, мінімізація негативних наслідків несанкціонованого доступу, зокрема щодо їхнього майна, та обмеження доступу лише тими приміщеннями, в яких виконуються відповідні ремонтні та відновлювальні роботи. Під час здійснення несанкціонованого доступу представник виконавця складає акт про здійснення несанкціонованого доступу та проведення ремонтних і відновлювальних робіт, який підписується всіма учасниками такого доступу. В акті обов`язково зазначаються: 1) підстави для здійснення несанкціонованого доступу; 2) інформація про попередження споживача із зазначенням часу та осіб, які вели переговори із споживачем, у разі їх проведення; 3) причина та місце виникнення аварії, перелік неполадок; 4) перелік виконаних робіт; 5) прізвища, імена, по батькові та посади учасників несанкціонованого доступу; 6) інформація про спосіб і час відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт. Оригінал складеного акта зберігається у виконавця комунальної послуги. Іншим учасникам несанкціонованого доступу видаються копії акта, завірені печаткою виконавця. Представник виконавця у присутності інших учасників несанкціонованого доступу опечатує відновлені двері, вікна чи інші елементи будівель і приміщень власною печаткою та ставить підпис, час і дату опечатування. Витрати на здійснення несанкціонованого доступу у зв`язку з відмовою власника (користувача) надати допуск до свого житла (іншого об`єкта нерухомого майна), а також завдана внаслідок цього шкода покладаються на винну особу. Витрати, пов`язані із забезпеченням несанкціонованого доступу, проведенням ремонтних і відновлювальних робіт, необхідних у зв`язку з відсутністю власника (користувача) у житлі (іншому об`єкті нерухомого майна), покладаються на особу, з вини якої сталася аварія. Виконавець комунальної послуги, який самостійно здійснив зазначені витрати, має право на зворотну вимогу щодо відшкодування таких витрат за рахунок винних осіб. У багатоквартирному будинку, управління яким здійснюється управителем, передбачені цією статтею права та обов`язки представників виконавців комунальних послуг щодо доступу (у тому числі несанкціонованого) до житла, іншого об`єкта нерухомого майна поширюються також на управителя та його представника. У багатоквартирному будинку, управління яким здійснюється об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку, передбачені цією статтею права та обов`язки представників виконавців комунальних послуг щодо доступу (у тому числі несанкціонованого) до житла, іншого об`єкта нерухомого майна поширюються також на посадових осіб і працівників такого об`єднання.

Отже, відмова споживача надати доступ виконавцю комунальної послуги до належних споживачу приміщень для, зокрема встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, є підставою для припинення надання споживачеві відповідної комунальної послуги.

З огляду на вищезазначене, суд доходить до висновку, що позивач у справі Комунальне підприємство «Долинське міське комунальне господарство» при Долинській міській раді за зазначених ним обставини не має права вимагати захисту цивільного права у спосіб зобов`язання відповідачів надати доступ до житлового приміщення за рішенням суду, а тому цей позов є необґрунтований в задоволенні якого має бути відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись ст. 30 Конституції України, ст. ст. 11-16 ЦК України, ст. ст. 8, 19, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 177, 178, 181, 203, 204, 215, 235, 715 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 19, 42, 48, 76, 81, 82, 83, 95, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, –

ВИРІШИВ:

Відмовити у позові Комунального підприємства «Долинське міське комунальне господарство» при Долинській міській раді до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зобов`язання надати доступ до житлового приміщення.

Апеляційна скарга подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 16 березня 2020 року.

Суддя Долинського районного суду Д. М. Баранський