
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
13 березня 2020 року м. Ужгород№ 260/1805/19 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області, третя особа: Департамент соціального захисту населення Закарпатської ОДА про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області , яким просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової компенсації на транспортне обслуговування згідно заяви від 28.10.2019 року.
2. Зобовязати Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області призначити ОСОБА_1 грошову компенсацію на транспортне обслуговування згідно заяви від 28.10.2019 року починаючи з 23.10.2018 року та виплатити її за повний 2019 рік та за два місяці і 9 днів 2018 року в сумі 6287,44 грн.
3. Зобовязати Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області у місячний строк з дня набрання законної сили судового рішення подати до суду першої інстанції звіт про виконання судового рішення.
4. Звільнити позивача від сплати судового збору, як особу з інвалідністю з дитинства першої А груги .
5. Розглянути даний адміністративний позов без участі позивача .
1.Позиції сторін.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач є особою з інвалідністю І А групи від дитинства та має право на грошову компенсацію на транспортне обслуговування. Так, 28.10.2019 року представник позивача звернувся із заявою до відповідача про призначення та виплату позивачу грошової компенсації на транспортне обслуговування починаючи з 22.10.2018 року ( з дня взяття на облік в ЦБУ позивача). Однак, відповідач, листом від 21.11.2019 року №01-15/3806 відмовив позивачу призначенні та виплаті грошової компенсації на транспортне обслуговування не навівши жодних мотивів такої відмови. З вказаною відмовою позивач не погоджується у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
03 лютого 2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, де вимоги позивача, викладені в позовній заяві, відповідачем не визнаються повністю з наступних причин. Так, зазначає, що 02.10.2019 року управлінням було підготовлено і направлено в департамент соцзахисту населення ОДА документи необхідні для взяття позивача на облік забезпечення легковим автомобілем на пільгових умовах. На той період довідки обласної МСЕК у особи з інвалідністю в наявності не було. 28.10.2019 року законний представник позивача подав до управління заяву довільної форми та копію довідки обласної МСЕК про призначення та виплати грошової компенсації. Від заповнення заяви відповідного зразка представник особи відмовляється. Грошова компенсація призначається з дня подачі заяви. При відсутності такої заяви управління не може оформити розпорядження на компенсацію витрат на транспортне обслуговування та направити на погодження в департамент. При відсутності погодженого розпорядження немає підстав для нарахування компенсації на транспортне обслуговування. Розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування визначається щороку Державним бюджетом України і виплачується двічі на рік.
28 січня 2020 року до суду надійшли письмові пояснення від представника Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА, де зазначено, що у зв`язку з несвоєчасним поданням пакету документів ОСОБА_1 до районного управління соціального захисту населення Хустської райдержадміністрації, департаментом справа була сформована 24 жовтня 2019 року та внесена до Централізованого банку даних з проблем інвалідності. Грошова компенсація на транспортне обслуговування призначається за розпорядженням департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації з моменту написання заяви особою з інвалідністю про виплату такої компенсації. На день подачі даних пояснень ОСОБА_1 з такою заявою не звертався, хоча йому було неодноразово повідомлено.
13 лютого 2020 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої з мотивами відповідача викладеними у відзиві на позовну заяву не погоджується з підстав аналогічних, що зазначені у позові.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю І А групи від дитинства, основний діагноз М87.2 та має право на пільги передбачені законодавством.
Згідно з висновком МСЕК від 23.10.2018 №010758 року ОСОБА_1 , як особа з інвалідністю І "А" групи з дитинства, перебуває на обліку в Централізованому банку даних з проблеми осіб з інвалідністю (ЦБІ) для пільгового забезпечення спецавтотранспортом з ручним керуванням (з правом передачі керування) в порядку загальної черги (а.с.46).
01.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА про забезпечення автомобілем з ручним керуванням на пільгових умовах(а.с.45).
Відповідно до Довідки РСЦ МВС в Закарпатській області від 26.09.2019 року №31/7/4-327, ОСОБА_1 , згідно перевірки в автоматизованих системах "НАІС" та "КОМПАН", станом на 26.09.2019 року на ним транспортні засоби не зареєстровані (а.с.57).
02 жовтня 2019 року, Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області листом направило Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА заяву та інші документи на особу з інвалідністю з дитинства І "А" групи ОСОБА_1 для вирішення питання взяття на облік забезпечення легковим автомобілем на пільгових умовах з правом передачі керування (а.с.44).
Згідно листа Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА від 17.10.2019 року №Т-559/01-23 , було розглянуто звернення ОСОБА_2 , брата особи з інвалідністю І "А" групи з дитинства ОСОБА_1 та повідомлено, що відповідно до пункту 3 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19. 07. 2006 № 999 (зі змінами), підставою для забезпечення осіб з інвалідності автомобілями є заява, документи зазначені у пункті 34 цього Порядку та висновок медико-соціальної експертної комісії облМСЕК про наявність в особи з інвалідності медичних показань для забезпечення автомобілем і наявність або відсутність протипоказань до керування ним залежно від умов забезпечення автомобілем, зазначених у пунктах 29-31 цього Порядку. (а.с.58).
Так, 28.10.2019 року представник позивача звернувся із заявою до відповідача про призначення та виплату позивачу грошової компенсації на транспортне обслуговування починаючи з 22.10.2018 року ( з дня взяття на облік в ЦБУ позивача).(а.с.67)
27.11.2019 року , листом №01-15/3806 Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області, повідомило ОСОБА_1 про те, що компенсація на транспортне обслуговування виплачується починаючи від дня подання особи з інвалідністю заяви з усіма необхідними документами до сруктурного підрозділу соціального захисту населення(а.с.66).
У зв`язку з несвоєчасним поданням пакету документів ОСОБА_1 до районного управління соціального захисту населення Хустської райдержадміністрації , департаментом справа була сформована 24 жовтня 2019 року та внесена до Централізованого банку даних з проблем інвалідності.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров`я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» від 06.10.2015 № 2961-IV.
Статтею 28 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» визначено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.
Грошова компенсація на транспортне обслуговування виплачується особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, які перебувають на обліку для одержання автомобілів, а також які мають право на забезпечення автомобілями і за власним бажанням відмовилися від їх одержання і бажають отримувати грошову компенсацію чи які не одержали автомобілі у зв`язку з протипоказаннями для їх керування.
Грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування призначають і виплачують місцеві державні адміністрації.
Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 затверджено «Порядок виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» (далі - Порядок № 228), та пунктом 2 установлено, що грошові компенсації: зокрема на транспортне обслуговування - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування (далі - компенсації) виплачуються інвалідам, законним представникам недієздатних інвалідів, дітей-інвалідів, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення автомобілями (пункт 1 Порядку № 228).
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 № 228 "Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування" , особа з інвалідністю має право отримувати грошову компенсацію на транспортне обслуговування, що визначається щороку Державним бюджетом України і виплачується двічі на рік (у березні за перше півріччя звітного року та у вересні за друге -півріччя звітного року рівними частинами) місцевими управліннями соціального захисту населення за місцем реєстрації, у розмірі 29% прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць. Розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування в 2019 році становив 445,64 гривень.
Разом з тим, відповідно до пункту 3 Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 (зі змінами), підставою для забезпечення осіб з інвалідності автомобілями є заява, документи зазначені у пункті 34 цього Порядку та висновок медико-соціальної експертної комісії облМСЕК про наявність в особи з інвалідності медичних показань для забезпечення автомобілем і наявнісль або відсутьпсть протипоказань до керування ним залежно від умов забезпечення автомобілем, зазначених у пунктах 29-31 цього Порядку.
Відповідно до п.2 Порядку 228 компенсації призначаються:
- інвалідам будь-якої іншої категорії - згідно з розпорядженнями Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення) ,згідно якого розпорядження структурного підрозділу соціального захисту населення оформляється у двох примірниках, один з яких зберігається в особовій справі інваліда, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем, а другий надсилається структурному підрозділу соціального захисту населення районної держадміністрації.
Отже, компенсація на транспортне обслуговування має бути призначена позивачу в належному розмірі Департаментом соціального захисту населення Закарпатської ОДА та виплачена Управлінням соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області.
На момент розгляду даної справи Розпорядження Департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОДА відсутнє, а тому підстави для виплати позивачу вищевказаної компенсації - відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.78 цього Кодексу.
У відповідності до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 242-246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1. В позові ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області (вул. Поперечна, буд. 1,м. Хуст,Закарпатська область,90400, код ЄДРПОУ 03192916) третя особа Департамент соціального захисту населення Закарпатської ОДА (Ідентифікаційний код юридичної особи:03192974 88000, Закарпатська обл.,м. Ужгород, вул. Тургенєва,буд. 8) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова