
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2019 року Справа № 160/3174/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В. за участі секретаря судового засіданняМанько К.А. за участі: представника позивача представника відповідача Окорського В.В. Никитенко Є.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ягуар-СТГ" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ягуар-СТГ» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 01.11.2018 року №0030251404.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Головним управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзної перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Ягуар-СТГ» з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельні ділянки, що перебувають в користуванні ТОВ "Ягуар-СТГ" на підставі укладених договорів оренди землі площею 1,6887 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0032) та площею 0,1397 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0039) за період з 01.01.2017 року по 31.07.2018 року, за результатами якої складено акт від 18.10.2018 р. №60816/04-36-14-16/33160105. На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 01.11.2018 року №0030251404. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому винесене податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Представник відповідача надав суду відзив на позов в якому зазначив, що за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому Головне управління ДФС у Дніпропетровській області при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Головним управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Ягуар-СТГ» з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельні ділянки, що перебувають в користуванні ТОВ "Ягуар-СТГ" на підставі укладених договорів оренди землі площею 1,6887 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0032) та площею 0,1397 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0039) за період з 01.01.2017 року по 31.07.2018 року.
Перевіркою встановлено порушення:
пп.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.286.1, п.286.2 ст.286, п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України внаслідок чого встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Соборного району за період з 01.01.2017 року по 31.07.2018 року на суму 554459,25 грн., в тому числі за період з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року на суму 350184,80 грн., за період з 01.01.2018 року по 31.07.2018 року на суму 204274,45 грн.
За результатами перевірки складено Акт від 18.10.2018 р. №60816/04-36-14-16/33160105 на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 01.11.2018 року №0030251404 про збільшення позивачу суми грошового зобов`язання за платежем орендна плата з юридичних осіб та за штрафними санкціями на загальну суму 693074,06 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до податкової декларації з плати за землю за 2017 рік (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 10.02.2017 №1700026418 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 20.03.2017 №9044741352 ТОВ «Ягуар-СТГ» задекларовано податкових зобов`язань за земельну ділянку площею 0,1397 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0039), розташовану за адресою: м.Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд. 49 за рік у розмірі 102758,81 грн. та за земельну ділянку площею 1,6887 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0032), розташовану за адресою: м . Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд.51 за рік у розмірі 1297980,38 грн.
Відповідно до податкової декларації з плати за землю за 2018 рік (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 13.02.2018 №9019065288 з урахуванням уточнюючого розрахунку від 18.09.2018 №9200478416 ТОВ «ЯГУАР-СТГ» задекларовано податкових зобов`язань за земельну ділянку площею 0,1397 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0039), розташовану за адресою: м.Дніпропетровськ. Жовтневий район, вул. Космічна, буд.49 за січень - липень 2018 року у розмірі 59942,64 грн. та за земельну ділянку площею 1,6887 га (кадастровий номер 1210100000:03:044:0032). розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд.51 за січень - липень 2018 року у розмірі 757155,22 грн.
Так, в користуванні TOB «Ягуар-СТГ» перебувають земельні ділянки на підставі укладених з Дніпропетровською міською радою договорів оренди землі та додаткових договорів оренди землі, а саме:
договір оренди земельної ділянки від 16.09.2008 року терміном до 16.09.2023 року, державна реєстрація якого відбулася 28.10.2008 року за №040810400341, згідно якого ТОВ «Ягуар-СТГ» відповідно до рішень міської ради №141/34 від 08.07.2008 року та №39/35 від 06.08.2008 прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1397 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд. 49, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпра за кодом 1210100000:03:044:0039. Цільове використання земельної ділянки - 1.11.6 інша комерційна діяльність;
договір оренди земельної ділянки від 16.03.2005 року терміном до 16.03.2020 року, державна реєстрація якого відбулася 29.08.2005 року за №040510400763, згідно якого ТОВ «Ягуар-СТГ» відповідно до рішення міської ради №162/25 від 08.07.2008 року прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,6887 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул. Космічна, буд. 51, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпра за кодом 1210100000:03:044:0032. Цільове використання земельної ділянки - 1.11.6 інша комерційна діяльність;
додатковий договір до договору оренди землі від 16.03.2005 року терміном до 16.03.2020 року, державна реєстрація якого відбулася 29.08.2005 року за №040510400763, згідно якого ТОВ «Ягуар-СТГ» відповідно до рішення міської ради №2/27 від 23.01.2008, №31/28 від 13.02.2008 та №39/35 від 06.08.2008 прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 1,6887 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, вул.Космічна, буд. 51, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпра за кодом 1210100000:03:044:0032.
Згідно витягу від 25.06.2018 року №81/220618/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області на заяву ГУ ДФС у Дніпропетровській області по ТОВ «Ягуар-СТГ» з урахуванням індексації, передбаченої ст.289 ПКУ. нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2017 року по вул. Космічній, буд. 49 площею 0,1397 га складає 4281617,29 грн. Річна сума орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ТОВ «Ягуар-СТГ» у відповідності вимогам чинного законодавства України на 2017 рік складає 128448,52 грн. Підприємством занижено суму нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1397 га в податковій декларації з плати за землю за 2017 рік на суму 25689,71 грн.
Згідно витягу від 19.07.2018 року №57/130718/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області на заяву ГУ ДФС у Дніпропетровській області по ТОВ «Ягуар-СТГ» з урахуванням індексації, передбаченої ст.289 ПКУ, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2017 року по вул. Космічній, буд. 51 площею 1,6887 га складає 54082515,64 грн. Річна сума орендної плати за землю, яка повинна бути нарахована ТОВ «Ягуар-СТГ» у відповідності вимогам чинного законодавства України на 2017 рік складає 1622475,47 грн. Підприємством занижено суму нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,6887 га в податковій декларації з плати за землю за 2017 рік на суму 324 495,09 грн.
Правові засади проведення оцінки земель, регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначаються Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-IV (далі - Закон №1378).
Згідно зі статтею першою Закону № 1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до частини 4 статті 5 Закону №1378 грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
За правилами частини 5 статті 5 Закону №1378 визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №1378 нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частина 2 статті 20 Закону № 1378).
Відповідно до статті 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Кадастр має забезпечувати необхідною інформацією органи державної влади та органи місцевого самоврядування, зацікавлені підприємства, установи та організації, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю та цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
Згідно з частиною 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, та Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року № 489, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 року за №1647/29777 (далі - Порядок № 489).
Відповідно до пункту 3 вказаного наказу, нормативний акт набирає чинності з дня його офіційного опублікування і застосовується з 1 січня 2017 року.
Таким чином, Порядок № 489, яким врегульовано процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, має застосовуватись саме з 1 січня 2017 року.
Згідно з пунктом першим розділу ІІ Порядку № 489 в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 489 нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою:
В х Нп
Цн = -----------х Кфх Км,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6%);
Нк - норма капіталізації (3%);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку № 489 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за № 1011/18306.
У пункті 2 примітки до додатку 1, яким визначаються значення коефіцієнтів функціонального використання земель, зазначено, що у разі, якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0.
Таким чином, застосування коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки (Кф) із значенням 2,0 відбувається за тих умов, коли у відомостях Державного земельного кадастру відсутні дані про код цільового призначення земельної ділянки.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно з даними, які містяться у витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210100000:03:044:0032 від 01.03.2017 року №601/86-17 та 1210100000:03:044:0039 від 01.03.2017 року №602/86-17, код класифікації видів цільового призначення земель щодо спірних земельних ділянок відсутній.
Отже, на момент складання вказаних витягів код класифікації видів цільового призначення земель не були внесені до Державного земельного кадастру.
За таких обставин, під час судового розгляду справи встановлено, що відповідачем при проведенні перевірки були використані дані ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, які були сформовані некоректно та містили невірні дані, які, в свою чергу, мали наслідком формування неправомірних висновків щодо сплати позивачем орендної плати за землю за 2017 рік.
Щодо 2018 року, то суд зазначає, що позивачем 13.02.2018 року подано податкову декларацію з плати за землю за 2018 рік.
В подальшому, позивач 18.09.2018 року подав уточнюючу податку декларацію з плати за землю за 2018 рік в якій нараховано до збільшення податкового зобов`язання починаючи з серпня 2018 року.
Проте, суд зазначає, що пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України закріплено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Згідно з пунктом 46.5 статті 46 Податкового кодексу України, форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), затверджена наказом Міністерства фінансів України 16 червня 2015 року №560.
Згідно з алгоритмом складання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності): рядок 5 заповнюється у разі виправлення помилок, що призвели до недоплати земельного податку (орендної плати) до бюджету. У графах 4-15 рядка 5 вказується сума збільшення податкового зобов`язання з земельного податку (орендної плати) в результаті уточнення показників на періоди, за якими не настав термін сплати; рядок 7 заповнюється у разі виправлення помилок, що призвели до недоплати плати за землю до бюджету. У графах 4-15 рядка 7 відображається розмір заниження (недоплати) податкового зобов`язання по земельному податку (орендній платі) минулих податкових періодів або періодів поточного року, за якими минув термін сплати. У рядку 7 у графах 4-15 наводяться суми тільки тих недоплат щодо податкових зобов`язань, строки сплати яких на момент подання уточнюючої декларації вже минули; рядок 9 заповнюється у разі виправлення помилок, що призвели до недоплати податку до бюджету за минулі періоди. У графах 4-15 рядка 9 вказується сума штрафу, самостійно обчислена платником податку відповідно до пункту 50.1 Податкового кодексу України.
Дані податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) автоматично заносяться до інтегрованої картки платника.
В силу пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених статтею 50 Кодексу), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов`язання минулих податкових періодів, зобов`язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 статті 50 Податкового Кодексу: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку; б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов`язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п`яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов`язання з цього податку.
Таким чином, за умовами абзацу 4 пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у платника податків виникає обов`язок сплатити саме суму недоплати та штраф, обчислений саме від суми недоплати.
Як встановлено судом, позивачем не сплачено орендну плату за землю за період січень-липень 2018 року згідно уточнюючої декларації від 18.09.2018 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Виходячи з ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 6549,56 грн.
Керуючись ст. ст.243-246, 250 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 01.11.2018 року за № 0030251404 Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в частині суми грошового зобов`язання в розмірі 437731 грн., з них: основного зобов`язання (податкового зобов`язання) в розмірі 350184,80 грн. та штрафної (фінансової) санкції в розмірі 87546,20 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь позивача судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в розмірі 6549,56 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 13 січня 2020 року.
Суддя О.В. Єфанова