
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2741/19
04 березня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
представника позивача: Панчук С. М.,
представника відповідача: Землянського П. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу і зобов`язання вчинити дії, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу і зобов`язання вчинити дії.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що позивач в жовтні 2019року звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області із заявою про затвердження вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2 га., кадастровий номер 6125287100:01:001:3238 у власність.
Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області області наказом №19-4887/14-19- СГ від 31.10.2019р. відмовило заявнику - ОСОБА_1 у затвердженні вказаного проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га., у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, з огляду на те, що: відсутнє рішення про погодження органу місцевого самоврядування ; в експлікації земельних угідь на матеріалах землевпорядного проектування відсутні відомості щодо проектного рішення; -відсутнє погодження суміжних землевласників.
Позивачем було усунуто вказані «порушення», та в листопаді повторно звернулася до відповідача із заявою про затвердження вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2 га., у власність.
Однак, наказом №19-5840/14-19-СГ від 22.11.2019р. Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області області повторно відмовило заявнику - ОСОБА_1 у затвердженні вказаного проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га., у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
У даному випадку підставою для відмови відповідач зазначає «відсутність у матеріалах документації із землеустрою відомостей щодо встановлення прибережної захисної смуги уздовж урізу води». І це при тому, що в проекті землеустрою (стор.24) зазначається, що прибережна захисна смуга, водоохоронна смуга щодо спірної земельної ділянки - відсутні.
Вважає дане рішення протиправним та просить його скасувати.
В судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив та пояснив, що згідно даних Державного земельного кадастру, які відображенні на публічній кадастровій карті, частина земельної ділянки, яку бажає набути у власність Позивач належить до прибережної захисної смуги, таким чином наказ Головного управління від 22.11.2019 № 19-5840/14-19-СГ прийнятий у відповідності до вимог земельного законодавства України, тому відсутні підстави для визнання його протиправним та скасування.
Просить в позові відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти:
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 20.09.2019 №19- 3749/14-19-СГ, позивачу був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2га., у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238.
З врахуванням вищевказаного наказу відповідача, за зверненням позивача - ОСОБА_1 , державним підприємством «Центр державного земельного кадастру», було виготовлено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
В жовтні 2019року позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області із заявою про затвердження вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2 га., кадастровий номер 6125287100:01:001:3238 у власність.
Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області області наказом №19-4887/14-19- СГ від 31.10.2019р. відмовило заявнику - ОСОБА_1 у затвердженні вказаного проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га., у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, з огляду на те, що:
- відсутнє рішення про погодження органу місцевого самоврядування ; -
- в експлікації земельних угідь на матеріалах землевпорядного проектування відсутні відомості щодо проектного рішення;
- -відсутнє погодження суміжних землевласників.
Як вбачається позивачем було надано усі документи для виправлення недоліків та в листопаді вона повторно звернулася до відповідача із заявою про затвердження вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2 га., у власність.
Наказом №19-5840/14-19-СГ від 22.11.2019р. Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області області повторно відмовило заявнику - ОСОБА_1 у затвердженні вказаного проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га., у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, посилаючись на, те що «відсутність у матеріалах документації із землеустрою відомостей щодо встановлення прибережної захисної смуги уздовж урізу води».
Згідно із ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 8, п. 9 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
За приписами п. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Згідно з п. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до п. 4 ст. 186-1 Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Згідно з ч. 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Відповідно до ч. 8 ст. 186-1 Земельного кодексу України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Таким чином відповідно до даної норми Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області не могло відмовити позивачу після того як вона усунула усі недоліки вказані у першій відмові.
Разом з тим, суд дослідивши матеріали справи встановив, що проект землеустрою пройшов державну експертизу в Головному управлінні Держгеокаадстру у Рівненській області, що підтверджується підписом експерта державної експертизи та в даному висновку від 04.10.2019 року № 14148/82-19 проект ОСОБА_1 погоджений та зауваження чи пропозиції відсутні. Також в даному висновку зазначено, що дана земля не належить до особливо цінних земель і що обмеження на даній земельні ділянці відсутні.
Таким чином, суд вважає, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області неправомірно відмовило наказом № 19-5840/14-19-СГ від 22 листопада 2019 року ОСОБА_1 , в затверджені проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Романівської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області площею 2 га з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238, а тому даний наказ слід скасувати.
Виходячи з вищевикладеного суд, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та враховуючи, те що позивач уже два рази звертався до ГУ Держгеокадастру в Тернопільській області та два рази отримав відмову то суд вважає, слід зобов`язати ГУ Держгеокадастру в Тернопільській області прийняти рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки ОСОБА_1 за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Романівської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області площею 2 га з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області № 19-5840/14-19-СГ від 22 листопада 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Тернопільській області ( вул. М. Лисенка, 20А, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 39766192) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2 га, у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Романівської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області та прийняти рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Романівської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області площею 2 га з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул. М. Лисенка, 20А, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 39766192) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (село Чернелів-Руський, Тернопільського району, Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 768,40 грн.
Ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2019 року про забезпечення адміністративного позову скасувати після набрання законної сили даним рішенням.
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 10 березня 2020 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.