ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
31.07.07р.
Справа № А16/165-07
за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Дніпропетровськ
до Обласного комунального закладу освіти "Криворізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №35", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення 24 124 грн. 28 коп.
Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.
Секретар судового засідання БЕЗРЕБРА А.Ю.
Представники:
від позивача: Паплик С.А. - головний спеціаліст-юрист, дов. від 05.06.07р. №07-08/3156 ;
від відповідача: не з’явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з відповідача з урахуванням клопотання про усунення недоліків (вх.№12737а від 18.07.07р.) 24 124 грн. 28 коп., що становить 905 грн. 52 коп. - заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та 23 218 грн. 76 коп. –штрафних санкцій.
Відповідач відзиву на позов та інших витребуваних господарським судом документів не надав, його представник у судове засідання не з'явився.
Дослідивши матеріали, вислухавши пояснення представника позивача господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
- Обласний комунальний заклад освіти "Криворізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №35" зареєстроване у Інгулецькій районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності як платник страхових внесків;
- відповідно до пункту 2 частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" страхувальник зобов’язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески;
- Інструкцією “Про порядок надходження та витрачення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності”, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 року №16 встановлено, що суми донарахованих платежів, фінансові та штрафні санкції, передбачені Законом, які не перераховані на рахунки Фонду у визначений строк, вважаються недоїмкою;
- позивачем –Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Інгулецької районної виконавчої дирекції проведено планову документальну перевірку правильності нарахування, перерахування страхових внесків та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідачем –Криворізькою спеціальною загальноосвітньою школою-інтернат №3 за період з 01.01.2005р. по 01.01.2007р., за результатами якої складено акт від 19.02.2007р.;
- зазначеною перевіркою встановлено, що в періоді, що перевірявся, на виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення, які проведені в листопаді та грудні 2005року на суму виплат 23 218 грн. 76 коп., страхові внески до Фонду не нараховані та не утримані (905 грн.52 коп.); згідно із статтею Закону України №1060 “Про освіту” та Закону України “Про реструктуризацію заборгованості виплат, передбачених статтею 57 Закону України “Про освіту” і відповідно до пункту 4 Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2005р. №934 на виконання умов Закону України №1994, відрахування, передбачені законодавством, з цих виплат здійснюється в установленому порядку;
- на підставі акту перевірки від 19.02.2007р. позивачем прийнято рішення від 07.03.2007р. №179а/12 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
- згідно вказаного рішення позивачу донараховано страхових внесків у сумі 905 грн.52 коп., а також нараховано штраф в розмірі 100% сум виплат, що становить 23 218 грн. 76 коп. (суми заниження ФОП);
- позивач просить стягнути з відповідача донараховані страхові внески у сумі 905 грн.52 коп. та штраф у розмірі 23 218 грн. 76 коп.
Враховуючи вищевикладене суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача, виходячи з наступного:
- статтею 57 Закону України «Про освіту»передбачені надбавки за вислугу років і допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та визначені даним Законом як гарантії держави педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів;
- нормативно-правовим актом, який чітко визначає поняття і структуру заробітної плати є Закон України від 24.03.1995р. №108 «Про оплату праці», у відповідності до статті 2 якого структура заробітної плати складається з основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат;
- додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад встановлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
- отже, оскільки законодавець визначив надбавки за вислугу років і допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки як гарантії держави, передбачивши їх в Законі України «Про освіту», то, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України “Про оплату праці” дані надбавки і допомога є додатковою заробітною платою та входять в структуру заробітної плати;
- таким чином, надбавки за вислугу років і допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів за своєю природою є заробітною платою і незалежно від того, в який період і з якою затримкою вони нараховуються і сплачуються, дані надбавки і допомога залишаються заробітною платою і включаються до фонду оплати праці;
- заробітна плата педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів виплачується з Державного бюджету; будь-яка затримка у виплаті заробітної плати (як основної, так і додаткової) викладачам, є заборгованістю Державного бюджету;
- виплата надбавок і допомоги, передбачених Законом України „Про освіту” педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів, була призупинена протягом 1997-2002 р.р. законами про Державний бюджет на відповідні роки; у зв’язку з чим виникла заборгованість по даним виплатам, а оскільки, згідно із Законом України «Про освіту»дані виплати є гарантією (зобов’язанням) Держави і здійснюється за рахунок Державного бюджету, то вони автоматично стали Державним боргом, що знайшло своє відображення в постанові Верховної Ради України від 21.06.2001р. №2551 «Про стан, напрями реформування і фінансування освіти в Україні»;
- відповідно до пункту 16 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України державним боргом є загальна сума заборгованості держави, яка складається з усіх випущених і непогашених боргових зобов’язань держави, включаючи боргові зобов’язання держави, що вступають в дію в результаті виданих гарантій за кредитами, або зобов’язань, що виникають на підставі законодавства або договору;
- отже, зазначене свідчить, що мова не йде про зміну статусу сум зобов’язань, які були гарантовані Державою та виникли на підставі чинного законодавства, але з будь-якої причини не були виплачені, ставши Державним боргом, тобто надбавки і допомога, передбачені Законом України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим працівникам навчальних закладів, не змінили свого статусу як додаткової заробітної плати через невиплату їх у 1997-2002 р.р. і продовжують входити до фонду оплати праці;
- крім того, статтею 5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів»передбачено, що кредиторська заборгованість сплачується працівникам разом з виплатою поточної заробітної плати; тобто, законодавець ототожнює кредиторську заборгованість із заробітною платою, конкретизуючи їхнє положення за часом - виплата поточної зарплати і виплата заробітної плати за попередні періоди;
- таким чином, оскільки надбавки і допомоги є оплатою праці, то при включенні цих виплат відповідними законами України про Державний бюджет України, вони продовжують залишатися заробітною платою і входять до фонду оплати праці з випливаючими з цього зобов’язаннями щодо нарахування страхових внесків на соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності;
- вказівка в Законі України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів»на те, що кредиторська заборгованість Державного бюджету України погашається протягом п’яти років рівними частинами шляхом включення цих витрат відповідними законами України про Державний бюджет у вигляді окремих цільових субвенцій з Державного бюджету, не забороняє застосування надалі, після їх нарахування і виплати, законодавства по соціальному страхуванню;
- відповідно до пункту 37 статті 2 Бюджетного Кодексу України субвенції - це міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції;
- тобто, в даному випадку субвенція дається на погашення кредиторської заборгованості державного бюджету по додатковій заробітній платі, у вигляді надбавок і допомоги; порядок її використання встановлений в пункті 4 “Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005р. №934, згідно якого відрахування, передбачені законодавством з виплат, здійснюється в установленому порядку;
- статтею 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" на страхувальника покладено обов’язок нараховувати і сплачувати в установлені строки та у повному обсязі страхові внески;
- таким чином, ні Конституцією України, ні Бюджетним кодексом України, ні Законом України «Про освіту», ні Законом України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту»педагогічним працівникам, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів», ні будь-якими іншими Законами з бюджетного законодавства прямо не скасовано обов’язок сплати страхових внесків з сум додаткової заробітної плати у вигляді надбавки і допомоги, передбачених Законом України «Про освіту»педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів;
- за приписами статті 30 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів;
- у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню;
- за неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми;
- позивачем не відображено спірні суми в своїх звітах, що надавалися ним відповідачу, страхові внески на них не нараховано та не сплачено, тобто занижено на суму вказаних виплат суму заробітної плати;
- таким чином, відповідачем правомірно донараховано позивачу страхові внески у сумі 905 грн. 52 коп. та застосовано штраф в розмірі прихованої (заниженої) суми додаткової заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески, у сумі – 23 218грн. 76 коп.;
- на момент розгляду справи доказів сплати позивачу донарахованої суми страхових внесків та штрафу відповідачем не надано.
З урахуванням викладеного позовні вимоги обґрунтовані, доведені матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно із статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 160-163, 186, 254, пунктом 6 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Обласного комунального закладу освіти “Криворізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №3” (50 064, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, вул. Соколовського, буд. 22; п/р 35419001002544 в УДКУ м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 26137819) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 93; п/р 37176002006590 в УДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 21929415) 905 грн. 52 коп. –заборгованості та 23 218 грн. 76 коп. –штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили у відповідності із статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО
Дата виготовлення постанови у повному обсязі – 06.08.2007р.