
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
18 лютого 2020 року м. Київ № 640/17884/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючої судді Кузьменко А.І., при секретарі судових засідань Прокопенко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Військової частини А0515 про зупинення провадження у справі
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини А0515,
Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
за участі представників сторін:
від позивача - не з`явився,
від відповідача 1 - не з`явився,
від відповідача 2 - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Військової частини А0515, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить: визнати неправомірними дії Військової частини А0515 щодо відмови у складанні довідки за формою додатку Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 в редакції чинній із 05 березня 2019 року; зобов`язати Військову частину А0515 скласти та встановленим порядком надіслати довідку щодо позивача за формою встановленою чинною із 05 березня 2019 року редакцією додатка другого Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45; визнати неправомірними дії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві з 01 січня 2018 року перерахувати розмір пенсії позивача із врахуванням максимального відсоткового її розміру встановленого законодавством на час призначення (90%), а також зобов`язати із 05 березня 2019 року виплачувати пенсію у повному розмірі (скасування частини 2 постанови Кабінету Міністрів України №103), без обмеження її максимального розміру (обмеження визнано неконституційним згідно з рішенням Конституційного суду №7-рп/2016) і врахувати для перерахунку, надану після зазначеної дати довідку про складові грошового забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В подальшому до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання від представника Військової частини А0515 про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 січня 2020 року клопотання представника Військової частини А0515 про зупинення провадження у справі призначено до розгляду в судовому засіданні.
Позивач у відповіді на відзив заперечував проти зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, оскільки Верховним Судом вже встановлена правова позиція за аналогічними типовими вимогами у зразкових справах № 240/5401/18, № 160/3586/19 та № 160/8324/19. Позивач клопотав про розгляд клопотання про зупинення провадження у справі без його участі.
Розглянувши клопотання Військової частини А0515 про зупинення провадження у справі, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення питання про зупинення провадження у справі, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за необхідне зазначити наступне.
Підстави та порядок зупинення провадження у справі врегульовані статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, частиною 1 цієї статті передбачено обов`язкові підстави для зупинення провадження у справі, а у частині 2 цієї статті наведено факультативні підстави.
Однією із факультативних підстав для зупинення провадження у справі є розгляд типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі (пункт 9 частина 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, положення пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України узгоджуються із приписами статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено особливості провадження у типовій справі.
Зокрема, частиною 1 цієї статті передбачено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі (частина 2 статті 291 КАС України).
Аналіз наведених вище норм свідчить, що суд вправі зупинити провадження у справі з власної ініціативи на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України за наступних умов: перебування у провадженні суду типової справи; відкриття Верховним Судом провадження у відповідній зразковій справі, що підтверджується оприлюдненням повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі.
Варто звернути увагу на те, що провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі на підставі пункту 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд з урахуванням відомостей, що містяться на офіційному сайті Верховного Суду та у Єдиному державному реєстрі судових рішень, встановив, що 18 листопада 2019 року Верховним Судом відкрито провадження у зразковій справі № 160/8324/19 за позовом до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
У відповідній ухвалі Верховного Суду зазначено ознаки типової справи:
- позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
- відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою уповноваженого органу підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та надані до територіального орану Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії та зобов`язати відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»).
17 грудня 2019 року Верховним Судом винесено рішення у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19, згідно з яким адміністративний позов задоволено. Проте, на момент розгляду клопотання рішення у зразковій справі № 160/8324/19 не набрало законної сили.
Дослідивши матеріали адміністративної справи № 640/17884/19, враховуючи суб`єктний склад сторін, предмет та підстави позову, а також правові норми, якими регулюються спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дана справа є типовою по відношенню до адміністративної справи № 160/8324/19, яка розглядається Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Щодо заперечень позивача про зупинення провадження у справі оскільки Верховним Судом вже встановлена правова позиція за аналогічними типовими вимогами у зразкових справах № 240/5401/18, № 160/3586/19 та № 160/8324/19, суд зазначає що станом на час розгляду клопотання про зупинення провадження рішення у справах № 160/3586/19 та № 160/8324/19 не набрали законної сили.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 640/17884/19 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
Керуючись статтями 236, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Заяву Військової частини А0515 про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Зупинити провадження у справі № 640/17884/19 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0515, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.
3. Зобов`язати сторін негайно повідомити суд про сплив обставин, що стали підставою для зупинення провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Кузьменко
Ухвалу виготовлено 10 березня 2020 року