
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2020 р. Справа № 480/59/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до приватного акціонерного товариства "Сула-Агро" про стягнення податкової заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області просить суд стягнути з приватного акціонерного товариства "Сула-Агро" за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належать такому платнику податків податковий борг у загальному розмірі 290095,87 грн та накласти арешт на кошти відповідача в загальній сумі 290095,87 грн, які знаходяться на відкритих рахунках у банках.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується податковий борг, який виник внаслідок не сплати грошових сум, визначених податковими повідомленнями-рішеннями № 0002891404, № 0002921404, № 0002901404, № 0002911404 від 25.06.2019.
Відповідачу надсилалась податкова вимога, однак сума боргу залишилась несплаченою.
Ухвалою суду від 06.01.2020 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Ухвала направлялась на адресу приватного акціонерного товариства "Сула-Агро" за адресою місцезнаходження, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (42127, Сумська область, Недригайлівський район, с. Вільшана, вул. Леніна, 57). Конверт із поштовим відправленням повернуто до суду. Враховуючи положення ст. ст. 124, 126 КАС України вважається, що ухвала вручена ПАТ "Сула-Агро" належним чином.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ "Сула-Агро" з питань дотримання податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 19.05.2019, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 19.05.2019 ГУ ДФС у Сумській області було складено акт № 612/18-28-14-04-20/03777634/62 від 04.06.2019 (далі - акт перевірки), яким встановлено наступні порушення відповідачем:
- пункту 291.4 статті 291, підпункту 298.8.3. пункту 298.8 статті 298 ПК України, в результаті чого завищено єдиний податок четвертої групи на загальну суму 813,38 грн, в тому числі за 2017 рік - 740,29 грн, за І кв. 2019 року - 73,09 грн;
- пункту 44.1, пункту 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, статті 172.3 статті 172 ПК України, в результаті чого занижено податок на прибуток у сумі 143275 грн, у тому числі за 2017 рік в сумі 1519 грн, за 2018 рік в сумі 141756 грн;
- підпункту 49.1, пункту 49.2 статті 49, підпункту 49.18.3 пункту 49.18 статті 49, пункту 137.5 статті 137 ПК України, а саме: не подано податкові декларації з податку на прибуток за 2017 та 2018 роки;
- підпункту 14.1.9 пункту 14.1 статті 14, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість за період з 01.01.2019 по 30.04.2019 на загальну суму 77608 грн, а саме за березень 2019 року - 77608 грн;
- статті 120 п.120.1 ПК України - не подано податкові декларації в податку на додану вартість з січня 2019 по квітень 2019 року (а.с. 20-43).
На підставі цього акту перевірки прийнято 25.06.2019 податкові повідомлення-рішення:
- № 0002891404 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 179093,75 грн, із них: 143275 грн - за основним платежем, 35818,75 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 18);
- № 0002921404 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 340 грн за платежем податок на прибуток приватних підприємств (а.с. 17);
- № 0002901404 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість у розмірі 97010 грн, із них: 77 608 грн - за основним платежем, 19402 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 16);
- № 0002921404, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 680 грн за платежем податок на додану вартість (а.с. 19);
Згідно з підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
ПАТ "Сула-Агро" була нарахована пеня з податку на доходи фізичних осіб у сумі 10732,58 грн та 3259,54 грн.
Відповідно до вимог пункту 59.1 ст. 59 ПК України відповідачу направлена податкова вимога від 26.07.2019 № 165764-52 (а.с. 13), одержана ним 28.07.2019.
Згідно з підпункту 20.1.34 пункту 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пункту 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
В силу пункту 95.3, пункту 95.4 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що сума податкового боргу ПАТ "Сула-Агро" в загальному розмірі 290095,87 грн не сплачена відповідачем на день розгляду справи, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення такого боргу правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню (а.с. 6).
Поняття податкового боргу відповідно до підпункту 14.1.175 пункту статті ПК України включає в себе грошове зобов`язання, яке самостійно узгоджене платником податків, або узгоджене в порядку оскарження, але не сплачене у встановлений ПК України строк.
Право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу, передбачено підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 ПК України.
Суд визнає, що підстави для застосування як адміністративного арешту майна, так і арешту коштів на рахунках платника податків, визначені пунктом 94.2 статті 94 ПК України. Обидва види арешту, за загальним правилом, застосовуються з однакових підстав, але розрізняються процедурою застосування - або за рішенням керівника податкового органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів).
Додаткові випадки накладення арешту на кошти платника податків, крім тих, що визначені статтею 94 цього Кодексу, визначені підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 ПК України.
Наведена законодавча норма встановлює одночасно як право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами є: 1) відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг; 2) недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу; 3) майно не може бути джерелом погашення податкового боргу у відповідній сумі.
Відсутність підстав для застосування арешту коштів платника податків, передбачених пунктом 20.1.33 статті 20 ПК України, серед підстав для застосування адміністративного арешту, що входять до переліку, встановленого пунктом 94.2 статті 94 ПК України (сформульованого як вичерпний), не може розглядатися як перешкода для застосування арешту коштів на рахунках платника податків у відповідних випадках.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивачем з метою встановлення наявності активів у відповідача направленні запити до державних органів реєстрації, в результаті чого отримано відповіді, відповідно до яких майнові активи у позивача відсутні.
Так, згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 17.10.2019, витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна будь-яке майно у відповідача відсутнє (а.с. 10, 11).
Постановою Національного Банку України № 22 від 21.01.2004 затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №372/8976).
Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів та є обов`язкові для виконання ними (пункт 1.3 Інструкції).
Главою 9 Інструкції визначено порядок виконання банками заходів щодо арешту коштів на рахунках клієнтів.
Пункт 9.2 Інструкції передбачає, що банк накладає арешт на кошти, що обліковуються за рахунками, відкритими клієнтами банку, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку з питань відкриття і закриття рахунків.
Арешт на підставі документа про арешт коштів може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках клієнта банку, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку клієнта, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках клієнта, які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах. (пункт 9.3 Інструкції).
Пунктом абзацу 1 пункту 9.10 глави 9 Інструкції передбачено, що у разі надходження до банку платіжної вимоги/інкасового доручення (розпорядження) за тим виконавчим документом, для забезпечення виконання якого на кошти клієнта накладено арешт, банк виконує її в повній або частковій сумі в межах наявної арештованої суми на рахунку.
Банк виконує часткову оплату платіжної вимоги / інкасового доручення (розпорядження) відповідно до пункту 5.10 глави 5 та пункту 11.9 глави 11 цієї Інструкції.
Враховуючи положення абзацу 3 та 4 п. 9.10 гл. 9 Інструкції, до арешту суми в розмірі, який визначений документом про арешт коштів, банк продовжує арештовувати кошти, що надходять на рахунок клієнта, та виконує платіжні вимоги/інкасові доручення (розпорядження) щодо списання коштів з урахуванням тієї суми, яку раніше частково списано на підставі платіжних вимог/інкасових доручень (розпоряджень) за тим виконавчим документом, для забезпечення якого було накладено арешт на кошти на рахунку клієнта. Банк після списання за платіжною вимогою/інкасовим дорученням (розпорядженням) суми в розмірі, який визначений документом про арешт коштів, списує цей документ з відповідного позабалансового рахунку та, якщо немає на обліку за позабалансовим рахунком інших документів про арешт коштів, проводить операції за рахунком клієнта.
З аналізу зазначених вище норм вбачається, що у разі визначення конкретного розміру заборгованості у документі, яким накладено арешт, банк без порушення прав платника та одночасно клієнта банка в частині обмеження користування належними такому платнику коштами або цінностями, у разі повного виконання рішення про арешт та списання визначеної суми у визначеному розмірі, продовжує безперешкодно виконувати завдання по списанню або перерахуванню коштів платника за його бажанням.
Вимога щодо накладення арешту на кошти та цінності, які знаходяться в банку, достатні для стягнення податкового боргу підприємства в сумі 290095,87 грн, є правомірною та обґрунтованою.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до приватного акціонерного товариства "Сула-Агро" про стягнення податкової заборгованості задовольнити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Сула Агро" (42127, с. Вільшана Недригайлівський район Сумська обл., код за ЄДРПОУ 03777634) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг у загальному розмірі 290 095,87 грн, з них:
- з податку на прибуток приватних підприємств (код податку 11021000) отримувач УК Недригайлівський район на розрахунковий рахунок UA218999980000033112318018258, код отримувача 37427397, банк отримувача Казначейство України, МФО банка одержувача 899998;
- з податну па додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код податку 14060100) отримувач УК Недригайлівський район на розрахунковий рахунок UA548999980000031113029018258, код отримувача 37427397, банк отримувача Казначейство України, МФО банка одержувача 899998.
Накласти арешт на кошти приватного акціонерного товариства "Сула Агро" (код за ЄДРПОУ 03777634) в загальній сумі 290 095,87 грн, які знаходяться на відкритих рахунках у таких банках:
1) МФО банку - 337546, назва банку – Сумська філія АТКБ "Приват-Банк" м. Суми, номер рахунку – НОМЕР_1 , валюта рахунку - НОМЕР_2 гривня, дата відкриття – 25.01.2002, тип операції - відкрито рахунок (новий запис), дата операції – 25.01.2002;
2) МФО банку - 337546, назва банку – Сумська філія АТКБ "Приват-Банк" м. Суми, номер рахунку – НОМЕР_3 , валюта рахунку - 980-українська гривня, дата відкриття – 26.03.2004, тип операції - відкрито рахунок (новий запис), взято на облік - 29.03.2004, дата операції – 26.03.2004;
3) МФО банку - 337568, назва банку – Сумське обласне управління АТ "Державний ощадний банк України" м. Суми, номер рахунку – НОМЕР_4 , валюта рахунку - НОМЕР_2 гривня, дата відкриття – 22.08.2018, тип операції - відкрито рахунок (новий запис), взято на облік – 22.08.2018, дата операції - 22.08.2018, номер рахунку клієнта (у старому форматі) НОМЕР_5 , дата зміни рахунку за стандартом IBAN -19.09.2019;
4) МФО банку - 337568, назва банку – Сумське обласне управління АТ "Державний ощадний банк України" м. Суми, номер рахунку – НОМЕР_6 , валюта рахунку - НОМЕР_2 гривня, дата відкриття – 28.04.2017, тип операції - відкрито рахунок (новий запис), взято на облік – 28.04.2017, дата операції - 28.04.2017, номер рахунку клієнта (у старому форматі) НОМЕР_7 , дата зміни рахунку за стандартом IBAN -19.09.2019;
5) МФО банку - 380805, назва банку – Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" у м. Києві, номер рахунку – НОМЕР_8 , валюта рахунку - НОМЕР_2 гривня, дата відкриття – 06.05.2010, тип операції - відкрито рахунок без ініціативи клієнта, взято на облік – 07.05.2010, дата операції - 06.05.2010, номер рахунку клієнта (у старому форматі) 26002296735, дата зміни рахунку за стандартом IBAN -23.08.2019;
6) МФО банку - 380805, назва банку – Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" у м. Києві, номер рахунку – НОМЕР_9 , валюта рахунку - НОМЕР_2 гривня, дата відкриття – 06.05.2010, тип операції - відкрито рахунок без ініціативи клієнта, взято на облік – 07.05.2010, дата операції - 06.05.2010, номер рахунку клієнта (у старому форматі) 2604811252 , дата зміни рахунку за стандартом IBAN - 23.08.2019;
7) МФО банку - 380805, назва банку – Акціонерне товариство "Райффайзен Банк Аваль" у м. Києві, номер рахунку – НОМЕР_10 , валюта рахунку - НОМЕР_2 гривня, дата відкриття – 06.05.2010, тип операції - відкрито рахунок без ініціативи клієнта, взято на облік – 07.05.2010, дата операції - 06.05.2010, номер рахунку клієнта (у старому форматі) 2604911266, дата зміни рахунку за стандартом IBAN - 23.08.2019.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал