Рішення № 88059544, 05.03.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2020
Номер справи
420/38/20
Номер документу
88059544
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/38/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3) до товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Союз Фінанс” (65104, м. Одеса, Академіка Корольова, 56а/1) про стягнення штрафних санкцій в сумі 17000,00 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Союз Фінанс” про стягнення штрафних санкцій в сумі 17000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час здійснення своєї діяльності департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Південному регіоні встановлено порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів з боку ТОВ “Фінансова компанія “Союз Фінанс”, а саме товариством не надано звітні дані за 2018 рік, що на думку позивача свідчить про порушення Товариством вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг. Разом з тим, вищезазначені штрафи відповідачем у добровільному порядку не сплачено, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою судді від 08 січня 2020 року відкрито провадження по справі та встановлено, що суд розгляне справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвала суду про відкриття провадження по справі від 08 січня 2019 року, направлялась відповідачу засобами поштового відправлення. Однак, до суду повернувся поштовий конверт з відміткою про не вручення, у зв`язку з закінченням встановленого строку зберігання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 6530007186658.

Дослідивши матеріали справи та з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ “Фінансова компанія “Союз Фінанс” зареєстроване 24.11.2014 року за №10741020000051856.

Основним видом економічної діяльності є надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у. (Код КВЕД 64.99)

15.03.2018 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Союз Фінанс”, за результатами якої складено акт № 238/16-2/13 про правопорушення законодавства про фінансові послуги.

В акті перевірки зроблено висновок, що відповідачем не надано звітні дані за 2018 рік з урахуванням вимог п.п 2 п. 2, п.п. 2 п. 4 розділу ІІ та п. 11 розділу ІІІ Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 № 3840, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за № 1294/31162 (далі - Порядок), в частині неподання звітних даних за 2018 рік до Нацкомфінпослуг.

Копію акта направлено ТОВ “Фінансова компанія “Союз Фінанс” листом від 16.03.2019 р. №1567/16-8, яким також повідомлено останнього про розгляд справи про правопорушення на ринку фінансових послуг.

На підставі зазначеного акту Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову №149/238/16-2/13-П від 05.04.2019 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, відповідно до якої до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 17 000, 00 грн.

Постанова направлена відповідачу листом №2306/16-8 від 08.04.2019 р.

Як вбачається зі змісту постанови, відповідачу встановлений термін до 06.05.2019 р. для надання документів, які підтверджують сплату штрафу чи повідомлення про відмову від добровільного виконання постанови.

Правовідносини, що виникають у сфері стягнення штрафних санкцій за правопорушення у сфері ринків фінансових послуг у судовому порядку, регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг “Про затвердження Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України” від 20.11.2012 року № 2319 (далі Положення №2319).

Так, згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг, створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України визначаються та забезпечується Законом України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” (далі – Закон № 2664-III).

Відповідно до Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року №10701063/2011 (далі – Положення), Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно пп. 39, 40 п. 4 Положення Нацкомфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань встановлює згідно із законом порядок та умови застосування заходів впливу; у разі порушення законодавства про фінансові послуги накладає адміністративні стягнення за правопорушення та застосовує відповідно до закону заходи впливу.

Відповідно до пп.1 п.6 Положення Нацкомфінпослуг для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право звертатися до суду з позовами (заявами) щодо порушення законодавства про фінансові послуги, а також в інших передбачених законом випадках.

Оскільки відповідач у добровільному порядку вимоги вищезазначеної постанови не виконав та не сплатив суму штрафу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду з позовом про стягнення штрафу у судовому порядку.

Відповідно до пунктів 10, 11 частини 1 статті 28 Закону №2664-III, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення; вертається до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв`язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги.

Частинами 1, 2 статті 39 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Відповідно до пп.3 п.2.1 розділу ІІ Положення № 2319 Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу: накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”.

Згідно пункту 3 частини 1 статті 40 Закону №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.41 Закону №2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг (абз.1 п.2.4 розділу ІІ Положення № 2319).

Згідно з ч. 3 ст.41 Закону №2664-III штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.

Відповідно до абз.15 п.2.4 розділу ІІ Положення № 2319, у разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.

Відтак, враховуючи те, що відповідачем ТОВ “Фінансова компанія “Союз Фінанс” у встановлений судом строк не надано відзиву на позовну заяву, жодним чином не спростовано доводів позивача, та не надано доказів скасування/оскарження постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг №149/238/16-2/13-П від 05.04.2019 року, так само як не надано доказів сплати сум штрафних санкцій до Державного бюджету України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а отже судові витрати по даній справі стягненню на користь позивача не підлягають.

З огляду на те, що суб`єкт владних повноважень не поніс витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не підлягають розподілу та стягненню.

Керуючись ст.ст. 7, 241- 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3) до товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Союз Фінанс” (65104, м. Одеса, Академіка Корольова, 56а/1) про стягнення суми штрафних санкцій в сумі 17000,00 грн. – задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Союз Фінанс” на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» штраф у сумі 17 000,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.М. Токмілова

.