
Справа № 420/8134/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) до Комунального підприємства “Автотранссервіс” (ЄДРПОУ 32018333, місце знаходження: вул. Дзержинського 55, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700) про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до Комунального підприємства “Автотранссервіс” про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовної заяви, позивач зазначає, що у відповідача наявний податковий борг в розмірі 1 118 780,16 грн. Позивач вказує, що вказана заборгованість виникла по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). При цьому, стягненню на дату звернення до суду, відповідно до розрахунку новоствореної заборгованості підлягає сума в розмірі 968 215, 16 грн.
Ухвалою судді від 02.01.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено розгляд справи на 04.02.2020 р.
04.02.2020 року за вх.№ 5045/20 відповідачем подано клопотання про розстрочення податкової заборгованості, в обґрунтування якого зазначено, що зазначена сума зобов`язання є узгодженою, але не сплаченою у передбачений податковим органом строк через фінансові труднощі та незадовільні економічні показники діяльності товариства. При цьому відповідач просить суд розстрочити податкову заборгованість по виплаті податку на додану вартість на тридцять шість місяців з обов`язковою щомісячною виплатою податкової заборгованості по 27 000,00 грн. Тобто, з огляду на подане клопотання, відповідач визнає позов у повному обсязі.
04.02.2020 року від представника позивача та представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
04.02.2020 року закрито підготовче провадження у справі. Розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Комунальне підприємство «Автотранссервіс» зареєстроване Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією 16.07.2002 р. за №04056799Ю0010548. КП «АТС» перебуває за основним місцем обліку як платник податків у Білгород-Дністровській державній податковій інспекції ТУ ДПС в Одеській області з 24.07.2002 року та зареєстроване за №2195.
Згідно п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. П. п. 16.1.4. п.16.1 ст.16 ПК України передбачає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п. 36.1. ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; крім того, п.36.5. ст.36 ПК України встановлено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно довідки-розрахунку новоствореної заборгованості по КП «АТС» (код 32018333) станом на 22.12.2019 року до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП), податкова заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становить всього 1 118 780 грн. 16 коп.
Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт послуг) на загальну суму 398077,99 грн. виникла на підставі поданих КП "Автотранссервіс" податкових декларацій № 9307329228 від 18.01.2019 р., №9025482528 від 19.02.2019 р., № 9049040998 від 18.03.2019 р., №9076106380 від 17.04.2019 р., № 9130083780 від 19.06.2019 р, № 9155433813 від 17.07.2019 р., № 9184638630 від 16.08.2019 р., № 9211580812 від 16.09.2019 р., № 9241411295 від 16.10.2019 р. та штрафних санкцій на підставі податкових повідомлень-рішень Форми «Ш» №0061095306 від 20.03.2019 р., Форми «Ш» №0128865306 від 18.06.2019 р., Форми «Ш» №0268025304 від 05.11.2019р., та нарахованої пені в сумі 29 408, 64 грн., відповідно до ст.129 ПК України.
27 607 грн. 91 коп. (основний платіж) + 121 186 грн. (основний платіж) + 110 163 гри. (основний платіж) + 111 529 грн. (основний платіж) + 9 130 грн. (основний платіж) + 68 634 грн. (основний платіж) + 148 852 грн. (основний платіж) +137 794 грн. (основний платіж) + 126 944 грн. (основний платіж) + 20 919 грн. 20 коп. (штрафні санкції) + 37 454 грн. 99 коп. (штрафні санкції) + 18 592 грн.42 коп. (штрафні санкції) + 29 408 грн. 64 коп. (пеня) = 968 215 грн. 16 коп.
У зв`язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом винесено податкову вимогу форми «Ю» №4607-17 від 08.08.2017 року, яку 03.08.2018 року направлено на адресу відповідача.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Приписами пп.14.1.175, п.14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання;
Згідно положень пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи
Відповідно до п.36.1, п.36.2, п.36.3 ст.36 ПК України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Приписами п. 59.1, п.59.3 ст. 59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПКУ, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно ст. 19 Конституції України – органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пп. 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до положень п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Щодо поданого ТОВ «Автотранссервіс» клопотання про розстрочення податкової заборгованості, суд звертає увагу на передчасність поданого клопотання з огляду на наступне.
Згідно з частинами 1, 2 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, про наявність підстав для задоволення адміністративного позову ГУ ДПС в Одеській області.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що суб`єкт владних повноважень не поніс витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не підлягають розподілу та стягненню.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 11, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 192-228, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) до Комунального підприємства “Автотранссервіс” (ЄДРПОУ 32018333, місце знаходження: вул. Дзержинського 55, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Автотранссервіс», код ЄДРПОУ 32018333, а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство та за рахунок готівки суму податку на додану вартість на загальну суму 968 215 грн. 16 коп. на бюджетний рахунок № UA428999980000031115029015011, банк отримувача Казначейство України. МФО 899998. код 37914041, отримувач коштів УК у м. Б-Дністр./14060100.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.