Рішення № 88059397, 06.03.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2020
Номер справи
360/134/20
Номер документу
88059397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

06 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/134/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське Підприємство «Землемер» про стягнення коштів з рахунків у банках,

ВСТАНОВИВ:

08 січня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське Підприємство «Землемер» (далі – відповідач), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд: стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю «СП «Землемер» (код ЄДРПОУ 37645080, вул. Селищна, 8, с. Оборотнівка, Сватівський район, Луганська область) у сумі заборгованості 2503,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідача зареєстрованого Сватівською райдержадміністрацією 27 вересня 2011 року за номером запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців №13741020000000677.

Місцезнаходження відповідача вулиця Селищна, буд. 8, с. Оборотнівка, Сватівський район, Луганська область.

Відповідач перебуває на податковому обліку в Сватівській ДПІ Сватівського управління Головного управління ДПС у Луганській області з 28 вересня 2011 року.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2019 року по справі № 360/2063/19 задоволено позовну заяву ГУ ДФС у Луганській області до відповідача на суму 6096,90 грн.

Період виникнення податкового боргу з 19 серпня 2018 року по 21 лютого 2019 року. Станом на теперішній час відпрацьований в судовому порядку податковий борг не сплачено.

Станом на 21 листопада 2019 року ТОВ «СП «Землемер» має новостворену податкову заборгованість з єдиного податку у сумі 2503,80 грн. Період виникнення з 20 травня 2019 року.

Нараховано у зв`язку з несплатою грошового зобов`язання, самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації єдиного податку третьої групи за перший квартал 2019 року по строку сплати до 20 травня 2019 року у сумі 2503,80 грн.

Головним управлінням ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 28 серпня 2018 року № 18286-17, яку направлено відповідачу поштою 04 вересня 2018 року з рекомендованим повідомленням про вручення на податкову адресу.

З посиланням на норми Податкового кодексу України позивач зазначив, що стягнення податкового боргу здійснюється за рішенням суду.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 11 січня 2020 року позовну заяву залишеного без руху (арк. спр. 21-22).

Ухвалою суду від 29 січня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 29-30).

Представник позивача, на виконання вимог ухвали суду від 29 січня 2020 року надав до суду уточнену позовну заяву, витяг з інтегрованої картки платника податку відповідача податку на додану вартість (арк.спр. 35-36).

Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 29 січня 2020 року направлено на адресу відповідача, (арк. спр. 40), яку відповідач не отримав у зв`язку із закінченням встановленого строку зберігання, що підтверджено рекомендованим повідомлення (арк. спр. 41).

Відповідно до частини першої статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судовими рішеннями є, зокрема ухвали.

За приписами статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є, зокрема день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5 частини шостої зазначеної статті).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Землемер» код юридичної особи 37645080, зареєстроване як юридична особа 27 вересня 2011 року, 13741020000000677 Сватівською районною державною адміністрацією Луганською області, в стані припинення не перебуває, є платником податків за основним місцем обліку 1227 – Головне управління ДПС у Луганській області, Сватівське управління, Сватівська ДПІ (Сватівський район) з 28.09.2011 (арк. спр. 10).

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2019 року у справі № 360/2063/19 адміністративний позов Головного управління ДФС в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Землемер» про стягнення податкового боргу задовольнено повністю; стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Землемер» податковий борг з єдиного податку у сумі 6096,90 гривеньк, який складається з 5759,82 гривень основного платежу та 337,08 гривень штрафних санкцій за період з 19 серпня 2018 року по 21 лютого 2019 року на користь місцевого бюджету з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника (арк. спр. 37-39).

08 квітня 2019 року відповідачем до Сватівське управління Головного управління ДФС у Луганській області подано податкову декларацію з єдиного податку за перший квартал 2019 року (арк. спр. 7-8).

Головним управлінням ДФС у Луганській області у відношенні відповідача сформовано податкову вимогу № 18286-17 від 28 серпня 2018 року, яку направлено засобами поштового зв`язку рекомендованим листом, про те не отримано із зазначенням «інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення» (арк. спр. 9, 9 зв.б.).

Матеріалами справи підтверджено, що податковим органом надіслано податкову вимогу № 18286-17 від 28 серпня 2018 року за адресою реєстрації відповідача: Луганська область, Сватівський район, с. Оборотнівка, вулиця Селищна, буд. 8.

Відповідно довідки про заборгованість платника податків ТОВ «СП «Землемер» станом на 21 листопада 2019 року борг з єдиного податку юридичних осіб (18010300) становить 2503,80 грн, період виникнення - травень 2019 року (арк. спр. 4).

Згідно розрахунку суми податкового боргу платника податків ТОВ «СП «Землемер» станом на 21 листопада 2019 року борг з єдиного податку юридичних осіб (18010300) становить 2503,80 грн, період виникнення 20 травня 2019 року (арк. спр. 5).

Згідно інтергрованої картки відповідача станом на 11 лютого 2020 року за ТОВ «СП «Землемер» обліковується борг зі сплати єдиного податку з юридичних осіб в сумі 8600,70 грн (арк. спр. 35 - 36).

Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року № 14, Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Луганській області (арк. спр.42-48).

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України (далі – ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

За змістом підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 14 ПК України: податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).

Відповідно до статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов`язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно з пунктом 293.1 статті 293 ПК України ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Відповідно до вимог п.293.2 ст. 293 ПК України фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць для другої групи платників податків єдиного податку – у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Пунктом 294.1 ст. 294 ПК України передбачено, що податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.

Згідно п. 294.2 ст. 294 ПК України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.

Статтею 295 ПК України визначено, що платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Відповідно до пункту 295.1 статті 295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Згідно з пунктом 295.2 статті 295 ПК України нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до пункту 295.4 статті 295 ПК України сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси.

В порушення зазначених норм ПК України відповідачем не сплачено авансові внески з єдиного податку за період з 31 грудня 2018 року по 31 грудня 2019 року.

Платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларації (ст. 300 ПК України).

Відповідно до ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно п. 42.4 ст. 42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За правилами пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до матеріалів справи за спірний період (з 20 травня 2019 року) Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське Підприємство «Землемер» має податкову заборгованість з єдиного податку у загальній сумі 2503,80 грн.

Суд зазначає, що з метою погашення податкового боргу, боржнику надіслано податкову вимогу № 18286-17 від 28 серпня 2018 року, яка відповідно до норм ПК України вважається врученою. Податкова вимога контролюючого органу, в випадках встановлених законодавством України не відкликалися та судом не скасовувалась.

З аналізу зазначених норм ПК України, суд приходить до висновку, що податковим органом вручені відповідачу належним чином податкова вимога № 18286-17 від 28 серпня 2018 року, оскільки вказані документи надіслано податковим органом рекомендованим листом за місцезнаходженням (юридичною адресою) платника податків.

Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Оскільки податкова вимога № 18286-17 від 28 серпня 2018 року є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг з єдиного податку добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу з єдиного податку в загальному розмірі 2503,80 грн обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське Підприємство «Землемер» про стягнення коштів з рахунків у банках задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «СП «Землемер» (код ЄДРПОУ 37645080, вулиця Селищна, 8, с.Оборотнівка, Сватівський район, Луганська область) відкритих у банках, на користь місцевого бюджету податковий борго з єдиного податку у сумі 2503,80 грн (дві тисячі п`ятсот три грн 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Смішлива