Рішення № 88049202, 03.03.2020, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
03.03.2020
Номер справи
243/14873/19
Номер документу
88049202
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

243/14873/19

2/243/745/2020

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 березня 2020 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Дюміної Н.О.

за участю:

секретаря судового засідання Ревви Е.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів, -

В С Т А Н О В И В:

27 грудня 2019 року Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації звернулося до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 13.01.2005 року до Управління соціального захисту населення Слов`янської райдержадміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям звернулася ОСОБА_1 . При наданні заяви для призначення соціальної допомоги, громадянка ОСОБА_1 була повідомлена про перевірку інформації про доходи та майно, які можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги, що затвердила своїм підписом. Відповідно до ст.181 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п.35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, разом із заявою ОСОБА_1 подала копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , також подала довідку, яка видана Мирненської сільської радою від 22.09.2004 року №472/02-16, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису, зі слів матері, що передбачено абз. першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Державна соціальна допомога була призначена та щомісячно виплачувалась з 01.01.2005 року, але зупинена на підставі інформації Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слов`янському району реєстраційної служби Слов`янського міськрайонного управління юстиції в Донецькій області від 12.09.2014 року №312/03.3-53, яка отримана управлінням 13.01.2015 року, про встановлення батьківства, на підставі особистої заяви, ОСОБА_3 над ОСОБА_2 , про що внесені відомості до актового запису від 22.09.2004 року №3. Довідка про визнання батьківства була надана матері дитини ОСОБА_1 для пред`явлення її органам соціального захисту населення, яку управління від неї вчасно не отримало. На підставі рішення начальника управління від 20.01.2015 року №121 виплату призначеної грошової допомоги громадянці ОСОБА_1 було припинено, згідно протоколу індивідуального перерахунку від 20.01.2015року, сума переплати за період з 01.10.2014 по 31.01.2015р. склала 1543 грн.20коп. Управління надіслало до Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» лист від 19.01.2015 року №07-45/0020 з проханням повернути нараховану суму за січень 2015 року в розмірі 385грн 80 коп. Після повернення банком зазначеної суми, сума переплати у громадянки ОСОБА_1 у період з 01.10.2014 по 31.01.2015р. склала 1157 грн.40 коп. Про суму і причину виявленої переплати громадянка ОСОБА_1 повідомлена. Управлінням неодноразово надіслані повідомлення про необхідність повернення гр. ОСОБА_1 , в добровільному порядку, надміру отриманої державної допомоги (в період з 20.01.2015 по 05.12.2019 роки направлено 21 повідомлення). Станом на 27.12.2019 року сума переплати у розмірі 1157грн.40коп. громадянкою ОСОБА_1 на рахунок Управління не внесена, тому управління звернулося з зазначеною позовною заявою до суду. З урахуванням зазначеного просили суд, стягнути з ОСОБА_1 незаконно отриману державну соціальну допомогу у розмірі 1157 грн. 40 коп., а також судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням слухати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, не заперечував проти винесення заочного рішення.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином та від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Відзив, заперечення до позовної заяви суду не надала.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Отже, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку заочного провадження, оскільки існують всі умови для ухвалення заочного рішення, передбачені ч. 1 ст. 280 ЦПК України.

Повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які позивач послався як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, суд встановив, що до Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації надійшла заява ОСОБА_1 від 13.01.2005 року про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.7-10).

ОСОБА_1 є матір`ю неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).

Також ОСОБА_1 під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України.

На підставі заяви відповідача було призначено допомогу одиноким матерям яку вона отримувала з 01.01.2015 року по 13.01.2015 року (а.с. 13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23).

Відповідно до інформації отриманої від відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Слов`янському району реєстраційної служби Слов`янського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області від 13.01.2015 року, відділ РАЦС повідомив, що до актового запису №3 від 22 вересня 2004 року про народження ОСОБА_2 на підставі заяви ОСОБА_3 внесені відомості про батька. Матері дитини була видана довідка для пред`явлення органам праці та соціального захисту населення (а.с. 24).

На підставі рішення начальника управління від 20.01.2015 року №121 виплату призначеної грошової допомоги громадянці ОСОБА_1 було припинено (а.с.27).

Згідно протоколу індивідуального перерахунку від 20.01.2015 року, сума переплати за період з 01.10.2014 по 31.01.2015р. склала 1543 грн.20 коп. (а.с. 25).

19.01.2015 року Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації надіслало до Донецького обласного управління АТ «Ощадбанк» лист №07-45/0020 з проханням повернути нараховану суму за січень 2015 року в розмірі 385 грн 80 коп. (а.с.28).

18.02.2105 року банком було повернуто сума переплати у розмірі 385 грн. 80 коп. (а.с. 29).

Таким чином розмір переплати ОСОБА_2 склала 1157 грн. 40 коп.

20 січня 2015 року за вих. №07/37-4, 05 грудня за вих. №4287-08/45 на адресу ОСОБА_1 було направлено лист-вимогу про повернення надмірно сплаченої державної допомоги одинокій матері у період з 01.10.2014 по 31.010.2015 у розмірі 1157 грн. 40 коп. (а.с. 30,31).

Законом України Про державну допомогу сім`ям з дітьми передбачено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини (ч. 1 ст. 18-1).

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок) середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно до п. 36 Порядку, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18 річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Пункт 49 Порядку визначає, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми. Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Судом встановлено, що суми державної допомоги відповідачці були виплачені надміру внаслідок недобросовісної поведінки з боку останньої (в результаті ненадання відомостей про визнання батьківства), чим була завдана майнова шкода позивачу в розмірі надміру виплачених коштів, а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задовольняє їх в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судові витрати у розмірі 1921 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст.12,77, 81, 141, 280, 259, 263-268, 354 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов Управління соціального захисту населення Слов`янської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення Слов`янської райдержадміністрації незаконно отриману державну соціальну допомогу у розмірі 1157 грн. 40 коп. на р/рUA958201720343100025000012995, МФО 820172, ЄДРПОУ 25928803, банк Держказначейська служба України м. Київ, призначення платежу - повернення зайво перерахованих коштів.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської райдержадміністрації судовий збір у розмірі 1921 грн. 00 коп. на р/рUA958201720343100025000012995, МФО 820172, ЄДРПОУ 25928803, банк Держказначейська служба України м. Київ, призначення платежу - повернення судового збору.

Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду

Донецької області Н.О.Дюміна