
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/74/20
28 лютого 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 14.07.2008 року позивачці призначена пенсія по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про державну службу».
27.08.2019 року позивачка звернулася до Монастириського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про проведення перерахунку пенсії, як державному службовцю згідно поданої довідки про заробітну плату з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги за період з 2006 року по червень 2008 рік.
06.09.2019 року рішенням Відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Тернопільській області №2 було відмовлено позивачці у перерахунку пенсії.
Відмовляючи у проведені перерахунку пенсії, відповідач послався на те, що зміни до чинного законодавства щодо умов пенсійного забезпечення державних службовців, зокрема до Закону України №3723-Х11 від 16.12.1993 року «Про державну службу» та постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися і відповідно при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включалися складові заробітної плати передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами. Законом України «Про державну службу» прийнятим 10.12.2015 року за №889-111 не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій.
Позивач вважає, що дане рішення відповідача порушує її права, а тому звернулася до суду за їх зихистом.
Ухвалою від 08.01.2019 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Представник відповідача скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 20.01.2020. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові.
29 січня 2020 року ухвалою суду було призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 28.02.2020 о 10:00 год.
06.02.2020 через канцелярію Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.
Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, подавши до суду клопотання про розгляд справи без їх участі. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні подав письмове клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. В задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Відповідно до ч.3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду клопотання сторін у справі в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, з`ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про державну службу» з 14.07.2008 згідно поданої заяви та документів, зокрема довідок №974/1-4 від 14.07.2008 року та №974/1-4 від 14.07.2008, виданих Управлінням праці та соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації про складові заробітної плати начальника управління (посада, яку займав померлий годувальник - чоловік ОСОБА_2 до дня смерті 05.06.2008) із зазначенням наступних складових заробітної плати:
- посадовий оклад - 1404,00 грн.,
- надбавка за ранг (11)- 70,00 грн.,
- надбавка за вислугу років (15р. 02 міс.13 дн.) - 358,50 грн.,
- надбавка за високі досягнення в роботі - 14855,47 грн.,
- премія - 1694,00 грн.
27.08.2019 ОСОБА_1 звернулась до Монастириського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням отриманої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань за період з травня 2006 року по червень 2008 року згідно довідки №33/012-26 від 27.08.2019, виданої Управлінням соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації.
Рішенням №2 від 06.09.2019 року відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №11 управління застосування законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області Фальчук Л.К. відмовлено в проведенні перерахунку.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові-особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначаються виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
У зв`язку з набранням чинності Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 року № 889-VIII втратив чинність Закон України “Про державну службу” № 3723-XII від 16.12.1993 року, крім статті 37.
Згідно ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст. 37 Закону України).
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
На час призначення пенсії ОСОБА_1 зміни до чинного законодавства щодо умов пенсійного забезпечення державних службовців, зокрема, Закону України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року, та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включалися складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» скасовано постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові ВС від 04.12.2019 по справі № 2-а/2506/31/12.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших складових заробітної плати, відсутні правові підстави, а тому, суд прийшов до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідають вимогам чинного законодавства.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, доказів, які б спростовували правомірність дій відповідача позивачем не представлено, а судом таких доказів не здобуто, в зв`язку з чим суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки, під час розгляду даної справи не залучались свідки та не проводились експертизи, то відсутні підстави для стягнення з відповідача судових витрат.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02 березня 2020 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.