
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 березня 2020 р. Справа № 480/4879/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирського управління ГУ ДПС у Сумській області, Головного управління ДПС у Сумській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Охтирського управління ГУ ДПС у Сумській області, Головного управління ДПС у Сумській області про скасування рішення №0021365133 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з оскаржуваного рішення не вбачається, за який саме період нараховано штраф у розмірі 2576,00 грн. (який є складовою штрафу 4462,81 грн.), оскільки зазначено "за період з ___ року до ___ року штраф у розмірі 2576 грн 00 коп.".
Крім того, на стор. 2 рішення "Розрахунок штрафної санкції" міститься стовбчик, який не містить назви (знаходиться між стовбчиком "%" та стовбчиком "Період пені"). Таким чином, на переконання позивача, не вбачається, яку інформацію містять у собі числове значення "2457.2" та "297". Відповідно, позивач вважає, що оскаржуване рішення не містить належної інформації щодо всіх складових суми штрафу 4462,81 грн.
Також позивач зазначив, що оскаржуване рішення складено з порушенням законодавчо встановлених вимог щодо форми і змісту рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (Додаток 12 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, далі - Інструкція №449).
Ухвалою суду від 23.12.2019 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 18.02.2020 Головне управління ДПС у Сумській області було залучено до розгляду справи у якості другого відповідача.
Головне управління ДПС у Сумській області подало до суду відзив на позов, в якому заперечувало проти задоволення позову та зазначило, що оскаржене рішення винесено у відповідності до вимог податкового законодавства та Інструкції №449.
Відоповідачем зазначено, що у спірному рішенні вказано період нарахування пені - з 22.01.2019 до 12.08.2019 та період, з якого нараховані штрафні санкції - 20% - з 01.01.2015. Крім цього, до спірного рішення додано Розрахунок штрафних санкцій, де визначена дата документу, кількість днів прострочення, період пені, сума пені, сума штрафної санкції, сума боргу (а.с.42-45).
Позивач подав до суду відповідь на відзив (а.с.52-53).
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Охтирському управлінні ГУ ДПС у Сумській області як платник податків, а саме:
- фізична особа, яка проводить незалежну професійну діяльність з 09.01.2018 по теперішній час по виду діяльності 69.10 - "Діяльність у сфері права";
- фізична особа-підприємець з 16.10.2019 по теперішній час по виду діяльності 68.20 - "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна".
01.05.2019 ОСОБА_1 було подано до контролюючого органу звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік як фізичною особою, яка проводить незалежну професійну діяльність, в якому відображено чистий оподаткований дохід в сумі 0,00 грн. (а.с.46-47).
30.10.2019 Охтирським управлінням ГУ ДПС у Сумській області було прийнято рішення №0021365133 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несовєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким ОСОБА_1 нараховано штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ в сумі 2576,00 грн. та пеню в сумі 1886,81 грн. (а.с.7).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VІ).
Відповідно до ст. 3 Закону №2464-VІ збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов`язковості сплати; а також законодавчого визначення розміру єдиного внеску.
Відповідно до ст.ст. 13,14 Закону №2464-VІ органи доходів і зборів зобов`язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону та мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом, і стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Статтею 25 Закону №2464-VІ передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Нарахування пені передбачено частиною 10 ст. 25 Закону №2464-VІ, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 ст. 25 Закону №2464-VІ передбачено застосування штрафної санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Крім того, Інструкцією №449, передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому, складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до Інструкції №449.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Для платників, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II Інструкції №449, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II Інструкції №449, - календарний квартал.
З 01.01.2016 встановлено єдиний розмір єдиного внеску на рівні 22% до визначеної ст.7 Закону №2464-VІ бази нарахування єдиного внеску для усіх категорій платників єдиного внеску (крім пільгових категорій).
Однак, починаючи з 01.01.2017, у разі, якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов`язаний визначати базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464-VІ. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п.2 ч.14 ст.7 Закону №2464 в редакції Закону №1774).
Мінімальний розмір доходів, на який нараховується єдиний внесок у 2018 році, складає 9828,72 грн. - при мінімальній заробітній платі 3 723 грн.
Мінімальний розмір доходів, на який нараховується єдиний внесок у 2019 році, становить 11016,72 грн. - при мінімальній заробітній платі 4 173 грн.
З 01.01.2018 фізичні особи-підприємці, що застосовують загальну систему оподаткування, особи, які проводять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерських господарств, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Відповідно до матеріалів справи, податковим органом за звітний податковий період 2018 рік в інтегрованій картці платника (далі - ІКП) ОСОБА_1 проведено нарахування єдиного внеску в сумі 9828,72 грн:
- 1 квартал 2018 р. - строк сплати 19.04.2018 в сумі 2457,18 грн. (3723х22%=819,06 грн.);
- 2 квартал 2018 р. - строк сплати 19.07.2018 в сумі 2457,18 грн. (3723х22%=819,06 грн.);
- 3 квартал 2018 р. - строк сплати 19.10.2018 в сумі 2457,18 грн. (3723х22%=819,06 грн.);
- 4 квартал 2018 р. - строк сплати 21.01.2019 в сумі 2457,18 грн. (3723х22%=819,06 грн.).
Крім того, за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в ІКП позивачу проведено нарахування єдиного внеску в сумі 5508,36 грн:
- 1 квартал 2019 р. - строк сплати 19.04.2019 в сумі 2754,18 грн. (4173х22%=918,06 грн.);
- 2 квартал 2019 р. - строк сплати 19.07.2019 в сумі 2754,18 грн. (4173х22%=918,06 грн.)
Як вбачається з інтегрованої картки платника, ОСОБА_1 за 2018 рік по строках сплати: 19.04.2018, 19.07.2018, 19.10.2018, 22.01.2019 несвоєчасно проведено сплату єдиного внеску, сплата проведена єдиним платіжним дорученням 06.03.2019 в сумі 9828,72 грн. (а.с.48).
У зв`язку з цим, за несвоєчасну сплату боргу по 06.03.2019 було нараховано пеню в загальній сумі 1801,11 грн., по періодах:
- з 20.04.2018 по 06.03.2019 - 788,75 грн.;
- з 20.07.2018 по 06.03.2019 - 565,15 грн.;
- з 20.10.2018 по 06.03.2019 - 339,09 грн.;
- з 22.01.2019 по 06.03.2019 - 108,12 грн.
У зв`язку з несплатою єдиного внеску за період з 20.04.2019 по 21.01.2019 позивачу була нарахована сума штрафу у розмірі 20% від несплаченої суми боргу в загальному розмірі 1965,76 грн. (2457,20 грн.х20%=491,44 грн., із розрахунку граничного строку сплати ЄСВ до 19.04.2018, до 19.07.2018, до 19.10.2018, до 21.01.2019).
Згідно з ІКП, ОСОБА_1 за 2019 рік по строках сплати: 19.04.2019, 19.07.2019 несвоєчасно проведено сплату єдиного внеску, сплата проведена 24.06.2019 в сумі 297 і 12.08.2019 в сумі 2754,18 грн. (а.с.49).
У зв`язку з цим, за несвоєчасну сплату боргу податковим органом було нараховано пеню в загальній сумі 85,70 грн., по періодах:
- з 20.04.2019 по 24.06.2019 - 19,60 грн.;
- з 20.07.2019 по 12.08.2019 - 66,10 грн.
У зв`язку з несплатою єдиного внеску за період з 19.04.2019 по 30.10.2019 (по дату прийняття оскарженого рішення) позивачу була нарахована сума штрафу у розмірі 20% від несплаченої суми боргу в загальному розмірі 610,24 грн. (із розрахунку граничного строку сплати ЄСВ до 19.04.2019 і до 19.07.2019).
Варто зазнчити, що у відповідь на відзив позивачем зазначено, що ним виконано свої обов`язки зі сплати єдиного соціального внеску до Державного бюджету України. При цьому, позивач зазначає, що сплата штрафу у розмірі 2576,00 грн. за несвоєчасне перерахування ЄСВ та той факт, що на лікування та реабілітацію ОСОБА_2 (доньки позивача) потрібні значні кошти, що перевищують вказану суму штрафу, порушує принцип "пропорційності" (principle of proportionality) - "справедливої рівноваги (балансу)" (fair balance) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання, а саме порушує інтереси позивача у володінні своїм майном (коштами), які необхідні на лікування та реабілітацію доньки.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 12 ст. 9 Закону №2464-VІ платники єдиного внеску зобов`язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, позивач має обов`язок перед державою своєчасно та в повному обсязі сплачувати податкові зобов`язання, у тому числі ЄСВ. Наявність інших фінансових витрат не позбавляє позивача виконувати вказаний обов`язок перед суспільством та державою.
Приймаючи до уваги все вищевикладене в сукупності, суд доходить висновку, що матеріалами справи підтверджується правомірність оскаржуваного рішення.
При цьому, суд зазначає, що відсутність у оскаржуваному рішенні зазначення періоду, за який нараховано штрафну санкцію, за наявності розрахунку, не може свідчити про протиправність прийнятого рішення, як не впливає на його правомірність і відсутнітсь назви стовбчику у розрахунку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з п.1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, суд зазначає, що рішення Охтирського управління ГУ ДПС у Сумській області №0021365133 від 30.10.2019 відповідає вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Охтирського управління ГУ ДПС у Сумській області, Головного управління ДПС у Сумській області про скасування рішення №0021365133 від 30.10.2019 – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска