
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/500/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 30 січня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач, УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради), в якому позивач просить:
1) визнати неправомірними дії відповідача, щодо відмови позивачу у призначенні щомісячної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» з 13 листопаду 2019 року;
2) зобов`язати відповідача вчинити певні дії, а саме призначити позивачу щомісячну адресної допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» з 13 листопаду 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача як внутрішньо переміщена особа.
Відповідач призначив позивачу з донькою допомогу на підставі пункту 7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, з 02.06.2015 по 01.12.2015, а після цього, у зв`язку з тим, що позивач не була працевлаштована, перестав виплачувати позивачу допомогу, а тільки виплачував на її доньку.
Позивач 07.10.2019 на підставі наказу від 03.10.2019 № 971-к працевлаштувалась фахівцем загального відділу Луганської дирекції АТ «Укрпошта».
Позивач 13.11.2019 звернулось до відповідача із заявою про призначення допомоги на підставі Порядку № 505 у зв`язку з працевлаштуванням. Листом від 18.11.2019 № 12101/10 відповідач повідомив позивача про відмову у надання мені адресної допомоги на підставі Порядку № 505.
На підставі зазначено позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив в призначенні зазначеної допомоги.
Ухвалою від 04 лютого 2020 року прийнято зазначену позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 13-14).
Від представника УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради 13 лютого 2020 року за вх. № 5798/2020 надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача позовні вимоги не визнає з таких підстав (арк. спр. 18-19).
Позивача 04.12.2014 разом з дочкою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , взято на облік внутрішньо переміщених осіб в УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради та надано відповідну довідку № 919023111. Згідно із заявою від 02.06.2015, позивачу призначено допомогу як працездатній непрацюючій особі відповідно до пункту 7 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (далі – Порядок № 505), із скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати, а донці позивача - як дитині до 18-ти років наступним чином: з 02.06.2015 по 01.08.2015 - у розмірі 1326,00 грн в місяць, з 02.08.2015 по 01.10.2015 - у розмірі 1105,00 грн в місяць, 02.10.2015 по 01.12.2015 у розмірі – 884,00 грн в місяць.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 505 особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, окрім тих, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. Через те, що позивач не працевлаштувалась у період призначення допомоги, у відповідача відсутні підстави для перерахування допомоги позивачу як працюючій особі.
Надалі, згідно із заявами від 08.12.2015, 07.06.2016, 07.12.2016, 07.06.2017, 07.12.2017, 08.06.2018, 07.12.2018, 07.06.2019, 06.12.2019 допомогу подовжено лише ОСОБА_2 , а позивача не включено до розрахунку, на підставі пункту 3 Порядку: з 08.12.2015 по 07.06.2016 - у розмірі 884,00 грн в місяць; з 07.06.2016 по 06.12.2016 - у розмірі 884,00 грн в місяць; з 07.12.2016 по 06.06.2017 - у розмірі 884,00 грн в місяць; з 07.06.2017 по 06.12.2017 - у розмірі 884,00 грн в місяць; з 07.12.2017 по 06.06.2018 - у розмірі 884,00 грн в місяць; з 08.06.2018 по 07.12.2018 - у розмірі 1000,00 грн в місяць; з 08.12.2018 по 07.06.2019 - у розмірі 1000,00 грн в місяць; з 08.06.2019 по 07.12.2019 - у розмірі 1000,00 грн в місяць; з 08.12.2019 по 07.06.2020 - у розмірі 1000,00 грн в місяць.
Позивач 05.11.2019 звернулась із заявою щодо перерахунку допомоги, надавши довідку щодо свого працевлаштування з 07.10.2019. Відповідач зазначає, що заяву розглянуто, але, з огляду на пункт 3 Порядку № 505, Управління не має підстав для перерахунку допомоги позивачу як працюючій особі.
Крім того, відповідач зазначив, що 13.11.2019 із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщених осіб позивач не зверталась, позивач звернулась до УПтаСЗН із заявою про надання роз`яснення щодо припинення виплати допомоги.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради, що підтверджено копіями виданих на ім`я позивача паспорта громадянина України (арк. спр. 7), картки фізичної особи – платника податків (арк. спр. 8), довідки від 02.05.2018 № 23111 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (арк. спр. 11).
З особової справи отримувача щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, копію якої надано відповідачем до матеріалів справи, встановлено таке.
За заявою ОСОБА_1 від 02.06.2015 для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (арк. спр. 27) рішенням УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради від 09.06.2015 призначено щомісячну адресну допомогу, як працездатній не працюючій особі, із скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплат, а саме: з 02.06.2015 по 01.09.2015 у розмірі 442,00 грн на місяць, з 02.08.2015 по 01.10.2015 у розмірі 221,00 грн на місяць (арк. спр. 35).
В подальшому відповідно до рішень УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради від 14.04.2016, від 08.06.2016, від 12.01.2017, від 27.07.2017, від 03.01.2018, від 06.07.2018, від 08.01.2019, від 04.07.2019 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання позивач у складі сім`ї як працездатна не працююча особа не включена до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 212 (арк. спр. 35, 48, 52, 57, 62, 67, 72, 77).
Позивачем 05 листопада 2019 року подано до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради заяву про перерахунок, до якої серед іншого додано довідку про працевлаштування (арк. спр. 78, 79).
Так, згідно з довідкою від 05.11.2019 № 01-2075 позивач працює в Луганській дирекції АТ «Укрпошта» на посаді фахівця загального відділу з 07.10.2019 (наказ від 03.10.2019 № 971-к) по теперішній час (арк. спр. 79).
Розпорядженням УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради від 06.11.2019 відмолено у проведенні перерахунку на підставі пункту 3 Постанови № 505 (арк. спр. 80).
Позивач 13.11.2019 звернулась до УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради із заявою про надання відповіді щодо призначення або відмови у соціальній допомоги ВПО (арк. спр. 86).
УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради листом від 13.11.2019 № 12101/02 у відповідь на заяву позивача від 13.11.2019 повідомило, що 04.12.2014 позивача разом з дочкою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 взято на облік внутрішньо переміщених осіб в УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради та надано відповідну довідку № 919023111. Згідно із заявою позивача від 02.06.2015, позивачу призначено допомогу як працездатній непрацюючій особі відповідно до пункту 7 Порядку № 505, із скороченням терміну призначення та зменшенням суми виплати, а донці позивача - як дитині до 18-ти років наступним чином: з 02.06.2015 по 01.08.2015 у розмірі 1326,00 грн в місяць, з 02.08.2015 по 01.10.2015 у розмірі 1105,00 грн в місяць, з 02.10.2015 по 01.12.2015 у розмірі 884,00 грн в місяць. Згідно з пунктом 3 Порядку № 505, особам працездатного віку, яким грошова допомога припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, окрім тих, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. Через те, що позивач не працевлаштувалась у період призначення допомоги, відсутні підстави для перерахування позивачу допомоги як працюючій особі. Надалі, згідно із заявами від 08.12.2015, 07.06.2016, 07.12.2016, 07.06.2017, 07.12.2017, 08.06.2018, 08.12.2018, 08.06.2019 допомогу подовжено лише ОСОБА_3 , а позивача не включено до розрахунку, на підставі пункту 3 Порядку № 505. Позивач 13.11.2019 звернулась із заявою щодо перерахунку допомоги, надавши довідку щодо свого працевлаштування з 03.10.2019, яку розглянуто, але, з огляду на пункт 3 Порядку № 505, Управління не має підстав для перерахунку допомоги позивачу як працюючій особі (арк. спр. 87).
Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», що набрав чинності 15.10.2014, визначено тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
З метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб (далі - Порядок № 509).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Кабінетом Міністрів України 01.10.2014 прийнята постанова № 505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок № 505).
Цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для осіб, які отримують пенсію, та дітей - 1000 гривень на одну особу (члена сім`ї); для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї).
Загальний розмір допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 3000 гривень, для сім`ї, до складу якої входять особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, - 3400 гривень, для багатодітної сім`ї - 5000 гривень.
Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.
Особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 505 для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім`ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім`я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті); інформацію про:
- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);
- наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
- наявність у будь-якого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;
- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює;
- наявність у будь-якого з членів сім`ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.
До заяви додаються копія довідки з військової частини про залучення до проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (для військовослужбовців з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації), копія довідки з місця роботи або копія іншого документа, що посвідчує зайнятість (для працездатних осіб), копія свідоцтва про шлюб, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім`ї, письмова згода (у довільній формі) про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім`ї від інших членів сім`ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім`ї в установі уповноваженого банку. У разі наявності житлового приміщення, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, додається копія акта обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири) (далі - акт технічного стану), складеного комісією, утвореною районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, військово-цивільною адміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (в разі утворення) ради, виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, за формою згідно з додатком.
До заяви, в якій уповноважений представник сім`ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, зазначених в абзаці дев`ятому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім`ї.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли:
будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану;
будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Положення абзацу другого пункту 6 не поширюється на сім`ї, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (крім осіб, які набули право власності на зазначене житлове приміщення, придбане за рахунок державних коштів, після початку проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).
Грошова допомога не призначається на члена сім`ї:
який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;
який перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю;
який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.
Згідно з абзацом першим, другим, третім пункту 7 Порядку № 505, якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім`ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.
У разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім`ї грошова допомога на цього члена сім`ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється.
Особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов`язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.
Відповідно до абзацу другого пункту 8 Порядку № 505 уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім`ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім`ї.
Аналіз вищезазначених норм Порядку № 505 свідчить, що грошова допомога у разі її припинення відповідно до пункту 7 цього Порядку не призначається на наступний строк (чергові шість місяців) тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. У разі, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2, 3, 5, 6 Порядку № 505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.
Положення Порядку № 505 не містять норми, яка б у подібних правовідносинах назавжди позбавляла особу працездатного віку, яка працевлаштувалась та, як і раніше, має статус внутрішньо переміщеної особи, права на отримання грошової допомоги.
Крім того, абзацом дев`ятим пункту 3 Порядку № 505 передбачено можливість звернення за перерахунком розміру грошової допомоги в разі настання змін у складі сім`ї за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.
З огляду на матеріали справи, судом встановлено, що за заявою позивача від 07.06.2019 про продовження виплати грошової допомоги рішенням від 04.07.2019 позивача не включено до розрахунку на період з 08.06.2019 по 07.12.2019, після працевлаштування 07.10.2019 до Луганської дирекції АТ «Укрпошта» позивач 05.11.2019 звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку щомісячної адресної допомоги, у зв`язку з її працевлаштуванням, тобто настанням змін у складі сім`ї, що впливають на розмір призначеної на сім`ю допомоги.
Однак, згідно з розпорядженням відповідача від 06.11.2019 без номера позивачу з посиланням на пункт 3 Постанови № 505 відмовлено у проведенні перерахунку.
З вищевикладених підстав суд вважає таку відмову протиправною.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не відповідає об`єкту порушення, оскільки, згідно з матеріалами справи, позивач не зверталася до відповідача із заявою про призначення їй допомоги, а відповідач, у свою чергу, не вчиняв дій щодо відмови позивачу у призначенні щомісячної адресної допомоги.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення права позивача на перерахунок розміру призначеної на сім`ю допомоги сталося внаслідок прийняття відповідачем розпорядження від 06.11.2019 про відмову у перерахунку.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Керуючись положеннями статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог позивача, обрати ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, визнати протиправним та скасувати розпорядження від 06.11.2019 б/д, зобов`язати відповідача здійснити за заявою позивача від 05.11.2019 перерахунок розміру допомоги, призначеної на сім`ю, з листопада 2019 року.
Що стосується заяви від 13 листопада 2019 року, з якою позивач пов`язує позовні вимоги в даній справі, то з її огляду вбачається, що позивач звертається до відповідача проханням про надання письмової відповіді.
Вказана заява за Порядком № 505 не є заявою про призначення та/або продовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, подана без дотримання вимог пунктів 3 та 5 Порядку № 505, а отже, не породжує у відповідача обов`язку за наслідками розгляду цієї заяви призначити позивачу спірну грошову допомогу.
Заява позивача від 13.11.2019 є письмовим зверненням, поданим в рамках Закону України «Про звернення громадян», на яку відповідачем надано відповідь в межах та в строки передбачені цим законом для письмових звернень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачений судовий збір у загальному розмірі 840,80 грн, що підтверджено дублікатом квитанції від 30.01.2020 № 2 (арк. спр. 6).
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню повністю, лише з корегуванням способу захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (місце знаходження: 93414, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Новікова, будинок 15 Б, код за ЄДРПОУ 24179564) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 06 листопада 2019 року без номеру про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», за заявою від 05 листопада 2019 року.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради перерахувати ОСОБА_1 адресну допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», за заявою від 05 листопада 2019 року з листопада 2019 року.
У задоволенні вимоги про визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови у виплаті щомісячної адресної допомоги неправомірними, зобов`язання призначити щомісячну адресної допомогу з 13 листопаду 2019 року відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова