
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/597/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
07.02.2020 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до заяви від 15.01.2020.
- зобов`язати Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області починаючи з 01.01.2020 провести перерахунок пенсії, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи на шахті «Краснокутська» виробничого об`єднання «Донбасанатрацит»: з 02.01.1989 по 31.07.1991 на посадах гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиніста підземних устаткувань з повним робочим днем під землею та електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею; з 30.04.1992 по 02.08.1992 на посаді підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 21.02.1996 по 25.11.1997 на посаді підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 24.12.1997 по 23.11.1998 посадах підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею та гірника підземного з повним робочим днем під землею.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що при зверненні до відповідача відповідно 19.09.2019 позивачу призначено пенсію за віком по списку 1. Пенсію обчислено при загальному стажі 23 роки 9 місяців 17 днів.
15.01.2020 позивач звернувся до управління із заявою на перерахунок пенсії, з вимогою врахувати до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи з 02.01.1989 по 31.07.1991 на шахті «Краснокутська» виробничого об`єднання «Донбасанатрацит» на посадах гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиніста підземних устаткувань з повним робочим днем під землею та електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею; з 30.04.1992 по 02.08.1992 на шахті «Краснокутська» виробничого об`єднання «Донбасанатрацит» на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 21.02.1996 по 25.11.1997 на шахті «Краснокутська» виробничого об`єднання «Донбасанатрацит» на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею; 24.12.1997 по 23.11.1998 на шахті «Краснокутська» виробничого об`єднання «Донбасанатрацит» посадах гірничого майстра з повним робочим днем під землею та гірника підземного з повним робочим днем під землею, додаючи до звернення довідки, уточнюють особливий характер роботи на шахті від 01.11.2013 року № 188, 189, 190 191, які видані виданих відокремленим підрозділом «шахта Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» та документи про атестацію робочих місць на підприємстві.
Рішенням відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 15.01.2020 №26 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відокремленим підрозділом «шахта Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» на час видання довідок знаходилося на території, яка не підконтрольна українській владі. Тому врахувати при призначенні та перерахунку пенсії довідки №188, 189,190,191 від 01.11.2013, відповідач не може, оскільки зазначені довідки є недійсними та не створюють жодних правових наслідків.
З посиланням на норми Законів України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, “Про пенсійне забезпечення” та “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною.
Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 17.02.2020 подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 59-65).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 19.09.2019 як одержувач пенсії за віком по списку 1. Пенсію обчислено при загальному стажі 23 років 09 місяців 17 днів (в тому числі стаж роботи по списку 1 -11 років 05 місяців 05 днів) та заробітній платі за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.06.2014 (коефіцієнт заробітку 2,59764) у розмірі 5780,19 грн. Позивач 15.01.2020 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії по списку 1 з вимогою зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997, з 24.12.1997 по 23.03.1998 та з 24.03.1998 по 23.11.1998.
До заяви ОСОБА_1 додав документи, видані відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит»: довідки, що уточнюють особливий характер роботи від 01.11.2013 № 188-192; довідки про заробітну плату від 04.11.2013 № 202-205; довідку про реорганізацію шахти «Краснокуцька» від 04.11.2013 № 206; документи про атестацію робочих місць.
Рішенням № 26 від 15.01.2020 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії. Підставою прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу слугувало те, що підприємства які видавали довідки, що уточнюють особливий характер роботи, на час видання спірних довідок розташовані та зареєстровані на території, яка не підконтрольна українській владі. Врахувати при перерахунку пенсії документи, які видані відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» (довідки, що уточнюють особливий характер роботи від 01.11.2013 № 188-192, довідки про заробітну плату від 04.11.2013 № 202-205; довідку про реорганізацію шахти «Краснокутська» від 04.11.2013 № 206; документи про атестацію робочих місць) неможливо, оскільки зазначені довідки є недійсними на території України та не створюють жодних правових наслідків.
20.01.2020 позивач звернувся до управління із заявою з вимогою надати йому детальний розрахунок пенсії, з урахуванням періодів стажу та заробітку, який враховувався при призначенні пенсії, а також надати копії документів, які ним додано до заяви про перерахунок пенсії від 15.01.2020.
Оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком по списку №1 з вимогою зарахувати до пільгового стажу періоди роботи 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997, з 24.12.1997 по 23.03.1998 та з 24.03.1998 по 23.11.1998, а вимоги про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є похідними від вимог про перерахунок пенсії по списку №1, окреме рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» управлінням не приймалось.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 11 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні (арк. спр. 53-54).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), судом встановлено.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного перебування: АДРЕСА_2 , є пенсіонером та отримує пенсію за віком, є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено копіями документів, а саме: паспорта громадянина України (арк. спр. 9), карткою платника податків (арк. спр. 11), довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19 вересня 2019 року № 930-5000197261 (арк. спр. 12).
15.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії, зареєстрованою за № 108 (арк. спр. 77-78).
Згідно протоколу призначення пенсії ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії № 123750001101, позивач отримує пенсію за віком. Відповідно до розрахунку стажу загальний страховий стаж складає 23 років 09 місяців 19 днів, в тому числі стаж, що дає право на зниження пенсійного віку (робота за списком №1) становить 11 років 05 місяців 05 днів (арк. спр. 68).
Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_2 від 02.01.1989 (арк. спр. 13-16) у межах спірних правовідносин, судом встановлено, що вона містить такі записи про роботу позивача:
Шахта «Краснокутська» в/о «Донбасантрацит»:
запис 2. - 02.01.1989 - прийнятий підземним гірником першого розряду з повним робочим днем під землею;
запис 3. - 14.04.1989 – переведений підземним машиністом підземних устаткувань другого розряду з повним робочим днем під землею;
запис 4. - 05.02.1990 - переведений електрослюсарем ІІІ розряду з повним робочим днем під землею;
запис 5. - 31.07.1991 – звільнений за ст. 37 КЗпП УСРС (за власним бажанням).
Шахта «Краснокутська» в/о «Донбасантрацит»:
запис 8. - 30.04.1992 - прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;
запис 9. - 02.08.1992 – звільнений за ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням).
Шахта «Краснокутська» в/о «Донбасантрацит»:
запис 23. - 21.02.1996 - прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;
запис 24. - 25.11.1997 – звільнений за ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням).
Шахта «Краснокутська» в/о «Донбасантрацит»:
запис 25. - 24.12.1997 - прийнятий підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею;
запис 26. - 24.03.1998 – переведений підземним гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею;
запис 27. - 23.11.1998 – звільнений за ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням).
Інші періоди роботи позивача не є спірними, а тому судом не досліджуються.
Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.11.2013 № 188, виданою відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» підтверджено, що позивач виконував гірничі роботи з повним робочим днем під землею, що за професією та посадою передбачена Списком №1 розділ І підрозділ 1 за період з 02.01.1989 по 13.04.1989 становить 0 років 0 місяців 25 днів, з 14.04.1989 по 04.02.1990 становить 0 років 01 місяць 28 днів (арк. спр. 25, 91).
Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.11.2013 № 189, виданою відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» підтверджено, що позивач виконував гірничі роботи з повним робочим днем під землею, що за професією та посадою передбачена Списком №1 розділ І підрозділ 1 пункт 1010100а за період з 05.02.1990 по 31.07.1991 становить 1 рік 04 місяців 24 дні (арк. спр. 26, 92).
Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.11.2013 № 190, виданою відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» підтверджено, що позивач виконував гірничі роботи з повним робочим днем під землею, що за професією та посадою передбачена Списком № 1 розділ І підрозділ 1 пункт 1010100б за період з 30.04.1992 по 02.08.1992 становить 0 років 03 місяці 01 день, з 21.02.1996 по 25.11.1997 становить 1 рік 09 місяців 04 дні (арк. спр. 27, 93).
Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 01.11.2013 № 191, виданою відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» підтверджено, що позивач виконував гірничі роботи з повним робочим днем під землею, що за професією та посадою передбачена Списком № 1 розділ І підрозділ 1 пункт 1010100б за період з 24.12.1997 по 23.03.1998 становить 0 років 02 місяці 26 днів, з 24.03.1998 по 23.11.1998 становить 0 років 07 місяців 19 днів (арк. спр. 28, 94).
В довідці від 01.11.2013 № 192, виданою відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» зазначено додаткову інформацію на ОСОБА_1 про відволікання від основної роботи за період з 1989 по 1998 роки (арк. спр. 29, 82).
Наказом відокремленого підрозділу шахти «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» від 26.07.1995 № 228К «Про результати проведення атестації робочих місць умовам праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення» з додатком до нього, затверджено перелік робочих місць, виробництв, робот, професій робітників, яким підтверджено право на пільгове забезпечення (арк. спр. 34, 86) відповідно до переліку посад та професій, які за результатами атестації робочих місць, підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1 (арк. спр. 32-33, 84-85), де зазначена професія позивача – майстра гірника.
Листом Управління праці та зайнятості населення Луганської обласної державної адміністрації встановлено, що атестація робочих місць виконана згідно вимогам Методичних рекомендацій з її проведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.1992 № 41 (арк. спр. 31, 83).
Рішенням про відмову в перерахунку пенсії від 15.01.2020 № 26 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії за віком за заявою від 15.01.2020 через відсутність належних документів, які підтверджують факт пільгової роботи ОСОБА_1 за періоди роботи 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997, з 24.12.1997 по 23.03.1998 та з 24.03.1998 по 23.11.1998 (арк. спр. 39-41, 95-97).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Щодо не зарахування до пільгового стажу періоди роботи на шахті «Краснокутська» виробничого об`єднання «Донбасанатрацит»: з 02.01.1989 по 31.07.1991 на посадах гірника підземного з повним робочим днем під землею, машиніста підземних устаткувань з повним робочим днем під землею та електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею; з 30.04.1992 по 02.08.1992 року на посаді підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею; з 21.02.1996 по 25.11.1997 на посаді підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею; о 24.12.1997 по 23.11.1998 посадах підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею та гірника підземного з повним робочим днем під землею, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).
Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Закон № 1058-IV доповнено розділом XIV “Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян” Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (тут і надалі посилання на норми Закону № 1058-IV наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Абзацом першим пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частина друга статті 45 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058).
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (далі – Закон № 1788-ХІІ), громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону № 1788-ХІІ визначено, що за цим Законом призначаються: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731 (далі – Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383)
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Судом встановлено, що позивач у на підставі заяви про призначення пенсії від 19.09.2019 та доданих до неї документів призначено пенсію за віком з урахуванням наявного пільгового стажу за списком № 1 (11 років 05 місяців 05 днів), зарахованого з 19.01.1999, зі зниженням пенсійного віку.
Звертаючись із заявою від 15.01.2020 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 додатково надав відповідачу довідки, що уточнюють особливий характер роботи від 01.11.2013 № 188-192; довідки про заробітну плату від 04.11.2013 № 202-205; довідку про реорганізацію шахти «Краснокуцька» від 04.11.2013 № 206; документи про атестацію робочих місць, що не заперечується відповідачем, тобто, останній надав оцінку записам трудової книжки та зазначеним документам.
Суд звертає увагу, що записи трудової книжки позивача містять відомості щодо призначення, переведення та звільнення позивача за спірні періоди, що є підтвердженням трудової діяльності позивача.
Згідно з Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за № 1173, і який був чинним до 26.01.1991 розділ 1 «Гірничі роботи» підрозділ 1 «Підземні роботи» передбачає, що право на пенсію на пільгових умовах мають усі робітники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних і нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею на обслуговуванні зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних здоровпунктів, працівники підземного телефонного зв`язку і т. д.).
Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, містять в собі підрозділ 1 розділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень»: пунктом «а» у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Записами у трудовій книжці та наданих довідок підтверджено, що в період з 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997, з 24.12.1997 по 23.03.1998 та з 24.03.1998 по 23.11.1998 позивач працював на посадах, передбачених Списком № 1.
Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у яких має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У даному випадку такими уточнюючими довідками є довідки, що уточнюють особливий характер роботи від 01.11.2013 № 188-192, в яких зазначено виключно пільговий підземний стаж позивача без врахування періодів, коли позивач не був задіяний у повний робочий день під землею (відпустки без збереження заробітної плати, учбові відпустки, легка праця за рекомендацією лікаря, лікування без права отримання лікарняного, тощо).
Такі періоди відволікання ОСОБА_1 від основної роботи за 1989 - 1998 роки вказані у довідці від 01.11.2013 № 192, виданою відокремленим підрозділом шахта «Краснокутська» державного підприємства «Донбасантрацит» (арк. спр. 29, 82).
Згідно довідок, що уточнюють особливий характер роботи від 01.11.2013 № 188-192 пільговий стаж ОСОБА_1 у спірний період з 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997, з 24.12.1997 по 23.03.1998 та з 24.03.1998 по 23.11.1998 становить 4 роки 6 місяців 07 днів.
З урахуванням обставин справи та вимог положень Порядку № 22-1, суд дійшов висновку про безпідставність посилання відповідача в рішенні про відмову в перерахунку пенсії № 26 від 15.01.2020 на неможливість здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням підтверджених довідками, що уточнюють особливий характер роботи від 01.11.2013 № 188-192 періодів роботи за списком № 1, тобто, суд вважає безпідставним незарахування до пільгового стажу позивача 4 роки 6 місяців 07 днів за спірний період з 02.01.1989 по 23.11.1998.
Посилання відповідача про неможливість врахувати довідки №№ 188-192, 202-205 та № 206 у зв`язку з тим, що вони видані підприємствами, які перебувають на непідконтрольній українській владі території, суд вважає безпідставними, та зазначає.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/2014 від 14.04.2014, який набрав чинності 14.04.2014, введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 (зі змінами та доповненнями], м. Хрустальний (Красний Луч) є тимчасово окупованою територією, не підконтрольною українській владі.
Проведення Антитерористичної операції розпочалося 13.04.2014.
Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (далі - Закон № 2268-VІІІ) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
Статтею 2 Закону № 2268-VІІІ передбачено, що діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Проте зазначені довідки видані у 2013 році, що виключає факт незаконної видачі посадовими особами шахти «Краснокутська» в/о «Донбасантрацит».
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не врахував зазначені довідки.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, пільговий стаж за списком № 1 становить 11 роки 05 місяців 05 днів.
З урахуванням вище наведених висновків суду про необхідність враховувати довідки, що уточнюють особливий характер роботи від 01.11.2013 № 188-192, та довідку про час відволікання від роботи від 01.11.2013 № 192, дані яких не суперечать записам у трудовій книжці, судом встановлено, що відповідач безпідставно не зарахував ОСОБА_1 спірні періоди з 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997, з 24.12.1997 по 23.03.1998 та з 24.03.1998 по 23.11.1998 - 5 років 6 місяців 9 днів, з яких один рік неможливо врахувати до пільгового стажу через відволікання від роботи (довідка № 192 від 01.11.2013 (арк. спр. 82), тобто не зараховано 4 роки 6 місяців 07 днів.
Тобто, позивач на момент звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії мав пільговий стаж роботи (15 років 11 місяців 12 днів = 11 років 05 місяців 05 днів (зарахований)+ 4 роки 6 місяців 07 днів (не зарахований)).
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача починаючи з 01.01.2020 провести перерахунок пенсії, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає.
З 11.10.2017 застосовується редакція статті 28 Закону № 1058-ІV згідно з внесеними змінами Законом від 03.10.2017 № 2148-VIII, відповідно до абзацу третього частини першої якої встановлено:
- мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці” (далі – Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості – за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, перерахунок пенсії за нормами статті 8 Закону № 345-VI здійснюється на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-ІV.
Згідно списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 у розділ 1 «Гірничі роботи» пункт 1.1.е включено: всі працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я працівники підземного телефонного зв`язку тощо).
Згідно списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 у розділ 1 «Гірничі роботи» пункт 1 включено: працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Суд погоджується з твердженням відповідача, що звертаючись із заявою про перерахунок пенсії за віком по списку № 1, вимоги про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345-VI є похідними від вказаних вимог, та зазначає.
З матеріалів справи встановлено, що позивач звертався до відповідача та суду з метою перерахунку пенсії, підстава – зміна страхового стажу, набутого до 01.01.2004.
Мінімальний розмір пенсії таким особам та працівникам встановлюється, в редакції Закону № 1058-VI з 11.10.2017, незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV встановлена державна гарантія у формі мінімального розміру пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням визначених осіб.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач набув право на підвищення пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345-VI.
Позивачем заявлено позовні вимоги:
- визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до заяви від 15.01.2020.
- зобов`язати з 01.01.2020 провести перерахунок пенсії, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії по списку 1 періоди роботи з 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997 та з 24.12.1997 по 23.11.1998 посадах підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею та гірника підземного з повним робочим днем під землею.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд, з`ясував, що відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу позивача спірні періоди роботи, прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії № 26 від 15.01.2020, а тому суд вважає за необхідне визнати протиправним зазначене рішення, оскільки саме рішення, а не дії створюють відповідні правові наслідки.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У разі скасування індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
На підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на умовах визначених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 01.01.2020. .
У межах спірних правовідносин способом судового захисту порушеного права є визнання протиправним та скасування рішення відповідача та у межах спірних правовідносин з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, зобов`язати перерахувати за заявою від 15.01.2020, а не зобов`язання зарахувати стаж роботи за спірні періоди.
Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту в цій частині позовних вимог не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним.
Згідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією від № 96 від 04.02.2020 (арк. спр. 8).
Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.
При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача перерахувати позивачу пенсію та зобов`язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.
Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на перерахунок пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 15 січня 2020 року № 26 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місце знаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Історична, буд. 81, ЄДРПОУ 41246789) провести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного перебування: АДРЕСА_2 ), перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з 01 січня 2020 року, з урахуванням до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії по списку 1, роботу на шахті «Краснокутська» виробничого об`єднання «Донбасанатрацит» - 4 роки 6 місяців 07 днів за періоди з 02.01.1989 по 31.07.1991, з 30.04.1992 по 02.08.1992, з 21.02.1996 по 25.11.1997, з 24.12.1997 по 23.03.1998 та з 24.03.1998 по 23.11.1998.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (місце знаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Історична, буд. 81, ЄДРПОУ 41246789) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце фактичного перебування: АДРЕСА_2 ), витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива