Рішення № 88019112, 27.02.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
360/4754/19
Номер документу
88019112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

27 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4754/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Петросян К.Є.,

за участю: секретаря судового засідання – Грищенко М.І.,

позивача – не прибув,

представника позивача – Колосара М.Є.,

представників відповідача –Давидової О.В., Буракової О.В., Ставера О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

04.11.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (далі УДМС в Луганській області або відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, в обґрунтування якого зазначено наступне.

20.11.2012 рішенням УДМС в Луганській області було оформлено набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» громадянину Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю смт.Щотове м.Антрацит, Луганської області, Україна.

20.11.2012 УДМС в Луганській області Чабанову А.В. було оформлено довідку №141 про реєстрацію його громадянином України.

01.03.2013 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м.Донецьку було зареєстровано шлюб між громадянами України – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що вчинено відповідний актовий запис №97 від 01.03.2013 та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 . Після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_2 змінив прізвище на « ОСОБА_4 ».

12.03.2013 Антрацитівським МВ УДМСУ в Луганській області позивач був документований паспортом громадянина України НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_1 . До реєстрації шлюбу та у шлюбі з ОСОБА_3 у позивача народилося четверо дітей.

З листа УДМС в Луганській області від 25.10.2019 № 4401.3.2-22520/44.1-19 позивачу стало відомо, що рішенням УДМС у Луганській області від 29.03.2013 було скасовано рішення УДМС в Луганській області від 20.11.2012 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_5 на підставі ст.21 Закону України «Про громадянство України». При цьому, позивач зауважує, згідно даного листа, УДМС в Луганській області зазначено про неможливість надання копій документів, які стали підставою для скасування рішення про набуття громадянства ОСОБА_1 , з огляду на їх знаходження в адміністративній будівлі відповідача на непідконтрольній Україні території у м.Луганську.

Позивач вважає прийняте рішення протиправним та підлягаючим скасуванню з підстав того, що відповідачем не зазначено які саме документи, подані ОСОБА_5 з метою оформлення набуття громадянства, є фальшивими. Також з листа не вбачається, які обставини вказують на те, що ОСОБА_5 діяв свідомо, подаючи фальшиві документи. На адресу позивача не надходило повідомлення про скасування рішення про набуття громадянства, щодо позивача не вживались заходи з вилучення паспорту громадянина України. Також, ОСОБА_1 не притягувався до кримінальної відповідальності за умисне використання підроблених документів згідно ст.358 КК України.

На підставі викладеного просить суд визнати протиправним та скасувати рішення УДМС України в Луганській області від 29.03.2013, яким скасоване рішення УДМС в Луганській області від 20.11.2012 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_6 .

Ухвалою суду від 11.11.2019 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справи в порядку загального позовного провадження (т.1 а.с.1-2).

Ухвалами суду від 05.11.2019 та 08.11.2019 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову (т.1 а.с.33-34, 50-51).

Ухвалою суду від 28.12.2019 задоволено клопотання представника позивача та витребувано додаткові докази по справі від Харківської місцевої прокуратури №2 Харківської області та відділу міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Харківській області; продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі (т.1 а.с.125-127).

Ухвалою суду від 20.01.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.162).

У судовому засіданні представник позивача адвокат Колосар М.Є. підтримав заявлені вимоги позову, надав пояснення, аналогічні пред`явленому позову, просив його задовольнити.

Згідно відповіді на відзив суду пояснив, що ОСОБА_1 оскаржує рішення УДМС в Луганській області від 29.03.2013, яким скасовано рішення УДМС в Луганській області від 20.11.2012 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_6 з підстав його необґрунтованості, оскільки УДМС в Луганській області не встановлено які з документів, поданих позивачем для набуття громадянства були фальшивими і якими доказами ця обставина підтверджується.

Представник позивача вважає, що згідно діючого законодавства тягар доказування правомірності прийнятого рішення покладається виключно на відповідача, при цьому він повинен доказувати правомірність свого рішення саме на час його прийняття, та не може керуватись обставинами та доказами, яких не існувало на такий момент.

Згідно додаткових письмових пояснень ОСОБА_1 , наданих представником в порядку ст.224 КАС України, зазначив наступне.

В міграційній службі було позивачу роз`яснено, що замість довідки про припинення громадянства РФ, ОСОБА_1 повинен подати декларацію про відмову від іноземного громадянства, оскільки станом на 20.11.2012 вартість оформлення виходу із громадянства РФ складала більше половини мінімальної заробітної плати в Україні, внаслідок чого він подав відповідну декларацію і отримав паспорт громадянина України.

За отриманням довідки про припинення іноземного громадянства позивач не завертався до компетентних органів Російської Федерації, не отримував довідку та не подавав до органів міграційної служби України.

Отже, вважає твердження відповідача про те, що позивачем надавалась фальшива довідка про припинення іноземного громадянства безпідставним та не підтвердженим належними доказами.

Крім того, вважає, що факт підробки документів, поданих доля оформлення набуття громадянства, має встановлюватися належними органами за зверненням відповідача до правоохоронних органів. Проте, доказів реєстрації кримінального провадження за наведеними фактами відповідачем не надано, як і не представлено суду підроблений документ, доказів на підтвердження факту підробки, доказів проведення відповідної службової перевірки УДМС України в Луганській області, вжиття заходів до вилучення у ОСОБА_1 паспорту громадянина України протягом 1 місяця та оформлення довідки про припинення громадянства.

Зауважив, що позивач має чотирьох малолітніх дітей, які народились в Україні у шлюбі із дружиною ОСОБА_3 , яка також є громадянкою України. Тому позбавлення позивача громадянства завдає істотної шкоди не тільки його особистим інтересам, а й інтересам його родини, а тому не відповідає критерію необхідності у демократичному суспільстві.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог ОСОБА_1 , про що надали відзив, суду пояснили наступне (а.с.63-70).

За наявними обліками УДМС у Луганській області встановлено, що 20.11.2012 рішенням УДМС у Луганській області було оформлено набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до частини 1 статті 8 Закону громадянину Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю смт. Щотове м. Антрацит Луганської області АДРЕСА_1 .

20.11.2012 УДМС у Луганській області Чабанову А.В. було оформлено довідку № 141 про реєстрацію його громадянином України.

Київським районним у місті Донецьку ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Донецькій області 01.03.2013 було зареєстровано шлюб між громадянами України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Після реєстрації шлюбу ОСОБА_2 змінив прізвище на « ОСОБА_4 ».

29.03.2013 рішенням УДМС у Луганській області було скасовано рішення УДМС у Луганській області від 20.11.2012 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_5 , на підставі статті 21 Закону України «Про громадянство України», у зв`язку з тим, що останній надав фальшиві документи.

УДМС у Луганській області, керуючись вказаними нормами Закону, діяло в межах наданих повноважень.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 79-р) затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Також Указом Президента України від 7 лютого 2019 року № 32/2019 затверджено межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях. До переліку включено і місто Луганськ.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» УДМС у Луганській області з 01.12.2014 поновило роботу у м. Сєвєродонецьк Луганської області за адресою: АДРЕСА_2 .

Таким чином, надати копії документів, які стали підставами для оформлення набуття/скасування громадянства України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є не можливим, у зв`язку з тим, що справи іноземних громадян, яким було оформлено/скасовано набуття громадянства України до липня 2014 року, знаходяться в адміністративній будівлі УДМС у Луганській області на території, яка не підконтрольна українській владі (м. Луганськ), доступ до будівлі відсутній, архіви заблоковані.

Крім того зауважили, що на теперішній час прокуратурою Харківської області проводиться екстрадиційна перевірка щодо наявності підстав, які можуть перешкоджати видачі громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 , він же ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , він же ОСОБА_7 , який розшукується компетентними органами іноземної держави для притягнення до кримінальної відповідальності.

Згідно з відомостями відділу міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 12.03.2013 Антрацитівським МВ ГУМВС України в Луганській області.

Відповідно до облікової карти особи - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Олександрівським РВ УМВС України в Кіровоградській області 02.03.2011, був документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 , дата видачі 18.05.2012, строком дії до 18.05.2022.

Згідно листа УДМС України в Кіровоградській області від 25.11.2019 №3501.3/16949-19 фізична особа з персональними даними - ОСОБА_2 , він же ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , він же ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за обліками відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Кіровоградській області станом на ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованим/знятим з реєстраційного обліку не значиться.

За обліками Олександрійського РС УДМС України в Кіровоградській області 02.03.2011 на ім`я фізичної особи із персональними даними ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Черкаси, оформлено паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 у зв`язку з непридатністю для користування та на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 07.08.2010 Черкаським РВ УМВС України в Кіровоградській області.

Відповідно до листа УДМС України в Черкаській області від 27.11.2019 №7101.6.4/27367-19 посадовими особами УДМС України в Черкаській області проведено службову перевірку щодо законності документування паспортом громадянина України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та за результатами перевірки 05.11.2019 підготовлено і направлено до ДМС для затвердження висновок службової перевірки щодо визнання паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, недійсним та таким, що підлягає вилученню, анулюванню та знищенню, згідно п. 108, п. 109 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (із змінами).

Відповідно до книги обліку надходження паспортів та видачі їх громадянам ВС ГІРФО Черкаського РВ УМВС (Ф.2) паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 Черкаським РВ УМВС України в Черкаській області Вельмінський Андрій Володимирович документований ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв`язку з порчею попереднього. Заява про видачу паспорта громадянина України (Ф.1) відсутня.

При цьому, у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян відсутній актовий запис про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Враховуючи викладене, УДМС у Луганській області вважає позов ОСОБА_1 необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Заявою від 06.02.2020 відповідач зазначив, що в матеріалах справи наявні докази приналежності позивача ОСОБА_5 ) до громадянства Російської Федерації, що підтверджує, що останній надав фальшиві документи про вихід з громадянства.

Паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 12.03.2013 Антрацитівським МВ ГУМВС України в Луганській області на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнано недійсним та таким, що підлягає вилученню.

Відповідна інформація внесена до інформаційної підсистеми «ФМ «Недійсні документи» ЄІАС УМП.

Крім того зазначив, що обов`язок доказування суб`єкта владних повноважень, що визначений процесуальним законом, не звільняє позивача від обов`язку доказування, що випливає з принципу змагальності сторін. Разом з тим, позивачем не надано належних доказів, що підтверджують неправомірність дій УДМС в Луганській області (т.2 а.с.11-19).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено, що 20.11.2012 рішенням УДМС в Луганській області було оформлено набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» громадянину Російської Федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю смт. Щотове м. Антрацит, Луганської області, Україна.

20.11.2012 УДМС в Луганській області Чабанову А.В. було оформлено довідку № 141 про реєстрацію його громадянином України.

01.03.2013 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м.Донецьку зареєстровано шлюб між громадянами України – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що вчинено відповідний актовий запис № 97 від 01.03.2013 і видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 . Після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_2 змінив прізвище на « ОСОБА_4 ».

12.03.2013 Антрацитівським МВ УДМСУ в Луганській області позивач був документований паспортом громадянина України НОМЕР_2 на ім`я ОСОБА_1 (т.1 а.с.13-14).

Вказані обставини сторонами визнаються, а тому не підлягають доказуванню відповідно до частини першої статті 78 КАС України.

До реєстрації шлюбу та у шлюбі з ОСОБА_3 у позивача народилося четверо дітей: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (т.1 а.с.15-19).

Позивачу з листа УДМС в Луганській області від 25.10.2019 № 4401.3.2-22520/44.1-19 стало відомо, що рішенням УДМС у Луганській області від 29.03.2013 було скасовано рішення УДМС в Луганській області від 20.11.2012 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_5 на підставі ст.21 Закону України «Про громадянство України» (т.1 а.с.11).

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України від 18.01.2001 № 2235-III «Про громадянство України» (далі Закон №2235, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону № 2235 громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.

Пунктом 2 статті 6 Закону № 2235 визначено підстави набуття громадянства України, зокрема, за територіальним походженням.

Згідно із частиною першою статті 8 Закону № 2235 особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженцяв Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.

Частиною четвертою статті 8 Закону № 2235 встановлено, що іноземці, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Відповідно до статті 9 Закону № 2235 умовами прийняття до громадянства України є:

1) визнання і дотримання Конституції України та законів України;

2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов`язання припинити іноземне громадянство (для іноземців).

Іноземці, які подали зобов`язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту прийняття їх до громадянства України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства (пункт 2 частини другої статті 9 Закону № 2235).

Отже, нормами Закону № 2235 закріплено, що особа, яка народилася на території, що входила на момент її народження до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і яка є іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство та заяву про набуття громадянства України, реєструється громадянином України. При цьому, подання іноземцем зобов`язання про припинення іноземного громадянства є обов`язковою умовою прийняття до громадянства України.

В той же час, подача іноземцем декларації про відмову від іноземного громадянства передбачена чинним законодавством у випадку неможливості отримати відповідний документ про зобов`язання припинити іноземне громадянства.

Згідно з положеннями статті 17 Закону № 2235 громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Пунктом 2 частини першої статті 19 Закону № 2235 визначено підстави для втрати громадянства України, зокрема, набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів.

Відповідно до статті 21 Закону № 2235 рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.

Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 № 588/2006) (далі - Порядок № 215).

Пунктом 1 Порядку № 215 визначено, що для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.

Відповідно до пункту 24 Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:

а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);

в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

З пояснень представників відповідача встановлено, що при зверненні позивача із заявою про про набуття громадянства України, разом з іншими документами, громадянином РФ ОСОБА_6 було подано зобов`язання про припинення іноземного громадянства.

20.11.2012 УДМС в Луганській області було оформлено довідку про реєстрацію його громадянином України.

Натомість, у подальшому відповідачем встановлено, що позивачем було надано фальшиву виписку із Російської Федерації і документи про вихід з громадянства РФ, що слугувало підставою для прийняття рішення УДМС в Луганській області від 29.03.2013, яким скасовано рішення УДМС в Луганській області від 20.11.2012 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_6 .

В свою чергу, позивач у додаткових поясненнях посилається на ту обставину, що замість довідки про припинення громадянства РФ він надавав декларацію про відмову від іноземного громадянства, оскільки станом на 20.11.2012 вартість оформлення виходу із громадянства РФ складала більше половини мінімальної заробітної плати.

Загальновідомим є факт проведення на території Луганської та Донецької областей антитерористичної операції згідно Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” та від 02 грудня 2015 року № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України” затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких, зокрема, віднесено м.Луганськ.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №79-р) затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Указом Президента від 07.02.2019 №32/2019 затверджено межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях. До переліку включено м.Луганськ, де розташовувався відповідач.

УДМС у Луганській області поновлено роботу у м.Сєвєродонецьк Луганської області лише з 01.12.2014 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства».

Відтак, всі документи, в тому числі рішення УДМС у Луганській області від 20.11.2012 щодо оформлення набуття громадянства України ОСОБА_6 разом із поданими позивачем до УДМС у Луганській області документами для оформлення набуття громадянства України, а також оскаржуване позивачем рішення від 29.03.2013 про скасування рішення щодо оформлення набуття громадянства України, знаходяться за місцем колишнього розташування УДМС в Луганській області у м.Луганську, яке українською владою не контролюється.

З огляду на викладене, матеріали справи не місять жодних доказів на підтвердження чи спростування законності прийнятого відповідачем рішення, як і не містять тексту рішення.

Відсутність самого оскаржуваного рішення, яке прийнято у 2013 році, робить неможливим для суду перевірку підстав, з яких його прийнято відповідачем із наданням належної правової оцінки тим чи іншим обставинам.

Відповідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, суд звертає увагу, що у відповідності до пункту 4 частини третьої статті 2 КАС України серед засад (принципів) адміністративного судочинства визначено змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Отже, визначений чинним КАС України обов`язок доказування суб`єктом владних повноважень правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності не звільняє позивача від обов`язку доказування, що випливає з принципу змагальності сторін.

Так, позивач стверджує у своїх поясненнях, що ним було подано до відповідача замість довідки про припинення громадянства РФ декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України від 16.08.2012 № 715, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за № 1549/21861 затверджено зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України. Припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку.

Відповідно до форми 10 (Зобов`язання припинити іноземне громадянство) особа зазначає у ньому, що у разі неможливості отримання з незалежних від нього причин документів про припинення громадянства держави він зобов`язується подати декларацію про відмову від громадянства цієї держави та повернути національний паспорт громадянина держави до уповноваженого органу цієї держави.

Форма 45 (Декларація про відмову від іноземного громадянства) також містить у собі зазначення особою у Декларації про обов`язок повернути паспорт громадянина держави до уповноважених органів цієї держави, не користуватися правами громадянина держави та не виконувати обов`язків особи, передбачених її законодавством для громадян цієї держави.

Разом з тим, позивачем не надано суду жодних доказів виконання з його боку взятого на себе згідно Декларації зобов`язання про повернення паспорта громадянина РФ до уповноважених органів цієї держави.

В той же час, згідно повідомлення Національного бюро Інтерполу в Російській Федерації, що перебуває в матеріалах справи, підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є громадянином Російської Федерації на підставі ч.1 ст.13 Закону Російської Федерації від 28.11.1991 №1948-1 «Про громадянство Російської Федерації» (т.1 а.с.209).

Крім того, згідно наданої правоохоронними органами РФ на адресу відділу міжнародного поліцейського співробітництва ГУ Нацполіції в Харківській області інформації, встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , документований паспортом громадянина НОМЕР_6 від 26.03.2003, який в даний час є дійсним. Відомостей щодо виходу із громадянства Російської Федерації не виявлено, копія заяви про видачу паспорта також надана суду (т.1 а.с.208, 210).

Таким чином, належними та допустимими доказами на даний час підтверджується, що позивачем ОСОБА_5 зобов`язання про припинення громадянства Російської Федерації не виконано, що є порушенням чинного законодавства України для набуття громадянства.

Суд звертає увагу, що на теперішній час прокуратурою Харківської області проводиться екстрадиційна перевірка щодо наявності підстав, які можуть перешкоджати видачі громадянина Російської Федерації ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який розшукується компетентними органами іноземної держави для притягнення до кримінальної відповідальності, що не заперечується сторонами.

З інформації №101/2019 про ототожнення дактилокарта Харківського Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 21.10.2019 №19/121/18-6153, наданої на виконання ухвали суду щодо витребування доказів Харківською місцевою прокуратурою №2, вбачається, що проведеною 21.10.2019 в секторі дактилоскопічного обліку Харківського НДЕКЦ МВС України за допомогою АДІС «ДАКТО-2000», відбитків пальців рук, які надійшли на бланку Інтерпол, як особи на ім`я « ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: Луганська область, м.Антрацит, установлено збіг наданих відбитків пальців рук з відбитками пальців рук на дактилокарті, заповненій на ім`я « ОСОБА_7 », ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: м.Черкаси, місце проживання: АДРЕСА_3 , дактилоскопійований: 21.10.2019 в Київському ВП ГУНП в Харківській області (т.1 а.с.178).

Відповідно до облікової карти особи - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Олександрівським РВ УМВС України в Кіровоградській області 02.03.2011, був документований паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_4 , дата видачі 18.05.2012, строком дії до 18.05.2022 (т.1 а.с.81).

Згідно листа УДМС України в Кіровоградській області від 25.11.2019 №3501.3/16949-19 фізична особа з персональними даними - ОСОБА_2 , він же ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , він же ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за обліками відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Кіровоградській області станом на ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованим/знятим з реєстраційного обліку не значиться. За обліками Олександрійського РС УДМС України в Кіровоградській області 02.03.2011 на ім`я фізичної особи із персональними даними ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Черкаси, оформлено паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 у зв`язку з непридатністю для користування та на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 07.08.2010 Черкаським РВ УМВС України в Кіровоградській області (т.1 а.с.82-86).

Відповідно до листа УДМС України в Черкаській області від 27.11.2019 №7101.6.4/27367-19 посадовими особами УДМС України в Черкаській області проведено службову перевірку щодо законності документування паспортом громадянина України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та за результатами перевірки 05.11.2019 підготовлено і направлено до ДМС для затвердження висновок службової перевірки. Відповідно до книги обліку надходження паспортів та видачі їх громадянам ВС ГІРФО Черкаського РВ УМВС (Ф.2) паспортом громадянина України серії НОМЕР_5 Черкаським РВ УМВС України в Черкаській області Вельмінський ОСОБА_14 Володимирович документований ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв`язку з порчею попереднього. Заява про видачу паспорта громадянина України (Ф.1) відсутня (т.1 а.с.87).

Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджується, що позивач після документування його паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 звертався до відповідача з приводу оформлення йому закордонного паспорта, на що отримав відмову саме внаслідок наявності рішення від 29.03.2013. Відповідь надіслана відповідачем позивачу за вих.№ 13632 від 15.03.2013 згідно системи «ДИС», а також внесена відповідна інформація до підсистеми ЄІАС УМП (т.1 а.с.113-114,118).

Вищенаведені обставини у своїй сукупності свідчать про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 на теперішній час спрямовані виключно на уникнення його видачі, як громадянина Російської Федерації, в рамках екстрадиційної процедури.

Також, наявними в Єдиному державному реєстрі судових рішень, судовими рішеннями щодо розгляду матеріалів про застосування запобіжного заходу у відношенні ОСОБА_6 встановлено, що в якості підстав для відмови у задоволенні клопотання відділу міжнародного співробітництва прокуратури Харківської області про застосування запобіжного заходу ОСОБА_6 є саме подача позивачем до Луганського окружного адміністративного суду позову щодо оскарження рішення УДМС України про позбавлення громадянства ОСОБА_2 .

Доводи представника позивача щодо невжиття відповідачем дій по вилученню у ОСОБА_1 паспорту громадянина України судом до уваги не приймаються, вони не можуть слугувати беззаперечною підставою для скасування оскаржуваного рішення. Крім того, відповідачем вчинено дії по внесенню до інформаційної системи ЄІАС УМП інформації про недійсність даного паспорта.

За наведених обставин суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати, понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено та підписано 05 березня 2020 року.

Суддя К.Є. Петросян