
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2020 р. Справа №480/114/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить визнати бездіяльність управління Державної міграційної служби України в Сумській області протиправною та зобов`язати управління Державної міграційної служби України в Сумській області продовжити строк дії посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 (обміняти посвідку на тимчасове проживання), виданої ОСОБА_1 , на 1 (один) рік до 07.01.2021.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є громадянином республіки Таджикистан, законно перебуває на території України та отримала посвідку на тимчасове проживання на території України. Підставою для тимчасового перебування позивача на території України є факт укладання шлюбу з громадянином України ОСОБА_4 та отримання посвідки на тимчасове проживання, як це передбачено ч. 14 ст. 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». У відповідності до вимог ч. 14 ст. 5 Закону України «Про правовий статус " іноземців та осіб без громадянства» 09.01.2019 відповідачем була видана та позивачем отримана посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_1 . У посвідці на тимчасове проживання № НОМЕР_1 зазначено, що 07.01.2020 закінчується строк її дії.
23.12.2019 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання. Проте, відповідач відмовився від виконання обов`язку щодо продовження строку дії посвідки у зв`язку із пропуском позивачем строку, встановленого для подачі документів - документи подано за 9 робочих днів до дати закінчення строку дії посвідки, а не за 15 робочих днів, як передбачено Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженим постановою КМУ № 322 від 15.04.2018.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною з тих підстав, що позивач дотримав десятиденний строк звернення, передбачений частиною другою статті 5-3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VI.
Представник відповідача подав до суду письмовий відзив, в якому позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні з підстав правомірності дій та рішення відповідача, а також недотриманням позивачем строку звернення для обміну посвідки, передбаченого пунктом 19 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 (далі - Порядок № 322). Крім того, зауважив, що Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» не передбачено такої процедури як продовження терміну дії документа, а встановлено лише право особи на обмін у зв`язку з закінченням строку дії. Оскільки вказаний Закон є спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, у тому числі, посвідки на тимчасове проживання, тому для обміну посвідки на тимчасове проживання у зв`язку з закінченням терміну дії не можуть бути застосовані строки подання документів для продовження посвідки на тимчасове проживання, встановлені частиною другою статті 5-3 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Крім того, у відзиві представник відповідача просив розглядати справу за участю представника Управління Державної міграційної служби України в Сумській області.
Проте, суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання з огляду на те, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою республіки Таджикистан, що підтверджується паспортом № НОМЕР_2 (а.с. 8-9).
09.01.2019 позивач отримала посвідку на тимчасове проживання в Україні № НОМЕР_1 (а.с. 6-7).
Як вбачається із посвідки № НОМЕР_1 у ній зазначено дату закінчення строку дії - 07.01.2020.
23.12.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області із заявою, в якій просила продовжити строк дії тимчасової посвідки на 1 (один) рік, до заяви додала відповідні документи для продовження строку дії посвідки (а.с. 10-11).
27.12.2019 Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області прийнято рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_3 , яким відмовлено позивачу в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 6 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322 (а.с. 12).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 2 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються: громадянство, правосуб`єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.
Згідно із преамбулою Закону № 3773-VI цей Закон визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України.
Пунктом 18 частини першої статті 1 Закону № 3773-VI визначено, що у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
За приписами частини третьої статті 5 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п`ятнадцятій та вісімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.
Відповідно до частини вісімнадцятої статті 5 цього ж Закону технічний опис, зразки бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, порядок їх оформлення, виготовлення та видачі встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною третьою статті 5-1 Закону № 3773-VI строк дії посвідки на тимчасове проживання може бути продовжено необмежену кількість разів, за наявності підстав, передбачених законом.
За правилами частин першої, другої статті 5-3 Закону № 3773-VI посвідка на тимчасове проживання видається у десятиденний строк з дня отримання заяви про її оформлення або продовження строку дії посвідки. Іноземець або особа без громадянства подає документи для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання не пізніш як за 10 календарних днів до закінчення строку її дії.
Як передбачено частиною першою статті 5-4 Закону № 3773-VI, адміністративний збір за оформлення або продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання стягується в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частин першої - третьої статті 5-5 Закону № 3773-VI іноземець або особа без громадянства подає заяву про оформлення або продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання та відповідні документи, визначені цим Законом та Кабінетом Міністрів України, особисто або через свого представника на підставі довіреності до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції. Територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, зобов`язаний надати іноземцю або особі без громадянства чи його представнику опис прийнятих документів з підписом уповноваженої особи, яка їх прийняла, зазначенням її посади, прізвища та імені і дати прийняття документів. Іноземець або особа без громадянства отримує посвідку на тимчасове проживання особисто.
Згідно із частинами першою - п`ятою статті 32 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні. Посвідка на тимчасове проживання оформляється іноземцям та особам без громадянства (незалежно від віку), визначеним статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Посвідка на тимчасове проживання є власністю України. До посвідки на тимчасове проживання вноситься така інформація: 1) ім`я особи; 2) стать; 3) громадянство; 4) дата народження; 5) унікальний номер запису в Реєстрі; 6) номер документа; 7) дата видачі документа; 8) дата закінчення строку дії документа; 9) уповноважений суб`єкт, що видав документ (код); 10) відцифрований підпис особи; 11) підстава для отримання посвідки на тимчасове проживання (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи. Посвідка на тимчасове проживання видається строком на один рік, якщо інше не передбачено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання» затверджено: зразок та технічний опис бланка посвідки на тимчасове проживання з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, що додається. При цьому, пунктами 2, 3 цієї постанови Кабінету Міністрів України запроваджено з 1 червня 2018 р. із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру оформлення і видачу посвідки на тимчасове проживання, зразок бланка якої затверджено цією постановою, іноземцям та особам без громадянства відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого цією постановою. Установлено, що: до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних органів і територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі посвідки на тимчасове проживання, зразок бланка якої затверджено цією постановою, посвідка на тимчасове проживання може оформлятися з використанням бланка посвідки на тимчасове проживання у формі книжечки; посвідка на тимчасове проживання, що не містить безконтактного електронного носія, оформлена та видана на підставі документів, поданих до 1 червня 2018 р., є чинною протягом строку, на який її було видано.
Як передбачено пунктами 1, 2 Порядку № 322, посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні. Посвідка виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 322 посвідка видається строком на один рік, крім випадків, визначених цим пунктом.
Згідно із підпунктом 3 пункту 7 Порядку № 322 обмін посвідки здійснюється у разі: закінчення строку дії посвідки.
За приписами пункту 19 Порядку № 322 у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У такому випадку посвідка, що підлягає обміну, після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.
Пунктом 21 Порядку № 322 передбачено, що працівник територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті. У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган / територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі. Іноземець або особа без громадянства мають право повторно звернутися до територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими їм було відмовлено в прийнятті документів, за умови дотримання строків, визначених пунктами 17 і 19 цього Порядку.
Разом з тим, як передбачено пунктом 39 Порядку № 322, для оформлення у зв`язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи: 1) посвідку, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення); 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства; 3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 4) документи, що підтверджують обставини, у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3 і 4 пункту 7 цього Порядку); 5) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником); 6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати. Іноземець або особа без громадянства під час подання документів пред`являють працівникові територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 - 6 цього пункту. До заяви-анкети додаються оригінали документа, зазначеного у підпункті 3 цього пункту, і документа, що підтверджує сплату адміністративного збору, та копії документів, зазначених у підпунктах 1, 2 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору, засвідчені працівником територіального органу/ територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки «Згідно з оригіналом» та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати. Оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертаються іноземцеві або особі без громадянства.
За приписами пункту 41 Порядку № 322 працівник територіального органу/ територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення посвідки, вчиняє дії, передбачені пунктами 35 і 36 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Згідно із підпунктом 6 пункту 61 Порядку № 322 територіальний орган/ територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли: іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17 і 18 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки.
Таким чином, Законом № 3773-VI передбачено право іноземця подати документи для продовження строку дії посвідки. В той же час, у зв`язку із набранням чинності Порядком № 322, закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання є підставою для її обміну. При цьому, частиною другою статті 5-3 Закону № 3773-VI встановлено строк подачі документів для обміну посвідки на тимчасове проживання у зв`язку із закінченням строку її дії, який становить не пізніш як за 10 календарних днів до закінчення строку її дії, тоді як пунктом 19 Порядку № 322 встановлено строк подачі документів для обміну посвідки у разі закінчення строку її дії - не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії.
Згідно із частиною третьою статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Таким чином, суд вважає, що у даному випадку для подання заяви про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання слід застосовувати норми частини другої статті 5-3 Закону № 3773-VI, оскільки останній має вищу юридичну силу порівняно з Порядком № 322.
Крім того, суд звертає увагу, що Порядок № 322 не регулює відносини щодо строку подачі заяви про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання, а лише встановлює строк подачі документів для її обміну.
Враховуючи, що ОСОБА_1 звернулась до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області саме із заявою про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання, при цьому подала таку заяву із відповідними документами 23.12.2019, тобто за 15 календарних днів до закінчення строку дії посвідки (07.01.2020), суд вважає, що позивач не пропустила строк подачі документів для продовження строку дії посвідки, встановлений частиною другою статті 5-3 Закону № 3773-VI.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», оскільки ним не встановлено ані порядку звернення із заявою продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживанен, ані порядку подання документів для її обміну. Вказаний закон визначає лише основні правові та організаційні засади видачі вказаного документа.
Отже, відповідач протиправно відмовив позивачу в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання з посиланням на підпункт 6 пункту 61 Порядку № 322.
Водночас, суд зауважує, що у даному випадку відсутня бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, оскільки останнім було розглянуто заяву позивача та прийнято за результатами її розгляду відповідне управлінське рішення, а саме рішення від 27.12.2019 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_3 .
Отже, підстави для задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача протиправною відсутні.
Згідно із частиною 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Для повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання від 27.12.2019 № НОМЕР_3.
Також, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання управління Державної міграційної служби України в Сумській області продовжити строк дії посвідки на тимчасове проживання № НОМЕР_1 (обміняти посвідку на тимчасове проживання), виданої ОСОБА_1 , на 1 (один) рік до 07.01.2021.
Зобов`язання судом відповідача продовжити строк дії посвідки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність підстав для відмови у продовженні строку дії посвідки, які передбачені законом.
При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки.
А прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача продовжити строк дії посвідки без перевірки наявності чи відсутності усіх необхідних для цього підстав може бути необґрунтованим та призвести до видачі посвідки з порушенням закону.
В контексті обставин спору застосування такого способу захисту вимагає з`ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови, необхідні для продовження строку дії посвідки.
Проте, наведених обставин судом не встановлено. Оцінка правомірності рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання від 27.12.2019 № НОМЕР_3 стосувалася лише тих мотивів, які у ньому зазначені. При цьому, приймаючи зазначене рішення, відповідач не досліджував подані позивачем документи на відповідність вимогам законодавства, обмежившись лише посиланням на порушення строку їх подання. За таких обставин у суду відсутні підстави для зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення.
Підсумовуючи наведене, суд вважає, що належним, ефективним та достатнім способом захисту, відновлення прав позивача за даних фактичних обставин є зобов`язання Управління Державної міграційної служби України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання від 23.12.2019, та прийняти рішення по вказаній заяві з урахуванням висновків суду.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що сума судового збору у розмірі 840, 80 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Сумській області.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання від 27.12.2019 № НОМЕР_3.
Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання від 23.12.2019, та прийняти рішення по вказаній заяві з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 27, ідентифікаційний код 37846270) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко