Рішення № 87988298, 26.02.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2020
Номер справи
480/5216/19
Номер документу
87988298
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2020 р. Справа № 480/5216/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної ,

представника позивача - Л.В. Похилько,

представника відповідача - К.К. Мулик,,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/5216/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання"

до Офісу великих платників податків Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби від 17.09.2019 № 0000035408.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що Офісом великих платників податків Державної податкової служби за результатами проведеної камеральної перевірки ТОВ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" з питань своєчасності сплати до бюджету узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств за 2014 рік та на підставі акту перевірки від 20.08.2019 № 601/28-10-50-10-10/34013028 прийняте податкове повідомлення-рішення, а саме № 0000035408 від 17.09.2019 про сплату штрафу у розмірі 20 % у сумі 21842,53 грн за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на прибуток у загальному розмірі 109212,65 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку, проте скарга TOB "СМНВО" залишена без задоволення.

Підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення стала несвоєчасна сплата товариством до бюджету податкового зобов`язання з авансових внесків з податку на прибуток визначених відповідно до податкової декларації з податку на прибуток від 24.02.2015 № 9080941478 по терміну сплати 30.07.2015 та 30.08.2015 у загальному розмірі 2543743,80 грн та нараховано штрафну санкцію на підставі п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України.

Позивач не погоджується з висновками акту перевірки з наступних підстав.

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу. При цьому, за приписами п. 114.1 ст. 114 ПК України граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Проведення перевірки, за результати якої складено акт перевірки та прийнято податкове повідомлення-рішення здійснене за межами строків давності, визначених статтею 102 ПК України.

TOB "СМНВО" у період з 17.05.2019 по 05.08.2019 погашено податковий борг у загальному розмірі 109212,65 грн з авансових внесків з податку на прибуток, визначених відповідно до податкової декларації з податку на прибуток від 24.02.2015 № 9080941478 по граничному строку сплати 30.09.2015.

З оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вбачається, що штраф у розмірі 20 % у сумі 21842,53 грн застосований за затримку сплати грошового зобов`язання від 1344 до 1375 календарних днів у загальній сумі 109212,65 грн.

При винесенні податкового повідомлення-рішення порушено граничний строк застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничного строку сплати авансових внесків за вересень 2015 року.

Штраф всупереч п. 114.1 ст. 114. ст. 102 ПК України нарахований після спливу 1375 календарних днів граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-VII від 24.12.2015 п. 9 Підрозділу 4 Перехідних положень ПК України було викладено в новій редакції, згідно якої, у січні грудні 2015 року платники зобов`язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. Починаючи з 1 січня 2016 року щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств не сплачуються. Отже, податковий обов`язок зі сплати авансових внесків з 01.01.2016 року було припинено.

Таким чином, дії відповідача щодо прийняття оскаржуваного рішення суперечить положенням статей 102, 114, 109, 101, 126 ПК України, а тому податкове повідомлення-рішення від 17.09.2019 № 0000035408 є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 17.12.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк, а ухвалою суду від 28.12.2019 відкрито провадження по справі, розгляд вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у його задоволенні, зазначивши, що ТОВ "СМНВО" самостійно узгоджено грошове зобов`язання по сплаті авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств у 2014 році поданою податковою декларацією з податку на прибуток від 24.02.2015 № 9080941478 (за 2014 рік) в сумі 109 212,65 грн:

- у сумі 8,85 грн (сплачено 17.05.2019, враховано у погашення 06.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1344 календарних днів;

- у сумі 1410,30 грн (сплачено 10.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1348 календарних днів;

- у сумі 426,15 грн (сплачено 11.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1349 календарних днів;

- у сумі 1825,55 грн (сплачено 12.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1350 календарних днів;

- у сумі 2 грн (сплачено 13.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1351 календарних днів;

- у сумі 141,85 грн (сплачено 14.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1352 календарних днів;

- у сумі 65458,65 грн (сплачено 24.05.2019, враховано у погашення 19.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1357 календарних днів;

- у сумі 36436,75 грн (сплачено 27.05.2019, враховано у погашення 19.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1 328 календарних днів;

- у сумі 416,65 грн (сплачено 20.06.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1329 календарних днів;

- у сумі 365,40 грн (сплачено 12.07.2019, враховано у погашення 29.07.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1368 календарних днів;

- у сумі 229,45 грн (сплачено 30.07.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1369 календарних днів;

- у сумі 1763,35 грн (сплачено 31.07.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1370 календарних днів;

- у сумі 250,70 грн (сплачено 01.08.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1371 календарних днів;

- у сумі 477 грн (сплачено 05.08.2019, термін сплати - 30.09.2015) затримано сплату податкових зобов`язань по податку на прибуток на 1375 календарних днів.

Таким чином, TOB "CMHBО" порушило граничний термін, визначений чинним законодавством для сплати узгодженого податкового зобов`язання по авансовим внескам з податку на прибуток, згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік.

Відповідно до змін, внесених до ПКУ Законом України від 24.12.2015 № 909- VIII відмінено щомісячні авансові внески та введено разовий "перехідний" авансовий внесок. В перехідних положеннях було встановлено необхідність сплати авансового внеску за результатами трьох кварталів 2016 року у сумі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали 2016 року. Розрахунок такого авансового внеску подавався платником податку у податковій декларації за три квартали 2016 року. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов`язань. Податковим обов`язком є сплата податку, а саме податку на прибуток. Податковий обов`язок зі сплати податку на прибуток не був скасований та є дійсним по сьогоднішній день. Внесені зміни стосувалися лише порядку його сплати.

Оскільки саме правопорушення є триваючим і припиняється саме моментом сплати узгодженої суми грошових зобов`язань лише з цього часу починається відлік строків для застосування штрафних санкцій.

Відповідач вважає податкове повідомлення-рішення від 17.09.2019 № 0000035408 правомірними та таким, що прийнято у відповідності до вимог чинного Податкового законодавства України та скасуванню не підлягає, а адміністративний позов ТОВ "СМНВО" не містить обґрунтованих доводів, які б спростовували правомірність податкового повідомлення-рішення.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд визнає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що 20.08.2019 відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" з питань своєчасності сплати до бюджету узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств за 2014 рік, за результатами якої складено 20.08.2019 акт № 601/28-10-50-10-10/34013028 (далі - акт перевірки, копія акту на а.с. 12-13).

В акті перевірки вказано на порушення позивачем п. 36.1 ст. 36 та п. 38.1 ст. 38 розділу І та п. 57.1 статті 57 глави 4 розділу ІІ ПК України від 02.12.2010 № 2755-VІ, оскільки встановлено несвоєчасну сплату до бюджету податкового зобов`язання по авансовим внескам з податку на прибуток приватних підприємств за 2014 рік згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік 24.02.2015 № 9080941478.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем 17.09.2019 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000035408, яким за затримку на 1375 календарних днів сплати суми грошового зобов`язання в загальному розмірі 109212,65 грн позивача зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20 % від суми несвоєчасних проплат в розмірі 21842,53 грн (а.с. 9).

Підпунктом 14.1.39. пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно підпункту 14.1.156. пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14).

Штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1 статті 14).

Пунктами 32.1-32.3 статті 32 ПК України передбачено, що зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.

Зміна строку сплати податку здійснюється у формі: відстрочки; розстрочки.

Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов`язку.

Згідно пункту 57.1 статті 57, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктами 100.1. та 100.2. статті 100 ПК України передбачено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов`язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов`язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов`язання.

Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку (пункт 102.1 статті 102 ПК України).

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу (пункт 114.1 статті 114 ПК України).

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно пункту 7 підрозділу 10 Інші перехідні положення" розділу XX "Перехідні положення", штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Аналізуючи вищевказані норми суд робить висновок про те, що на платника податків покладено обов`язок здійснити у встановлені строки сплату узгодженого грошового зобов`язання.

Несплачене у встановлений законом строк узгоджене грошове зобов`язання визначається сумою податкового боргу платника податків.

За несвоєчасну сплату платником податків узгодженої суми грошового зобов`язання, такий притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірах визначених Податковим кодексом України.

Передумовою нарахування штрафних санкцій з підстав, визначених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, є несплата платником податків суми узгодженого податкового зобов`язання у встановлені законом строки.

Норми визначені пунктом 126.1 статті 126 ПК України поширюються також і на випадки, коли погашення податкового боргу відбувається і в примусовому порядку, на підставі рішення суду, ухваленого згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України, чи ухваленого на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який регулював аналогічні правовідносини до 01.01.2011.

Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов`язань, визначеним статтею 102 ПК України, тобто штрафні санкції можуть бути застосовані в межах 1095 днів.

Крім того, необхідно зазначити, що перебіг строку в 1095 днів, визначеного статтею 102 Податкового кодексу України, починається з дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов`язань.

Згідно змісту акту перевірки від 20.08.2019 № 601/28-10-50-10-10/34013028 та розрахунку до податкового повідомлення - рішення судом встановлено, що в період з травня 2019 по серпень 2019 позивачем було проведено погашення податкового боргу на загальну суму 109 212, 65 грн по терміну сплати - 30.09.2015 по податковій декларації з податку на прибуток за 2014 рік № 9080941478 від 24.02.2015. Кількість днів затримки сплати становить від 1344 до 1375 календарних днів.

Таким чином, суд вважає, що винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення поза граничним строком застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення строку сплати авансових внесків за вересень 2015 року, а саме штраф застосовано після спливу 1095 календарних днів.

Така правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 05.07.2019 по справі № 820/11541/13-1.

На підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати зі сплаті судового збору при поданні позову до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 00000035408 від 17 вересня 2019 року Офісу великих платників податків ДПС про визначення Товариству з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" грошового зобов`язання зі сплати штрафу в розмірі 109212,65 грн за порушення строку погашення грошового зобов`язання з податку на прибуток.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г, код ЄДРПОУ 43141471) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 34013028) в рахунок повернення судового збору 1921 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 02.03.2020.

Суддя М.М. Шаповал