
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2020 року м.Київ № 320/6238/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та просить суд:
визнати протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті з 01.01.2014 по 02.08.2014 пенсії по інвалідності, як особі постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, призначеної відповідно до ст.ст. 50, 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
зобов"язати здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до ч. 4 ст. 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю з 01.01.2014 по 02.08.2014, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальнго розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у серпні 2019 звернувся до відповідача із вимогою про проведення перерахунку пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2019 відповідно до ч. 4 ст. 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю з 01.01.2014 по 02.08.2014, однак пенсійний орган відмовив йому у проведенні такого перерахунку у зв`язку з відсутністю на це законних підстав.
02.01.2020 відповідач подав відзив на адміністративний позов, у якому просив суд у задоволенні позову відмовити, у зв`язку з тим, що пенсія позивача перерахована і виплачується належним чином, а підстав для виплати пенсії за спірний період не має.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 – громадянин України ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянином України, виданим Миргородським МРВ УМВС України в Полтавській області 16.02.2000; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідно до посвідчення від 13.09.2011 серії НОМЕР_2 (категорія 1) позивач є інвалідом ІІ групи та особою котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
05.08.2019 звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок та виплату пенсії за період 01.01.2014 по 02.08.2014.
Відповідач листом від 29.08.2019 № 475/9-01 відмовив позивачу у перерахунку у зв`язку з відсутністю на це законних підстав із посиланням на положення постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погоджуючись із вказаною відмовою позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі
Безспірно, відповідно до ст. 49 Закону Закон № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796 у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Суд зазначає, що така редакція ч. 4 ст. 54 Закону №796 була зумовлена положеннями Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" від 06.06.1996 № 230/96-ВР.
В подальшому законодавець Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI вніс зміни до положень ч. 4 ст. 54 Закону №796, відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по IІ групі інвалідності - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, вказані зміни положень ч. 4 ст. 54 Закону № 796 внесені п.п. 15 п. 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.
Тобто, з набуття чинності Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 поновлюється редакція ч. 4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ, відповідно до якої в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Суд вважає помилковими доводи відповідача, наведені у відзиві, що спірні відносини щодо розміру пенсії Позивача за спірний період (з 01.01.2014 по 02.08.2014) були врегульовані постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210.
Відповідач не врахував, що лише з 02.08.2014 Законом України від 31.07.2014 № 1622-VII було встановлено, що норми і положення ст. 54 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Аналогічно, відповідно до вимог ст. 50 Закону № 796 у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особам, віднесеним до категорії ІІ, призначалася щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Суд зазначає, що така редакція ст. 50 Закону № 796 була зумовлена положеннями Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 01.07.1992 № 2532-XII.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI були внесені зміни до положень ст. 50 Закону № 796, відповідно до яких розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії ІІ, призначається у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, вказані зміни до положень ст. 50 Закону №796, внесені п.п. 12 п. 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.
Тобто, з набуття чинності Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 поновлюється редакція ст. 50 Закону № 796, відповідно до якої розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії ІІ, призначається у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Суд також вважає помилковими доводи відповідача, наведені у відзиві, що спірні відносини щодо розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії ІІ за спірний період (з 01.01.2014 по 02.08.2014) були врегульовані постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210.
Відповідач не врахував, що лише з 02.08.2014 Законом України від 31.07.2014 № 1622-VII було встановлено, що норми і положення ст. 50 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.09.2018 у справі № 522/6810/17.
Таким чином, в період з 01.01.2014 по 02.08.2014 включно Головне управління ПФУ у Київській області повинно було нараховувати та виплачувати Позивачу пенсію по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте не здійснювало таких виплат, чим проявило протиправну бездіяльність.
З огляду на наведене, з урахуванням встановлених обставин справи, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог та про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до ч .4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням раніше сплачених сум.
Також у відзиві відповідач вказує, що позивач звернувся до суду з порушенням строків на таке звернення.
Суд враховує, що приписами ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначено в позові, про порушення своїх прав Позивачу стало відомо з листа Відповідача від 29.08.2019, а даний позов подано 12.11.2019, тобто в межах строку, передбаченого ст. 122 КАС України.
Крім того, з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і N 9-рп/2013, та в розумінні вимог ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нарахування та виплата Позивачу пенсії за спірний період в розмірі, що не відповідає вимогам ст.ст. 50, 54 Закону № 796, мало місце саме з вини територіального органу Пенсійного фонду України, а тому Позивач як пенсіонер має право на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком. В зв`язку з цим суд вважає безпідставними доводи відповідача щодо порушення позивачем строків подання даного позову.
Щодо клопотання відповідача про закриття провадження в адміністративній справі, у зв`язку з тим, що спір з тими самими сторонами і предметом, та з тих самих підстав уже був розглянути Києво - Святошинським районним судом Київської області, і за результати такого розгляду суд ухвалив рішення від 15.12.2011 у справі № 2-а-6628/11, суд зазначає наступне.
Як вбачається із рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 15.12.2011 у справі № 2-а-6628/11 предметом спору у вказаній справі є визнання неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС категорії І інваліду ІІ групи та зобов`язання відповідача зробити перерахунок та виплату пенсії як інваліду ІІ групи ЧАЕС 8 мінімальних пенсій за віком та 75% мінімальної пенсії за віком на оздоровлення з 16.06.2011 по 23.07.2011 з подальшим нарахуванням.
Предметом спору у дані справі виступає визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті з 01.01.2014 по 02.08.2014 пенсії по інвалідності, як особі постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, призначеної відповідно до ст.ст. 50, 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов"язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до ч. 4 ст. 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю з 01.01.2014 по 02.08.2014, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальнго розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Отже, між вказаними предметами спору є різниця, а саме період за який потрібно перерахувати пенсію, а саме у справі № 2-а-6628/11 перерахування за період з 16.06.2011 по 23.07.2011, а у справі № 320/6238/19 за період з 01.01.2014 по 02.08.2014.
Оскільки вказані предмети спорів є різними, тому відсутні підстави для закриття провадження у справі, у зв`язку з чим, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у виплаті пенсії, у зв`язку із чим позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 250, 263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у проведенні перерахунку та виплаті з 01.01.2014 по 02.08.2014 пенсії по інвалідності, як особі постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров"ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, призначеної відповідно до ст.ст. 50, 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до ч. 4 ст. 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю з 01.01.2014 по 02.08.2014, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.