Ухвала суду № 87953735, 02.03.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2020
Номер справи
320/1602/20
Номер документу
87953735
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

02 березня 2020 року справа № 320/1602/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України Бориспіль Київської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління пенсійного фонду України Бориспіль Київської області, в якому позивач просить суд:

- признати дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області по нарахуванню та виплаті пенсії неправомірними та такими, що звужують конституційні права позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, інваліда 2-ї групи;

- зобов`язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області зробити виплату державної пенсії з дня звернення із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області - учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, інваліда 2-ї групи - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також зробити виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, з подальшим перерахунком згідно частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", і ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Пунктом 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Так, позивачем у позовній заяві зазначено в якості відповідача Управління пенсійного фонду України Бориспіль Київської області із зазначенням місцезнаходження: вул. Головатого, 4.

У прохальній частині позовної заяви позивач просить суд, зокрема, зобов`язати посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області зробити виплату державної пенсії з дня звернення із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області - учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, інваліда 2-ї групи - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також зробити виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, з подальшим перерахунком згідно частини 3 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", і ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

У той же час, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області не є органом, який здійснює виплату пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 затверджено Положення "Про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі".

Так, відповідно до пункту 1 вказаного Положення "Про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до статті 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 затверджено Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, яким визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об`єднаними управліннями (далі - органи Пенсійного фонду), головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі) в уповноважених банках.

У зв`язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно вказати належного відповідача у справі, яким є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40).

У зв`язку з цим, суд звертає увагу позивача на необхідність зазначення належного відповідача по справі із зазначенням повної адреси місцезнаходження, з урахуванням вищенаведених положень чинного законодавства.

Крім того, згідно з пунктом 5 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Дослідивши зміст позовної заяви, судом встановлено, що позовна заява не містить відомостей про те, з заявою якого змісту та від якої дати позивач звернувся до відповідача. Не зазначено в позовній заяві, з якої дати позивач просить суд зобов`язати відповідача зробити виплату пенсії, визначаючи цей факт днем подачі заяви, в той же час не вказуючи конкретної дати.

Також суд звертає увагу позивача на те, що позивач просить здійснити виплату пенсії, в той час як з матеріалів справи вбачається, що відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII пенсія позивачу не нарахована, як і не здійснено перерахунку виду пенсії, яку отримує позивач (пенсія за віком, обчислена за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"). Отже виплаті пенсії передує її нарахування (у даному випадку - перерахунок), про здійснення якого позивач не просить.

У зв`язку з цим, позивачу в порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати уточнену позовну заяву, в якій уточнити позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити нарахування (перерахунок) та виплату відповідної пенсії.

Згідно із частинами першою та другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачам необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:

- надати уточнену позовну заяву (у кількості учасників справи та для суду), зазначивши належного відповідача у справі - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області із зазначенням повної адреси;

- надати уточнену позовну заяву, в якій уточнити позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити нарахування (перерахунок) та виплату відповідної пенсії.

3. Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.