Ухвала суду № 87906961, 28.02.2020, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
591/1256/20
Номер документу
87906961
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/1256/20

Провадження № 2-а/591/101/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 лютого 2020 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.

при секретарі - Устименко М.В.

з участю перекладача – Донченко В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Суми справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина Нігерії ОСОБА_1

про примусове видворення за межі території України та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом і свої вимоги мотивує тим, що 24.02.2020 працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Управління ДМС України в Сумській області виявлено громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , котрий незаконно перебуває на території Україні. При проведенні перевірки встановлено, що відповідач, уродженець Нігерії, паспортний документ відсутній. За відомостями, що міститься в Управлінні ДМС України в Сумській області, рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 28.03.2017 року по справі № 591/1583/17 громадянина Нігерії ОСОБА_1 примусово видворено за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Відповідно до акту приймання-передачі іноземця або особи без громадянства від 29.03.2017 року відповідача поміщено до Чернігівського ПТПІ. Граничний термін перебування відповідача у зазначеному пункті був до 22.09.2018 року. Під час здійснення Управлінням ДМС України в Сумській області заходів щодо видворення відповідача за межі території України в примусовому порядку, іноземець не виявив бажання повертатися до країни громадянської належності. У зв`язку з його агресивною поведінкою, та вчиненням ним дій, які могли нести загрозу іншим пасажирам рейсу, представниками служби авіаційної безпеки авіакомпанії QATAR AIRWAYS було прийнято рішення про відмову в допуску іноземця на рейс QR 1407, Київ-Доха, (дата вильоту 20.09.2018 року). 20.09.2018 року відповідача було знову поміщено до Чернігівського ПТПІ. Відповідно до довідки про тримання іноземця (особи без громадянства) у ПТПІ, після закінчення граничного терміну перебування відповідача в Чернігівському ПТПІ, 22.09.2018 року його було звільнено. На підставі висновку Управління ДМС України в Сумській області, відповідач мав правові підстави для подачі заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні відповідно до частини 16 статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». 24.02.2020 відносно відповідача складено протокол про адміністративне і правопорушення за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу 2040 грн. 00 коп., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 24.02.2020. Штраф відповідачем не сплачено. 24.02.2020 Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області прийнято рішення №18 про примусове повернення з України громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким відповідачу надано строк на виконання рішення до 26.02.2020 року. Відповідачем рішення не виконано. За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, як перетинають державний кордон (система «Аркан») відповідач в`їхав на територію Україні 12.01.2014 року. Згідно витягу з Єдиної інформаційної-аналітичної системи управління міграційними процесами відповідачу 09.03.2019 відмовлено у видачі посвідки на тимчасове проживання. Посвідкою на постійне проживання відповідач не документувався. Тобто, на сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні відповідач не має та він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства. Відповідач з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземців та осіб без громадянства, а також з питання продовження строку свого законного перебування в Україні до територіальних органів ДМС України не звертався. А тому, просять примусово видворити за межі території України громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також затримати громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 6 місяців з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Відповідач громадянин Нігерії ОСОБА_1 в судовому засіданні на видворення згоден, але не згоден, щою його помістили до пункту тимчасового перебування.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши подані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24.02.2020 року працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення Управління ДМС України в Сумській області виявлено громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який незаконно перебуває на території Україні.

При проведенні перевірки встановлено, що відповідач, уродженець Нігерії, паспортний документ відсутній.

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 28.03.2017 року по справі № 591/1583/17 громадянина Нігерії ОСОБА_1 примусово видворено за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (а.с.6-7).

Відповідно до акту приймання-передачі іноземця або особи без громадянства від 29.03.2017 року відповідача поміщено до Чернігівського ПТПІ (а.с. 8).

Граничний термін перебування відповідача у зазначеному пункті був до 22.09.2018 року.

Під час здійснення Управлінням ДМС України в Сумській області заходів щодо видворення відповідача за межі території України в примусовому порядку, іноземець не виявив бажання повертатися до країни громадянської належності. У зв`язку з його агресивною поведінкою, та вчиненням ним дій, які могли нести загрозу іншим пасажирам рейсу, представниками служби авіаційної безпеки авіакомпанії QATAR AIRWAYS було прийнято рішення про відмову в допуску іноземця на рейс QR 1407, Київ-Доха, (дата вильоту 20.09.2018 року).

20.09.2018 року відповідача було знову поміщено до Чернігівського ПТПІ.

Відповідно до довідки про тримання іноземця (особи без громадянства) у ПТПІ (а.с.9), після закінчення граничного терміну перебування відповідача в Чернігівському ПТПІ, 22.09.2018 року його було звільнено.

На підставі висновку Управління ДМС України в Сумській області, відповідач мав правові підстави для подачі заяви на отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні відповідно до частини 16 статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

24.02.2020 відносно відповідача складено протокол про адміністративне і правопорушення за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу 2040 грн. 00 коп., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 24.02.2020. (а.с.10,12). Штраф відповідачем не сплачено.

24.02.2020 року Управлінням Державної міграційної служби України в Сумській області прийнято рішення №18 про примусове повернення з України громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким відповідачу надано строк на виконання рішення до 26.02.2020 року (а.с. 16). Відповідачем рішення не виконано.

За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, як перетинають державний кордон (система «Аркан») відповідач в`їхав на територію Україні 12.01.2014 року.

Згідно витягу з Єдиної інформаційної-аналітичної системи управління міграційними процесами відповідачу 09.03.2019 відмовлено у видачі посвідки на тимчасове проживання. Посвідкою на постійне проживання відповідач не документувався.

На сьогоднішній день підстав для подальшого перебування в Україні відповідач не має та він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.

Відповідач з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземців та осіб без громадянства, а також з питання продовження строку свого законного перебування в Україні до територіальних органів ДМС України не звертався.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частинами 1, 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.

Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення.

Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

За таких обставин, суд прийшов до висновку про порушення відповідачем законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в Україні. Відповідач не виконав в добровільному порядку рішення уповноваженого органу від 24.02.2020 року про залишення території України у встановлений термін.

Тому, суд вважає, що на даний час відсутні правові підстави для перебування відповідача на території України, а відтак наявні всі необхідні обставини для примусового видворення відповідача за межі України.

Крім цього, при розгляді справи не було встановлено фактів, які б свідчили про неможливість примусового видворення відповідача за межі України за обставин, передбачених Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно з ч. 1 ст. 289 КАС України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.

Оскільки відповідач не має документа, що його ідентифікує та дає можливість покинути територію України, немає фінансового забезпечення, не працює та ухиляється від виїзду з України, іноземець підлягає затриманню на 6 місяців з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, як незаконно перебувають в Україні.

З урахуванням вищенаведеного наявні підстави для задоволення вказаного адміністративного позову.

На підставі п. 3 ч. 2 ст. 371 КАС України суд приходить до висновку про необхідність звернення до негайного виконання постанови суду в частині примусового видворення іноземця чи осіб без громадянства.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 241-246, 272, 288, 289 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (місцезнаходження: м. Суми вул. Г.Кондратьєва, 27, код ЄДРПОУ 37846270) задоволити.

Примусово видворити за межі території України громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Затримати громадянина Нігерії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 6 місяців з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Рішення суду в частині примусового видворення звернути до негайного виконання.

Рішення суду може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суду м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО