
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
24 лютого 2020 року м. Рівне №460/3865/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Янчар О.П. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник адвокат Величко Л.Б., третьої особи позивача: представник не прибув,
відповідача-1: представник адвокат Щербяк Ю.В.
відповідача-2: представник Плетьонка О.Ю.,
відповідача-3: представник Іолтух О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Рівненська міська рада доГородищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 460/3865/19 за позовом ОСОБА_1 до Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області, Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області, Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправними та скасування рішень.
Ухвалою суду від 10.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою від 08.01.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 05.02.2020 провадження у справі було зупинено до вирішення питання про відвід.
Ухвалою суду від 10.02.2020 поновлено провадження у справі. Справу призначено до розгляду на 24.02.2020.
28.01.2020 представник відповідача-3 Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області через відділ документального забезпечення суду подав клопотання про закриття провадження у справі № 460/3865/19 на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 14.11.2019 № 818 "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
Також, 29.01.2020 представник відповідача-2 Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області через відділ документального забезпечення суду подав клопотання про закриття провадження у справі № 460/3865/19 на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області від 11.11.2019 № 1069 "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
Вказані вище клопотання обґрунтовані тим, що оскаржені рішення відповідачів - 2 та 3 не порушують прав та законних інтересів ОСОБА_1 , права на оскарження таких рішень в судовому порядку він не має, оскільки не належить до мешканців та членів територіальної громади відповідно Білокриницької та Шубківської сільських рад Рівненського району Рівненської області.
В судовому засіданні 24.02.2020 представники відповідачів - 2 та 3 клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог підтримали з наведених у клопотаннях підстав та просили задовольнити.
Представник позивача проти закриття провадження у справі в частині позовних вимог заперечив, зазначивши, що процес добровільного об`єднання територіальних громад є поетапним, оскаржені в даній справі рішення всіх трьох органів місцевого самоврядування завершують процедуру добровільного об`єднання територіальних громад, а відтак безпосередньо впливають на права та законні інтереси всіх членів таких територіальних громад.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не прибув без повідомлення причин, що не перешкоджає розгляду клопотання.
Представник відповідача - 1 підтримав клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог з мотивів, аналогічних наведеним представниками відповідачів - 2 та 3.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін з приводу заявленого клопотання, суд встановив та врахував таке.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд встановив, що за змістом позовних вимог в даній справі ОСОБА_1 просить визнати протиправними та скасувати рішення: Городищенської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 05.12.2019 "Про добровільне об`єднання територіальних громад", Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області від 11.11.2019 №1069 "Про добровільне об`єднання територіальних громад", Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 14.11.2019 №818 "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад, регулює Закон України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" від 5 лютого 2015 року № 157-VIII (далі - Закон № 157-VIII).
Порядок добровільного об`єднання територіальних громад регламентований розділом ІІ Закону № 157-VIII.
Так, відповідно до положень статті 5 Закону № 157-VIII ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Окрім цього, стаття 6 Закону № 157-VIII регламентує порядок підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
Так, сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об`єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об`єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об`єднується.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об`єднання територіальних громад.
Спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
Відповідно до статті 7 Закону № 157-VIII проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об`єднання територіальних громад.
Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
У разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об`єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об`єднання територіальних громад.
У разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом.
У разі прийняття сільськими, селищними, міськими радами рішень про добровільне об`єднання територіальних громад, а також у разі підтримки добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі сільський, селищний, міський голова територіальної громади, в якій ініційовано питання про добровільне об`єднання територіальних громад, звертається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішень про добровільне об`єднання територіальних громад у разі їх відповідності висновку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.
Про таке звернення Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація одночасно інформує Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим, відповідні обласні ради, відповідні ради, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад.
Отже, процедура добровільного об`єднання територіальних громад чітко регламентована законом, при цьому результати добровільного об`єднання територіальних громад безпосередньо впливають на права та законні інтереси всіх членів відповідних громад.
Разом з тим, суд зазначає, що висновок суду про наявність чи відсутність порушення суб`єктами владних повноважень права особи, яка звернулась за судовим захистом, можливий виключно за результатами судового розгляду справи по суті, після з`ясування всіх фактичних обставин справи та перевірки їх дослідженими судом доказами.
Заявлення відповідачами клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог з наведених ними мотивів до з`ясування обставин у справі суд вважає передчасним, а відтак підстави для задоволення таких клопотань на даний час відсутні.
Керуючись статтями 204, 238, 241, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання представників відповідачів Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області, Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області про закриття провадження у справі в частині позовних вимог відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Повна ухвала складена 28.02.2020.
Суддя Дорошенко Н.О.