
Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/316/20
Провадження № 4-с/935/3/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2020 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді - Янчук В.В.
при секретарі - Кумечко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів скаргу ОСОБА_1 , суб`єкт оскарження - державний виконавець Коростишівського районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Хмельницький) Желєзна Тетяна Сергіївна, на дії державного виконавця,
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2020 р. скаржник ОСОБА_1 звернувсь до суду із скаргою на дії державного виконавця Коростишівського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Житомирській області Желєзної Т.С. та просив : визнати протиправними дії державного виконавця Коростишівського РВДВС ГТУЮ у Житомирській області щодо збільшення розміру виплат аліментів на дітей. Скасувати рішення державного виконавця щодо регулярного збільшення суми виплат аліментів на дітей, виходячи з мінімального прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку
В обґрунтування скарги ОСОБА_1 вказав, що рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 07.07.2015 за № 280/842/15 стягнуто з ОСОБА_1 , аліменти на користь ОСОБА_2 , на утримання ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в розмірі 1200 гривень щомісячно, починаючи з 02.06.2015 року і до досягнення ними повноліття. Державним виконавцем було відкрито виконавче провадження № 58332187 на підставі виконавчого листа № 280/842/15-ц від 10.07.2015 виданого Коростишівським районним судом. Органом виконавчої служби, регулярно порушується Закон в частині виконання рішення суду, а саме згідно рішення суду скаржник повинен сплачувати аліменти в розмірі 1200 грн., щомісячно в твердій грошовій сумі, оскільки скаржник працює неофіційно та має нерегулярний дохід, але державним виконавцем змінено дане рішення суду і визначено розмір аліментів виходячи із прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, у зв`язку із змінами у законодавстві. Відповідно до розрахунку заборгованості по аліментах від 12.12.2019 № 15306 за виконавчим листом № 280/842/15-ц від 10.07.2015, вбачаються неправомірні дії з боку державного виконавця в частині зміни розміру аліментів, а саме у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімального розміру на дитину відповідного віку. Державний виконавець не попередив боржника щодо збільшення суми виплат аліментів, скаржник вважає, що державним виконавцем були порушенні права ОСОБА_1 , шляхом збільшення розміру аліментів, а тому звернувсь з даною скаргою до суду.
Скаржник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду направив заяву про розгляд справи без його участі, скаргу підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити.
В судове засідання - державний виконавець Коростишівського районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Хмельницький) (як правонаступник – Коростишівського районного відділу державної виконавчої служби ГТУЮ у Житомирській області) Желєзна Т.С.не з`явилась, про час та місце розгляду скарги повідомлена належним чином. До суду направила відзив з доданими додатками та клопотання про розгляд скарги в їх відсутність. З письмового відзиву слідує, що державним виконавцем не порушено норм Закону при виконанні виконавчого листа № 280/842/15-ц від 10.07.2015 щодо стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання дітей. 28.08.2018 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання» № 2475 – VІІІ від 03.07.2018, яким внесені зміни до абзацу 2 ч. 1 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження», а саме - виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України. Тому державним виконавцем Желєзною Т.С. здійснено розрахунок заборгованості по аліментах виходячи з різниці, що призначена судом і мінімальним гарантованим розміром, передбаченого Сімейним кодексом України (50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку) та відповідно до чинного законодавства, а тому в задоволенні скарги просили відмовити.
Відповідно до ч.2 ст. 450 ЦПК неявка сторін не перешкоджає розгляду скарги.
Дослідивши матеріали справи , суд дійшов наступних висновків.
На підставі статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
В силу статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно з частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Згідно з статтею 451 ЦПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
За статтею 1 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 07.07.2015 року у справі № 280/842/15-ц з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1200 грн. щомісячно, починаючи з 02.06.2015 року і до повноліття дочки. На виконання рішення суду, видано виконавчий лист № 280/842/15-ц та відкрито виконавче провадження № АСВП № 48392390.
Коростишівським районним відділом ДВС ГТУЮ у Житомирській області 20.09.2018 за № 8546 направлено ОСОБА_1 повідомлення, відповідно до якого роз`яснено, що з 01.09.2018 аліменти нараховуються в розмірі не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України ( 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку).
12.12.2019 Коростишівським РВ ДВС Головного територіального управління юстиції у Житомирській області видано розрахунок заборгованості зі сплати аліментів № 15306 за виконавчим листом № 280/842/15-ц, відповідно до якого борг станом на 01.12.2019 становить 28998,48. Також з розрахунку вбачається, що починаючи з вересня 2018 р. розмір аліментів збільшився з 1200 гривень ( на двох дітей) до 1751,50 грн. ( на двох дітей), а з грудня 2018 року - до 1826,50 грн., з липня 2019 року – до 1908,50 грн.
У статті 8 ЗУ «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, згідно з законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Конвенції про права дитини держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно з частиною другою статті 182 СК України (у редакції, чинній до моменту прийняття Закону України від 17.05.2017 року №2037-VIII) мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17 травня 2017 року №2037-VIII, частину другу ст.182 СК України викладено в такій редакції «Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.»
Пленум Верховного Суду України у п. 17 своєї постанови від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» надав роз`яснення згідно яких розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 СК. При цьому необхідно мати на увазі, що зміна законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину не є підставою для перегляду постановлених раніше судових рішень про їх стягнення.
28 серпня 2018 року набрав чинності Закон України від 03 липня 2018 року № 2475- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», яким частину 1 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі , визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
Тобто, законодавством передбачено механізм, який надає можливість забезпечити виплату аліментів у розмірі не нижче мінімального гарантованого розміру передбаченого СК України, при наявності постановлених раніше судових рішень про стягнення аліментів у розмірі, нижчому ніж мінімальний гарантований розмір аліментів, встановлений законом на час стягнення.
Вказаний висновок щодо застосування норм права викладено у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 (провадження № 61-51сво18).
Таким чином, у разі примусового виконання рішення про стягнення аліментів, збільшення мінімального гарантованого розміру аліментів є підставою для самостійного визначення державним виконавцем розміру аліментів з урахуванням такого збільшення з моменту набрання чинності нової редакції статті 71 Закону України «Про виконавче провадження».
Прожитковий мінімум для дитини відповідного віку встановлюється щорічно Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено такий прожитковий мінімум на дитину віком : до шести років з 01.01.2018 року - 1492 грн., з 01.07.2018 року - 1559 грн., з 01.12.2018 року - 1626 грн.; від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року - 1860 гривень, з 1 липня - 1944 гривні, з 1 грудня - 2027 гривень.
Стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено такий прожитковий мінімум дітей віком до 6 років: з 1 січня 2019 року - 1626 гривень, з 1 липня - 1699 гривень, з 1 грудня - 1779 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2019 року - 2027 гривень, з 1 липня - 2118 гривень, з 1 грудня - 2218 гривень;
Отже, станом на 28.08.2018 дітям, на утримання яких з боржника стягуються аліменти: дочці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виповнилось 6 років, а дочці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виповнилось – 4 роки.
50 відсотків прожиткового мінімуму за період з вересня - листопада 2018 р. ( щомісячно) для дітей віком до шести років становить 779 грн. 50 коп., а від 6 до 18 років - 972 грн, що в загальному розмірі складає 1751 грн 50 коп.
50 відсотків прожиткового мінімуму за період з грудня 2018 р.- червня 2019 р. для дітей віком до шести років становить 813 грн., а від 6 до 18 років - 1013,50 грн, що в загальному розмірі складає 1826,50 грн.
50 відсотків прожиткового мінімуму за період з липня - листопада 2019 р. для дітей віком до шести років становить 849,50 грн., а від 6 до 18 років - 1059 грн, що в загальному розмірі складає 1908,50 грн.
Вказаний розмір розрахунків аліментів на утримання двох дітей і зазначений державним виконавцем в розрахунку заборгованості зі сплати аліментів № 15306 від 12.12.2019 за виконавчим листом № 280/842/15-ц.
Суд дійшов до висновку, що з огляду на вищенаведені правові норми, стягувачу не можуть виплачуватися аліменти в розмірі нижчому, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, оскільки такий розмір аліментів є гарантованим на рівні Закону. При цьому суд не визначає мінімальний розмір аліментів, оскільки такий розмір визначений законодавцем.
У статті 182 Сімейного кодексу надається перелік обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів України, а також визначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини у зв`язку з чим визначено мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину, який не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Отже, на законодавчому рівні захищено право дитини на отримання аліментів не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Дана норма матеріального закону не містить обмежень щодо її застосування при вирішенні питання стягнення аліментів як у частці від заробітної плати ( доходу), так і у разі стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.
Крім того, ч. 1 ст. 192 Сімейного кодексу України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
За змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Таким чином, обов`язок по утриманню неповнолітньої дитини покладається на обох батьків, а не на будь - кого одного з них.
З огляду на вказане, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. При цьому суд не визначає мінімальний розмір аліментів на одну дитину, оскільки такий розмір вже встановлений Законом, а не судовим рішенням. Таким чином, збільшення мінімального розміру аліментів не є підставою для ухвалення нового рішення про збільшення розміру аліментів, як і не може бути підставою для відмови в перерахунку розміру аліментів.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до частини 1 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що порядок стягнення аліментів визначається законом. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
Отже, ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання", який набрав чинності з 28 серпня 2018 року внесено зміни до ст. 71 Закону України "По виконавче провадження" щодо повноважень державного виконавця та державним виконавцем самостійно приведено виконавчий документ у відповідності до чинного законодавства.
Доводи скаржника, що збільшення розміру аліментів має відбуватися виключно за рішенням суду та виконавець не мав права самостійно збільшувати розмір аліментів, є безпідставними та спростовуються вищенаведеними висновками суду.
Враховуючи вищевикладене, суд, вважає, що в задоволенні скарги слід відмовити, оскільки оскаржувані дії державного виконавця були вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12,81,447,450-451 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні скарги ОСОБА_1 , суб`єкт оскарження - державний виконавець Коростишівського районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Хмельницький) Желєзна Тетяна Сергіївна, на дії державного виконавця - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області, а якщо було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено : 28 лютого 2020 року.
Сторони у справі:
Скаржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .
Суб`єкт оскарження - державний виконавець Коростишівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Желєзна Тетяна Сергіївна, місцезнаходження: вул. Шевченка,1, м. Коростишів, Житомирської області, код ЄДРПОУ - 35006734.
Суддя Янчук В.В.