Рішення № 87893466, 28.02.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
560/4328/19
Номер документу
87893466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4328/19

РІШЕННЯ

іменем України

28 лютого 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області, оформлене листом від 15.11.2019 №Г-1623-П-02.26.04, щодо відмови у зарахуванні до спеціального стажу, який дає право на отримання пенсії за вислугу років, періодів роботи на посадах викладача по класу фортепіано та концертмейстерства в Нетішинській дитячій музичній школі з 02.01.1991 по 31.08.1991, викладача хорового відділення в Нетішинській дитячій школі мистецтв з 01.09.1991 по 01.01.2002, викладача хорового відділення в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 02.01.2002 по 31.08.2010, завідуючої вокально-хорового відділу в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 01.09.2010 по 08.08.2019 та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області зарахувати до спеціального стажу, який дає право на отримання пенсії за вислугу років, періоди роботи на посадах викладача по класу фортепіано та концертмейстерства в Нетішинській дитячій музичній школі з 02.01.1991 по 31.08.1991, викладача хорового відділення в Нетішинській дитячій школі мистецтв з 01.09.1991 по 01.01.2002, викладача хорового відділення в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 02.01.2002 по 31.08.2010, завідуючої вокально-хорового відділу в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 01.09.2010 по 08.08.2019 та провести нарахування і виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що рішенням, оформленим листом від 15.11.2019 №Г-1623-П-02.26.04, пенсійний орган відмовив у призначенні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV посилаючись на те, що посади, на яких працювала позивачка, не входять до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 (далі по тексту - Перелік №909). Вважає, що посилання відповідача на Перелік №909 як підставу для відмови у призначенні та виплаті грошової допомоги є безпідставним. Тому звернулась до суду з цим позовом.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що наявність відповідної посади в Переліку №909 є необхідною умовою для виплати грошової допомоги, що передбачена пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-1V. Вказав, що початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад "Нетішинська міська школа мистецтв" є закладом позашкільної освіти, тому відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивачки у цьому навчальному закладі. Загальна тривалість спеціального стажу позивачки, який дає право на призначення грошової допомоги, становить 4 роки 5 місяців 26 днів, що є недостатнім для призначення такої допомоги. Просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 02.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 23.01.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Позивачці - ОСОБА_1 з 09.08.2019 призначена пенсія за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-1V.

В листопаді 2019 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення та виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.

Листом від 15.11.2019 №Г-1623-П-02.26.04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку, що заклади освіти та посади, на яких вона працювала, не передбачені Переліком №909. Оскільки страховий стаж позивачки, що надає право на призначення грошової допомоги, становить 4 роки 5 місяців 26 днів, тому в останньої право на отримання грошової допомоги відсутнє.

Вважаючи вказану відмову щодо призначення та виплати грошової допомоги протиправною, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-1V передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Відповідно до статті 28 закону України від 23.05.1991 №1060-XII "Про освіту" (в редакції, чинній на час роботи позивача на відповідних посадах), система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.

Згідно з статтею 29 закону України "Про освіту" структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.

Відповідно до статті 4 закону України від 22.06.2000 №1841-III "Про позашкільну освіту" позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, законом України "Про освіту", цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.

За змістом статті 12 закону України "Про позашкільну освіту" та пункту 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 №433, до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).

Відповідно до частини 3 статті 21 закону України "Про позашкільну освіту" педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

В Переліку №909 зазначені посади в позашкільних навчальних закладах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Посади викладача по класу фортепіано та концертмейстерства, викладача хорового відділення цим переліком не передбачені.

Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963 "Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників" затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, яким встановлено, що посада "викладач" належить до категорії педагогічних працівників.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина 3 статті 46 Конституції України).

Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 18.06.2007 №4-рп/2007 зазначив, що неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статті 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004).

Конституційне та законодавче регулювання захисту прав і свобод людини узгоджується із міжнародно-правовими актами, а саме Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка була ратифікована законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР, та відповідно до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства.

Європейський Суд з прав людини у пункті 52, 56 рішення від 14.11.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Водночас, положеннями статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Отже, викладачі позашкільних навчальних закладів, які входять до структури освіти України, мають право отримання пенсії за вислугу років.

Таким чином, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу, тобто працівником освіти. Стаж роботи викладачем в дитячій музичній школі має зараховуватись до пільгового стажу осіб у розумінні пункту "е" статті 55 закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" при розгляді територіальними органами Пенсійного фонду України відповідних заяв про призначення пенсії навіть попри те, що зазначена посада прямо не передбачена Переліком №909.

Аналогічні висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 по справі №876/5312/17.

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 позивачка працювала на посадах викладача по класу фортепіано та концертмейстерства в Нетішинській дитячій музичній школі з 02.01.1991 по 31.08.1991, викладача хорового відділення в Нетішинській дитячій школі мистецтв з 01.09.1991 по 01.01.2002, викладача хорового відділення в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 02.01.2002 по 31.08.2010, завідуючої вокально-хорового відділу в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 01.09.2010 по 08.08.2019.

Таким чином, відмова Головного управління Пенсійного фонду України, викладена у листі від 15.11.2019 №Г-1623-П-02.26.04, щодо зарахування вказаних періодів до спеціального стажу є протиправною. Тому ці періоди роботи позивачки необхідно зарахувати до її пільгового стажу та зобов`язати пенсійний орган нарахувати і виплатити останній грошову допомогу, передбачену пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства сплачений позивачкою судовий збір необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати відмову Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області, оформлену листом від 15.11.2019 №Г-1623-П-02.26.04, щодо зарахування ОСОБА_1 до спеціального стажу, який дає право на отримання пенсії за вислугу років, періодів роботи на посадах викладача по класу фортепіано та концертмейстерства в Нетішинській дитячій музичній школі з 02.01.1991 по 31.08.1991, викладача хорового відділення в Нетішинській дитячій школі мистецтв з 01.09.1991 по 01.01.2002, викладача хорового відділення в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 02.01.2002 по 31.08.2010, завідуючої вокально-хорового відділу в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 01.09.2010 по 08.08.2019, та виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу, який дає право на отримання пенсії за вислугу років, періоди роботи на посадах викладача по класу фортепіано та концертмейстерства в Нетішинській дитячій музичній школі з 02.01.1991 по 31.08.1991, викладача хорового відділення в Нетішинській дитячій школі мистецтв з 01.09.1991 по 01.01.2002, викладача хорового відділення в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 02.01.2002 по 31.08.2010, завідуючої вокально-хорового відділу в початковому спеціалізованому мистецькому навчальному закладі "Нетішинська міська школа мистецтв" з 01.09.2010 по 08.08.2019.ю

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, передбачену пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути на користь ОСОБА_1 1536,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.Л. Польовий