Рішення № 87893436, 28.02.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2020
Номер справи
580/2890/19
Номер документу
87893436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2020 року справа № 580/2890/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Салабай М.В.,

позивача – ОСОБА_1 (особисто),

представників позивача – адвокатів Примака В.А. та Кузьмінського О.О. (згідно з ордерами),

представника відповідача 1 - Журіди А.О.(згідно з ордером),

розглянувши правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до міського голови м.Сміла Черкаської області Цибка Олексія Олександровича, Смілянської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - секретар Смілянської міської ради Синьогуб Костянтин Іванович про визнання нечинними і скасування рішень, поновлення на роботі та стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

18.09.2019 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до міського голови Цибка Олексія Олександровича м.Сміла Черкаської області (20700, Черкаська обл., м.Сміла, вул. Незалежності, буд. 37) (далі – відповідач) про:

визнання нечинними та скасування розпоряджень відповідача від 12.09.2019 №200-к “Про скасування розпорядження від 07.12.2018 №201к “Про виконання обов`язків” та від 12.09.2019 №201-к “Про скасування розпорядження від 07.12.2018 №202-к “Про звільнення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2 ”;

поновлення його на посаді секретаря Смілянської міської ради;

стягнення на його користь заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Ухвалами від 19.09.2019 суд відмовив у відкритті провадження щодо визнання протиправним і скасування розпорядження від 12.09.2019 №201-к «Про скасування розпорядження від 07.12.2018 №202-к «Про звільнення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2 » та відкрив провадження у справі щодо решти позовних вимог, вирішивши її розглянути правилами загального позовного провадження. Того ж дня суд постановив ухвалу про відмову в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

Крім того ухвалою від 19.09.2019 суд залучив до участі у справі Смілянську міську раду (20700 м.Сміла, вул. Незалежності, 37; код ЄДРПОУ 25874705), як третю особу на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору.

Під час підготовчого провадження суд ухвалою від 09.10.2019 задовольнив клопотання позивача про зупинення провадження у справі з огляду на оскарження ним ухвали суду про відмову у відкритті провадження в частині заявлених позовних вимог.

09.10.2019 на адресу суду надійшов відзив відповідача 1 з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування зазначено про судові провадження щодо поновлення його на посаді міського голови. Відповідач 1 стверджує, що 16.11.2017 Смілянська міська рада прийняла рішення №54-17/VII про дострокове припинення повноважень позивача, як секретаря Смілянської міської ради, що стало предметом судового спору в справі №703/3548/17. Смілянський міськрайонний суд у вказаній справі позов задовольнив і поновив позивача, додатково видавши виконавчий лист від 03.09.2018, на підставі якого відкрите виконавче провадження. Смілянська міська рада, розглядаючи 11.09.2018 проект рішення «Про поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_1 », його не підтримала. 28.11.2018 обов`язки міського голови виконував секретар Смілянської міської ради Синьогуб К.І. 07.12.2018 позивач, не перебуваючи на посаді секретаря ради, будучи сторонньою особою, виніс розпорядження:

№201-к «Про виконання обов`язків», яким вступив на посаду секретаря Смілянської міської ради та приступив до виконання обов`язків міського голови;

202-к «Про звільнення з секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2 ».

На думку відповідача 1, вони винесені позивачем з порушенням меж повноважень, оскільки ОСОБА_2 ніхто не звільнив з посади секретаря міської ради, а ОСОБА_1 не було поновлено на таку посаду. Оскільки Верховний Суд у справі №703/914-16-а постановою від 11.09.2019 залишив у силі постанову Кам`янського районного суду Черкаської області, якою відповідача 1 поновив на посаді міського голови, останній 12.09.2019 виніс спірні розпорядження №200-к і №202-к.

09.12.2019 на адресу суду надійшов відзив Смілянської міської ради з проханням у задоволенні позову відмовити повністю, з наведенням доводів, аналогічних відзиву відповідача 1. Акцентовано увагу, що посада секретаря міської ради є виборною, отже, для поновлення особи на посаду не достатньо рішення суду, а необхідне рішення виборного органу – міської ради.

09.12.2019 суд поновив провадження у справі та продовжив судовий розгляд у підготовчому провадженні. 19.12.2019 суд змінив статус Смілянської міської ради із третьої особи та відповідача (далі – відповідач 2).

08.01.2020 у підготовчому засіданні суд прийняв до розгляду заяву позивача, що надійшла в суд того ж дня, про зміну предмету спору, згідно з якою уточнено заявлений спосіб судового захисту: просив визнати протиправним і скасувати спірне розпорядження, поновити його на посаді секретаря Смілянської міської ради та стягнути на його користь заробітну плату за час вимушеного прогулу, а рішення суду допустити до негайного виконання в частинах щодо поновлення та стягнення коштів за 1 місяць. Також суд задовольнив клопотання відповідачів і залучив до участі у справі секретаря Смілянської міської ради Синьогуба Костянтина Івановича третьою особою на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору (далі - третя особа), продовжив термін підготовчого провадження.

08.01.2020 на адресу суду надійшов відзив відповідача 2 з проханням у задоволенні позову відмовити повністю з наведенням аргументів і доводів, що вказувалися ним раніше у вказаному вище відзиві, що надійшов суду 09.12.2019.

Крім того, під час підготовчого провадження суд задовольнив клопотання всіх учасників щодо долучення доказів.

Заслухавши учасників спору, дослідивши письмові докази в матеріалах справи, суду дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що позивача обрано секретарем Смілянської міської ради з 17.11.2015 відповідно до рішення ІІ сесії Смілянської міської ради Черкаської області від 17.11.2015 №2-4/VII, підписаного міським головою О.О.Цибком. Того ж дня позивач склав присягу посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до розпорядження Виконавчого комітету Смілянської міської ради від 02.08.2016 №137-к, підписаного позивачем, як секретарем міської ради, позивач приступив до тимчасового здійснення повноважень міського голови з 02.08.2016 у зв`язку з достроковим припиненням повноважень міського голови ОСОБА_3 та звільнення його з посади

Згідно з рішенням LIV сесії Смілянської міської ради від 16.11.2017 №54-17/VІІ, підписаним головуючим П.О.Абажеєм, повноваження позивача, як секретаря Смілянської міської ради, достроково припинені у зв`язку з неналежним виконанням своїх службових повноважень.

30.08.2018 Смілянський міськрайонний суд Черкаської області у справі №703/3548/17 ухвалив постанову, що залишена без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019, якою визнав протиправним і скасував зазначене вище рішення від 16.11.2017 №54-17/VІІ, поновив позивача ( ОСОБА_1 ) на посаді секретаря вказаної ради, допустив до негайного виконання рішення суду в частині такого поновлення.

07.12.2018 позивач видав розпорядження Виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області №201-к «Про виконання обов`язків», підписуючи його як секретар Смілянської міської ради, про те, що він приступає до виконання обов`язків секретаря вказаної ради та з огляду на дострокове припинення повноважень міського голови м.Сміла ОСОБА_3 приступає до виконання обов`язків міського голови.

11.09.2019 постановою Верховного Суду у справі №703/914/16-а скасовано постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2018 та залишено в силі постанову Кам`янського районного суду Черкаської області від 23.06.2016, якою визнано протиправним і скасоване рішення Смілянської міської ради від 01.03.2016 щодо дострокового припинення повноважень міського голови Цибка О.О., поновлено ОСОБА_3 на посаді міського голови м.Сміла Черкаської області, присуджено стягнути на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу та судові витрати.

Згідно з витягом з протоколу від 11.09.2018 пленарного засідання 77 сесії міської ради на розгляд внесений проект розпорядження «Про поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_1 », в результаті голосування за який рішення не прийняте.

Розпорядженням міського голови від 12.09.2019 №194-к ОСОБА_3 приступив до виконання своїх повноважень, як такий, що поновлений з 01.03.2016. Того ж дня він видав розпорядження міського голови:

№200-к «Про скасування розпорядження від 07.12.2018 №201к «Про виконання обов`язків»;

№201-к «Про скасування розпорядження від 07.12.2018 №202-к «Про звільнення секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_2 », в якому додатково зазначив вважати ОСОБА_2 таким, що приступив до виконання повноважень секретаря міської ради з 13.09.2019.

У підставах розпорядження №200-к (далі – спірне розпорядження) наявне посилання на п.20 ч.4 ст.42, ч.1 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.65 Закону України «Про виконавче провадження» та врахування результати розгляду міською радою проекту рішення «Про поновлення на посаді секретаря Смілянської міської ради ОСОБА_1 » на ІІІ пленарному засіданні 77 сесії міської ради від 11.09.2018. Крім того у п.2 розпорядження доручив Відділу бухгалтерського обліку та звітності припинити нарахування заробітної плати ОСОБА_1 з 13.09.2019.

Тому позивач звернувся з вище вказаним позовом.

Оцінюючи заявлені доводи учасників, суд врахував, що абзацом другим ст.19 Конституції України встановлений обов`язок органу державної влади та органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України від 7 червня 2001 року №2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі – ЗУ №2493-III).

Відповідно до ст.3 вказаного Закону посадами в органах місцевого самоврядування є:

виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно зі ст.7 ЗУ №2493-III правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.

Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно з абзацом третім ст.10 ЗУ №2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад здійснюється шляхом обрання відповідною радою.

Відповідно до ст.19 ЗУ №2493-III організація навчання і підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, просування їх по службі, визначення тривалості робочого часу, порядку здійснення ними службових відряджень та відшкодування витрат на ці відрядження, а також особливості їх дисциплінарної відповідальності, вирішення інших питань, пов`язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом.

Абзацом сьомим ст.20 ЗУ №2493-III встановлено, що рішення про припинення служби в органах місцевого самоврядування може бути оскаржено посадовою особою місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – ЗУ №280/97-ВР).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені в ст.59 ЗУ №280/97-ВР.

Зокрема, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

У разі незгоди сільського, селищного, міського голови (голови районної у місті ради) з рішенням виконавчого комітету ради він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд відповідної ради.

Сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

З огляду на суб`єктний склад учасників спору суд врахував положення ст.12 ЗУ №280/97-ВР, згідно з яким сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста та очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Відповідно до ч.3 ст.10 ЗУ №280/97-ВР представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Порядок формування та організація діяльності рад згідно з ч.4 вказаної вище статті Закону визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи відповідно до ч.1 ст.24 ЗУ №280/97-ВР діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Повноваження міського голови визначені ст.42 ЗУ №280/97-ВР.

Зокрема, повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п`ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.

Сільський, селищний, міський голова згідно з ч.4 ст.42 ЗУ №280/97-ВР:

1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету;

4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;

5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;

6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;

7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;

9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру";

11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання;

111) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

112) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;

13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;

14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;

15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;

16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;

17) веде особистий прийом громадян;

18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань;

181) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";

19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;

20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова відповідно до ч.6 вказаної статті Закону є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.

Повноваження секретаря міської ради визначені ст.50 ЗУ №280/97-ВР.

Так, секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до ч.3 ст.50 ЗУ №280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради:

1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;

2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;

3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;

4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів;

5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;

6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов`язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов`язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов`язані з діяльністю ради та її органів.

Оскільки спірним розпорядженням скасоване розпорядження позивача на бланку виконавчого комітету, суд врахував, що повноваження виконавчого комітету визначені ст.52 ЗУ №280/97-ВР.

Зокрема, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Виконавчий комітет ради:

1) попередньо розглядає та схвалює проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, прогноз місцевого бюджету, проект місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;

2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;

3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Згідно зі ст.53 ЗУ №280/97-ВР основною формою роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються відповідно сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті ради), а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - заступником сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (районної у місті ради - заступником голови ради) в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць і є правомочними, якщо в них беруть участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.

Відповідно до положень ст.51 ЗУ №280/97-ВР є виконавчий комітет ради є її виконавчим органом. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради. У виконавчому комітеті сільської ради функції секретаря виконавчого комітету за рішенням ради може здійснювати секретар відповідної ради. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради.

Затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом, скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень відповідно до пунктів 3-4, 15 ч.1 ст.26 ЗУ №280/97-ВР вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з ч.ч.11-13 ст.46 ЗУ №280/97-ВР сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Отже, скасування будь-яких актів виконавчих органів ради, що не відповідають законам, не відноситься до повноважень міського голови. Водночас він наділений правом вносити на розгляд сесії ради відповідні питання. Крім того, міський голова не наділений повноваженням призначення чи звільнення секретаря міської ради, оплати праці останнього.

Оскільки спірне розпорядження прийняте відповідачем 1 за відсутності рішення пленарної сесії ради про скасування розпорядження №201-к або рішення суду, доводи позивача про порушення ним передбаченої законом процедури для його прийняття, є обґрунтованими.

Зазначений в спірному розпорядженні, як підстава, результат розгляду проекту рішення щодо поновлення позивача підтверджує, що виконання рішення суду відповідачем 2 з цього питання не підтримане. Водночас не є достатнім для скасування прийнятого акту.

Отже, доводи позивача, що спірне розпорядження прийняте з порушенням встановленої законом процедури та з порушенням меж повноважень є обґрунтованими. Тому суд дійшов висновку, що воно є протиправним і підлягає скасуванню.

Водночас позовна вимога поновити позивача на посаді не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Абзацом першим ст.235 Кодексу законів про працю України визначено, що в разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

Суд врахував, що відповідно до ст.4 ЗУ №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.25 ЗУ №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ч.1 ст.46 ЗУ №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Статтею 27 ЗУ №280/97-ВР визначений перелік питань, віднесених до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Відповідно до ст.40 ЗУ №280/97-ВР виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.

Оскільки питання призначення і звільнення секретаря міської ради відповідно до викладених вище норм законів є повноваженням ради, питання його поновлення входить до меж повноважень саме такої ради.

Суд врахував правовий висновок Верховного Суду в подібних правовідносинах, що є обов`язковим судам нижчих інстанції на підставі ч.5 ст.242 КАС України, в п.29 постанови від 19.06.2018 у справі №2322/2596/12.

Зокрема, зазначений Суд вказав, що оскільки рішення про поновлення на роботі може вважатися виконаним лише з дня видання власником або уповноваженим ним органом про це наказу, рішення про поновлення на роботі позивача, як секретаря сільської ради, належить до компетенції саме відповідної ради. Тому розпорядження голови не є належним виконанням судового рішення в частині поновлення особи на раніше займаній посаді.

Отже, до часу прийняття рішення Смілянської міської ради про поновлення позивача на посаді секретаря, рішення згаданого вище Смілянського міськрайонного суду Черкаської області у справі №703/3548/17 щодо його поновлення на відповідній посаді не може вважатися виконаним, а відповідні доводи відповідачів є обґрунтованими.

Зважаючи, що спірним розпорядженням відповідача 1 скасоване розпорядження позивача на бланку виконавчого комітету Смілянської міської ради, згідно з яким він приступив до виконання обов`язків секретаря Смілянської міської ради Черкаської області та у зв`язку з достроковим припиненням повноважень міського голови приступив до виконання обов`язків міського голови, такий акт не є рішенням про призначення особи на посаду. Відповідно, його скасування не є звільненням особи, а є невизнанням факту, що особа приступила до виконання окремих обов`язків.

Позивач, як на час спірного розпорядження відповідача 1, так і на час видачі ним розпорядження №201-к, є чинним депутатом Смілянської міської ради.

Суду не надано доказів внесення до трудової книжки позивача записів щодо припинення ним публічної служби.

Оскільки, відновленню в судовому порядку підлягає саме порушене право особи, зважаючи на відсутність факту звільнення позивача, скасування спірного розпорядження, яким скасоване розпорядження щодо приступання до роботи, позовна вимога його поновити на посаді секретаря не є обґрунтованою.

Зважаючи, що внаслідок розпорядження №201к, підписаного позивачем, робочий час позивача облікований відповідачем 2 та йому нараховувалася заробітна плата, з часу його протиправного скасування внаслідок порушення встановленої законом процедури і до часу вирішення справи судом, доводи позивача щодо безпідставної втрати ним заробітку є обґрунтованими. Зазначений період становить 117робочих дні (з 13.09.2019 до 28.02.2020).

Відповідно до абзацу третього ст.9 ЗУ №2493-III посадова особа місцевого самоврядування має право на оплату праці залежно від посади, яку вона займає, рангу, який їй присвоєно, якості, досвіду та стажу роботи.

Отже, до часу скасування розпорядження №201-к щодо приступання позивача до роботи у встановленому законом порядку позбавлення його заробітної плати не відповідає вимогам закону.

Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі – Порядок №100).

Згідно з п.3 розділу ІІІ Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. У разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться відповідно до п.8 Порядку №100 шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

З довідки від 11.02.2020 №4 Виконавчого комітету Смілянської міської ради суд встановив, що середньоденна заробітна плата позивача за 2 останні місяці до часу спірного розпорядження, згідно з яким у т.ч. припинено нарахування та виплата заробітної плати позивачу, становила 1710,62грн. ((26462,61+16302,85)/25). Отже, за період дії спірних правовідносин протиправно втрачений позивачем заробіток становить 200142,54грн (1710,62грн.*117роб.дні), що підлягає стягненню з відповідача 2, в якому позивач і відповідач 1 несуть службу.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.371 КАС України рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби виконуються негайно у межах суми стягнення за один місяць.

Тому відповідні позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню виключно у вищевказаних частинах.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову відповідно до ч.3 ст.139 КАС України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Для вирішення питання розподілу судових витрат суд врахував, що платіжним дорученням від 18.09.2019 №44486677 підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 768,40грн.

Зважаючи, що відповідно до п.1 ч.1 ст.5 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, і позивачем вказаним вище дорученням сплачено за позовну вимогу щодо скасування розпорядження, яка підлягає задоволенню, вказана сума коштів підлягає стягненню на його користь з відповідача 2.

Керуючись ст.ст.2, 6-14, 138-139, 241-255, 295, 371 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати розпорядження міського голови м.Сміла Черкаської області Цибка Олексія Олександровича від 12.09.2019 №200-к «Про скасування розпорядження від 07.12.2018 №201к «Про виконання обов`язків».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Смілянської міської ради (код ЄДРПОУ 25874705) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) середню заробітну плату в розмірі 200142,54грн (двісті тисяч сто сорок дві гривні п`ятдесят чотири копійки).

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ;РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Смілянської міської ради (20700 м.Сміла, вул. Незалежності, 37; код ЄДРПОУ 25874705).

3. Копії рішення направити учасникам справи.

4. Рішення підлягає негайному виконанню в частині присудженої виплати середньої заробітної плати у межах суми стягнення за 1 місяць.

5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 30 днів з складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення виготовлене в повному обсязі та підписане 28.02.2020.