
Справа № 420/5256/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної ради, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Краснокосянська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, Мологівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, Маяківська сільська рада Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Одеської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення №1039-VII від 21.08.2019р. “Про внесення змін до рішення обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI “Про схвалення перспективного плану формування територій громад Одеської області” в частині включення Краснокосянянської територіальної громади до Маяківської об`єднаної територіальної громади в Переліку спроможних територіальних громад Одеської області.
Ухвалою суду від 24.09.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 19.11.2019р. продовжено строк підготовчого провадження у адміністративній справі на тридцять днів.
Ухвалою суду від 19.12.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 24.01.2020р., яка занесена до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Краснокосянська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, Мологівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області.
Ухвалою суду від 05.02.2020р., яка занесена до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Маяківську сільську раду Біляївського району Одеської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що у зв`язку із проведенням реформи місцевого самоврядування Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», на виконання вимог якого Краснокосянською сільською радою двічі вирішувалось питання, щодо добровільного об`єднання/приєднаннятериторіальної громади с.Красна Коса до суміжних громад, наслідками якого стали: рішення Краснокосянської сільської ради № 43-УІІ від 26.05.2016р. «Про надання згоди на добровільне об`єднання у Мологівську ОТГ» та рішення Краснокосянської сільської ради № 137-УП від 20.12.2018р. «Про надання згоди на добровільне приєднання Краснокосянської територіальної громади до Мологівської об`єднаної територіальної громади». Позивач вказав, що станом на час звернення до суду вжито заходів щодо їх реалізації, а саме спрямовано до Мологівської ОТГ відповідне звернення з пропозицією про приєднання, що відповідає вимогам ч. 1 ст. 8-1 Закону та, що 11.06.2019р. Краснокосянським сільським головою, а 12 червня 2019р. головою Мологівської ОТГ Одеській обласній раді були направлені листи з проханням при розробці та затвердженні перспективного плану формування територій громад Одеської області врахувати добровільне волевиявлення територіальної громади села Красна Коса щодо приєднання до Мологівської об`єднаної територіальної громади. Однак, як зазначив позивач, всупереч зазначеним вище рішенням, та зверненням, без проведення консультацій, з істотними порушенням приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» Краснокосянська територіальна громада включена до Маяківської об`єднаної територіальної громади в Переліку спроможних територіальних громад Одеської області. При цьому, позивач зазначав, що він зареєстрований та постійно проживає в с.Красна Коса, Білгород-Дністровського району Одеської області, що є адміністративно – територіальною юрисдикцією Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та як житель територіальної громади с.Красна Коса є суб`єктом права місцевого самоврядування і наділений, зокрема правом вимоги щодо дотримання законності та принципів місцевого самоврядування. Позивач вважає, що оскаржені дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства та порушують його законні права та інтереси як члена територіальної громади – носія права на місцеве самоврядування.
Представник позивача підтримав позовні вимоги позивача та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 21.10.2019р., зазначивши, що право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів, тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, та це право, свобода або інтерес порушені відповідачем. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Разом з тим, на думку відповідача, у позові не вказано як саме та чим оскаржуване рішення порушує права та законні інтереси позивача, також не вказано які саме права позивача порушені вказаними рішеннями. Також відповідач зазначив, що об`єднання громад можливе лише після прийняття суміжними радами відповідних рішень про згоду на таке об`єднання та прийняття обласною радою оскаржуваного рішення не порушує не тільки права та свободи позивача, а й територіальної громади в цілому, яка наділена правом звертатись до облдержадміністрації із відповідними пропозиціями. У зв`язку з викладеним відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Треті особи повідомлялись про день та час слухання справи однак у судове засідання представники Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, Маяківської сільської ради Біляївського району Одеської області не з`явились.
18.02.2020р. до суду від Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області надійшла заява про розгляд справи без участі представника ради.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 відповідно до паспорту громадянина України КЕ194526, виданого Білгород-Дністровським РВ ГУМВС України в Одеській області 15.03.1996р. (а.с.20-21) зареєстрований за адресою с. Красна Коса, Білгород-Дністровський район, Одеська область, що є адміністративно – територіальною юрисдикцією Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та як житель територіальної громади с.Красна Коса є суб`єктом права місцевого самоврядування і наділений, зокрема, правом вимоги щодо дотримання законності та принципів місцевого самоврядування.
Як свідчать матеріали справи, рішенням Одеської обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI схвалено перспективний план формування територій громад Одеської області (а.с.89-112).
Рішенням Одеської обласної ради №1039-VII від 21.08.2019р. “Про внесення змін до рішення обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI “Про схвалення перспективного плану формування територій громад Одеської області”, відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.11 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2015р. №214, вирішено внести зміни до рішення обласної ради від 24.06.2015р. №1392–VI “Про схвалення перспективного плану формування територій громад Одеської області”, виклавши додаток до рішення у новій редакції (а.с.86-88). Зокрема, вказаним рішенням Одеської обласної ради №1039-VII від 21.08.2019р. включено Краснокосянську територіальну громаду до Маяківської об`єднаної територіальної громади в Переліку спроможних територіальних громад Одеської області.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як, зокрема, прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і в порядку, визначених законом.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад регулюються Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» від 5 лютого 2015 року № 157-VIII.
Так, ст. 8-1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» визначено, що добровільно приєднатися до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади. Ініціаторами добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади можуть бути суб`єкти, визначені частиною першою статті 5 цього Закону. Сільський, селищний голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади. Сільський, селищний голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади надсилає пропозицію до сільської, селищної, міської ради об`єднаної територіальної громади, до якої є намір приєднатися. Сільська, селищна, міська рада об`єднаної територіальної громади на наступній сесії розглядає пропозицію щодо ініціювання добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади та за результатами розгляду приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади або про відмову в наданні такої згоди.
Порядок підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади визначений ст.8-2 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», якою передбачено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною сільською, селищною, міською радою об`єднаної територіальної громади рішення про надання згоди на добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади вживає заходів для підготовки проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади. Проекти рішень про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади повинні, зокрема, містити: 1) найменування територіальної громади, яка має намір приєднатися, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) найменування об`єднаної територіальної громади, до складу якої є намір приєднатися; 3) план організаційних заходів щодо добровільного приєднання територіальної громади. Питання про схвалення проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їхній розгляд. Схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.У разі відповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради на наступній сесії приймають рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади. У разі встановлення невідповідності проекту рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання. У разі прийняття сільською, селищною радою рішення про приєднання до об`єднаної територіальної громади голова сільської, селищної об`єднаної територіальної громади звертається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася, в установленому законом порядку. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади у разі його відповідності висновку, передбаченому частиною п`ятою цієї статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад від територіальної громади, що приєдналася. Про таке звернення Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація одночасно інформує Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим, відповідні обласні ради, відповідні ради, що прийняли рішення про добровільне приєднання до об`єднаної територіальної громади.
При цьому, ст.11 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» визначено, що перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією згідно з методикою формування спроможних територіальних громад і охоплює всю територію Автономної Республіки Крим, області. Методика формування спроможних територіальних громад розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері територіальної організації влади, адміністративно-територіального устрою, розвитку місцевого самоврядування, та затверджується Кабінетом Міністрів України. Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області схвалюється відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №214 від 08.04.2015р. затверджено Методику формування спроможних територіальних громад. Так, відповідно до зазначеної Методики (у редакції яка діяла на час прийняття оскарженого рішення) спроможна територіальна громада - територіальні громади сіл (селищ, міст), які в результаті добровільного об`єднання здатні самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема у сфері освіти, культури, охорони здоров`я, соціального захисту, житлово-комунального господарства, з урахуванням кадрових ресурсів, фінансового забезпечення та розвитку інфраструктури відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Формування спроможних територіальних громад здійснюється з урахуванням: здатності органів місцевого самоврядування вирішувати суспільні питання, які належать до їх компетенції, для задоволення потреб населення відповідних адміністративно-територіальних одиниць; історичних, географічних, соціально-економічних, природних, екологічних, етнічних, культурних особливостей розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць; розвитку інфраструктури відповідних адміністративно-територіальних одиниць; фінансового забезпечення відповідних адміністративно-територіальних одиниць; трудової міграції населення; доступності послуг у відповідних сферах.
Формування спроможних територіальних громад здійснюється шляхом: розроблення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією проекту перспективного плану; схвалення проекту перспективного плану Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою; затвердження Кабінетом Міністрів України перспективних планів; добровільного об`єднання територіальних громад; добровільного приєднання до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад", суміжної сільської, селищної територіальної громади, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади; формування органів місцевого самоврядування спроможних територіальних громад.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрація розробляє відповідно до цієї Методики із залученням у разі потреби представників органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості відповідних адміністративно-територіальних одиниць: проект перспективного плану; паспорти спроможних територіальних громад за формою згідно з додатком.
Межі території спроможної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що входять до її складу.
Територіальна громада, яка розташована на однаковій відстані від потенційних адміністративних центрів спроможних територіальних громад, може бути включена до складу тієї спроможної територіальної громади, потенційний адміністративний центр якої має найбільш розвинуту соціальну і транспортну інфраструктуру та розташований у межах одного району.
З метою врахування інтересів територіальних громад під час розроблення проекту перспективного плану уповноважені Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією посадові особи проводять консультації з уповноваженими представниками органів місцевого самоврядування та їх асоціацій, а також суб`єктами господарювання та їх громадськими об`єднаннями. За результатами консультацій оформляється протокол.
Консультації проводяться під час: визначення переліку територіальних громад, що можуть увійти до складу спроможної територіальної громади; визначення переліку територіальних громад, території яких не охоплюються зонами доступності потенційних адміністративних центрів; визначення меж територій спроможних територіальних громад. Консультації проводяться насамперед з представниками територіальних громад, території яких охоплюються зонами доступності кількох потенційних адміністративних центрів. За результатами консультацій та на підставі рішень органів місцевого самоврядування визначається потенційний адміністративний центр спроможної територіальної громади.
Якщо в процесі розроблення проекту перспективного плану після проведення консультацій виникла необхідність внесення до нього змін, проводяться додаткові консультації.
Проект перспективного плану розробляється в електронному та паперовому вигляді та включає: графічну частину, яка відображає межі спроможних територіальних громад, їх потенційні адміністративні центри та всі населені пункти, що увійшли до їх складу; перелік спроможних територіальних громад із зазначенням найменувань територіальних громад, що входять до їх складу. Проект перспективного плану схвалюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою та вноситься в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України разом з паспортами спроможних територіальних громад для його затвердження.
У разі схвалення Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою змін до перспективного плану, проект акта Кабінету Міністрів України про внесення таких змін до перспективного плану вноситься на розгляд Кабінету Міністрів України Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією в установленому порядку.
Таким чином, Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та принятою на його виконання Методикою формування спроможних територіальних громад було визначено на час прийняття оскарженого рішення умови та порядок формування територій громад, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов`язані між собою.
В свою чергу, кожен наступний етап добровільного об`єднання громад може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.
Отже, саме дотримання послідовності всіх етапів визначених Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» є обов`язковою передумовою для добровільного об`єднання громад, на підставі чинного законодавства України та з дотриманням Конституції України.
Судом встановлено, що рішенням Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.12.2018р. №137-УП було надано згоду на добровільне приєднання територіальної громади села Красна Коса, Краснокосянської сільської ради до Мологівської об`єднаної територіальної громади з центром у селі Молога (а.с.15)
Листом від 11.06.2019р. голова Краснокосянської сільської ради звернувся до Одеської обласної ради із заявою про внесення змін до п. 10,11,19 додатку до рішення Одеської обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI, визначивши приєднання Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району до Мологівської (а.с.17-18)
Листом від 12.06.2019р. голова Мологівської ОТГ звернувся до Одеської обласної ради із заявою про внесення змін до п. 10,11,19 додатку до рішення Одеської обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI, визначивши приєднання Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району до Мологівської об`єднаної територіальної громади з центром у селі Молога, разом із Семенівською сільською радою. (а.с.19)
У подальшому, рішенням Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 30.08.2019р. №21/814-VII було вирішено приєднати село Красна Коса Краснокосянської сільської ради до Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області з центром в селі Молога (а.с.70)
Представник відповідача зазначав, що рішення Одеської обласної ради №1039-VII від 21.08.2019р. “Про внесення змін до рішення обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI “Про схвалення перспективного плану формування територій громад Одеської області” було прийнято за зверненням Одеської обласної державної адміністрації на підставі висновків та рекомендацій постійної комісії Одеської обласної ради з питань земельних відносин та адміністративно – територіального устрою Від 18.06.2019р. №5/36-5ПК, висновків та рекомендацій постійної комісії Одеської обласної ради з питань архітектури, будівництва, регіонального розвитку, культурної спадщини від 13.06.2019р. №21/4-2ПК (а.с.85-119). При цьому, жодних доказів того, що саме стало підставою для прийняття вказаного рішення в частині включення Краснокосянської територіальної громади до Маяківської об`єднаної територіальної громади в Переліку спроможних територіальних громад Одеської області до суду не надано.
Разом з тим, під час з`ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2019р. по справі №420/4923/19 за позовом ОСОБА_1 до Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання дій протиправними було визнано протиправними дії Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області щодо проведення 11.08.2019р. зборів членів громади з питань добровільного приєднання до суміжних ОТГ до завершення процедури добровільного приєднання до Мологівської ОТГ згідно рішення Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 20.12.2018 року №137-VII (а.с.149-155).
Так, вказаним рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2019р. по справі №420/4923/19 встановлено, що: «Рішення Краснокосянської сільської ради від 20.12.2018р. №137-VII щодо ініціювання приєднання до Мологівської ОТГ станом на час подання нової пропозиції від 08.08.2019р., прийняття розпорядження голови про призначення їх громадського обговорення від 08.08.2019р. №13 та проведення громадського обговорення на загальній зустрічі членів територіальної громади 11.08.2019р. не було скасовано судом, або Краснокосянською сільської радою у встановленому законом порядку, а тому повинно було бути враховане та підлягало обов`язковому виконанню, як сільською радою так й її посадовими чи службовими особами, в тому числі сільським головою. Законом України “Про добровільне об`єднання територіальних громад” не передбачена можливість здійснення одночасного процесу приєднання до різних ОТГ або односторонньої відмови територіальної громади, яка приєднується від надісланої пропозиції до суміжної ОТГ про приєднання до вирішення цього питання у встановленому законом порядку або отримання відмови цієї ОТГ у приєднанні. Краснокосянська сільська рада при вчиненні дій з призначення та проведення 11.08.2019р. громадських слухань членів територіальної громади про позицій від 08.08.2019р. про приєднання до інших суміжних ОТГ діяла не порядком та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.»
Зазначене рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2019р. по справі №420/4923/19 набрало законної сили 21.12.2019р.
Частиною 4 ст.78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, рішення Краснокосянської сільської ради від 20.12.2018р. №137-VII щодо ініціювання приєднання до Мологівської ОТГ було чинним станом на час прийняття Одеською обласною радою рішення №1039-VII від 21.08.2019р. “Про внесення змін до рішення обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI “Про схвалення перспективного плану формування територій громад Одеської області”
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, недоведення відповідачем правомірності прийняття оскарженого рішення та наявність підстав для його примйняття, те, що дотримання послідовності етапів об`єднання територіальних громад є обов`язковою передумовою для добровільного їх об`єднання, а також те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2019р. по справі №420/4923/19 встановлено порушення процедури добровільного приєднання Краснокосянської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області до суміжних ОТГ до завершення процедури добровільного приєднання до Мологівської ОТГ, суд приходить до висновку, що оскаржене рішення Одеської обласної ради №1039-VII від 21.08.2019р. в частині включення Краснокосянської територіальної громади до Маяківської об`єднаної територіальної громади в Переліку спроможних територіальних громад Одеської області, є протиправним та підлягає скасуванню.
За таких обставин, враховуючи те, ОСОБА_1 як житель територіальної громади с.Красна Коса є суб`єктом права місцевого самоврядування і наділений, зокрема правом вимоги щодо дотримання законності та принципів місцевого самоврядування, а оскаржене рішення порушує його законні права та інтереси як члена територіальної громади – носія права на місцеве самоврядування, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з квитанції №4919151 від 05.09.2019р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 768,40грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Одеської обласної ради №1039-VII від 21.08.2019р. “Про внесення змін до рішення обласної ради від 24.06.2015р. №1392 –VI “Про схвалення перспективного плану формування територій громад Одеської області” в частині включення Краснокосянської територіальної громади до Маяківської об`єднаної територіальної громади в Переліку спроможних територіальних громад Одеської області.
Стянути з Одеської обласної ради (код ЄДРПОУ 25042882, м.Одеса, проспект Шевченка,4) на користь ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн.(сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 28.02.2020р.
Суддя К.О. Танцюра
.