
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2020 р. Справа № 480/5613/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання наказу незаконним та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), третя особа - ОСОБА_2 , в якій просить визнати незаконним наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.10.2019 № 18-12250/16-19 "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки", зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в січні 2019 року позивач звернулася до ГУ Дергеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки 2 га для ведення особистого селянського господарства.
Оскільки в термін більше місяця ГУ Держгеокадастру не надало дозвіл або вмотивованої відмови, позивач набув право на розроблення проекту землеустрою на підставі ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Так, на замовлення ОСОБА_1 було розроблено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області. Експерт державної експертизи Форос Ю.Ю. надав висновок про розгляд вказаного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до якого погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області.
26.09.2019 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області, однак наказом від 11.10.2019 № 18-12250/16-19 "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" відповідач відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою.
Зважаючи на те, що проект землеустрою, розроблений на замовлення ОСОБА_1 , було погоджено у встановленому законом порядку, відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України він має бути затверджений відповідачем.
Представник відповідача подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Також, зазначив, що дійсно в січні 2019 року ОСОБА_1 зверталася до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області.
Заява ОСОБА_1 була розглянута та листом від 26.02.2019 № С-1290-1181/21-19 позивача повідомлено про результати його розгляду. Так, зазначений лист було направлено засобами поштового зв`язку простим поштовим відправленням на адресу ОСОБА_1 , зазначену у заяві. Таким чином, твердження позивача про те, що його заява не була розглянута у місячний строк є безпідставними.
В подальшому позивач звернувся із заявою від 26.09.2019 про затвердження проекту землеустрою. Наказом від 11.10.2019 № 18-12250/16-19 "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" йому було відмовлено у задоволенні заяви у зв`язку з відсутністю рішення відповідного органу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, при цьому вимоги ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України не можуть бути застосовані, оскільки про результати розгляду заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_1 була повідомлена листом від 26.02.2019 № С-1290-1181/21-19.
Оскільки позивач не отримував дозволу на розроблення проекту землеустрою, такий проект не може бути затверджений.
Від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій він із аргументами, викладеними у відзиві, не погодився, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру із заявою від 26.01.2019 (зареєстрована в ГУ Держгеокадастру 29.01.2019 за № О-1290/0/94-19) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області (а.с. 75).
Листом від 26.02.2019 № С-1290-1181/21-19 відповідач відмовив позивачу в задоволенні поданої заяви з підстав того, що землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність, відносяться до земель з крутизною схилів 5-7 градусів (а.с. 76).
Зазначений лист було направлено на адресу ОСОБА_1 , зазначену в заяві від 26.01.2019, а саме: АДРЕСА_1 .
У зв`язку з ненаданням ГУ Держгеокадастру дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивованої відмови більше місяця, на підставі ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України позивачем було замовлено розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області, про що на адресу ГУ Держгеокадастру в Сумській області направлено повідомлення від 28.03.2019 (а.с. 77).
У відповідь на вказане повідомлення ГУ Держгеокадастру направлено позивачу лист від 12.04.2019 № С-334/0/5-19/269/6-19, яким повідомлено, що звернення від 29.01.2019, яке зареєстроване за номером С-1290/0/94-19 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області було опрацьоване у встановлений законодавством термін та надано лист-відповідь за № С-1290-1181/21-19 від 26.02.2019. Враховуючи вищевикладене, вимоги частини сьомої статті 122 Земельного кодексу України не можуть бути застосовані, оскільки Головне управління надало мотивовану відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою (а.с. 78).
Лист 12.04.2019 № С-334/0/5-19/269/6-19 був направлений на адресу ОСОБА_1 , зазначену в заяві від 26.01.2019, а саме: АДРЕСА_1 .
В подальшому на замовлення ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_2 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області (а.с. 6-62).
26.07.2019 зазначений проект погоджено експертом державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області (а.с. 57).
Після погодження проекту землеустрою, позивач через Центр надання адміністративних послуг у м. Суми звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про затвердження проекту землеустрою від 26.09.2019 (вхідний номер 546657 від 27.09.2019) (а.с. 63).
Наказом ГУ Держгеокадастру в Сумській області від 11.10.2019 № 18-12250/16-19 "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області, оскільки в наданому проекті землеустрою відсутнє рішення відповідного органу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Крім того наголошено, що положення ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України не можуть бути застосовані, оскільки головним управлінням була надана мотивована відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою (а.с. 65).
Надаючи оцінку правовідносинам, що вникли між сторонами, суд виходить з наступного
Відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя статті 116 Земельного кодексу України).
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. ч. 9-10 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а у разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Згідно із ч. 13 ст. 123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є завершальною стадією процедури відведення земельної ділянки.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від 26.01.2019, яка була отримана та зареєстрована відповідачем 29.01.2019 за № С-1290/0/94-19.
За результатом розгляду заяви уповноваженою особою прийнято рішення про неможливість її задоволення, про що зазначено в листі від 26.02.2019 № С-1290-1181/21-19 з наведенням мотивів такої відмови. Така відмова позивачем не оскаржена, судом не встановлено протиправності підстав для не надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Твердження позивача про те, що ГУ Держгеокадастру у встановлений законом строк (протягом місяця) на заяву від 26.01.2019 не було прийнято рішення, зокрема не надано дозволу на розроблення проекту землеустрою або вмотивованої відмови - не підтверджується матеріалами справи.
При цьому рішення по заяві від 26.01.2019 (лист від 26.02.2019 № С-1290-1181/21-19) було надано відповідачем та міститься в матеріалах справи. Крім того, у підтвердження факту відправлення на адресу позивача листа від 26.02.2019 № С-1290-1181/21-19 відповідачем надано витяг із електронної системи документообігу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (ДОК.ПРОФ. 3.0) (а.с. 84-86).
Слід зазначити, що судом визнається необґрунтованим твердження позивача на те, що відсутні підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою, враховуючи факт наявності відмови в наданні дозволу, яке позивачем не оспорювалося. Факт неотримання такого рішення позивачем не може бути визнано судом як бездіяльність при розгляді заяви від 26.01.2019, при тому, що рішення щодо відмови у наданні дозволу було прийнято відповідачем, про що зазначено в листі від 26.02.2019 № С-1290-1181/21-19 .
Відповідно до абз. 2-3 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом). Розроблений на замовлення ОСОБА_1 проект землеустрою такого документу не містить.
Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.10.2019 № 18-12250/16-19 та зобов`язання ГУ Держгеокадастру розглянути питання щодо затвердження проекту проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Пожнянської сільської ради Великописарівського району Сумської області у відповідності до вимог чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 25, ідентифікаційний код 39765885), третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) про визнання наказу незаконним та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко