
Справа № 420/6323/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді, Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання протиправною відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та зобов`язання повторно розглянути заяву
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , за результатом розгляду якого, позивач просить суд:
Визнати протиправною відмову Куяльницької сільської ради Одеської області, викладену у листі від 16.10.2019 року № Ко-2910, у наданні дозволу Чорному Ігорю Борисовичу, ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га кожному за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Мардарівка на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області;
Зобов`язати Куяльницьку сільську раду у Подільському районі Одеської області, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 від 26.09.2019 року про надання кожному дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту Мардарівка на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом;
Стягнути на користь ОСОБА_10 за рахунок бюджетних асигнувань Куяльницької сільської ради (юридична адреса: 66350, Одеська область,Подільський район, село Куяльник, вул. Куяльницька №26-А, фактична адреса: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 105, код ЄДРПОУ 04379835) судові витрати за подання правничої допомоги.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що 26.09.2019 року позивач подав Куяльницькому сільському голові у Подільському районі Одеської області ОСОБА_11 колективну заяву про надання членам родини дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею по 2 га у власність кожному для ведення особистого селянського господарства, за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області за межами с. Мардарівка у відповідності із пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України. До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, а також копія паспорту та ідентифікаційного номеру кожного члена родини - заявника. Крім того в зверненні було зазначено, що якщо вказана ділянка з якихось причин не відповідає вимогам для відведення, позивач просить запропонувати свій варіант, який би всіх влаштував. Листом від 16.10.2019 року № Ко-2910 Куяльницький сільський голова ОСОБА_11 повідомив що він розглянув звернення самостійно та відмовив виділити землі посилаючись на те, що вказані земельні ділянки кадастровий номер: 5122984800:01:001:0385, 5122984800:01:001:0352, 5122984800:01:001:0390, комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області заплановано включити в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення розташованих на території Куяльницької об`єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами. Позивач зазначає, що відповідь сільського голови свідчить про те, що на вказані земельні ділянки не існує підстав відмови у наданні такого дозволу на розробку проекту, оскільки такими підставами може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів (ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України). Крім того, відповідь свідчить про те, що вказані земельні ділянки не включені в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення розташованих на території Куяльницької об`єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами, а лише планується їх включення.
Ухвалою суду від 31.10.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 04.12.2019 року.
04.12.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляд на який відповідач заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 , вважає позов необґрунтованим та таким, що не належить до задоволення. Представник відповідача зазначає, що згідно зі ст. 136 ЗК України, факт віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки. На засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою, яке відбулось 30.09.2019 року, розглянуто попередній перелік земельних ділянок, призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами, кадастрові номера: 5122984800:01:001:0385, 5122984800:01:001:0354, 5122984800:01:001:0390, 5122981300:01:001:0580, 5122983400:01:001:0610, на які планується підготувати проекти для розгляду на наступній сесії.
06.12.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, з огляду на яку позивач зазначає, що надані відповідачем докази вказують на те, що на момент розгляду Куяльницькою сільською радою колективної заяви позивача, та до цього часу, вказані земельні ділянки не включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги Відповідач зазначив, що вказані земельні ділянки лише заплановано включити в перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги. Таким чином, на момент розгляду звернення позивача, відповідач не мав правових підстав відмовляти заявникам у наданні дозволу на розробку проекту, посилаючись на ч. 3 ст. 136 Земельного Кодексу України.
Ухвалою суду від 31.01.2020 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 31.01.2020 року о 14 годині 00 хвл.
Позивач у судове засідання не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з`явився, належним чином та своєчасно повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Треті особи до судового засідання не з`явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового засідання, надали суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
26.09.2019 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 звернулися до Куяльницького сільського голови Паламарчука С.М. із колективною заявою про надання кожному заявнику дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки орієнтованою площею по 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за межами с. Мардарівка у відповідності із п. «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України. У якості додатків до колективного звернення позивач та треті особи надали: копії паспортів; копії ідентифікаційних кодів; копії відомостей документації із землеустрою з позначенням місця розташування земельної ділянки.
Вказана колективна заява зареєстрована у Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області 27.09.2019 року за вх. № Ко-2910.
Листом від 16.10.2019 року № Ко-2910 Куяльницький сільський голова повідомив позивача та третіх осіб про те, що вказані ними земельні ділянки кадастровий номер: 5122984800:01:001:0385, 5122984800:01:001:0354, 5122984800:01:001:0390 комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області заплановано включити в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території Куяльницької об`єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради для продажу на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з пп. "б" ч.1 ст.121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Згідно з ч.1 ст.134 Земельного кодексу України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст.136 Земельного кодексу України, організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
З огляду на наведені норми законодавства, Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та в зазначеному переліку підстав відсутня така підстава для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як надання дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі.
При цьому, суд наголошує, що приписи ст. 136 Земельного кодексу України містять заборону щодо відчуження земельних ділянок, які вже, на підставі відповідного рішення, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.
Закон не визначає жодних обмежень щодо відчуження земельних ділянок, які лише планується у майбутньому включити до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, які виставлені на земельні торги.
При цьому, суд зазначає, що відповідач надав суду, у якості додатку до відзиву на адміністративний позов, лише проект грудневого рішення про включення земельних ділянок кадастрові номери: 5122984800:01:001:0385, 5122984800:01:001:0354, 5122984800:01:001:0390 до переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами.
З огляду на наведені обставини, суд робить висновок про протиправність відмови Куяльницької сільської ради Одеської області, викладену у листі від 16.10.2019 року № Ко-2910, у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га кожному за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Мардарівка на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.
При цьому, суд наголошує, що висновок про протиправність вказаної відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та відповідно про задоволення позовних вимог в цій частині, суд робить лише щодо позивача - ОСОБА_1 - особи, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду (п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України).
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 є третіми особами, які не заявляють вимог щодо предмета спору на стороні позивача, тобто особами, захист прав та інтересів в рамках вирішення даного спору між ОСОБА_1 та Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області не може бути здійснено, у зв`язку із чим, вимоги позивача про визнання протиправною відмову Куяльницької сільської ради Одеської області, викладену у листі від 16.10.2019 року № Ко-2910, у наданні дозволу ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_6, ОСОБА_7 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність до задоволення не належать.
З урахуванням наведених обставин, суд робить висновок, що й не належить до задоволення вимога позивача щодо зобов`язання Куяльницької сільської ради у Подільському районі Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 від 26.09.2019 року про надання кожному дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
При цьому, суд наголошує, що треті особи не позбавлені права самостійно звернутися до суду за захистом власних прав та інтересів.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Куяльницької сільської ради у Подільському районі Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.09.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту Мардарівка на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом, суд зазначає наступне.
Як встановлено вище судом, за результатом розгляду заяви позивача від 26.09.2019 року, Куяльницький сільський голова надав відповідь, яка оформлена листом.
Згідно з ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У відповідності п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
З огляду на наведені вище обставини, та враховуючи факт визнання протиправною відмову ОСОБА_1 , оформлену листом від 16.10.2019 року № Ко-2910, у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а також, неприйняття за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 індивідуального акту у формі рішення, згідно з нормами чинного законодавства, суд робить висновок про наявність підстав для зобов`язання Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.09.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту Мардарівка на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та прийняти рішення за результатом розгляду вказаної заяви, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
03.02.2020 року від позивача надійшла заява про стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача у сумі 6842,00 грн.
До заяви позивач надав договір про подання професійної правничої допомоги від 10.10.2019 року, акт виконаних робіт від 31.01.2020 року та квитанцію від 31.01.2020 року про сплату на користь адвоката 6468,00 грн.
Приписами ч. 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до ст. 134 КАС України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Таким чином, суд визначає розмір суми витрат на правничу допомогу, що має бути стягнута з відповідача на користь позивача згідно з умовами договору про подання професійної правничої допомоги від 10.10.2019 року та доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Суд зазначає, що з огляду на акт виконаних робіт від 31.01.2020 року та квитанцію від 31.01.2020 року, позивач сплатив на користь адвоката 6468,00 грн., а не 6842,00 грн., які просить стягнути.
Щодо зазначення в акті виконаних робіт суми 978,00 грн. за підготовку та подання запитів до Куяльницької сільської ради від імені ОСОБА_1 від 18.11.2019 року, суд зазначає, що жодних запитів, які б були датовані 18.11.2019 року матеріали справи не містять, у зв`язку із чим, вказана сума витрат на правничу допомогу не підтверджена жодними доказами.
Також, з приводу зустрічі позивача з адвокатом 28.01.2020 року, консультації клієнта, узгодження правової позиції перед засіданнями Одеського окружного адміністративного суду, за яку позивач сплатив на користь адвоката 978,00 грн., суд зазначає, що в жодне із судових засідань ані позивач, ані його представник не з`являлись, а після 28.01.2020 року відбулося лише одне судове засідання - 31.01.2020 року, в якому, також, сторона позивача участі не брала та жодних додаткових пояснень по справі в обґрунтування власної правової позиції не надавала. У зв`язку із наведеними обставинами, суд робить висновок, що сума витрат на правничу допомогу, яка має бути стягнута з відповідача на користь позивача має бути зменшена ще на 978,00 грн.
Таким чином, суд робить висновок, що з відповідача на користь позивача має бути стягнуто 6468,00 грн. - 978,00 грн. - 978,00 грн. = 4512,00 грн.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про визнання протиправною відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та зобов`язання повторно розглянути заяву.
Визнати протиправною відмову Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, викладену у листі від 16.10.2019 року № Ко-2910, у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га кожному за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Мардарівка на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.
Зобов`язати Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.09.2019 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту Мардарівка на території Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та прийняти рішення за результатом розгляду вказаної заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (юридична адреса: 66350, Одеська область, Подільський район , село Куяльник, вул. Куяльницька №26-А, фактична адреса: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 105, код ЄДРПОУ 04379835) судові витрати у сумі 4512,00 грн. (чотири тисячі п`ятсот дванадцять гривень 00 копійок).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області (юридична адреса: 66350, Одеська область, Подільський район , село Куяльник, вул. Куяльницька №26-А, фактична адреса: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Соборна, 105, код ЄДРПОУ 04379835).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_5 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_6 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_5 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_7 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_6 ).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 27.02.2020 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.