Рішення № 87860329, 26.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2020
Номер справи
420/8022/19
Номер документу
87860329
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/8022/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, в якому позивач просить суд: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства «Надія» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області шляхом зобов`язання відповідача негайно зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах)); допуску до роботи посадових осіб та робітників комунального підприємства «Надія» без проходження навчання і перевірки знань з питань охорони праці; експлуатацію електрообладнання адміністративної будівлі Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, розташованої за адресою: с. Крижанівка Одеської області, вул. Ветеранів, 5 та мереж вуличного освітлення с. Крижанівка, с. Ліски, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров`ю людей.

28 грудня 2019 року ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Держпраці в Одеській області, відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області № 2100 від 18.11.2019 та направлення № 15/01-29-3988 від 19.11.2019, головним державним інспектором відділу нагляду в енергетиці, машинобудуванні та житлово-комунальному господарстві Атрашковим Віталієм Петровичем у період з 03 по 09 грудня 2019 року було проведено планову перевірку комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області та встановлено усього 48 порушень, з яких 8 створюють загрозу життю та здоров`ю людей в розділі V акту перевірки суб`єкта господарювання від 09 грудня 2019 року № 15/14.3/10-1394. Не дотримуючись законодавчих вимог з охорони праці, відповідач наражає на небезпеку своїх працівників. Враховуючи наявність порушень, відображених у рядках 1, 9,10, 32, 33, 36, 37, 38 розділу V акту перевірки є підстави для негайного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах); допуску до роботи посадових осіб та робітників комунального підприємства «НАДІЯ» без проходження навчання і перевірки знань з питань охорони праці; експлуатацію електрообладнання адміністративної будівлі Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, розташованої за адресою: с. Крижанівка Одеської області, вул. Ветеранів, 5 та мереж вуличного освітлення с. Крижанівка, с. Ліски, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров`ю людей.

20 січня 2020 року до суду від відповідача за вх.№2237/20 надійшов відзив на позов (а.с.68-71), у якому відповідач зазначає, що КП «НАДІЯ» вважає позов безпідставним, необґрунтованим і таким що не підлягає задоволенню. Всі висновки суб`єктом перевірки зроблені безпідставно, не має жодних документів на підтвердження тих чи інших порушень. Всі перелічені порушення викладені зі слів перевіряючого. Опис порушень обмежується лише реквізитами статей та посиланням на номер відповідного Закону, в свою чергу, детальний опис виявлених порушень не містить посилань на конкретні документи чи будь-які інші докази, які б прямо свідчили про такі порушення. З матеріалів позову видно, що суб`єктом перевірки в рамках проведення контролюючого заходу було направлено нам лише один запит від 03.12.2019 р. №15/01-33-10762, яким в строк до 06.12.2019 р. витребувано інформацію стосовно знаходження на балансі підприємства машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підприємстві тощо, на що позивачем повідомлено про відсутність на балансі підприємства відповідного устаткування, машин ті ін. Жодних інших запитів про надання документів, інформації або пояснень до КП «НАДІЯ» не надходило, а тому природа висновків суб`єкта контролю про наявні порушення не відома. Фактично суб`єкт перевірки приходить до висновків про наявність 48 порушень, при цьому не наводить жодних доказів реального дослідження таких порушень, вивчення належних документів та інших заходів щодо їх виявлення. За виявлені порушення навіть не складено протоколу про адміністративне правопорушення і не притягнуто нікого до відповідальності, що не дозволяє стверджувати про наявність порушень. КП «НАДІЯ» робіт підвищеної небезпеки не проводить.

Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

27 січня 2020 року до суду від позивача за вх.№3806/20 надійшла відповідь на відзив (а.с.75-77), у якій позивач зазначає, що порушення, які стали підставою для звернення до суду про застосування заходів реагування до КП «НАДІЯ» з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров ю людей, зафіксовані у рядках 1, 9, 10, 32, 33, 36, 37, 38 розділу V Акту перевірки суб`єкта господарювання від 09 грудня 2019 року № 15/14.3/10-1394, тобто не всі 48 виявлених порушень стали підставою для звернення із адміністративним позовом до КП «НАДІЯ». Виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці у КП «НАДІЯ» головним державним інспектором Атрашковим Віталієм Петровичем були належним чином зафіксовані у акті перевірки та на їх усунення винесено припис, що є обов`язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Неможливість притягнення посадової особи суб`єкта господарювання до адміністративної відповідальності за відсутності необхідних даних про неї, не спростовує допущених відповідачем порушень нормативно-правових актів з охорони праці.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У період з 03.12.2019 року по 09.12.2019 року на підставі наказу від 18.11.2019 року №2100 (а.с.12-14) та направлення від 19.11.2019 року №15/01-29-3988 (а.с.16) посадовими особами Головного управління Держпраці в Одеській області проведено планову перевірку щодо дотримання комунальним підприємством «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої було складено акт перевірки суб`єкта господарювання від 09.12.2019 року №15/14.3/10-1394 (а.с.17-28).

Під час проведення перевірки перевіряючим Головного управління Держпраці в Одеській області встановлено 48 порушень комунальним підприємством «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-XII, у тому числі які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, зокрема:

1) ст.21 - Декларація відповідності матеріально-технічної бази підприємства вимогам законодавства з питань охорони І праці та промислової безпеки на виконання робіт 5 підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах), у Головному управління Держпраці в Одеській області не зареєстрована. Порушено п. 21 Постанови КМУ від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної і небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 48 від 07.02.2018;

9) ст.18 - до роботи на підприємстві допущені посадові особи та працівники, які не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Порушено п. 3.16; Типове положення про проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці. НПАОП 0.00-4.12-05. п. 1.3.9; Правила техніки безпеки під час експлуатації систем водозабезпечення та водовідведення населених місць. НПАОП 41.0-1.01-79.п. 1.3 розд. І; Правила охорони праці на автомобільному транспорті. НПАОП 0.00-1.62-12;

10) ст.18 - працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121 не проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці (сантехніки, оператор газових установок, водій). Порушено п. 4.1; Типове положення про проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці. НПАОП 0.00-4.12-05. п. 3.6; Правила безпеки систем газопостачання. НПАОП 0.00-1.76-15.

32) ст.13 - директором підприємства допущена експлуатація електроустановок за умов відсутності власних електротехнічних працівників відповідної кваліфікації або договору про надання послуг щодо обслуговування електроустановок з електропередавальною або спеціалізованою організацією при неможливості самостійного здійснення організації експлуатації власних електроустановок. Порушено пп. 1.3.1, 2.1.4; Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів. НПАОП 40.1-1.21-98;

33) ст.13 - відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку, не і призначений. Порушено п. 1.3.1; Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів. НПАОП 40.1- 1.21-98;

36) ст.13 - випробування та вимірювання параметрів електрообладнання та апаратів споживачів під час і експлуатації не проводиться. Порушено п. 1.3.1; Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98;

37) ст.13 - опосвідчення стану безпеки електроустановок на підприємстві не проводиться. Порушено пп. 1.3.1, 8.1; Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів. НПАОП 40.1-1.21-98. п. 1.2; Порядок проведення опосвідчення електроустановок споживачів. НПАОП 0.00-6.15-99;

38) ст.13 - основні та додаткові ізолювальні електрозахисні засоби для роботи в електроустановках та засоби індівідуального захисту згідно встановлених переліків відсутні. Порушено пп. 4.1.1 - 4.1.6, 4.2-4.4; Правила експлуатації електрозахисних засобів. НПАОП 40.1-1.07-01.

Також в акті перевірки у розділі «Додаткова інформація до перевірки» зазначено наступне:

«…Згідно п. 1 рішення 37-ї сесії Крижанівської сільської ради VII скликання від 20.11.2018 .№812-VII будівля Крижанівської сільської ради передана в обслуговування КП «Надія».

Згідно п. 1 рішення третьої сесії Крижанівської сільської ради VII скликання від 08.12. 2015 №37-11 «Про передачу в оперативне управління КП «Надія» вуличного освітлення в с. Крижанівка та в с Ліски Комінтернівського району Одеської області» - передати на оперативне управління КП «Надія» вуличне освітлення в с. Крижанівка та с. Ліски Комінтернівського району Одеської області, яке знаходиться на балансі Крижанівської сільської ради.

Згідно акту №1 прийому-передачі внутрішньосільських мереж водопостачання та водовідведення, вуличного освітлення с. Крижанівка та с. Ліски Комінтернівського району Одеської області на відповідальне зберігання з правом користування, належної експлуатації, обслуговування та подальшому використання в роботі від 11.01.2016. КП «Надія» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області прийняло в оперативне управління та на відповідальне зберігання з правом користування, експлуатації та подальшому використанні в роботі документи, інвентарні картки обліку основних засобів, нематеріальних активів в бюджетних організаціях проектно-кошторисну документацію, внутрішньосільські мережі водопостачання та водовідведення, вуличне освітлення с. Крижанівка та с. Ліски Комінтернівського району Одеської області.

Згідно штатного розпису на 2019 рік на комунальному підприємстві «надія» утримується 31 штатна одиниця. На час перевірки фактично оформлені на роботу - 21 чол., в тому числі - директор, бухгалтер, майстер, головний інженер, сантехніки - 3, оператор газових систем, двірники - 5, наглядач кладовища, спеціаліст водно-каналізаційного господарства, менеджер по організації і створенню культурно-оздоровчих, рекреаційних, соціальних, спортивних і туристичних цілей, різноробочі - 2, водій, вантажники - 2, обліковець.

Враховуючи вищезазначене вважаю, що основним видом діяльності підприємства доцільно визначити - комплексне обслуговування об`єктів (КВЕД 81.00).

Договори на енергопостачання, газопостачання, водопостачання та водовідведення директором КП «Надія» не представлені, за поясненням директора договори заключалися Крижанівською сільською радою і в КП «Надія» відсутні. Не зважаючи на лист начальника Головного управління Держпраці в Одеській області від 03.12.2019 №15/01-33-10762 дані договори представлені не були, у зв`язку з чим, перевірити наявність на оперативному управлінні, відповідальному зберіганні з правом користування, експлуатації та подальшому використанні в роботі, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та визначити види робіт підвищеної небезпеки, що пов`язані із їх застосуванням та потребують отримання дозволів КП «Надія» на їх застосування, експлуатацію, не було можливим (Постанова КМУ від 26.10.2011 №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 48 від 07.02.2018).

Опалення будівлі сільської ради здійснюється за рахунок 2-х од. газових котлів АРИСТОН CLAS ONE 35, потужністю 31 кВт.

Комунальним підприємством «Надія» здійснюється експлуатація наступних колісно-транспорних засобів:

трактор «Беларус» з навісним обладнанням навантажувачем НТ-1200, ковшем 0,6 м. куб., щіткою НО-86, косаркою КР-1,65;

сміттєвоз на шасі Renaut D12 із заднім завантажувачем АТ-3011;

автомобіль ВАЗ - 2 од.

вантажний автомобіль Ford Tranzit V363;

мототрицикл.

Приміщення і відкриті площадки для зберігання транспортних засобів на підприємстві відсутні. Зберігання транспортних засобів здійснюється на території парку «Чорноморець» у с. Крижанівка та території підприємства «Південьзахіделектромонтажбуд» у с. Ліски.

В порушення вимог ст.ст. 13, 18 Закону України «Про охорону праці» директор підприємства ОСОБА_1 не створила умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також не забезпечила додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Система управління на підприємстві охороною праці не створена.

Декларація відповідності матеріально-технічної бази підприємства вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на виконання робіт підвищеної небезпеки (роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах), у Головному управління Держпраці в Одеській області не зареєстрована.

Директор підприємства навчання і перевірку знань з питань охорони праці не пройшла, посадова особа, яка забезпечує вирішення конкретних питань охорони праці на підприємстві не призначена.

Директором підприємства допущена експлуатація електроустановок за умов відсутності власних електротехнічних працівників відповідної кваліфікації або договору про надання послуг щодо обслуговування електроустановок з електропередавальною або спеціалізованою організацією. Відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства на підприємстві не призначений. Оперативний електротехнічний персонал для обслуговування мереж вуличного освітлення та комплексного обслуговування адміністративної будівлі сільської ради на підприємстві відсутній (штатним розписом посади не передбачені).

Випробування та вимірювання параметрів всього електрообладнання (що перебуває в оперативному управлінні, відповідальному зберіганні з правом користування, експлуатації та подальшому використанні в роботі) та апаратів споживачів під час експлуатації не проводиться. Опосвідчення стану безпеки електроустановок на підприємстві не проводиться. Основні та додаткові ізолювальні електрозахисні засоби для роботи в електроустановках та засоби індивідуального захисту згідно встановлених переліків відсутні.

В порушення вимог ст.18 Закону України «Про охорону праці» до роботи на підприємстві допущені працівники, які не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Спеціальне навчання працівників, що задіяні на роботах підвищеної небезпеки, не проводиться.

Встановлена документація з загальних питань охорони праці в повному обсязі не заведена, наявна є не дійсною, бо потребує переопрацювання, уточнення, має посилання на недіючі нормативно-правові акти з охорони праці. Відповідно інструктажі з питань охорони праці, що проводяться на підприємстві, є недійсними.

Працівники спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту згідно встановлених норм не забезпечені (за винятком спеціального одягу та взуття). Водії та працівники, що задіяні на роботах водозабезпечення, періодичні медичні огляди не проходить. Запобіжні щеплення працівникам не робляться.

З керівництвом КП «НАДІЯ» проведена роз`яснювальна робота щодо необхідності здійснення профілактичних заходів попередження виробничого травматизму. Перевірено організацію роботи з охорони праці: наявність встановленої документації, визначення обов`язків, прав і відповідальності посадових осіб за виконання функцій і завдань у системі управління охороною праці, а також вимог з охорони праці; наявність та ведення журналів; навчання та перевірку знань посадових осіб і працівників; організацію та проведення робіт підвищеної небезпеки; організацію експлуатації електрообладнання, водопостачальних мереж водовідведення, транспортних засобів».

При цьому, встановлення вищеозначених порушень за твердженням позивача створюють загрозу життю та здоров`ю людей, що слугувало підставою для звернення Головного управлінням Держпраці в Одеській області до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

09 грудня 2019 року позивачем було складно припис №15/14.3/10-1394-2164 (а.с.24-28), у якому у КП «НАДІЯ» вимагається усунути зазначені в акті порушення у термін до 10.02.2020 року.

Вищевказані акт та припис були направлені на адресу позивача засобами поштового зв`язку 09.12.2019 року за номером поштового відправлення 6503907458869 (а.с.29-30), однак як вбачається з інформації з офіційного веб сайту АТ «УКРПОШТА» 17.12.2019 року відправлення не вручене під час доставки, та 27.12.2019 року повернено за зворотною адресою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» вирішено утворити державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки і поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері охорони надр), а також функції з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення №96) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п.3 Положення №96 основними завданнями Держпраці є: реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 Положення №96 визначено, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року №8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, у пункті 1 якого зазначено, що головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.

Таким чином Державна служба України з питань праці та її територіальні органи, зокрема Головне управління Держпраці в Одеській області є повноважним органом щодо реалізації державної політики охорони праці із здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (ч.1).

Відповідно до положень ч.ч.6, 7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Статтею 1 Закону України «Про охорону праці» визначено, що охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Відповідно до статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з пп. 16 п. 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Щодо порушення, яке зазначене у пунктах 1, 10 розділу V акту перевірки суд зазначає наступне.

Комунальне підприємство "НАДІЯ" Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (скорочено - КП «НАДІЯ») здійснює такі види діяльності за КВЕД: 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 81.29 Інші види діяльності із прибирання; 82.19 Фотокопіювання, підготування документів та інша спеціалізована допоміжна офісна діяльність; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування (основний); 38.11 Збирання безпечних відходів.

Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Статтею 21 Закону України «Про охорону праці» визначено вимоги щодо додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об`єктів і засобів виробництва.

Згідно п.21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене в додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.

Суд зазначає, що позивачем до суду не надано докази провадження відповідачем робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, перелік яких затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 та Наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 року №15.

При цьому, в акті перевірки зазначено, що позивач перевірити наявність на оперативному управлінні, відповідальному зберіганні з правом користування, експлуатації та подальшому використанні в роботі, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та визначити види робіт підвищеної небезпеки, що пов`язані із їх застосуванням та потребують отримання дозволів КП «НАДІЯ» на їх застосування, експлуатацію, не мав можливості.

Таким чином, суд доходить висновку, що позивачем у акті перевірки здійснено допущення про виконання відповідачем робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію відповідної техніки, без підтвердження вказаного належними доказами.

В той же час відповідачем 06.12.2019 року було направлено позивачу лист №90 (а.с.32), в якому зазначено, що на балансі КП «НАДІЯ» визначених Постановою КМУ від 26.10.2011 №1107 машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки не перебуває, робіт підвищеної небезпеки комунальним підприємством не здійснюється, отже, отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, в даному випадку, законодавством не передбачено.

Щодо порушення, зазначеного позивачем у п.9 розділу V акту перевірки суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про охорону праці» працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Згідно п.1.3 розділу І Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених Наказом МНС України від 09.07.2012 року № 964, навчання і перевірка знань з питань охорони праці працівників підприємств проводяться відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 231/10511 (НПАОП 0.00-4.12-05), а з питань пожежної безпеки - відповідно до Переліку посад, при призначенні на які особи зобов`язані проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки, та порядок їх організації, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 29 вересня 2003 року № 368, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2003 року за № 1147/8468 (НАПБ Б.06.001-2003), та Типового положення про інструктажі, спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 29 вересня 2003 року № 368, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2003 року за № 1148/8469 (НАПБ Б.02.005-2003). Забороняється допускати до роботи працівників, які не пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці та пожежної безпеки.

Пунктом 3.16 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженого Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 року № 15, встановлено, що не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці.

Судом встановлено, що рішенням 38 сесії Крижанівської сільської ради від 22.12.2018 року №821-VII затверджено штатний розпис комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області на 2019 року (а.с.45), який складається з: директор, бухгалтер, садівник, майстер, головний інженер, сантехніки - 3, оператор газових установок, двірники - 7, наглядач кладовища, двірник сезонний - 6, спеціаліст водно-каналізаційного господарства, менеджер по організації і створенню культурно-оздоровчих, рекреаційних, соціальних, спортивних і туристичних цілей, різноробочі - 1, різноробочі - 2 (а.с.46).

Суд зазначає, що відповідачем не спростовано доводи позивача щодо допущення КП «НАДІЯ» до роботи на підприємстві посадових осіб та працівників, які не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Відповідачем до суду не надано докази проведення навчання працівників та перевірку їх знань питань охорони праці.

При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача, що у відповідача згідно штатного розпису утримується 31 штатна одиниця у 2019 році, оскільки доказів на підтвердження вказаного до суду не надано.

Суд не приймає до уваги допис від руки на додатку 1 до рішення 38 сесії Крижанівської сільської ради від 22.12.2018 року №821-VII (водій - 1, вантажники - 2, обліковець - 1, 31 шт. од.), оскільки не вбачається, ким саме здійснено такий допис, коли саме, та чи затверджено рішенням Крижанівської сільської ради такі зміни до штатного розпису.

Щодо порушень, зазначених у пунктах 32, 33, 36-38 розділу V акту перевірки суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Згідно п.1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених Наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 № 4 (далі - Правила), в цих Правилах викладені основні вимоги щодо убезпечення працівників під час експлуатації електроустановок. Заходи додаткового підвищення безпеки, які передбачаються безпосередньо на місці проведення робіт, не повинні суперечити цим Правилам або послаблювати їхню дію.

Відповідно до п.2.1.4 Правил забороняється допускати до роботи в електроустановках осіб, які не пройшли навчання і перевірку знань цих Правил. Ті працівники, зайняті виконанням спеціальних видів робіт, до яких висуваються додаткові вимоги безпеки, мають бути навчені безпечному виконанню таких робіт і мати відповідний запис про це у посвідченні з перевірки знань з питань охорони праці. Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується керівництвом підприємства. Результати перевірки знань фіксуються в журналі, порядок ведення та форма якого приведені в додатку 3. Сторінки журналу мають бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою підприємства на аркушах формату А4. Під час перевірки знань групи працівників в один день і за незмінного складу комісії допускається підписувати протокол один раз після перевірки усієї групи екзаменованих у цей день, перевірку знань яких проведено. В графі 4 зазначається: працівник допускається до роботи в електроустановках до 1000 В або до і вище 1000 В. Для інспектувальних працівників і фахівців з охорони праці зазначається: "допускається як інспектувальна особа". Відповідальність за оформлення, стан і цілісність журналу перевірки знань покладається на особу, відповідальну за електрогосподарство. Термін зберігання журналу - 3 роки після останнього запису. Перевірка знань з технології робіт (правила експлуатації, виробничі інструкції) може провадитися Держенергоспоживнаглядом окремо від перевірки знань з безпечної експлуатації електроустановок, в цьому разі робиться окремий запис в журналі.

Згідно з п.8.1 Правил регламентні роботи по проведенню опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів виконується підприємством (власником) згідно з орієнтовним переліком робіт. Періодичність опосвідчень стану безпеки встановлена один раз на три роки, після первинного опосвідчення, яке провадиться протягом року після затвердження цих Правил. Рівень безпечного стану електроустановок оформлюється актом, у якому оцінюється стан безпеки діючого електроустаткування, наявність необхідної експлуатаційної та оперативної документації в електрогосподарстві.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 05.06.2001 р. № 253 затверджено Правила експлуатації електрозахисних засобів, в яких наведено перелік засобів захисту, вимоги до них, обсяги і норми випробувань, порядок застосування, зберігання їх, а також норми комплектування засобами захисту електроустановок і виробничих бригад. Частини конструкцій електроустановок (стаціонарні огородження, ножі заземлювання, екранувальні пристрої тощо), що виконують захисні функції, в цих Правилах не розглядаються.

Судом встановлено, що 08 грудня 2015 року Крижанівською сільською радою VII скликання було прийнято рішення №37-VII «Про передачу в оперативне управління КП «НАДІЯ» вуличного освітлення в с. Крижанівка та с. Ліски Комінтернівського району Одеської області» (а.с.47), яким передано в оперативне управління КП «НАДІЯ» вуличне освітлення в с.Крижанівка та с.Ліски Комінтернівського району Одеської області, яке знаходиться на балансі Крижанівської сільської ради. Дозволено КП «НАДІЯ» укладати договори для придбання матеріалів, товарів, робіт, послуг тощо для обслуговування та ремонту вуличного освітлення в с. Крижанівка та с. Ліски Комінтернівського району Одеської області.

11 січня 2016 року Крижанівською сільською радою було затверджено акт №1 прийому-передачі внутрішньосільських мереж водопостачання та водовідведення, вуличного освітлення с.Крижанівка та с.Ліски Комінтернівського району Одеської області на відповідальне зберігання з правом користування, належної експлуатації, обслуговування та подальшому використанні в роботі (а.с.49).

При цьому суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.137 Господарського кодексу України визначено, що правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб`єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Таким чином, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відповідачем здійснюється обслуговування вуличного освітлення в с. Крижанівка та с. Ліски Комінтернівського району Одеської області, що потребує праці спеціалізованих робітників, які у штатному розписі позивача не значаться, та використання електрозахисних засобів, доказів наявності яких відповідачем до суду не надано.

КП «НАДІЯ» жодним чином не спростовано вищевказані порушення, зокрема не надано доказів найму спеціалізованих робітників для обслуговування вищевказаного об`єкту, так само як не надано доказів укладання договорів із третіми особами для обслуговування даного об`єкту.

Доказів скасування рішення Крижанівської сільської ради VII скликання від 08 грудня 2015 року №37-VII «Про передачу в оперативне управління КП «Надія» вуличного освітлення в с. Крижанівка та с. Ліски Комінтернівського району Одеської області» відповідачем до суду також не надано.

При цьому, щодо посилання відповідача на укладення 29 листопада 2018 року Крижанівською сільською радою Лиманского району Одеської області (замовник) та КП «НАДІЯ» (виконавець) договір про надання послуг (а.с.48), за умовами якого замовник доручає, а виконавець якісно, безоплатно надає послуги комплексного обслуговування адміністративної будівлі, інженерних мереж та прилеглої території Замовника (Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області), розташованих за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Ветеранів, 5, суд не приймає його до уваги, оскільки позивачем до суду не надано повного тексту вказаного договору з аркушем, на якому наявні підписи уповноважених осіб (надано лише перший аркуш), а також доказів надання послуг по обслуговуванню електромереж за адресою: Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Ветеранів, 5.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Частинами 7 та 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Суд зазначає, що будь-яких доказів, що спростовують встановлені у пунктах 9, 32, 33, 36-38 розділу V акту перевірки порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, або доказів, які підтверджують станом на момент винесення даного рішення їх усунення, з боку відповідача до суду надано не було.

Подальша робота КП «НАДІЯ» з виявленими порушеннями, які на думку суду є суттєвими, створює небезпеку завдання шкоди життю та здоров`ю як працівників відповідача, так і жителів с.Крижанівка та с.Ліски.

За таких обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області слід задовольнити частково шляхом застосування заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області та зобов`язання комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області зупинити допуск до роботи посадових осіб та робітників комунального підприємства «НАДІЯ» без проходження навчання і перевірки знань з питань охорони праці та експлуатацію електрообладнання мереж вуличного освітлення с. Крижанівка, с. Ліски, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров`ю людей.

В решті вимог позовної заяви слід відмовити у зв`язку з їх необґрунтованістю.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Держпраці в Одеській області - задовольнити частково.

Застосування заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області.

Зобов`язати комунальне підприємство «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області зупинити: допуск до роботи посадових осіб та робітників комунального підприємства «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області без проходження навчання і перевірки знань з питань охорони праці; експлуатацію електрообладнання мереж вуличного освітлення с. Крижанівка, с. Ліски, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров`ю людей.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Головне управління Держпраці в Одеській області (просп.Шевченка, буд.2, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39781624).

Відповідач - комунальне підприємство «НАДІЯ» Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (вул. Ветеранів, буд.5, село Крижанівка, Одеська обл., 67562, код ЄДРПОУ 37681065).

Суддя О.А. Вовченко

.