Постанова № 8784161, 24.02.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.02.2010
Номер справи
2а-10793/09/2670
Номер документу
8784161
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 лютого 2010 року           <Час проголошення >          № 2а-10793/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді ДонцяВ.А., за участю секретаря судового засідання ВенгерА.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовомУправління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області

доДержавного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація"

Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"

простягнення заборгованості в розмірі 343041,68 грн. Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області (далі –Позивач) звернулось з позовом до Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" (далі –Відповідач 1) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до Списку №2 у розмірі 343041,68 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 01.01.2009 р. за Відповідачем 1 рахується заборгованість у розмірі 343041,68 грн. за період з 01.11.2008 р. до 31.12.2008 р. Як зазначено в позовній заяві, Відповідач 1 зобов’язаний був відшкодовувати Позивачеві щомісяця суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2.

Представник Позивача в судове засідання не прибув, звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за відсутності його представника.

Представник Відповідача 1 позовні вимоги не визнав, зазначивши, що Державне підприємство "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" не є правонаступником шахт, що ліквідуються, в тому числі і щодо витрат на доставку пенсій працівникам на пільгових умовах за Списком №2. Як зазначено в запереченні на позов, до заходів з ліквідації гірничого підприємства не відноситься пенсійне забезпечення звільнених працівників шахт, які передано на ліквідацію, жодних зобов’язань з виплати пільгових пенсій та відшкодування фактичних витрат на їх доставку від ліквідаційної комісії замовнику виконання робіт не передавалось. Представник Відповідача 1 також зазначив, що згідно з наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29 лютого 2008 року №11 Державному підприємству "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" в особі Торезької виконавчої дирекції було передано лише об’єкти ліквідації, а не шахти.

Ухвалою суду до справи у якості другого відповідача залучено Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (далі –Відповідач 2).

Представник Відповідача 2 у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про місце, дату та час розгляду справи. До суду Відповідач 2 надіслав заперечення, в яких зазначено, що відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 р. №612 діяльність Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" припинено шляхом реорганізації –приєднання до новоутвореного Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація", яке є правонаступником і повинно відповідати за даним позовом. Також Відповідач 2 просив розглядати справу за відсутності представника.

Заслухавши пояснення представника Відповідача 1, дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, судом встановлено таке.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України "Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств" від 29 грудня 2007 року №612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" (пункт 1), припинено діяльність Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Донвуглереструктуризація" (пункт 3). Вказаним наказом також передбачено, що головам комісій з припинення діяльності необхідно, зокрема, не пізніше двох робочих днів від дати завершення процедури реорганізації, яка передбачена законом, забезпечити подання державному реєстратору документів, необхідних для здійснення державної реєстрації припинення діяльності державних підприємств, зазначених у пункті 1 цього наказу (підпункт 5.7), реорганізацію підприємств здійснити до 31.12.2009 (підпункт 5.8), після завершення реорганізації підприємств надати управлінню державної власності інформацію про вилучення їх з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (підпункт 5.9).

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №247589 ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією 23 січня 2008 року (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 35703830), про що зроблено запис за №1072102 0000 021724.

Водночас у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за станом на 08.02.2010 р. міститься інформація про Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств": ідентифікаційний код 32442610, місцезнаходження – 86102, Донецька обл., м. Макіївка, Центрально-міський район, вул. Г. Успенського; орган реєстрації – виконавчий комітет Макіївської міської ради Донецької області. Дані про виключення цього підприємства з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутні.

Відповідно до частини першої статті 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. Частиною четвертою статті 91 цього Кодексу, встановлено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов’язків іншим юридичним особам правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації (частина перша статті 104 Цивільного кодексу України).

Згідно з частиною сьомою статті 59 Господарського кодексу України суб’єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу.

Частиною другою статті 33 "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IVюридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Як свідчать матеріали справи і встановлено судом, Відповідач 2 на час розгляду справи не ліквідований, відповідний запис в Єдиному державному реєстрі відсутній.

Відтак, суд не бере до уваги аргументи Відповідача 2 щодо неможливості нести відповідальність зі сплати заборгованості з виплати та доставки пільгових пенсій відповідно до Списку №2, позаяк діяльність Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Донвуглереструктуризація" згідно з наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29 грудня 2007 року №612 не припинено. В матеріалах справи відсутні докази фактичної передачі Відповідачем 2 відповідних активів до Відповідача 1.

Пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV(з наступними змінами та доповненнями) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до частини сьомої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі ліквідації страхувальника або втрати ним з інших причин юридичного статусу платника страхових внесків недоїмка сплачується за рахунок коштів та іншого майна страхувальника. У цьому разі особами, відповідальними за погашення недоїмки, є, зокрема, ліквідаційна комісія –стосовно підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій –платників страхових внесків, що ліквідуються. У разі недостатності коштів та іншого майна у страхувальника для сплати недоїмки особами, які несуть зобов'язання та відповідальність за сплату недоїмки, є, у тому числі, правонаступники страхувальника, що ліквідується. У разі реорганізації страхувальника зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки.

Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці" від 18 липня 2007 року №937 пільгові пенсії можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах за професіями і на посадах, не передбачених Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день.

Пунктом 6 "Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 січня 2004 р. за №81/8680 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (підпункт 6.8 Інструкції).

Законом України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами" 17 січня 1997 року №10/97-ВP передбачено, що заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств (стаття 2).

Враховуючи викладене, беручи до уваги ту обставину, що ліквідація Відповідача 2 не завершилась, а сума заборгованості підтверджується розрахунком, актом звірки за станом на 01.01.2009 р., які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню –суму заборгованості в розмірі 343041,68 грн. з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до Списку №2 за період з 01.11.2008 р. до 31.12.2008 р. слід стягнути з Відповідача 2, відповідно у задоволенні вимоги щодо стягнення вказаної суми з Відповідача 1 слід відмовити.

Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (ідентифікаційний код 32442610, адреса: 86102, Донецька область, м. Макіївка, Центрально-міський район, вул. Г. Успенського) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області (адреса: 86600, м. Торез, Донецька область, б-р Ілліча, 8, р/р 256053012051 у ДОУ ВАТ Державний ощадний банк" МФО 335106, КОД ЗКПО 20395437) заборгованість в розмірі 343041,68 грн.(триста сорок три тисячі сорок одну грн. 68 коп.).

У задоволенні решти адміністративного позову відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                 В.А. Донець

Постанова виготовлена в повному обсязі 09.03.2010 р.