Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 грудня 2009 р. Справа № 2-а- 39097/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого – судді Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.,
за участю представників: позивача –Кучугури В.І., Гаврилюка О.О., відповідача –Христофора О.В., Пяташ М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства ДАК «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»до Ізюмської об»єднаної державної податкової інспекції Харківської області, третя особа –ДАК «Хліб України»про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Дочірнє підприємство ДАК «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів» звернулось до суду із позовом, у якому після уточнення позовних вимог, просило скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної податкової інспекції Харківської області № 0001352310/3 від 23 березня 2007 року про визначення податкового зобов'язання по сплаті частини прибутку у сумі 175500 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0001352310/247/6 від 23 березня 2007 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 59990 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що розмір частини прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету встановлюється Порядком і нормативами відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році. Згідно п.3 Порядку акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування прибутку (доходу) відповідно до державної частки (акцій, паїв) у їх статутному фонді. Таким чином обов'язок нараховувати та сплачувати до бюджету частину прибутку покладений на обмежений перелік підприємств, а саме на підприємства, які в той чи інший спосіб утворені державою та мають у своєму статутному фонді державну частку (акції, паї). Засновником позивача є Державна акціонерна компанія «Хліб України», яка, в свою чергу. Таким чином засновником позивача є акціонерне товариство, але ніяк не держава, у статутному фонді позивача відсутня державна частка майна, тому що його статутний фонд був цілком сформований ДАК «Хліб України». Таким чином, на думку позивача, державної частки у статутному фонді дочірнього підприємства «Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»немає, а все майно і доходи дочірнього підприємства належать ДАК «Хліб України». Державна акціонерна компанія «Хліб України»має бути єдиним платником частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, що передбачено ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік». Отже, дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»не є платником відрахування частини прибутку до державного бюджету. На підставі викладеного, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили задовольнити адміністративний позов.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити в його задоволенні. На підтвердження своєї позиції вказали, що позивачем було порушено ст.67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та п.1,2,6 та 7 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, який затверджено постановою Кабінету міністрів України від 17 травня 2006 року № 678. Позивачем у першому півріччі 2006 року не нараховано та не сплачено до загального фонду державного бюджету частину прибутку на загальну суму 175500 грн. в тому числі в 1-му кварталі 2006 року - 73400 грн. Крім того, застосовано штрафну санкцію на донараховну суму частини прибутку (доходу) відповідно до підпункту 7.1.3. пункту 17.1. статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами державними цільовими зондами»у сумі 59990 грн. Згідно статутних документів Дочірнього підприємства «Хліб України» «Ізюмський комбінат хлібопродуктів»створено шляхом реорганізації державного підприємства Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів. Підприємство є юридичною особою, має самостійний баланс, веде оперативний, бухгалтерський і податковий облік результатів своєї господарської діяльності та сплачує податки, інші обов'язкові платежі. Ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»передбачено, що господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу). За даними бухгалтерського обліку (рядок 220 Звіту про фінансові результати) ДП ДАК «Хліб України»«Ізюмський ДКХП»у першому півріччі 2006 отримано прибуток у сумі 350,9 тис. грн., в тому числі: у І кварталі 2006 року у сумі 146,8 тис. грн.; у II кварталі 2006 року у сумі 204,1 тис. грн. Відповідно, частина прибутку належного до відрахування в бюджет в першому півріччі 2006 року становить 175,5 тис. грн., в тому числі в І кварталі 2006 року -73,4 тис. грн. Однак, в порушення ст.67 Закону та п. 1, 2, 6 та 7 Порядку такі нарахування та сплата не здійснені. На підставі викладеного, представники відповідача просили в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи до судового засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. У письмових поясненнях, наданих суду, позовні вимоги підтримав із підстав, викладених позивачем.
Вислухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи судом встановлене наступне.
У період з 11 серпня 2006 року по 08 вересня 2006 року фахівцями Ізюмської ОДПІ у Харківській області проведена планова виїзна документальна перевірка дочірнього підприємства ДАК «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2005 року по 30 червня 2006 року.
За результатами перевірки складений акт від 15 вересня 2006 року № 1433/231/00952278, яким встановлено що позивачем порушено ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»та п. 1, 2, 6 та 7 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року № 678, внаслідок чого підприємством у першому півріччі 2006 року не нараховано та не сплачено до загального фонду державного бюджету частину прибутку на загальну суму 175,5 тис. грн., в тому числі у першому кварталі 2006 - 73,4 тис. грн.
На підставі зазначеного акту перевірки Ізюмською ОДПІ у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення №0001352310/0 від 26 вересня 2006 року, яким позивачу визначено податкове зобов’язання по сплаті до державного бюджету частини прибутку в сумі 175500 грн.
Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням позивачем останнє оскаржено відповідно ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181. За наслідками розгляду скарг були винесені податкові повідомлення-рішення № 0001352310/1, № 0001352310/2, № 0001352310/3 від 23 березня 2007 року, прийнято додаткове рішення № 0001352310/247/6 від 23 березня 2007 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 59990 грн., оскільки позивачем було порушено ст. 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»та п.1,2,6 та 7 Порядку нормативу відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»встановлено, господарські організації: державні, в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу).
На виконання вказаної статті Закону прийнято Постанову Кабінету Міністрів України 17 травня 2006 року, якою затверджено Порядок та норматив відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році.
Згідно з п. 2 зазначеного Порядку відрахування частини прибутку державними, в тому числі казенними підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, а також акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами здійснюються у розмірі 50 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Відповідно до п. 3 Порядку акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) та їх дочірні підприємства здійснюють відрахування прибутку (доходу) відповідно до державної частки (акцій, паїв) у їх статутному фонді.
Таким чином, до кола юридичних осіб, на яких поширюється дія статті 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік»віднесено, зокрема, господарські товариства, у статутному фонді яких державі належить пакет акцій.
При цьому не є власністю держави пакет акцій у статутному фонді акціонерного товариства, переданий нею до статутного фонду іншого суб'єкта господарювання, в якому їй належить 100 відсотків акцій.
Власником цього пакета акцій стає зазначений суб’єкт господарювання. Поняття власності держави і власності такого суб'єкта не є тотожними, оскільки ця власність належить різним особам, самостійним учасникам цивільного обігу.
Отже, належність державі, хоча б і 100 відсотків акцій акціонерної компанії автоматично не означає, що у державній власності перебувають також корпоративні права на частку у статутному фонді господарських товариств, заснованих державною акціонерною компанією. Такі корпоративні права належать на праві власності самій компанії як окремій юридичній особі, а не державі.
Відповідно на господарські товариства, у статутному фонді яких є частка, що належить державним акціонерним компаніям, не можуть поширювалися вимоги щодо обов'язкової сплати частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності, передбачені законами України про державний бюджет на відповідній рік.
Судом встановлено, що ДАК «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»є дочірнім підприємством Державної акціонерної компанії «Хліб України». Частка держави у статутному фонді ДАК «Хліб України»становить 100%.
Згідно з п. 1.1 Статуту позивача, який зареєстровано Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області 10 серпня 2001 року за № 502 підприємство створено шляхом реорганізації державного підприємства Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 1997 року № 1218 «Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств»рішенням Спостережної ради ДАК «Хліб України»від 10 березня 1998 року.
Згідно змін до п. 4.5 Статуту позивача, які зареєстровані Ізюмською районною державною адміністрацією Харківської області у квітні 2004 року за № 04059527Ю0010097 підприємство наділяється статутним фондом у розмірі 25860600 грн. за рахунок внесків Державної акціонерної компанії «Хліб України».
Відповідно до протоколу засідання правління ДАК «Хліб України»від 05 жовтня 2006 року № 150, рішенням правління якого затверджено Положення про сплату частини прибутку (дивідендів) дочірніми підприємствами ДАК «Хліб України»шляхом здійснення відрахування до ДАК «Хліб України»частини прибутку.
Судом встановлено, що засновником позивача є Державна акціонерна компанія «Хліб України», яка є акціонерним товариством і діє згідно норм ЦК України, ГК України, Закону України «Про господарські товариства», а не держава, оскільки у статутному фонді позивача відсутня державна частка майна, статутний фонд був повністю ДАК «Хліб України», що підтверджується статутом підприємства та змінами до нього і все майно Ізюмського комбінату хлібопродуктів належить ДАК «Хліб України», до компетентності якого входить визначення основних напрямків діяльності позивача, затвердження його планів і звітів про їх виконання, внесення змін до Статуту, організація, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, визначення організаційної структури управління та інше.
Таким чином, в розумінні ст.ст. 8, 126 ГК України державної частки у статутному фонді дочірнього підприємства «Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»немає, а все майно і доходи дочірнього підприємства належать ДАК «Хліб України».
Крім того, у відповідності до п. 4.10 Статуту позивача прибуток підприємства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат по оплаті праці. З балансового прибутку сплачуються податки та інші платежі, передбачені законодавством України. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків розподіляється у порядку, що встановлюється та затверджується Компанією.
На виконання зазначеного положення Статуту ДП ДАК «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»виданий наказ № 93 від 20 лютого 2006 року, яким визначено, що у зв’язку збереженням частки ДАК «Хліб України»у статутному фонді дочірнього підприємства Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів розподіл та сплату чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році та майбутніх періодах проводити відповідно до фінансових інвестицій компанії у господарську діяльність комбінату, якщо інше не буде встановлено рішенням компанії.
Таким чином, на позивача - ДП ДАК «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»не поширюється дія статті 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», отже обов’язку здійснювати відрахування частини прибутку до держаного бюджету у нього не виникло.
Таким чином, із врахуванням вищевикладеного, суд вважає висновки перевірки необґрунтованими, податкові повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ, що винесені на її підставі такими, що підлягають скасуванню, отже позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 94, 104, 159, 160-162 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов дочірнього підприємства ДАК «Хліб України»«Ізюмський державний комбінат хлібопродуктів»до Ізюмської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області, третя особа –ДАК «Хліб України»про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської об’єднаної державної податкової інспекції Харківської області № 0001352310/3 від 23 березня 2007 року та № 0001352310/247/6 від 23 березня 2007 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Постанову у повному обсязі виготовлено 15 грудня 2009 р.
Суддя О.В. Присяжнюк