Рішення № 87834063, 25.02.2020, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
25.02.2020
Номер справи
161/2372/18
Номер документу
87834063
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/2372/18

Провадження № 2/161/496/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2020 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Філюк Т.М.,

при секретарі Бортнюк А.В.,

представника позивача Качан Т.П.,

відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених коштів,-

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених коштів.

Свій позов мотивує тим, що 13.11.2014 року, 18.11.2015 року, 11.05.2016 року, 02.11.2016 року,10.05.2017 року до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради зверталася ОСОБА_1 із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

На підставі поданих документів ОСОБА_1 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2014 року по 30.04.2015 року, та з 01.11.2015 року по 31.10.2017 року в загальній сумі 25790, 36 гривень.

Під час проведення перевірки достовірності поданої відповідачем інформації про доходи, встановлено, що ОСОБА_1 подано недостовірну інформацію про те, що вона зареєстрована суб`єктом підприємницької діяльності. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 15 квітня 2014 року зареєстровано припинення підприємницької діяльності відповідача.

Відповідачу запропоновано добровільно повернути сплачену суму допомоги до 10.02.2018 року. Однак, кошти відповідач не повернула.

На підставі наведеного просить стягнути з відповідача в користь позивача кошти в розмірі 25790, 36 гривень надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Ухвалою судді від 06 березня 2018 року було ухвалено розгляд вказаної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу подати відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення вказаної ухвали.

Заочним рішенням Луцького міськрайонного суду від 12 квітня 2018 року, ухваленому у справі за вищезазначеним позовом, позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради задоволено повністю. Ухвалено стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 25790 гривень 36 копійок.

Ухвалою суду від 04 грудня 2019 року вказане заочне рішення скасовано, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

У визначений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не подала.

В судовому засіданні представник позивача Качан Т.П. позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, які зазначені в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити, суду пояснила, що вона навмисно не приховувала інформації про свої доходи чи майновий стан, коли зверталась до позивача з метою оформлення соціальної допомоги. Департаменту соціальної політики Луцької міської ради вона повідомляла про те, що нею подано заяву про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позову, вказувала, що ОСОБА_1 мала право на отримання соціальної допомоги, оскільки навмисно не приховувала інформації про свої доходи чи майновий стан. Зокрема, зазначала, що саме по собі повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця не свідчить про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, у відповідності до діючого на той час законодавства.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази в справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до заяв від 13 листопада 2014 року, 18 листопада 2015 року, 11 травня 2016 року, 02 листопада 2016 року,10 травня 2017 року зверталась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 4, 11, 15, 21,27).

Рішеннями від 19 листопада 2014 року, від 23 листопада 2015 року, від 16 травня 2016 року, від 07 листопада 20016 року, від 17 травня 2017 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, ОСОБА_1 призначено допомогу у періоди з 01 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року, та з 01 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року (а.с. 7,12,18, 24,32).

З розрахунку, наданого представником позивача вбачається, що розмір виплаченої допомоги у періоди з 01 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року, та з 01 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року становить 25 790,36 гривень (а.с. 3).

Під час проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем для призначення допомоги, встановлено, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про те, що вона на час звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям зареєстрована суб`єктом підприємницької діяльності, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в якому зазначено, що 15 липня 2014 року зареєстровано припинення підприємницької діяльності відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» Державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги.

Відповідно до п.2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (затверджено - постановою Кабінету Міністрів України 24 лютого 2003р. №250) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

За змістом п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям соціальна допомога не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку (п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям).

Відповідно до ч.4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно зі ст.1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

За правилами ст.1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 13 листопада 2014 року звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї та надала декларацію про доходи та майновий стан, в якій зазначила джерело свого доходу - підприємницька діяльність, тоді як станом на 15 липня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем. Фактично на час звернення за призначенням соціальної допомоги ОСОБА_1 , була працездатною особою, ніде не працювала, не навчалась, на обліку в центрі зайнятості не перебувала.

Наведене свідчить, що ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію про свою зайнятість, як фізичної особи-підприємця, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги. Внаслідок цього відповідач в період з 01 листопада 2014 року по 30 квітня 2015 року, та з 01 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року незаконно отримувала соціальну допомогу. Загальна сума такої допомоги становить 25790, 36 гривень.

Як вбачається з копії повідомлення від 27 листопада 2017 року № 11.5-7/21187 відповідачу запропоновано добровільно повернути сплачену суму допомоги до 10 лютого 2018 року, однак, як встановлено судом, такі кошти відповідачем не повернуто (а.с. 38- зворот).

При цьому суд відхиляє доводи сторони відповідача про те, що в розпорядженні Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на момент вирішення питання про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги були наявні відомості про припинення останньою підприємницької діяльності. Такий аргумент не спростовує висновків суду про надання відповідачем недостовірної інформації в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Крім того не заслуговують на увагу суду покликання відповідача та її представника про те, що сам факт подання повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця до податкового органу не підтверджує факту припинення підприємницької діяльності. Наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформація про внесення запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 за № 21980060003018077 з датою внесення 15.07.2014 року, повністю спростовує дані твердження.

Таким чином, з врахуванням наведеного, з ОСОБА_1 слід стягнути в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачену допомогу малозабезпеченій сім`ї в розмірі 25790, 36 гривень.

Крім того, відповідно до ч.2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача, тому вимоги позивача про відшкодування відповідачем судових витрат підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13 ,82, 141, 258, 259, 263, 265, 280-283, 354 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 25 790 (двадцять п`ять тисяч сімсот дев`яносто) гривень 36 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 1762 гривні судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (м. Луцьк, пр. Волі, буд.4а, код ЄДРПОУ 03191963);

Відповідач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Дата складання повного тексту рішення 26 лютого 2020 року.

Суддя

Луцького міськрайонного суду Т.М.Філюк