
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2020 року справа № 580/4216/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
27.12.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд подано позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) (далі - позивач) до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (18001, м.Черкаси, вул.Б.Вишневецького, буд.36; код ЄДРПОУ 04061547) про:
визнання протиправною відмови у знятті з реєстрації місця проживання в квартирі АДРЕСА_2 ;
зобов?язання зняти зі вказаного місця реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_2 на підставі нотаріально посвідченої довіреності від позивача звернулась до відповідача заявою про зняття довірителя, який є громадянином США, з реєстрації місця проживання. Стверджує, що нормами чинного законодавства не передбачено порядку зняття з місця реєстрації особи, яка є власником нерухомого майна в України, та має громадянство іншої країни. Вказує, що спірна відмова унеможливлює отримання ОСОБА_2 житлової субсидії.
Ухвалою суду від 28.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю десять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та повідомлено сторін про строки для надання клопотань про виклик їх у судове засідання. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу відповідач отримав 08.01.2020, а позивач - 06.01.2020.
13.01.2020 відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив у його задоволенні відмовити. Просить врахувати, що паспорт позивача, як громадянина України, є недійсним у зв`язку з відсутністю вклеєної фотокартки у 45 років. Тому з таким документом не можна проводити реєстраційні дії та ставити відмітки про їх вчинення. Набувши громадянство іншої держави, позивач не припинив у встановленому порядку громадянства України.
29.01.2020 представник позивача за довіреністю Древаль І.О. подала суду відповідь на відзив з аналогічними позовній заяві доводами.
Оскільки сторони клопотань про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання) суду не надали, з огляду на відсутність необхідності призначення експертизи, виклику та допиту свідків суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без їх виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що відповідно до свідоцтва від 03.11.1997 позивачу та його повірному - ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_3 .
29.07.2019 приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Веліковою Н.А. посвідчено довіреність №1837, якою позивач, як громадянин США (паспорт громадянина США № НОМЕР_2 , виданий 19.05.2010 Державним департаментом США), уповноважує ОСОБА_2 користуватися та розпоряджатися (продати, обміняти, здати в оренду) належною йому квартирою за адресою: АДРЕСА_3 , - а також представляти його інтереси в усіх державних, громадських та інших підприємствах, установах та організаціях. Для її виконання повіреному надані повноваження, у т.ч. здійснити зняття його або будь-яких третіх осіб з реєстрації місця проживання у вищевказаній квартирі.
09.09.2019 на підставі вказаної довіреності ОСОБА_2 подала Управлінню з питань державної реєстрації Черкаської міської ради заяву про зняття позивача з реєстрації місця проживання. Документом, до якого вносяться відомості про зняття з місця реєстрації, зазначила паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Соснівським РВ УМВС України в Черкаській обл.
09.09.2019 Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради відмовило у такому знятті з підстав не надання військового квитка. Також вказано, що у поданому паспорті відсутня фотографія при досягненні 45 років. Отже, він вважається недійсним.
Тому позивая звернувся в суд з викладеним позовом.
Суд врахував, що спірні правовідносини врегульовані Законом України від 11.12.2003 №1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон №1382-IV) та Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 (далі - Правила №207).
Крім того, відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За визначеннями у ст.3 Закону №1382-IV:
місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону №1382-IV зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Згідно з ч.4 ст.7 Закону №1382-IV разом із заявою особа подає документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника; документ, що підтверджує повноваження особи як представника (законного представника).
Як зазначалося вище, відповідно до ст.3 Закону №1382-IV документами, до яких вносяться відомості про місце проживання, є: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Пунктом 9 Правил №207 визначено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Згідно з абз.1 п.27 Правил №207 працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.
Отже, отримані документи щодо зняття особи з місця реєстрації підлягають обов`язковій перевірці.
На підставі абз.2-4 п.27 Правил №207 працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку: приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи; вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.
Статтею 9-1 Закону №1382-IV визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;
у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;
для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Абзацом 5 п.11 Правил №207 передбачено, що рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
З приводу доводів відповідача про недійсність поданого паспорту громадянина України серії НОМЕР_3 у зв`язку з відсутністю вклеєної фотокартки позивача у 45 років суд врахував таке.
Відповідно до п. "а" ч.1 ст.13 Закону України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон №5492-VI) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України - паспорт громадянина України.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (ч. 1 ст. 21 Закону № 5492-VI).
На час спірних правовідносин правовідносини чинне Положення про паспорт громадянина України, затверджене постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-XII).
Згідно з пунктами 3, 5 Положення №2503-XII бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.
Відповідно до п.6 Положення №2503-XII у верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт". На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України". На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім`я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника. На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою. Третя, четверта, п`ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних до паспорта, а сьома, восьма і дев`ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.
На підставі пунктів 7, 8 Положення №2503-XII записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.
З наявної у матеріалах справи копії паспорта позивача - громадина України серії НОМЕР_3 суд встановив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . Отже, 45-річного віку досяг 14.09.2016.
На сторінці 3 паспорта відсутня фотокартка позивача у віці 45 років. Тому відповідно до норм п.8 Положення №2503-XII він вважається недійсним. Отже, відповідні доводи відповідача є обгрунтованими.
Оскільки інших дійсних документів, які посвідчують особу позивача та в які мають вноситися відомості щодо зняття особи з місця реєстрації, відповідачу не надавалися, у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням порядку та меж повноважень, визначених вказаними вище абз.1 п.27 Правил №207, ст.9-1 Закону №1382-IV.
Тому суд дійшов висновку, що спірна відмова відповідає вимогам закону та відсутні підстави для визнання її протиправною.
Згідно зі ст.1 Закону України від 18.01.2001 №2235-ІІІ "Про громадянство України" (далі - ЗУ №2235-ІІІ) громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках.
Законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах, зазначених у ст.2 вказаного Закону:
1) єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України;
2) запобігання виникненню випадків безгромадянства;
3) неможливості позбавлення громадянина України громадянства України;
4) визнання права громадянина України на зміну громадянства;
5) неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства України його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення громадянства України другим з подружжя;
6) рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України;
7) збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.
Відповідно до ст.17 ЗУ №2235-ІІІ громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно з абзацом першим ст.18 ЗУ №2235-ІІІ громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням. При цьому, датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.
Підстави для втрати громадянства України визначені в ст.19 ЗУ №2235-ІІІ підставами для втрати громадянства України є:
1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття. Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.
Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства такі випадки:
а) одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;
б) набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновителів унаслідок усиновлення її іноземцями;
в) автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;
г) автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави;
2) набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;
3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов`язком чи альтернативною (невійськовою) службою.
Положення пунктів 1, 3 частини першої цієї статті не застосовуються, якщо внаслідок цього громадянин України стане особою без громадянства.
Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.
Суду не надано жодного належного та достовірного доказу щодо втрати позивачем громадянства України. Указ Президента України з такого питання відсутній.
Згідно зі ст.20 ЗУ №2235-ІІІ громадянин України, який подав заяву про вихід з громадянства України або щодо якого оформляється втрата громадянства, до видання указу Президента України про припинення громадянства України користується всіма правами і несе всі обов`язки громадянина України. Отже, права позивача у спірних правовідносинах не є порушеними.
Тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги не є обґрунтованими та не підлягають задоволенню. Крім того, відповідно до вимог ст.138 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати згідно з квитанцією від 11.12.2019 №21 судового збору розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-16, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) про визнання протиправною відмови в знятті з реєстрації місця його проживання в квартирі АДРЕСА_2 , - та зобов?язання зняти з цього місця реєстрації.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 26.02.2020.