Рішення № 87828467, 26.02.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2020
Номер справи
300/155/20
Номер документу
87828467
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2020 р. справа № 300/155/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.01.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач ) про визнання бездіяльності протиправною щодо не включення до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стажу роботи позивача в органах Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області за період з 24.06.1997 до 08.03.2000; зобов`язання перерахувати вислугу років для призначення пенсії та зарахувати до вислуги років стаж роботи в органах Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області за період з 24.06.1997 до 08.03.2000; зобов`язання перерахувати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням часу роботи в органах Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області за період з 24.06.1997 до 08.03.2000.

31.01.2020 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що з 04.11.2019 його звільнено з посади та податкової міліції органів державної фіскальної служби у запас Збройних Сил України. При звільненні не вірно обчислено календарну та пільгову вислугу років для призначення пенсії, з тих підстав, що до календарної вислуги йому не зарахований стаж роботи на державній службі - в Державній податковій адміністрації в Івано-Франківській області за період з 24.06.1997 до 08.03.2000 у календарному обчисленні 02 роки 08 місяців 14 днів та у пільговому обчисленні час служби на посадах в оперативно-технічному відділі за період з 06.03.2012 до 04.11.2019, з розрахунку один календарний рік служби за півтора роки.

Відповідач направив відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджуються, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

Наказом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області за № 418-о від 01.11.2019 звільнено з посади та податкової міліції органів ДФС у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «а» Положення (за віком) підполковника податкової міліції ОСОБА_1 (Т-992726), заступника начальника оперативно-технічного відділу оперативного управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, 04 листопада 2019 року.

Відповідачем визначено вислуга років позивача, станом на 04 листопада 2019 року, яка становить у календарному обчисленні 22 роки 00 місяців 12 днів (в тому числі служба в органах податкової міліції 19 років 07 місяців 25 днів), у пільговому обчисленні - 25 років 10 місяців 11 днів. Загальний трудовий стаж для призначення пенсії становить 27 років 01 місяць 13 днів. Строк календарної служби для виплати одноразової грошової допомоги становить 22 роки 00 місяців 12 днів.

Позивач, вважаючи невірним обчислення календарної та пільгової вислуги років для призначення пенсії, звернувся, 16.12.2019, до відповідача із заявою про: проведення перерахунку вислуги років, із зарахуванням до вислуги років, у календарному обчисленні, час роботи на державній службі, а саме: в органах Державної податкової служби Івано-Франківської області в період з 24.06.1997 до 08.03.2000, що становить 2 роки 08 місяців 14 днів; проведення перерахунку вислуги років, із зарахуванням до вислуги років час служби на посадах в оперативно-технічному відділі у період з 06.03.2012 до 04.11.2019 з розрахунку 1 календарний рік служби за 1,5 роки. За результатами проведеного перерахунку внести відповідні зміні до розрахунку вислуги років на пенсію та наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 01.11.2019 за № 418-о, про що повідомити ГУ ПФ в Івано-Франківській області для проведення відповідних перерахунків. Донарахування суми одноразової грошової допомоги, виходячи із зміненого розрахунку вислуги років та провести її виплату.

Листом відповідача за № 144/К/09-19-04-12 від 28.12.2019 повідомлено позивача про те, що до вислуги років у календарному обчисленні зараховані наступні періоди служби: навчання у Івано-Франківському державному технічному університеті нафти і газу - з 01.09.1991 до 04.06.1996 (із розрахунку один рік навчання за пів року служби), служба в органах податкової міліції - з 09.03.2000 до 04.11.2019. Згідно записів трудової книжки в період з 24.06.1997 до 08.03.2000 позивач працював в Державній податковій адміністрації в Івано-Франківській обласні на посадах державного службовця. Оскільки, станом на 04.11.2019 не затверджений перелік посад, які підлягають зарахуванню до вислуги років для призначення пенсії у державних органах у разі переходу на службу в податкову міліцію, та враховуючи постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 у справі №857/2727/18, у ГУ ДФС в Івано-Франківській області немає законних підстав для зарахування періоду роботи в Державній податковій адміністрації в Івано-Франківській області з 24.06.1997 до 08.03.2000 до вислуги років у календарному обчисленні, та, оскільки, станом на 04.11.2019 відсутня вислуга у календарному обчисленні, яка дає право на пенсію за вислугою років згідно Закону, зарахування пільгового обчислення для призначення пенсії не являється можливим. 03.12.2019 відповідачем направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області матеріали про призначення пенсії. При звільненні зі служби позивачу виплачено грошову допомогу за повний рік календарної служби в повному обсязі.

Позивач, не погоджуючись з таким висновками відповідача, з вернувся до суду з вимогами про визнання бездіяльності протиправною щодо не включення до вислуги років для призначення пенсії у календарному обчисленні стажу роботи позивача в органах Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області за період з 24.06.1997 до 08.03.2000; зобов`язання перерахувати вислугу років для призначення пенсії та зарахувати до вислуги років стаж роботи в органах Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області за період з 24.06.1997 до 08.03.2000; зобов`язання перерахувати розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням часу роботи в органах Державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області за період з 24.06.1997 до 08.03.2000.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що соби офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з пунктом «б» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Стаття 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови призначення пенсій за вислугу років, згідно якої пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Стаття 17 даного Закону визначає види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: військова служба (пункт «а»); служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду (пункт «б»); час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт «в»); час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу (пункт «ж»); час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони (пункт «и»);

До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

До вислуги років осіб, зазначених у пункті "ж" статті 1-2 цього Закону, додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.

Враховуючи аналіз вказаних норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суд зазначає, що особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу в податкову міліцію на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики.

Таким чином, на момент звільнення позивача з посади та податкової міліції, суд не встановив такого переліку посад, затвердженого Державною фіскальною службою України.

Як наслідок, немає підстав для зарахування періоду роботи в Державній податковій адміністрації в Івано-Франківській області з 24.06.1997 до 08.03.2000 до вислуги років для призначення пенсії у зв`язку з переходом у податкову міліцію.

За таких обставин, відсутні підстави для задоволення заявлених позивачем вимог у даній адміністративній справі.

Крім того, суд встановив, що зарахування періоду роботи позивача в Державній податковій адміністрації в Івано-Франківській області з 24.06.1997 до 08.03.2000 до вислуги років для призначення пенсії у зв`язку з переходом у податкову міліцію, досліджувалося судом апеляційної інстанції в адміністративній справі за № 0940/1424/18 у відносинах під час проходження позивачем служби в податковій міліції.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (вулиця Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39394463) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.