
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.02.2020 Справа №607/2332/20
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Холяви О.І.,
за участю секретаря судового засідання Кісіль Т.М., представника позивача Гураль Р.В., представника відповідача Кондрат Л.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП Жука С.П., Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гураль Руслан Володимирович, звернувся в Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області із позовом до інспектора роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП Жука С.П., Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови серії НК № 543487 від 28 січня 2020 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.132-1, ч.6 ст.121 КУпАП.
Позов мотивований тим, що 28 січня 2020 року інспектором роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Тернопільській області Жук С.П. винесено постанову серії НК № 543487 відносно позивача та накладено адміністративне стягнення у розмірі 510 гривень за те, що 28 січня 2020 року о 11.30 год. він керував транспортним засобом CLAAS AXION 950, який незареєстрований в органах Державтоінспекції у встановленому законом порядку протягом 10 діб з моменту придбання. Крім цього, позивач керував трактором CLAAS AXION 950, загальна ширина якого 2 м 80 см без погодження маршруту руху з органами Національної поліції, чим порушив вимоги п.п.22.5, 30.1 ПДР України. Зазначає, що згідно п.п.5 п.8 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого постановою КМУ №694 від 08 липня 2009 року, трактор CLAAS AXION 950, яким керував позивач, є власністю юридичної особи ТОВ «Компанія ЛАН» не підлягає обов`язковій реєстрації в органах Державтоінспекції та обов`язковій відомчій реєстрації, враховуючи наявність у ТОВ «Компанія ЛАН» статус торгуючого підприємства. Крім цього, з дати митного оформлення пройшла лише одна доба. Як зазначено відповідачем у постанові, встановивши, що ширина трактора CLAAS AXION 950 становить 2 м 80 см прийнято рішення про застосування стягнення за ч.1 ст.132-1 КУпАП, однак відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 11.09.2019 року внесено зміни згідно з якими вказану норму доповнено приміткою за змістом якої дія частини першої ст.132-1 КУпАП не поширюється на правопорушення, пов`язані з перевищенням габаритних та/або вагових параметрів. Відповідачем прийнято рішення без проведення габаритно-вагового контролю у встановленому законом порядку на стаціонарному чи пересувному пунктів із подальшою видачею відповідної довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акту про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів. Також, зі змісту постанови неможливо встановити заміри якого саме габариту здійснено інспектором поліцї, оскільки зазначено лише, що позивач керував трактором загальною шириною 2 м 80 см. Також, постанова не містить зазначення приладу вимірювання, яким здійснювались заміри вантажу, відомості про його повірку та сертифікацію. На підставі наведеного, просить скасувати постанову серії НК №543487 від 28 січня 2020 року про накладення на нього адміністративного стягнення в розмірі 510 гривень, а провадження у справі закрити.
Від Управління патрульної поліції в Тернопільській області надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що поліцейським при складанні адміністративних матеріалів відносно позивача було дотримано вимоги чинного законодавства, підстав для скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення немає, а твердження позивача спростовуються нормами КУпАП та спрямовані на уникнення останнього від адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Гураль Р.В. позов підтримав з підстав, викладених в ньому, та просив задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП - Кондрат Л.Р. проти задоволення позову заперечила, вважає постанову законною та обгрунтованою.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши в сукупності наявні у справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою серії НК № 543487 від 28 січня 2020 року, винесеною інспектором роти №2 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП Жук С.П., ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.132-1, ч.6 ст.121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. за те, що 28 січня 2020 року о 11.30 год. він керував транспортним засобом CLAAS AXION 950 без номерного знаку в місті Тернополі по вул. Микулинецька, 31, який не був зареєстрований у встановленому законом порядку протягом 10 діб з моменту придбання та керував вказаним транспортним засобом загальною шириною 2,80 м без погодження маршруту руху з органом Національної поліції України, чим порушив п.22.5, 30.1 ПДР України.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху України (далі - ПДР України), затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.1.1 ПДР України - ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні грунтуватися на вимогах цих Правил.
Згідно зі ст.14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Як встановлено в п.30.1 ПДР України, власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов`язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Відповідно до п.2.9 ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов`язковість її проведення, а також без номерного знака.
Верховний суд в своїй Постанові від 01.03.2018 року в справі № 278/3362/15-к зазначив, що пунктом 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, передбачено, що транспортний засіб - це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Механічний транспортний засіб - це транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини й механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.
Частина 6 статті 121 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або перереєстрованим в України в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим.
Як встановлено в ч.1, 3, 4 ст.34 Закону України "Про дорожній рух", державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
В п. 7 "Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
За змістом п. 16 Порядку на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки, що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки - на автотранспорт, один - на мототранспорт, мопед, причіп та напівпричіп
Встановлені судом обставини, достовірно свідчать про те, що трактор CLAAS AXION 950, яким керував ОСОБА_1 28 січня 2020 року, не мав номерних знаків, сам позивач у поданій заяві підтвердив той факт, що трактор ним у органах МВС не зареєстрований.
Посилання позивача на той факт, що трактор CLAAS AXION 950, яким він керував є власністю юридичної особи ТОВ «Компанія ЛАН» не підлягає обов`язковій реєстрації в органах Державтоінспекції та обов`язковій відомчій реєстрації, враховуючи наявність у ТОВ «Компанія ЛАН» статус торгуючого підприємства, жодним чином не впливають на необхідність проведення його державної реєстрації у встановлений строк та не спростовують факту наявності в діях позивача складу правопорушення, у зв`язку з чим суд вважає їх безпідставними та розцінює, як намагання уникнути від адміністративної відповідальності.
А тому, з урахуванням викладеного, суд вважає доведеним факт порушення ОСОБА_1 28 січня 2020 року вимог п.30.1 ПДР України та, відповідно, наявності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.121 КУпАП.
Крім цього, згідно зі ч.1 ст.132-1 КУпАП, порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб`єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також, Законом № 54-IX від 11.09.2019 року доповнено приміткою норму вказаної статті, відповідно до якої дія частини першої цієї статті не поширюється на правопорушення, пов`язані з перевищенням габаритних та/або вагових параметрів.
Відповідно до п.22.5 ПДР України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з п.1.10 ПДР України габаритно-ваговий контроль - перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п.6 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879, габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Згідно з п.18 цього Порядку за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Відповідно до п.20 Порядку за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку інспектором роти №2 батальйону УПП в Тернопільській області Жук С.П., як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірність своїх дій, оскільки, як встановлено судом, ним не було дотримано порядку проведення габаритно-вагового контролю, здійснено останній не в пункті габаритно-вагового контролю за допомогою сертифікованого приладу, а на автомобільній дорозі при відсутності стаціонарного або пересувного пункту; за результатами вимірювання водієві не видавалася довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Разом з тим, наявність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП, спростовується копією пакувального листа № 2365634 від 05 серпня 2019 року, яким підтверджується, що ширина трактора CLAAS AXION 950 становить 2 м 55 см.
З огляду на зазначене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП.
Відповідно, враховуючи те, що обставини, вказані в постанові про адміністративне правопорушення про порушення позивачем ч.6 ст.121 КУпАП (нереєстрація механічного транспортного засобу в уповноваженому органі МВС) мали місце, та відсутність будь-яких аргументованих доказів щодо незаконності дій відповідача та скасування постанови в цій частині судом не встановлено, та беручи до уваги, що відповідачами не надано в судове засідання будь-яких доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП суд приходить до висновку щодо наявності підстав для часткового скасування постанови серії НК №543487 від 28 січня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Із змісту ст.8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, слідує, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які вчинили адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
При вказаних обставинах, суд вважає, що оскаржувана в частині постанова у справі про адміністративне правопорушення за ч.6 ст.121 КУпАП відносно ОСОБА_1 винесена у відповідності до вимог чинного законодавства, а заявлені вимоги та викладені позивачем доводи є безпідставними та необгрутованими, а тому в задоволенні даних позовних вимог слід відмовити, та беручи до уваги, що відсутні докази, на яких грунтується висновок посадової особи про встановлення факту вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП, що в цілому свідчить про відсутність належного обґрунтування наведених в оскаржуваній постанові обставин та їх доведеність допустимими доказами, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись статтями Правил дорожнього руху України, ст.ст.121, 132-1, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до інспектора роти №2 батальйону Управління патрульної поліції в Тернопільській області ДПП Жука С.П. (вул. Котляревського, 24, м. Тернопіль), Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції (вул. Котляревського, 24, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40108646) про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Постанову серії НК №543487 від 28 січня 2020 року, винесену інспектором роти №2 Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Жук С.П., в частині визнання винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративого правопорушення, передбаченого ч.1 ст.132-1 КУпАП - скасувати, а провадження в справі закрити.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддя Холява О.І.