
Справа № 236/5352/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2020 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Саржевської І.В.,
за участю секретаря Олійник С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лиман Донецької області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Слов`янської місцевої прокуратури Донецької області, який діє в інтересах держави в особіДержавної екологічної інспекції в Донецькій області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державне підприємство «Лиманське лісове господарство», про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу незаконною порубкою дерев, -
ВСТАНОВИВ:
27.12.2019 керівник Слов`янської місцевої прокуратури Донецької який діє в інтересах держави в особіДержавної екологічної інспекції в Донецькій області звернувся до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що вироком Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 04.11.2019 у справі №236/3995/19, який набрав законної сили 05.12.2019, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 ч.1 КК України. Під час розгляду кримінального провадження судом встановлено, що ОСОБА_1 09.08.2019 поблизу с.Терни Лиманського району, а саме на території кварталу 16 виділу 7 Ямпільського лісництва ДП «Лиманське лісове господарство» здійснив незаконну порубку сімнадцяти сироростучих дерев породи «Акація біла», спричинивши тим самим істотну шкоду державі в особі ДП «Лиманське лісове господарство» у розмірі 53 628,90 грн. Під час розгляду кримінального провадження питання про відшкодування ОСОБА_1 шкоди, завданої незаконною порубкою дерев, не вирішувалося й до теперішнього часу зазначену шкоду в добровільному порядку не відшкодовано(а.с.1-9).
Відповідачем ОСОБА_1 20.02.2020 поано до суду заяву про визнання позову та розгляду справи у спрощеному провадженні(а.с.32).
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
На органи прокуратури відповідно статті 131-1 Конституції України покладений обов`язок представництва інтересів держави в суді.
Згідно частини 1 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Судом встановлено, вироком Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 04.11.2019 у справі №236/3995/19, що набрав законної чинності 05.12.2019, ОСОБА_1 , який 09.08.2019 поблизу с.Терни Лиманського району, а саме на території кварталу 16 виділу 7 Ямпільського лісництва ДП «Лиманське лісове господарство» здійснив незаконну порубку сімнадцяти сироростучих дерев породи «Акація біла», визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.246 ч.1 КК України (а.с.10-12_).
Вироком встановлено, що розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок незаконної порубки дерев ОСОБА_1 складає 53 628,90 грн. Розмір шкоди підтверджено висновком судово-економічної експертизи Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз №4461-4462 від 27.09.2019 (а.с. 13-17).
Відповідно до ч. 6 ст. 82 Цивільного процесуального кодексу України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, винуватість відповідача у спричиненні шкоди державі внаслідок незаконно добутих живих ресурсів не підлягає додатковому доведенню в силу ч.6 ст.82 ЦПК України.
Згідно ч.1 ст.105 Лісового кодексу України особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, несуть встановлену законом відповідальність.
Порушення лісового законодавства відповідно до статті 105 Лісового кодексу України тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев та чагарників.
Відповідно до ст.107 Лісового кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відповідно до частини четвертої статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов`язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно з частиною першою та пунктом 1 частини другої статті 22 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Відповідно до частини першої статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини (частина друга статті 1166 ЦК України).
Згідно висновку експерта Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України №4461-4462 від 27.09.2019, розрахунок шкоди заподіяної державі внаслідок незаконного пошкодження до ступеня припинення росту 17 (сімнадцяти) сироростучих дерев породи акація поблизу сел.Терни Лиманського району Донецької області, а саме на території кварталу 16 виділу 7, що відноситься до Ямпільського лісництва ДП «Лиманське лісове господарство» підтверджується в сумі 53628,90 грн. (а.с.20_).
Відповідачем по справі не надано доказів помилковості чи неправильності такого розрахунку, в зв`язку в чим суд вважає його правильним, а також доказів відшкодування шкоди у добровільному порядку.
Враховуючи сукупність доказів, зібраних та перевірених в судовому засіданні, суд приходить до переконання, що позовні вимоги прокурора про відшкодування шкоди, заподіяної незаконною порубкою дерев ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог п. 7 ч. З ст. 29, п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зараховується до спеціального фонду державного бюджету, 20 відсотків - до спеціального фонду обласного бюджету, 50 відсотків - до спеціального фонду сільського, селищного,міського бюджету, бюджету об`єднаних територіальних громад.
Отже, заподіяна ОСОБА_1 шкода підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_1 з подальшим її розподілом відповідно до норм Бюджетного кодексу України.
У відповідності до вимог ч.1 п.6 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі у справі про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи ухвалення рішення на користь позивача, судовий збір в сумі 1921,00 грн. підлягає стягненню з відповідача в дохід держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 66, 131-1 Конституції України, ст.ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 105, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 4,13,18,76-83, 141, 263-265, 279 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги керівника Слов`янської місцевої прокуратури Донецької області, який діє в інтересах держави в особіДержавної екологічної інспекції в Донецькій області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державне підприємство «Лиманське лісове господарство», про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу незаконною порубкою дерев, - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків –НОМЕР_1 , на користь держави (одержувач Управління Державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області/отг м.Лиман; назва банку – Казначейство України (ЕАП); МФО – 899998; код ЄДРПОУ – 37894853; р/р UA688999980333189331000005564; код доходів – 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності») шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу незаконною порубкою дерев в сумі 53 628 (п`ятдесят три тисячі шістсот двадцять вісім) гривень 90 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків –НОМЕР_1 , в дохід держави (рахунок одержувача: UA758999980313111206000005564, отримувач коштів: УК м.Лиман/отг м.Лиман/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37894853, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 24.02.2020.
Суддя -