Рішення № 87797801, 19.02.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2020
Номер справи
580/152/20
Номер документу
87797801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2020 року справа № 580/152/20

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та не виплатити ОСОБА_1 , з 01.01.2016 пенсії по інвалідності у розмірі 85% грошового забезпечення, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та компенсації по втраті частини доходів, у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу за військовим званням «майор міліції» у сумі 2000,00 грн., надбавки за стаж служби - 1800,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3518,70 грн., без обмеження пенсії максимальним розміром.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.01.2016 перерахування та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності у розмірі 85% грошового забезпечення, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу у сумі 2500,00 грн., окладу за військовим званням " майор" у сумі 2000,00 грн., надбавки за стаж служби - 1800,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3518,70 грн. Виплату пенсії (з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) провести з 01.01.2016 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з 01.01.2016 року, без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно правових актів (постанова № 649 від 22.08.2018, тощо), які надають відповідачу можливість для відстрочення чи розстрочення виплат;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.01.2016 року виплатити ОСОБА_1 компенсацію по втраті частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка передбачена частиною 2 статті 55 Закону України № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України № 2050-ІІІ від 19 жовтня 2000 року «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати». Виплату компенсації по втраті частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії (з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) провести з 01.01.2016 року з урахуванням виплачених сум, та виплатити суму компенсації однією сумою, з 01.01.2016 року, без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно правових актів (постанова № 649 від 22.08.2018, тощо), які надають відповідачу можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому безпідставно не враховано під час перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням в сумі 3518,70 грн., щомісячно.

За твердженням позивача, постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294, на підставі якої працівникам органів внутрішніх справ (міліції) виплачувалося грошове утримання, а також встановлювався розмір грошового утримання для нарахування та перерахунку пенсії, була чинна до 01.03.2018, а значить встановлені на її підставі види й розміри грошового забезпечення та надбавок, доплат і премії, в тому числі для перерахунку пенсій, не скасованими, а їх розмір не зменшений.

Крім того позивач просив врахувати, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №640/5248/19 від 12.11.2019, яке набрало законної сили 02.01.2020, визнано протиправним та скасовано Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649, тому відповідач повинен сплатити заборгованість за минулий період у повному обсязі.

Позивач стверджує, що сума перерахованої пенсії в зв`язку з її невиплатою підлягає компенсації за втрату частини доходів, яка йому повинна виплатитися відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати» від 21 лютого 2001 року №159.

Вперше пенсію позивачу призначено у 2014 році, тому встановлені ухваленими після цього законами обмеження пенсії максимальним розміром на позивача не поширюються.

Представником відповідача К. Новохатько подано до суду відзив на адміністративний позов. На підтвердження повноважень представника надано засвідчену копію довіреності №111344/08-01 від 28.12.2019.

Позивач у відповіді на відзив просив визнати відзив неналежним доказом у справі, оскільки позивачу не надано додатків, що приєднані до відзиву, він поданий з порушенням установленого судом строку та не уповноваженою особою, оскільки представництво органів державної влади з 01.01.2020 може здійснюватись виключно прокурорами або адвокатами.

Вирішуючи питання про прийняття відзиву, суд враховує, що копію ухвали про відкриття провадження у справі відповідачем отримано 21.01.2020 та подано до суду відзив на позовну заяву 29.01.2020, тобто в межах п`ятнадцятиденного строку встановленого ухвалою судді.

Твердження позивача про невручення йому додатків до відзиву суд вважає необґрунтованим, оскільки на підтвердження цих посилань не надано жодних доказів.

Щодо представництва інтересів державного органу виключно прокурорами або адвокатами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Частиною четвертою статті 131-2 Конституції України визначено, що законом також можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

В силу положень п. 3 ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 57 Кодексу адміністративного судочинства України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Отже, Конституція України та норми процесуального закону містять виключення щодо представництва адвокатом інтересів сторони. Такі виключення поширюються на справи незначної складності, в тому числі щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

За таких обставин, підписання відзиву представником за довіреністю від імені відповідача у даному спорі, що віднесений в силу прямої вказівки закону до справ незначної складності, відповідає нормам Кодексу адміністративного судочинства України, тому відзив приймається судом до розгляду.

У відзиві на адміністративний позов представник відповідача звернув увагу, що позивач отримує пенсію по інвалідності у розмірі 85% грошового забезпечення, тому законодавчих підстав для повторного зобов`язання відповідача нараховувати її зазначеному розмірі немає.

Також звернув увагу, що перерахунок пенсії колишніх працівників органів УМВС здійснюється виходячи з трьох складових - окладу за посадою, військовим званням та надбавки за вислугу. Врахування інших складових законодавством не передбачено. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення головне управління не має.

Щодо доплати пенсії у загальній сумі 14541,07 грн за період з 01.01.2016 до 14.05.2019 (до дати набрання законної сили рішенням суду) представник відповідача зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 (далі - Постанова №649) затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних витрат за рішенням суду (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті, Пенсійному фонду України на цю мету.

Зокрема, Порядком передбачено створення реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та механізму погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.

Щодо компенсації втрати частини доходів представник відповідача зазначив, що доплата перерахованої пенсії для виплати за період з 1 січня 2016 року з моменту набрання рішенням законної сили, буде виплачуватися згідно постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Отже, нараховану на виконання рішення суду доплату виплачено без затримки на один і більше календарних місяців, а тому підстав для проведення компенсації втрати частини доходів немає.

Перевіривши матеріали справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 02.01.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18001, далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та не виплаті позивачу пенсії з 01.01.2016 у розмірі 85% грошового забезпечення, як передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щомісячно з 01.01.2016 здійснювати нарахування та виплату пенсії позивачу в розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити негайно одноразово з 01.01.2016 позивачу різницю недоотриманої пенсії (виходячи з розміру 85% відповідних сум грошового забезпечення) з компенсацією втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та постанови КМУ від 21.02.2001 №159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати».

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 у справі №580/25/19, яке набрало законної сили 15.05.2019, позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% від основного розміру грошового забезпечення з 01.01.2016.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 85% від основного розміру грошового забезпечення з 01.01.2016.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання зазначеного рішення суду, яке набрало законної сили 15.05.2019, головним управлінням 28.08.2019 проведено перерахунок пенсії позивачу за період з 01.01.2016.

Після перерахунку розмір пенсії з 01.01.2016 становить 7847,58 грн. Доплату пенсії за період з 15.05.2019 до 30.06.2019 в сумі 536,51 грн. зараховано на картковий рахунок позивача в АТ «Ощадбанк» 04.09.2019 разом із пенсією за вересень 2019 року.

Щодо доплати пенсії у загальній сумі 14541,07 грн. за період з 01.01.2016 до 14.05.2019 - до дати набрання законної сили рішенням суду, відповідач вказує, що вказана сума буде виплачена в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 23.12.2019, в якій просив:

- здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні місяці служби перед звільненням) в сумі 3518,7 грн. на підставі довідки про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні місяці служби перед звільненнями, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка знаходиться в пенсійній справі 2303005517 (сторінка 13);

- розрахувати та виплатити позивачу компенсацію за втрату частини доходів з 01.01.2016 у зв`язку з тим, що його пенсія неправильно перерахована і виплачена невчасно за період із 1 січня 2016 року, відповідно до ПКМУ від 21.02.2001 №159.

Листом №483/П-15 від 02.01.2020 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви.

Не погоджуючись із вказаною відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах визначених законодавством для поліцейських.

Частина 4 статті 63 Закону України №2262 визначає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VІІІ статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Отже, з огляду на зазначене збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII 2Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51,63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і окладами за спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01.01.2016 року.

Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 року по зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 року висловив аналогічну позицію про те, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Однак, щодо вимог позивача про неврахування відповідачем додаткової довідки від 24.03.2014 №4046 «Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням» ОСОБА_1 за період з 01.03.2012 по 28.02.2014, суд зазначає, що з аналізу вищенаведених норм законодавчих актів слідує висновок, що перерахунок пенсії працівників міліції здійснюється у разі зміни розміру грошового забезпечення поліцейських на підставі довідок наданих органами МВС. Довідка про розмір грошового забезпечення позивача №2303005517 від 23.03.2018 знаходиться в матеріалах пенсійної справи.

До вказаної довідки входять усі основні та додаткові види грошового забезпечення поліцейського, тому суд не вбачає підстав для врахування під час перерахунку додаткових видів грошового забезпечення вказаних у довідці від 24.03.2014 №4046.

Оскільки позивач не набув права на перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 24.03.2014 №4046, відповідно не підлягає задоволенню похідна позовна вимога про перерахунок пенсії без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно правових актів (постанова № 649 від 22.08.2018, тощо), які надають відповідачу можливість для відстрочення чи розстрочення виплат.

При цьому, якщо позивач вважає, що відповідачем у неналежний спосіб виконується рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі 27 березня 2019 року у справі №580/25/19, то останній повинен захищати свої права у порядку передбаченому статтею 383 КАС України, а не шляхом пред`явлення нового позову.

Щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, суд враховує, що згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 введено в дію нову норму, якою встановлено, що максимальний розмір пенсії, зокрема, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказана норма набула чинності 01.10.2011.

Відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону №3668-VI від 08.07.2011 обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Разом з тим, пенсія позивача після проведення перерахунку відповідачем не перевищує десяти прожиткових мінімумів, тому відповідачем не порушено права позивача, відповідно підстав для задоволення позову в цій частині немає.

Стосовно позовних вимог щодо виплати ОСОБА_1 компенсацію по втраті частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, суд виходить з такого.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про компенсацію по втраті частини доходів, Черкаський окружний адміністративний суд у рішенні від 27.03.2019 у справі №580/25/19, виходив з передчасності їх заявлення, оскільки станом на час розгляду справи сума пенсії не нарахована позивачу.

Однак, у даній справі позивач стверджує, що пенсія йому нарахована, але не виплачена, тому порушення строків виплати має місце.

Згідно з ч. 2 ст. 46 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Відповідно до ст. 1, 2 Закону України №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Пунктом 5 Порядку № 159 передбачено, що сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Отже, основною умовою для виплати громадянину є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

З огляду на викладене, Законом України №2050-ІІІ передбачене право позивача на отримання компенсації втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 18.11.2014 та від 07.11.2012 у справі № 6-131цс12.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до положень ст. 6 та 7 Закону України №2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету. Відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.

З огляду на викладене суд вважає обґрунтованим зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити ОСОБА_1 компенсацію по втраті частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка передбачена частиною 2 статті 55 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України № 2050-ІІІ від 19 жовтня 2000 року «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати».

Щодо решти аргументів сторін, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», § 58, рішення від 10 лютого 2010 року).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРОПУ 21366538) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію по втраті частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка передбачена частиною 2 статті 55 Закону України №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України № 2050-ІІІ від 19 жовтня 2000 року «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко