
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2020 року м. Київ № 640/22477/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу:
за позовомСпільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм,ЛТД " до Офісу великих платників податків Державної податкової служби провизнання протиправним та скасування наказу №400 від 08.11.2019
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Спільне українсько-естонське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД " із позовом до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу №400 від 08.11.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД ".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно плану - графіку проведення документальних планових перевірок на 2019 рік Спільне українсько-естонське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД " , як платника податку було включено до плану - графіку проведення документальних планових перевірок на 2019 рік , перевірку заплановано на 10 місяць 2019 року, що також вбачається із даних на офіційному веб-сайті: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/262017.html. Документальна перевірка не була проведена у вказаний період, але не зважаючи на це, Офісом великих платників податків Державної податкової служби було скориговано план -графік та перенесено перевірку на 11 місяць 2019 року, в результаті чого, останнім прийнято наказ від 08.11.2019 №400 , яким було призначено документальну планову перевірку на 2019 рік з 20 листопада 2019 року тривалістю 30 робочих днів. Позивач вважає вказаний наказ протиправним, оскільки відповідач втратив своє право на проведення перевірки поза межами первісного графіку. Крім того, чинним законодавством не передбачено права у контролюючих органів корегувати період запланованої податкової перевірки.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, з огляду на те, що відповідно до Порядку формування плану-графіку проведення планових перевірок платників податків відповідачем було здійснено коригування плану графіка проведення документальних планових перевірок платника податків. Крім того, оскаржуваний наказ №400 від 08.11.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД " було завчасно направлено позивачу, а відтак, останній є належним чином повідомлений про початок проведення документальної планової перевірки.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що положення Податкового кодексу України не передбачають права контролюючого органу на внесення змін до плану -графіка перевірок. Крім того, наявність процедурних порушень при призначенні перевірки має наслідком протиправність наказу про проведення такої перевірки.
Оцінивши подані сторонами документи і матеріали, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.
Спільне українсько-естонське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД зареєстровано платником єдиного внеску: 10-006671 з 11.01.2000.
22.12.2018 Офісом великих платників податків Державної податкової служби було опубліковано на офіційному веб-сайті: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/262017.html план -графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік. Так, згідно вказаного плану, Спільне українсько-естонське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД " було включено до графіку перевірок на 10 місяць 2019 року за порядковим номером №4964.
17.10.2019 Офісом великих платників податків Державної податкової служби було опубліковано на офіційному веб-сайті: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/262017.html інший план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, згідно якого Спільне українсько-естонське підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД " було включено до графіку перевірок на 11 місяць 2019 року за порядковим номером №4971.
08.11.2019 Офісом великих платників податків Державної податкової служби згідно плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік прийнято наказ №400 про проведення документальної планової перевірки СП «Оптіма-Фарм, ЛТД» (код ЄДРПОУ 21642228, м. Київ, Печерський р-н, л. Кіквідзе, буд 18-а), яким було призначено документальну планову перевірку на 2019 рік, строком з 20 листопада 2019 року тривалістю 30 робочих днів. Перевірку ухвалено провести за період діяльності з 01.10.2016 по 30.09.2019 з метою здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків і зборів, дотримання валютного та іншого законодавства та з метою контролю за правильністю нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 30.09.2019.
08.11.2019 Офісом великих платників податків Державної податкової служби винесено повідомлення про проведення документальної планової перевірки №15, яке було отримано позивачем 13.11.2019, що підтверджується даними із офіційного веб-сайту «Укрпошта» за трек-кодом №0420200162780.
Вважаючи вказаний наказ протиправним, таким що прийнятий поза межами плану -графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
У відповідності до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Приписами п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Згідно пп. 14.1.164 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Згідно п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відтак, документальна виїзна планова перевірка платника податків можлива за умови включення останнього до плану-графіка проведення перевірок та прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу оформленого наказом рішення про проведення такої перевірки.
Так, положення абз. 2 п. 77.1 ст. 77 Податкового кодексу України передбачають, що план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
З метою дотримання вказаних правових норм, 22.12.2018 Офісом великих платників податків Державної податкової служби було опубліковано на офіційному веб-сайті: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/262017.html план -графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік. Згідно вказаного плану-графіку позивача включено графіку перевірок на 10 місяць 2019 року, проте документальна перевірка у вказаний період здійснена не була.
З урахуванням коригувань, Офісом великих платників податків Державної податкової служби було опубліковано на офіційному веб-сайті: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/262017.html інший план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, згідно яким внесено зміни у попередній план перевірок, шляхом коригування періоду проведення перевірки.
Згідно абз. 3 п. 77.2 ст. 77 ПК України порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Так, з метою забезпечення єдиного підходу формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 затверджено Порядок формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок).
Згідно пункту 1 Порядку оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС.
Згідно п. 2 Порядку формування (коригування) планів-графіків територіальних органів ДФС України здійснюється у порядку, встановленому у розділах III-V цього Порядку.
Разом з тим, у розділах III-V Порядку не передбачено можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок, шляхом коригування періоду на який заплановано перевірку підприємств.
Крім того, коригування сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок суперечить положенням про планові заходи зі здійснення державного нагляду (контролю), що врегульовано Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у контролюючого органу були відсутні повноваження щодо коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок, шляхом коригування періоду проведення такої перевірки, у зв`язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статей 1 та 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Так, пунктами 42-44 рішення від 07.07.2011 у справі "Серков проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що національне законодавство має відповідати вимозі "якості" закону, щоб воно було доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним у застосуванні.
Якщо норма закону або іншого нормативного акта, виданого на основі закону, дозволяють неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов`язків платників податків і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Крім того, у пункті 74 рішення Європейського Суду з прав людини «Лелас проти Хорватії» суд зверну увагу на те, що «держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу».
У справі «Рисовський проти України» Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що «…у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб…».
Тобто, виходячи з принципу «належного урядування», державні органи загалом, і орган доходів і зборів зокрема, зобов`язані діяти в належний спосіб, а держава не повинна виправляти допущені органами державної влади помилки за рахунок приватної особи, яка діяла добросовісно.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно вимог ч. ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 18-а, код ЄДРПОУ 21642228) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Офісу великих платників податків Державної податкової служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-Г, код ЄДРПОУ 43141471) №400 від 08.11.2019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД ".
Стягнути на користь Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-фарм, ЛТД (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 18-а, код ЄДРПОУ 21642228) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної податкової служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-Г, код ЄДРПОУ 43141471) понесені витрати зі сплати судового збору у сумі 1921 (тисяча дев`ятсот одна) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.С. Мазур