
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" лютого 2020 р. справа № 300/1974/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Станішевської В.Р.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Капусняк Т.В.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Максиміва І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Івано-Франківська міська рада про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 02.10.2019 звернувся до суду з позовною заявою до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій щодо проведення добору та формування земельної ділянки площею 0,0472 га по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, яка підлягає продажу на земельних торгах відповідно до пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради №200-28 "Про проведення земельних торгів" від 16.08.2019, включеної до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах в Додаток 2 даного рішення, а також дії відповідача щодо підготовки проекту рішення "Про проведення земельних торгів" в частині включення до переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах в Додаток 2 до даного проекту рішення земельної ділянки 0,0472 га по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610100000:05:001:0180.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі договору дарування квартири №2882 від 09.07.2009 позивачу належить квартира АДРЕСА_1. Івано -Франківською міською радою 19.08.2016 прийнято рішення №258-7, згідно пункту 12 додатку 1 до якого надано позивачу дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для обслуговування зазначеної квартири. Разом з тим, рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 №132-19 затверджено Порядок продажу земельних ділянок (прав на них) комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська. Пунктом 2 даного рішення делеговано Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської ради повноваження організатора земельних торгів в частині: підготовки лотів, погодження відповідної документації із землеустрою, вчинення інших необхідних дій при підготовленні даної документації, реєстрації земельних ділянок у відповідних реєстрах, укладення договору з виконавцем. На виконання вказаного рішення відповідачем здійснено добір земельних ділянок комунальної власності, призначених для продажу на земельних торгах, в тому числі включено до переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах земельну ділянку площею 0,0472 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180. У результаті наведеного 16.08.2019, Івано-Франківською міською радою прийнято рішення №200-28 «Про проведення земельних торгів», яким затверджено перелік земельних ділянок, умови продажу та стартові ціни лотів призначених для продажу на земельних торгах, серед яких в Додатку 2 до вказаного рішення значиться земельна ділянка площею 0,0472 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 (умови продажу: право оренди строком на 5 років). Позивач вважає, що Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради при підготовці проекту рішення «Про проведення земельних торгів» та Додатку 2 до даного рішення протиправно включив вказану земельну ділянку, в перелік земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах, оскільки таке включення було здійснене без попередньо розробленого та затвердженого проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки, за відсутності звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови земельної ділянки, за відсутності попередніх пропозицій депутатів міської ради та структурних підрозділів виконавчого комітету, а також за відсутності інформації отриманої шляхом проведення заходів самоврядного контролю. Також звертає увагу, що відповідачем почались вчинятись дії щодо підготовки для відчуження на земельних торгах, а третьою особою таку ділянку в подальшому виставлено на земельні торги, не зважаючи на накладений арешт на дану земельну ділянку ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 04.04.2018 у справі №344/4381/18. ОСОБА_1 вважає, що через такі протиправні дії відповідача Івано-Франківською міською радою, 16.08.2019 прийнято рішення №200-28 «Про проведення земельних торгів», чим було порушено його подальші законні права та інтереси на вищевказану земельну ділянку або її частину, оскільки відповідно до частини третьої статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальноївласності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Зазначає, що такі протиправні дії відповідача порушили його права та інтереси, оскільки зобов`язують його нести додатковий тягар з метою вжиття заходів щодо відновлення його попередніх прав та інтересів на дану земельну ділянку. Зважаючи на викладене, просив позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
07.11.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив № 14/34.1-03/834 від 06.11.2019 Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Зокрема представник відповідача вказав, що земельна ділянка на АДРЕСА_1 кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 сформована, є вільною від забудови, перебуває в комунальній власності та згідно рішення 28 сесії Івано-Франківської міської ради від 16.08.2019 №200-28 «Про проведення земельних торгів» включена в перелік земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах, що відповідає приписам статті 137 Земельного кодексу України та Порядку продажу земельних ділянок (прав на них) комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська, який затверджений рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 №132-19. Також зазначає, що рішення 28 сесії Івано-Франківської міської ради від 16.08.2019 №200-28 «Про проведення земельних торгів», яким визначено перелік земельних ділянок, умови продажу та стартові ціни лотів призначених для продажу на земельних торгах (лот 1, АДРЕСА_1, кадастровийномер 2610100000:05:001:0180), являє собою перший етап земельних торгів, який не позбавляє можливості позивача реалізувати право користування на вищевказану земельну ділянку на конкурентних засадах (земельних торгах) в порядку передбаченому ст.ст. 134-135 Земельного кодексу України. Вважає, що в діях Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради відсутні ознаки протиправності, тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 49-55).
11.11.2019 позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначив, що твердження відповідача у відзиві є помилковими та просив відхилити відзив, а позовні вимоги задовольнити в повному обсязі (а.с. 64-67).
18.11.2019 відповідачем подано заперечення, відповідно яких представник зазначає, що Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради правомірно підготовлено та подано на розгляд сесії Івано-Франківської міської ради проект рішення Івано-Франківської міської «Про проведення земельних торгів», тому просить у задоволенні позову відмовити (а.с. 106-111).
18.11.2019 надійшло клопотання від Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради від 18.11.2019 за №660/34.1-03/14в про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Івано-Франківську міську раду (а.с. 114-115).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 клопотання про залучення третьої особи задоволено та залучено до участі в справі №300/1974/19 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Івано-Франківську міську раду.
20.11.2020 позивачем подано письмові пояснення по справі, відповідно до яких останній обгрунтовує своє право і законний інтерес на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 (а.с. 118).
28.11.2019 Івано-Франківською міською радою подано пояснення від 27.11.2019 №120/11.1-03/14, відповідно до яких представник третьої особи зазначив, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за територіальною громадою міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради. Вказав, що дії Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо добору та формування земельних ділянок для торгів, а також щодо підготовки проекту рішення «Про проведення земельних торгів» узгоджуються з нормами Земельного кодексу України та Порядку продажу земельних ділянок (прав на них) комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська, який затверджений рішенням Івано-Франківської міської ради від 02.05.2018 №132-19, у зв`язку з чим, просив відмовити у задоволенні позову (а.с. 129-131).
29.11.2019 Позивачем подано додаткові пояснення та зауваження, відповідно до яких останній зазначає, що в Івано-Франківської міської ради відсутня документація із землеустрою на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, що не давало відповідачу законного права проводити добір та формування даної земельної ділянки з метою відчуження (продажу) її на земельних торгах (а.с. 135-136).
Також 17.02.2020 позивачем подано додаткові пояснення у справі №300/1974/19, відповідно до яких ОСОБА_1 зазначає, що через протиправні дії відповідача щодо добору земельних ділянок та включення їх до переліку земель, які призначенні для продажу на земельних торгах, а також щодо підготовки проекту рішення «Про проведення земельних торгів» порушено його подальші законні права та інтереси на земельну ділянку по АДРЕСА_1 кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, на яку у нього наявний законний інтерес на підставі статті 120 Земельного кодексу України, оскільки на спірній земельній ділянці розміщений належний позивачу на праві власності об`єкт нерухомості та користування такою необхідне для обслуговування даної нерухомості (а.с. 162-172).
У судовому засіданні позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив та додаткових поясненнях, просив позов задовольнити.
Представник відповідача щодо задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача зазначив, що позовні вимоги є безпідставними та необгунтованими, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 на підставі договору дарування квартири від 09.07.2009, посвідченого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Біланюк С.М. та зереєстрованого в реєстрі за №2882, належить квартира 3 АДРЕСА_1 (а.с. 9).
Відповідно до пункту 12 додатку 1 рішення Івано-Франківської міської ради №258-7 від 19.08.2016 «Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань» ОСОБА_1 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 для обслуговування зазначеної квартири (а.с. 58).
Рішенням Івано-Франківської міської ради №132-19 02.05.2018 «Про затвердження порядку продажу земельних ділянок (прав на них) комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська» затверджено Порядок продажу земельних ділянок (прав на них) комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська (http://www.namvk.if.ua/dt/235222/).
Пунктом 2 даного рішення №132-19 02.05.2018 делеговано Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської ради повноваження організатора земельних торгів в частині: підготовки лотів, погодження відповідної документації із землеустрою, вчинення інших необхідних дій при підготовленні даної документації, реєстрації земельних ділянок у відповідних реєстрах, укладення договору з виконавцем.
На виконання вказаного рішення Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської ради здійснено добір земельних ділянок комунальної власності, призначених для продажу на земельних торгах, в тому числі включено до переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах земельну ділянку площею 0,0472 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180.
16.08.2019 Івано-Франківською міською радою прийнято рішення №200-28 «Про проведення земельних торгів», яким затверджено перелік земельних ділянок, умови продажу та стартові ціни лотів призначених для продажу на земельних торгах, серед яких в Додатку 2 до вказаного рішення значиться земельна ділянка площею 0,0472 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 (умови продажу: право оренди строком на 5 років) (а.с.25-26).
Позивач, вважаючи, що він має переважне право на реалізацію вказаної земельної ділянки чи її частини шляхом передачі в користування або у власність, та вважаючи, що Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської ради неправомірно включено зазначену земельну ділянку до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах, звернувся з даним позовом до суду, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо проведення добору та формування земельної ділянки площею 0,0472 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, яка підлягає продажу на земельних торгах відповідно до пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради №200-28 "Про проведення земельних торгів" від 16.08.2019, включеної до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах в Додаток 2 даного рішення та визнати протиправними дії Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо підготовки проекту рішення "Про проведення земельних торгів" в частині включення до переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах в Додаток 2 до даного проекту рішення земельної ділянки 0,0472 га по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610100000:05:001:0180.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
За правилами ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Вказані положення кореспондуються із приписами ч. 2 ст. 135 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 3 ст. 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Згідно із ч. 4 ст. 135 Земельного кодексу України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Частинами 1, 2 ст. 136 Земельного кодексу визначено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Згідно із ч. 4 ст. 136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Рішенням Івано-Франківської міської ради №132-19 02.05.2018 «Про затвердження порядку продажу земельних ділянок (прав на них) комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська» затверджено Порядок продажу земельних ділянок (прав на них) комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська (http://www.namvk.if.ua/dt/235222/) (далі - Порядок №132-19).
Пунктами 4.7 та 4.9 Порядку №132-19 передбачено, що функції щодо забезпечення підготовки організації робіт з проведення земельних аукціонів, в тому числі державну реєстрацію земельної ділянки, державну реєстрацію речового права на земельну ділянку, підготовка проектів рішень щодо проведення земельних торгів, в тому числі про перелік земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами (далі - перелік земельних ділянок), покладається на Департамент.
Добір земельних ділянок та формування пропозицій міській раді щодо підготовки лотів (земельних ділянок) для проведення земельних торгів, проводиться Департаментом на підставі відповідних звернень фізичних та юридичних осіб, пропозицій депутатів міської ради чи структурних підрозділів виконавчого комітету, на підставі інформації отриманої в результаті: інвентаризації земель; здійснення заходів самоврядного контролю; підготовки до розгляду земельних питань на сесію; та інше.
Пунк 4.8 даного Порядку №132-19 визначає послідовність підготовки та проведення торгів та включає: добір земельних ділянок комунальної власності; укладення договору з виконавцем земельних торгів; підготовку лотів для продажу на земельних торгах; проведення земельних торгів та укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку документації із землеустрою, яка має містити фотографічні зображення земельних ділянок; б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України (пункт 4.11 Порядку №132-19).
Відповідно до пункту 4.14. Порядку №132-19 проведення земельних торгів щодо земельних ділянок комунальної власності або прав на них здійснюється за підготовленим Департаментом рішенням міської ради, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами та умови продажу; б) стартова ціна лота та значення кроку торгів; в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою; г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) дата та місце проведення земельних торгів.
Так, судом встановлено, що 16.08.2019 Івано-Франківською міською радою прийнято рішення №200-28 «Про проведення земельних торгів», яким затверджено перелік земельних ділянок, умови продажу та стартові ціни лотів призначених для продажу на земельних торгах, серед яких в Додатку 2 до вказаного рішення значиться земельна ділянка площею 0,0472 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 (умови продажу: право оренди строком на 5 років) (а.с.25-26).
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо включення земельної ділянки по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах, судом встановлено наступне.
Зі змісту листа виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №ІЗ/219-19 від 13.09.2019 вбачається, що інформація щодо звернення громадян, юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців з метою забудови земельної ділянки площею 0,0472 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 відсутня (а.с. 32).
Також з листа виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №ІЗ/221-19 від 13.09.2019 вбачається, що структурними підрозділами виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не подавались пропозиції з приводу включення земельної ділянки площею 0,0472 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах (а.с. 34).
Окрім цього, Департаментом комунальних ресурсів не проводились заходи самоврядного контролю щодо земель комунальної власності, які підлягають, або могли б підлягати продажу на земельних торгах чи відчужені в інший спосіб в період з 20.07.2019 по 23.09.2019, що підтвердив Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради у своєму листі №35/34.1-03/739 від 24.09.2019 (а.с. 36).
Наведене дає підстави для висновку, що відповідачем було включено земельну ділянку по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 до переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах без попереднього звернення громадян чи юридичних осіб щодо намірів забудови земельної ділянки, без пропозицій депутатів міської ради чи структурних підрозділів виконавчого комітету ради, а також без здійснення заходів самоврядного контролю, що суперечить положенням частини 2 статті 136 Земельного кодексу України та пункту 4.9 Порядку №132-19.
Доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Окрім цього, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно номер 200852473 від 19.02.2020 щодо об`єкту нерухомого майна реєстраційний номер 1179227626101, земельна ділянка кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, по АДРЕСА_1 , на підставі ухвали Івано-Франківського міського суду від 04.04.2018 у справі №344/4381/18 17.04.2018 зареєстровано обтяження номер 25759557 - арешт нерухомого майна та на підставі ухвали Івано-Франківського міського суду від 20.09.2017 у справі №344/12107/17 25.09.2017 зареєстровано обтяження номер 22507868 - арешт нерухомого майна (а.с. 203-208).
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004, обтяження - заборона або обмеження розпорядження та/або користування нерухомим майном, встановлені законом, актами уповноважених на це органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, або такі, що виникли з правочину.
Таким чином, наявність щодо об`єкту нерухомого майна зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно обтяжень такого майна обмежує право власника у розпорядженні та/або користуванні таким нерухомим майном.
Зважаючи на викладене, за наявності зареєстрованих щодо спірної земельної ділянки по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, обтяжень номер 25759557 (арешт нерухомого майна) та номер 22507868 (арешт нерухомого майна) така ділянка не могла бути включена до переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних торгах.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради неправомірно включено земельну ділянку по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 до переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних торгах.
Окрім цього, суд звертає увагу, що предметом регулювання статті 1 Першого протоколу до Конвенції є втручання держави у право на мирне володіння майном. У практиці ЄСПЛ (серед багатьох інших, наприклад, рішення ЄСПЛ у справах «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» від 23.09.1982, «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» від 21.02.1986, «Щокін проти України» від 14.10.2010, «Сєрков проти України» від 07.07.2011, «Колишній король Греції та інші проти Греції» від 23.11.2000, «Булвес`АД проти Болгарії» від 22.01.2009, «Трегубенко проти України» від 02.11.2004, «East/WestAllianceLimited» проти України» від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання у право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу до Конвенції, а саме: чи є втручання законним; чи має воно на меті «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання у право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.
Втручання держави у право на мирне володіння майном є законним, якщо здійснюється на підставі закону нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким і передбачуваним з питань застосування та наслідків дії його норм.
Втручання є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення «суспільного», «публічного» інтересу - втручання держави у право на мирне володіння майном може бути виправдано за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності. Саме національні органи влади мають здійснювати первісну оцінку наявності проблеми, що становить суспільний інтерес, вирішення якої б вимагало таких заходів. Поняття «суспільний інтерес» має широке значення (рішення від 23.11.2000 в справі «Колишній король Греції та інші проти Греції»). Крім того, ЄСПЛ також визнає, що й саме по собі правильне застосування законодавства, безперечно, становить «суспільний інтерес» (рішення ЄСПЛ від 02.11.2004 в справі «Трегубенко проти України»).
Критерій «пропорційності» передбачає, що втручання у право власності розглядатиметься як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. «Справедлива рівновага» передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, визначеною для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідного балансу не буде дотримано, якщо особа несе «індивідуальний і надмірний тягар». При цьому з питань оцінки «пропорційності» ЄСПЛ, як і з питань наявності «суспільного», «публічного» інтересу, визнає за державою досить широку «сферу розсуду», за винятком випадків, коли такий «розсуд» не ґрунтується на розумних підставах.
Отже, з огляду на практику ЄСПЛ, оскаржене клопотання не відповідає критерію «пропорційності», адже не дотримано справедливої рівноваги між інтересами органу місцевого самоврядування та інтересами особи-позивача, оскільки винесення земельної ділянки по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180 на земельні торги позбавить можливості позивача на отримання в подальшому даної земельної у власність чи користування для обслуговування належного майна, доступ до якого можливий лише через вказану земельну ділянку, що підтверджується листом Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №К/563 від 14.03.2019 (а.с. 17).
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зазначає, що відповідачем не доказано правомірності оскаржуваних дій щодо проведення добору та формування земельної ділянки по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, при цьому, судом на підставі належних та допустимих доказів встановлена їх протиправність.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання протиправними дій щодо проведення добору та формування земельної ділянки площею 0,0472 га по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, яка підлягає продажу на земельних торгах відповідно до пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради №200-28 "Про проведення земельних торгів" від 16.08.2019, включеної до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах в Додаток 2 даного рішення, а також дій відповідача щодо підготовки проекту рішення "Про проведення земельних торгів" в частині включення до переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах в Додаток 2 до даного проекту рішення земельної ділянки 0,0472 га по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2610100000:05:001:0180.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Факт сплати позивачем судового збору у розмірі 1536,80 грн. підтверджується квитанцією №0.0.1495984132.1 від 17.10.2019 (а.с. 3).
Враховуючи наведене, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1536,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради (76018, вул. Леся Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40228135) щодо проведення добору та формування земельної ділянки площею 0,0472 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180, яка підлягає продажу на земельних торгах відповідно до пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради №200-28 "Про проведення земельних торгів" від 16.08.2019, включеної до переліку земельних ділянок, які підлягають продажу на земельних торгах в Додаток 2 даного рішення.
Визнати протиправними дії Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради (76018, вул. Леся Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40228135) щодо підготовки проекту рішення "Про проведення земельних торгів" в частині включення до переліку земельних ділянок призначених для продажу на земельних торгах в Додаток 2 до даного проекту рішення земельної ділянки 0,0472 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер 2610100000:05:001:0180.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради (76018, вул. Леся Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40228135) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1536 (однієї тисячі п`ятсот тридцяти шести) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради (76018, вул. Леся Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ, ЄДРПОУ 40228135).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Івано-Франківська міська рада (76004, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 33644700).
Суддя Главач І.А.
Рішення складене в повному обсязі 25 лютого 2020 р.