Постанова № 8777319, 06.04.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2010
Номер справи
2а-48232/09/1670
Номер документу
8777319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-48232/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Серги С.М.,

при секретарі –Олійник Ю.В.,

за участю:

представника позивача - Васіної Т.С.,

представника відповідача - Пікуля В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтавідо Відкритого акціонерного товариства "Керамік"про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

07 грудня 2009 року Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтавізвернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Керамік"про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свою позицію тим, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Існування заборгованості Відкритого акціонерного товариства "Кераміка" перед Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві в сумі 171479 грн 42 коп. не спростовував.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV (далі –Закон України № 1058-IV) в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, платниками страхових внесків на загальнодержавне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно зі статтею 15 Закону України № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Встановлено, що відповідач взятий на облік як платник страхових внесків в Управлінні Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві.

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону № 1058-IV страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Розмір страхових внесків встановлений Законом України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 № 400 і розділом 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, та становить 33,2 % від фонду оплати праці та 0,5 –2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.

Частиною другою статті 20 Закону № 1058-VI передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до зазначеного Закону нараховуються страхові внески.

Відповідач надав до органів Пенсійного фонду розрахунки суми страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень-серпень 2009 року, відповідно до яких загальна сума страхових внесків за липень 2009 року складає 76746 грн 76 коп., за серпень 2009 року - 94185 грн 85 коп.

Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України № 1058-VI від 09.07.2003 та пункту 5.1.3 та 5.1.4 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Судом встановлено, що відповідачем самостійно розраховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень 2009 року в сумі 76746 грн 76 коп., за серпень 2009 - 94185 грн 85 коп. Проте, в установлені частиною шостої статті 20 Закону України № 1058-IV строки страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень-серпень 2009 року відповідачем не сплачені.

Статтею 106 Закону України № 1058-VI передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

07.09.2009 позивачем винесено рішення № 994 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким застосовано до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 35 грн 00 коп. та нарахована пеня в сумі 511 грн 81 коп.

Зазначене рішення відповідач отримав 09.09.2009, про що свідчить підпис на зворотньому поштовому повідомленні.

Судом встановлено, що сума заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 171479 грн 42 коп., в тому числі 170932 грн 61 коп. - недоїмка по страховим внескам, 35 грн 00 коп –штрафні санкції, 511 грн 81 коп. - пеня.

Абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону № 1058-VI передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Суд критично оцінює мотивацію представника відповідача, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України від 01.03.2001 № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов"язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків. Згідно з пунктом 1.1, частиною 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в рахонах, містах і районах у містах від 30.04.2002 № 8-2 управління у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України та входять до системи органів Пенсійного фонду України та контролює надходження страхових внесків та інших платежів від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, а також уповноважений приймати рішення про сплату недоїмки зі страхових внесків.

З наведеного випливає, що Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві при прийнятті рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків діє як суб"єкт владних повноважень.

Отже, спірні правовідносини Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві і ВАТ "Керамік" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування є публічно-правовими, оскільки виникли за участю суб’єкта владних повноважень, що реалізовував надані йому чинним законодавством владні управлінські функції з контролю за надходженням страхових внесків та інших платежів до Пенсійного фонду України.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 171479 грн 42 коп. суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Відкритого акціонерного товариства "Керамік" про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Керамік" (вул.Кагамлика, 37, м.Полтава, код ЄДРПОУ 05513247) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій у розмірі 171479 (сто сімдесят одна тисяча чотириста сімдесят дев'ять) гривень 42 (сорок дві) копійки на користь Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (р/р 25603301301 в ОПЕРВ ОУ Ощадбанку МФО 331467, код ЗКПО 22529735).

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня складення її в повному обсязі. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови буде виготовлено 09 квітня 2010 року.

Суддя                                                                                 С.М. Серга