Постанова № 8777017, 09.03.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.03.2010
Номер справи
2а-658/10/11/0170
Номер документу
8777017
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

09.03.10Справа №2а-658/10/11/0170 об 11 годин 12 хвилин

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А. , при секретарі судового засідання Бурдейній Г.Ю., за участю:

представника позивача - Ібрагімова А.Ш., довіреність від15.07.2008р.,

представника відповідача - Мустафаева Д.Н., довіреність від 01.03.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"

до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» звернулося до адміністративного суду із позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Кримпро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.12.2009р. №0003671503/0.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору, посилався на те, що при внесенні до бюджету збору у вигляді цільової надбавки к тарифу на природний газ позивач керувався наданим йому податковим роз’ясненням, приймаючи спірне податкове повідомлення-рішення відповідачем порушені вимоги абз. «д» пп. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі – Закон №2181).

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (далі – ВАТ «Кримгаз»)є юридичною особою, зареєстрованою 14.04.1995р. з ідентифікаційним кодом 03348117 виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим (а.с. 14-15).

Красноперекопське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (код ЄДРПОУ 23893680) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України як відокремлений підрозділ ВАТ «Кримгаз» без права юридичної особи (а.с.13).

24.12.2009р. посадовою особою Красноперекопської об’єднаної Державної податкової інспекції АР Крим проведена камеральна перевірка уточнюючого податкового розрахунку щодо суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, поданого Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» за січень 2009р., за результатами якої був складений акт від 24.12.2009р. № 1650/15-03/23893680 (а.с. 17; далі – Акт).

Відповідно до Акту перевіркою встановлено, що платником при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховані податкові зобов’язання по розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі п’яти відсотків від такої суми, як це передбачено п.17.2 статті 17 Закону України №2181 «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон №2181) у розмірі 164,97 грн.

Відповідно до підпункту «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону №2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

На підставі Акту та відповідно до пп. «в» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону №2181 Красноперекопською об’єднаною ДПІ було складено та надіслано позивачу спірне податкове повідомлення-рішення про визначення суми штрафних санкцій за платежем «збір у вигляді цільової надбавки на природний газ» у сумі 164,97грн., яки складають 5% від суми самостійно донарахованої позивачем та вказаної в уточнюючому розрахунку за січень 2009р.

24.12.2009р. позивачем до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим надані заперечення на акт від 24.12.2009р. № 1650/15-03/23893680(а.с.18).

У відповіді Красноперекопськой ОДПІ в АР Крим позивачу надані роз'яснення щодо правомірності нарахування фінансових санкцій у сумі 164,97грн. за вищезазначеним актом перевірки (а.с.19).

Не погодившись з підставами нарахування штрафних санкцій позивач звернувся до суду.

Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення відповідачем фінансових санкцій судом встановлено наступне.

Збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до визначеного у статті 14 Закону України від 25.06.1991 року N 1251-XII «Про систему оподаткування» переліку загальнодержавних податків і зборів, що встановлено Верховною Радою України і справляються на всій території України.

Згідні зі статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування», розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442, встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно п. 2 зазначеного Порядку, платниками є суб’єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Відповідно до вказаного Порядку, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:

-подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;

-вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.

Відповідно п.п.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону №2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст. 5 цього Закону).

Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» за січень 2009р. відповідно до зазначених вище норм до Красноперекопсьої ОДПІ АР Крим подано розрахунок збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності від 19.02.2009р. (а.с.31).

Перевіряючи обґрунтованість подання позивачем уточнюючого розрахунку, за яким збільшено суму податкового зобов'язання судом встановлено наступне .

Згідно з абз. 5, 6 пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442, що діяв в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України N 1161 від 27.12.2008 року збір справляється за обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи - 12 відсотків; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» до абз. 5, 6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється за обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.

При цьому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» передбачена дата набрання нею чинності – 1 січня 2009 року.

Офіційне опублікування постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року N 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» відбулося 13.01.2009 року у газеті «Урядовий кур’єр» №3 та в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 19.01.2009 року № 1.

Таким чином, органом, який за законом має право встановлювати ставки збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ було передбачено нульовий розмір ставки що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ.

Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», відокремленим підрозділом якого є Красноперекопське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», до ДПІ у м.Сімферополі АР Крим направлено лист від 19.02.2009р. № 536 з проханням дати пояснення з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання (а.с.20).

Виходячи з відповіді від 05.03.2009 року № 10914/10/31-0 на запит ВАТ «Кримгаз» ДПІ у м. Сімферополі АР Крим повідомило, що згідно з даною постановою вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й «нульову ставку» необхідно застосовувати з 01.01.2009 року(а.с.21).

Тобто, Красноперекопське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою керувалося діючим законодавством та роз’ясненнями податкового органу.

Міністерство юстиції України листом від 20.03.2009 року № 2289-04-09-20 «Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року N 1158 та від 27 грудня 2008 року N 1161» повідомило, що оскільки за частиною першою та четвертою статті 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року N 1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.

До того ж, Державна податкова адміністрація України листом N10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року «Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності» пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз’яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.

Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 15.12.2009р. до Красноперекопської ОДПІ в АР Крим подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року суми збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів – бюджетні організації та установи та по категорії – промислові споживачі застосовано ставку збору 12% та самостійно донараховано податкове зобов’язання (а.с.30).

Проаналізувавши матеріали справи, надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що позивач, дійсно в січні 2009 року не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено ним не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз», а викликано невірним податковим роз’ясненням ДПІ у м. Сімферополі АР Крим та суперечним змістом постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року №1161.

Суд звертає увагу відповідача, що Красноперекопським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» належним чином виконано обов’язок по поданню розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року №1161 та роз’ясненням ДПІ у м. Сімферополі АР Крим.

Крім того, на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші роз’яснення, у тому числі Міністерства юстиції України та ДПА України.

З урахуванням викладеного, відсутні підстави для відповідальності Красноперекопського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» за п. 17.2 ст. 17 Закону №2181 у зв'язку із самостійним донарахуванням суми збору за січень 2009 року на підставі уточнюючого розрахунку від 15.12.2009р. у сумі 5% від самостійно донарахованої суми податкового зобов'язання у розмірі 164,97грн.

Відповідно до пп. «а» пп. 4.4.2 п.4.2. статті 4 Закону №2181 роз'яснення окремих положень податкового законодавства надаються контролюючими органами у порядку, визначеному відповідним центральним (керівним) органом контролюючого органу, виходячи із положень підпункту 4.4.1 цього пункту, принципів оподаткування, викладених у Законі України "Про систему оподаткування", та економічного змісту податку, збору (обов'язкового платежу), який розглядається. Згідно із пп. «г» пп. 4.4.2 п.4.2. статті 4 Закону №2181 податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта.

Відповідно до пп. «д» пп. 4.4.2 п.4.2. статті 4 Закону №2181 не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками;

Виходячи з зазначеного, надане ДПІ в м. Сімферополі АР Крим роз’яснення стосовно дати, з якої необхідно обчислювати нульову ставку збору, є податковим роз’ясненням у розумінні Закону №2181.

Надане ДПА України податкове роз’яснення видане після роз’яснення ДПІ в м. Сімферополі АР Крим і не може бути підставою для відповідальності платника податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.

За таких обставин, рішення відповідача не відповідає критеріям правомірності рішення суб’єкта владних повноважень, передбаченим ст.2 КАС України, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 09.03.2010р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 15.03.2010р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158-161, ч.1 ст. 162, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити.

2.          Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим від 28.12.2009р. №0003671503/0 про визначення Красноперекопському управлінню по експлуатації газового господарства Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» суми штрафних санкцій (фінансових) за платежем «збір у вигляді цільової надбавки на природний газ» у сумі 164,97грн.

3.          Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» 3,40грн. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                         Москаленко С.А.