Рішення № 87767093, 20.02.2020, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2020
Номер справи
540/2762/19
Номер документу
87767093
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2762/19 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач) у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру призначеної пенсії з 83% до 80% сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2012 року;

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Херсонського ОВК від 30.07.2019 року з 01.01.2018 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в основному розмірі 83% суми грошового забезпечення з 01.01.2012 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в основному розмірі 83% суми грошового забезпечення згідно довідки Херсонського ОВК від 30.07.2018 року з 01.01.2018 року.

Ухвалою від 21.12.2019 р. у справі відкрито провадження, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року , Херсонський ОВК виготовив та направив до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення №ТХ25879 від 30.07.2019 року для здійснення перерахунку пенсії. Позивач зазначає, що 10.09.2019 р. звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до направленої довідки. Однак, позивачем 23.09.2019 р. та 1.12.2019 р. отримані відповіді якими відмовлено у перерахунку пенсії згідно довідки Херсонського ОВК від 30.07.2019 р. з посиланням на те, що 05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними п.1,2 Постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Крім того, вказує, що відповідач під час здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення та наданням довідки від 25.05.2012 р., безпідставно зменшив основний розмір пенсії з 83% до 80% грошового забезпечення з 01.04.2012 року, що підтверджується листами та розрахунками пенсії станом на 01.01.2007 р., 21.11.2011 р., 05.09.2019 р. За таких обстави, вважає що у відповідача були відсутні підстави для вказаного зменшення та відмови у здійсненні перерахунку згідно довідки Херсонського ОВК від 30.07.2019 р. У зв`язку із зазначеним, просить позов задовольнити в повному обсязі.

09.01.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заперечує проти задоволення позовних вимог з наступних підстав. Зазначає, що згідно матеріалів пенсійної справи позивач має право на два види пенсії: за вислугою років (31 рік) в розмірі 83% грошового забезпечення та по інвалідності, як особа з інвалідністю ІІ групи, у розмірі 80% грошового забезпечення. Вказує, що оскільки пенсіонер має право отримувати лише один вид пенсії, то з 01.04.2005 р. позивачу призначено пенсію по інвалідності, відповідно до його заяви від 09.03.2005 р. Також наголошує, що у зв`язку із набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 - 05.03.2019 р. відсутні підстави для перерахунку пенсій у зв`язку з надходженням уточнюючих довідок до законодавчого врегулювання. Окрім того, вказує, що позивачу вже здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату від 21.09.2018 №ТХ25879 та відповідно до вимог чинного на момент перерахунку законодавства.

15.01.2020 р. позивач надіслав до суду відповідь на відзив у якій не погоджується з твердженням відповідача про те, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2005 року становить 80% сум грошового забезпечення. Вказує, що відповідно до вимог ст.23 Закону 2262 йому призначена пенсія з 01.04.2005 року у розмірі 83% сум грошового забезпечення, що не заперечувалось відповідачем. Також позивач наголошує, що відповідно до ст.63 Закону №2262, у редакції з 01.01.2017 р. він має право на перерахунок раніше призначеної пенсії. Оскільки, надаючи довідку для здійснення перерахунку, Херсонським ОВК було допущено помилку у зазначені посадового окладу, на підставі рішення Херсонського окружного адміністративного суду, Херсонським ОВК було виготовлену нову довідку із зазначенням правильного посадового окладу. Із зазначених підстав вважає відмову відповідача у проведені перерахунку пенсії на підставі нової довідки від 30.07.2019 р. протиправною.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).

Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 01.04.2005 р. отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основний розмір якої складає 83% сум грошового забезпечення.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суд від 18.06.2019 р. у справі №540/620/19 зобов`язано Херсонський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 р. з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду "40", встановленому у додатку №24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".

На виконання зазначеного рішення Херсонським обласним військовим комісаріатом виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідка про розмір грошового забезпечення від 30.07.2019 р. №ТХ25879.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 23.09.2019 р. №299/Л-99-1 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії згідно довідки від 30.07.2019 р., оскільки на виконання пунктів 1,2 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби , та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01.2018 р. проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Херсонського ОВК.

Не погодившись із зазначеною відмовою та зменшенням відсоткового розміру призначеної пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку обґрунтованості позиції позивача зменшення основного розміру призначеної пенсії з 83% до 80% сум грошового забезпечення починаючи з 01.04.2012 року, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до п. "а" ч.1 ст.13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною 2 ст.13 Закону №2262-ХІІ передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Приписами статті 21 Закону №2262-ХІІ визначено пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: інвалідам війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

Згідно із ст.23 Закону №2262-ХІІ в разі наявності у інваліда з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).

Як вбачається із матеріалів справи, позивачу на підставі заяви від 09.03.2005 р. призначено пенсію по інвалідності починаючи з 01.04.2005 р. в основному розмірі за розрахунком за вислугу років (вислуга років 31) в основному розмірі 83% сум грошового забезпечення (даний факт підтверджується відповідними розрахунками).

Разом із тим, згідно листа від 23.11.2018 р. ГУ ПФУ в Херсонській області та перерахувало ОСОБА_1 пенсію, основний розмір якої станом на 01.01.2018 р. складав 80% грошового забезпечення (тобто граничний розмір передбачений ст.21 Закону №2262-ХІІ).

Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та п. 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 01.05.2014 року до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70", відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії за вислугу років, за розрахунком якого позивачу проводиться розрахунок пенсії по інвалідності, з 90 % до 70 % сум грошового забезпечення відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Суд зазначає, що ч.1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд вважає, що зміна розміру пенсії з 83 % до 80 % сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до положень ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 % та 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при первинному призначенні пенсій. Тому відповідач при перерахунку пенсії позивача по інвалідності згідно ст.21 Закону № 2262-ХІІ повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 цього Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90 % від розміру грошового забезпечення.

Зважаючи на те, що позивач набув право на пенсію по інвалідності, з розрахунком за вислугу років, у розмірі 83 % грошового забезпечення ще у 2005 році, то відповідно до статей 22, 58 Конституції України не допускається звуження права позивача на перерахунок розміру пенсії у меншому відсотковому відношенні.

Слід зазначити, що позивач у позовній заяві зазначає, що згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 23.11.2018 р. йому повідомлено, що станом на 01.04.2005 р. основний розмір його пенсії складає 80% сум грошового забезпечення та є максимальним розміром пенсії.

Суд зазначає, що у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 23.11.2018 р. №681/Л-99-1 вказано: «…На підставі довідки від 25.05.2012 №025879, наданої Херсонським обласним військовим комісаріатом, розмір грошового забезпечення за посадою, що ви обіймали на день звільнення, станом на 1 квітня 2012 року складає 4457,25 грн. На виконання вимог постанови №355 із зазначеної суми визначається розрахункова величина пенсії , розмір якої не може бути перевищено при встановлені підвищення Вашої пенсії.

Так, розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р №1294 станом на 1 квітня 2012 року , складає 3565,80 грн=4457,25 грн х 80%, та є максимальним розміром пенсії для розрахунку підвищення до Вашої пенсії…»

Із зазначеного випливає, що відсоткове значення 80% стосується тільки визначення суми підвищення, а не розрахунку основного розміру призначеної раніше пенсії.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідач надав до суду копію пенсійної справи ОСОБА_1 , зі змісту протоколів якої слідує, що основний розмір пенсії позивача у період з 01.04.2005 р. по 01.01.2018 р. визначався за розрахунком за вислугу років 83% сум грошового забезпечення.

Тому, суд не погоджується з позицією позивача, що зменшення розміру пенсії з 83% до 80% сум грошового забезпечення відбулася з 01.04.2012 р., оскільки, згідно протоколів перерахунку пенсії, таке зменшення відбулося з 01.01.2018 р.

За таких обставин, суд вважає що належним способом захисту порушених прав та інтересів позивача є визнання протиправними дії відповідача щодо зменшення позивачу основного розміру пенсії з 83 % до 80% суми грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.04.2018 року, постановах у справі №686/12623/17, від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17 та від 04.02.2019 року у справі № 240/5401/18.

Щодо вимоги позивача щодо визнання протиправною відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії відповідно до довідки Херсонського ОВК від 30.07.2019 р. починаючи з 01.01.2018 р. суд зазначає наступне.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Закономта членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Однак, необхідно зазначити, що п. 1,2,3 постанови КМУ від 21.02.2018 р. № 103 " Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб" визнані протиправними та нечинними рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва у справах № 826/3858/18 (рішення суду набрало законної сили 05.03.2019р.) та № 826/12704/18 (рішення суду набрало законної сили 14.06.2019 р.).

Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

З аналізу вищезазначеного, суд вважає, що позивач, під час дії постанови №103, мав право на перерахунок розміру пенсії, починаючи з 01.01.2018 року, що й було здійснено на підставі направленої до Пенсійного органу довідки від Херсонського ОВК від 21.09.2018 року № ТХ25879.

Однак, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 р. визнано протиправними дії Херсонського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 №ТХ25879 від 21.09.2018 р. та зобов`язано Херсонський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 р. з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду "40", встановленому у додатку №24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".

На виконання рішення суду Херсонським ОВК виготовлено та направлено нову довідку про розмір грошового забезпечення від 30.07.2019 р. №ТХ25879 в якій зазначено, що дана довідка видана за нормами, чинними на 01.03.2018 р.

Згідно із ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 фактично був проведений з 01.01.2018 р. з урахуванням довідки Херсонського ОВК від 21.09.2018 р., зміст якої рішенням суду був визнаний таким, що не відповідає вимогам законодавства, суд не погоджується з позицією відповідача щодо відсутності законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі нової довідки Херсонського ОВК від 30.07.2019 р., яка фактично за змістом є такою, яка мала б бути видана Херсонським ОВК ще 21.09.2018 р.

Приписами ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки Херсонського ОВК від 30.07.2019 р.

У зв`язку із тим, що позивач на підставі п.9 ч.1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору суд не вирішує питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо зменшення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) основного розміру призначеної пенсії з 83% до 80% сум грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 року.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Херсонського ОВК від 30.07.2019 року з 01.01.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії в основному розмірі 83% суми грошового забезпечення згідно довідки Херсонського ОВК від 30.07.2018 року з 01.01.2018 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Г.М. Морська

кат. 112010201