Рішення № 87766373, 24.02.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
400/3989/19
Номер документу
87766373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2020 р. № 400/3989/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22, м. Миколаїв, 54001

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні вдповідача:Товариство з додатковою відповідальністю "Вознесенськавтотранс", вул. Київська, 182, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500

про:визнання протиправним та скасування рішення, оформленого протоколом від 16.05.19 р. № 1, в частині та пунктів 17,19 наказу від 06.06.19 р. № 36; зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління інфраструктури Миколаївської обласної адміністрації про:

- визнання протиправним та скасування рішення Конкурсного комітету оформлене протоколом засідання комісії конкурсного комітету для визначення перевізників на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є Миколаївська обласна державна адміністрація № 1 від 16.05.2019, в частині допуску до участі в конкурсі, затвердження кількості балів та визнання переможцем на об`єктах конкурсу № 31 та № 32 ТДВ «Вознесенськавтотранс»,

- визнання протиправним та скасування пунктів 17 та 19 наказу № 36 від 06.06.2019 № Про прийняття рішення за результатами проведеного 16 травня 2019 конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є Миколаївська обласна державна адміністрація щодо визнання ТДВ «Вознесенськавтотранс» переможцем конкурсу за об`єктами конкурсу № 31 та № 32,

- зобов`язання укласти договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом по об`єкту конкурсу № 31 маршрут № 354 « Вознесенськ- Цвіткове» Доманівського району та об`єкту № 32- маршрут № 361 « Дорошівка-Побужжя» із перевізником, який за результатами конкурсу посів друге місце, а саме з ФОП ОСОБА_1 .

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що претендент-перевізник ТДВ «Вознесенськавтотранс» фактично не відповідає вимогам ст.34 Закону України « Про автомобільний транспорт», оскільки на підприємстві не забезпечено проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод та не проводиться підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки, тому організатор конкурсу повинен був не допустити ТДВ «Вознесенськавтотранс» до участі у конкурсі. В порушення п.12,40 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 ні організатор конкурсу, ні конкурсний комітет під час засідання не перевірили належним чином наявність достатньої кількості транспортних засобів у ТДВ «Вознесенськавтотранс» для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу та перевезень, які повинні виконуватись відповідно до чинних договорів(дозволів), що мало наслідком прийняття незаконного, неправомірного рішення про допуск ТДВ «Вознесенськавтотранс» до участі в конкурсі.

Відповідач, надав суду відзив на позовну заяву, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки у претендентів-перевізників відсутня інформація відносно даних інших претендентів. Твердження позивача про порушення відповідачем п.12 Порядку це безпідставне припущення, яке не має належних та допустимих доказів. З метою проведення перевірки інформації, поданої в конкурсних пропозиціях управлінням інфраструктури було направлено ряд запитів, один з яких до Укртрансбезпеки. Відповідь Укртрансбезпеки свідчить, що всі претенденти-перевізники відповідають ст.34 Закону України « Про автомобільний транспорт». Організатором конкурсу була надана та перевірена інформація в повному обсязі та на законних підставах, з дотриманням вимог п.12 Порядку було допущено до участі в конкурсі претендента-перевізника ТДВ «Вознесенськавтотранс». Організатором конкурса та конкурсним комітетом була перевірена надана інформація стосовно кількості транспортних засобів для обслуговування на автобусних маршрутах відносно до укладених договорів, а також достатня кількість транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу на об`єктах №31 та № 32 від загальної кількості транспортних засобів, яка складає 4 транспортних засоби на 2 маршрута.

Ухвалою суду від 09.12.2019 до участі у справі залучено третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача Товариство з Додатковою відповідальністю « Вознесенськавтотранс».

Третя особа надала суду пояснення, що позов задоволенню не підлягає, оскільки для участі в конкурсі були надані всі необхідні документи передбачені Порядком № 1081 та ст.34 Закону України « Про автомобільний транспорт».

Після надання пояснень представниками позивача в судовому засіданні, яке відбулось 11.02.2020, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд встановив:

Наказом в.о. начальника Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації № 26 від 03.04.2019 було призначено проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є облдержадміністрація 16.05.2019.

Також наказом в.о. начальника Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації № 26 від 03.04.2019 були затверджені умови конкурсу та вимоги до перевізників, які беруть участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування.

До участі у конкурсі подали документи 13 перевізників-претендентів, серед яких були документи ФОП ОСОБА_1 та ТДВ «Вознесенськавтотранс».

23.04.2019 відповідачем були направлені запити до Національної поліції та територіального органу з надання сервісних послуг МВС, а також Укртрансбезпеки про надання інформації щодо діяльності перевізників-претендентів з метою проведення перевірки інформації, наданої в конкурсних пропозиціях претендентами.

Відповідачем були отримані відповіді на запити. Так, Департамент патрульної поліції управління патрульної поліції в Миколаївській області 14.05.2019 повідомив відповідача, що порушень правил дорожнього руху водіями та кількості дорожньо-транспортних пригод з вини водіїв з період за 13.05.2018 по 13.05.2018 щодо кожного учасника конкурсу не виявлено.

Регіональний сервісний центр в Миколаївській області МВС України 11.05.2019 повідомив про кількість зареєстрованих за підприємствами- перевізниками автобусів (в тому числі, які знаходяться на тимчасовому обліку): у ТДВ «Вознесенськавтотранс» -64.

Державна служба України з безпеки на транспорті надала відповідачу відповідь стосовно всіх перевізників-претендентів. Стосовно ТДВ «Вознесенськавтотранс» зазначено про наявність ліцензії, матеріально-технічної бази, 4 штатних працівника, які здійснюють щозмінний технічний огляд ТЗ, 2- штатних працівника, які проводять щозмінний огляд стану здоров`я водіїв, зазначили перелік транспортних засобів, поданих для участі у конкурсі та закріплених за перевізником у ЄІС Укртрансбезпеки в кількості 12 автобусів.

У протоколі № 1 від 16.05.2019 засідання конкурсного комітету для визначення перевізників на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є облдержадміністрація, по об`єкту конкурсу № 31 зазначено, що ознайомившись з усіма матеріалами, що стосуються перевізників-претендентів та розглянувши з використанням бальної системи оцінки пропозиції проголосували щодо затвердження ТДВ «Вознесенськавтотранс» - 22 бала, ФОП ОСОБА_1 -16 балів. Вирішили пропонувати управлінню інфраструктури облдержадміністрації визнати переможцем конкурсу на об`єкті конкурсу № 31, маршрут № 354 Вознесенськ-Цвіткове Доманівського району перевізника-претендента ТДВ «Вознесенськавтотранс». По об`єкту конкурсу № 32 ознайомившись з усіма матеріалами, що стосуються перевізників-претендентів та розглянув з використанням бальної системи оцінки пропозиції проголосували щодо затвердження ТДВ «Вознесенськавтотранс» - 25 балів, ФОП ОСОБА_1 -19 балів. Вирішили: пропонувати управлінню інфраструктури облдержадміністрації визначити переможцем конкурсу на об`єкті конкурсу № 32, маршрут № 361 Дорошівка-Прибужжя перевізника-претендента ТДВ «Вознесенськавтотранс», ФОП ОСОБА_1 визнати таким, що посів друге місце.

Наказом № 36 від 06.06.2019 управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації « Про прийняття рішення за результатами проведеного 16 травня 2019 конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є облдержадміністрація» визнано ТДВ «Вознесенськавтотранс» переможцем конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є облдержадміністрація, який відбувся 16.05.2019 по об`єкту конкурсу № 31 маршрут № 354 Вознесенськ-Цвіткове Доманівського району, по об`єкту конкурсу № 32, маршрут № 361 Дорошівка-Прибужжя.

Відповідно до ч.1 ст.43, ст. 44 Закону України « Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

У конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:

- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб`єкта господарювання;

- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;

- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;

- передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів (ст. 45 Закону України « Про автомобільні перевезення»).

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування не менш як за дев`ять днів до дня проведення конкурсу забезпечують інформування відповідних підрозділів Національної поліції про перевізників-претендентів, які подали документи на конкурс (ст.46 Закону України № 2344).

Відповідно до п.12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008 організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:

1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;

2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;

3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";

4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень;

5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);

6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов`язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт";

7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.

Відповідно до ст.34 Закону України « Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен:

- виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;

- утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону;

- забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут;

- забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров`я водіїв;

- організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод;

- забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства;

- забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;

- забезпечувати безпеку дорожнього руху;

- забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Автомобільні перевізники з кількістю транспортних засобів десять і більше зобов`язані організовувати підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту, діяльність яких пов`язана з наданням послуг автомобільного транспорту, у термін один раз на п`ять років, а з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки - у термін один раз на три роки в порядку, який визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на порушення відповідачем вимог п.40 Порядку №1081, яким було передбачено, що під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників претендентів виключно за певними показниками, яким не відповідає ТДВ «Вознесенськавтотранс», оскільки у нього не було достатньої кількості транспортних засобів.

Але ці доводи позивача суд не приймає до уваги, оскільки станом на момент проведення конкурсу були внесені зміни до Порядку № 1081 та п. 40 був викладений в такій редакції: «Під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів на підставі інформації, поданої ними в конвертах № 1 і 2», зміни внесені Постановою КМ № 180 від 07.02.2018.

Позивач також зазначає, що відповідач порушив п.12 Порядку № 1081, оскільки ТДВ «Вознесенськавтотранс» не відповідає вимогам ст.34 Закону України « Про автомобільний транспорт», а саме автомобільний перевізник повинен: організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод відповідно до постанови КМУ № 1115 від 21.11.2012 та зобов`язані організовувати підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту, діяльність яких пов`язана з наданням послуг автомобільного транспорту, у термін один раз на п`ять років, а з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки - у термін один раз на три роки в порядку.

Відповідач у відзиві суду вказав, що Укртрансбезпека надала відповідь, в якій зазначено, що претендент-перевізник ТДВ «Вознесенськавтотранс» відповідає вимогам ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» та посилався на п.41 Порядку, в якому зазначено, що представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.2 п.14 Порядку № 1081 для підготовки інформації про відповідність технічного стану автобусів претендента умовам перевезень та відповідність претендента вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху організатор не менш як за дев`ять робочих днів до дати проведення конкурсу надсилає список перевізників-претендентів на відповідний конкурс до Національної поліції та територіального органу з надання сервісних послуг МВС.

Згідно з п.23 Порядку № 1081 передбачено, що до складу конкурсного комітету входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Укртрансбезпеки, Національної поліції, територіального органу з надання сервісних послуг МВС та громадських організацій.

Відтак, відповідно до ст.46 Закону України № 2344 та ч.2 п.14 Порядку № 1081 Укртрансбезпека не відноситься до переліку органів, які надають інформацію стосовно перевізників-претендентів на конкурс, а тільки входять до складу конкурсного комітету.

Але за відсутності інформації стосовно претендентів-перевізників, яка перебуває у розпорядженні тільки Укртрансбезпеки неможливо організатору конкурсу дійти висновку про відповідність претендентів ст.34 Закону України « Про автомобільний транспорт».

Надані відповідачем суду документи, які Укртрансбезпека надала на конкурс, не містять всіх даних, які зазначені у переліку вимог, яким повинен відповідати автомобільний перевізник, які передбачені ст.34 Закону України « Про автомобільний транспорт».

Доказів наявності у водіїв та керівника ТДВ «Вознесенськавтотранс» посвідчень про підготовку з надання домедичної допомоги та свідоцтв професійної компетентності (підвищення кваліфікації) керівників, спеціалістів та менеджерів надані відповідачем та третьою особою суду не надано.

Доводам, зазначеним третьою особою у своїх поясненнях стосовно того, що позивач не відповідає вимогам передбаченим ст. 34 Закону України « Про автомобільний транспорт» судом не надається оцінка, оскільки питання відповідності позивача вимогам ст. 34 Закону України « Про автомобільний транспорт» не входить до предмету доказування цієї справи.

Відповідач не надав суду доказів, яким чином Конкурсний комітет визначив, що ТДВ «Вознесенськавтотранс» отримало по об`єкту конкурсу № 31- 22 бала, а позивач 16 балів, по об`єкту № 32 - третя особа- 25 балів, а у позивача-19 балів, які саме складові вплинули на кількість балів.

Крім того, протокол №1 конкурсного комітету, яким визначені переможці конкурсу прийнятий 16.05.2019, а документи-відповідь від Укртрансбезпеки поступила до відповідача тільки 28.05.2019, що підтверджується вхідним номером відповідача. Вихідний номер Укртрансбезпеки від 20.05.2019 .

Відтак, відповідачем, як організатором конкурсу, не надано суду належних та допустимих доказів, що третя особа по справі відповідає вимога передбаченим ст. 34 Закону України « Про автомобільний транспорт».

За таких обставин позовні вимоги в частині - визнання протиправним та скасування рішення Конкурсного комітету оформлене протоколом засідання комісії конкурсного комітету для визначення перевізників на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є Миколаївська обласна державна адміністрація № 1 від 16.05.2019, в частині допуску до участі в конкурсі, затвердження кількості балів та визнання переможцем на об`єктах конкурсу № 31 та № 32 ТДВ «Вознесенськавтотранс»,

- визнання протиправним та скасування пунктів 17 та 19 наказу № 36 від 06.06.2019 № Про прийняття рішення за результатами проведеного 16 травня 2019 конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є миколаївська обласна державна адміністрація « щодо визнання ТДВ «Вознесенськавтотранс» переможцем конкурсу за об`єктами конкурсу № 31 та № 32 належить задовольнити.

Позовні вимоги в частині - зобов`язання укласти договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом по об`єкту конкурсу № 31 маршрут № 354 « Вознесенськ- Цвіткове» Доманівського району та об`єкту № 32- маршрут № 361 « Дорошівка-Побужжя» із перевізником, який за результатами конкурсу посів друге місце, а саме з ФОП ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, оскільки це є виключною компетенцією Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації. Тому суд не може перебирати на себе повноваження Управління інфраструктури та втручатись в його дискреційні повноваження. Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень не можуть бути виправдані з підстав доцільності та необхідності врегулювання спірних відносин.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, позов належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22,Миколаїв,54001 23626208) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету оформлене протоколом засідання комісії конкурсного комітету для визначення перевізників на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є Миколаївська обласна державна адміністрація № 1 від 16.05.2019, в частині допуску до участі в конкурсі, затвердження кількості балів та визнання переможцем на об`єктах конкурсу № 31 та № 32 ТДВ «Вознесенськавтотранс».

3. Визнати протиправним та скасувати пункти 17 та 19 наказу № 36 від 06.06.2019 № Про прийняття рішення за результатами проведеного 16 травня 2019 конкурсу на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, замовником перевезень на яких є Миколаївська обласна державна адміністрація щодо визнання ТДВ «Вознесенськавтотранс» переможцем конкурсу за об`єктами конкурсу № 31 та № 32.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління інфраструктури Миколаївської обласної державної адміністрації (вул. Адміральська, 22,Миколаїв,54001 23626208) на користь Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 3842,00 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні), сплачений квитанцією № 0.0.1542467759.1 від 04.12.2019 року та квитанцією № 0.0.1523252611.1 від 15.11.2019 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко