Рішення № 87765987, 20.02.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2020
Номер справи
385/1639/19
Номер документу
87765987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2020 року м. Кропивницький Справа № 385/1639/19

провадження № 2-іс/340/88/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Гайворонська міська рада (26300, Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Василя Стуса, 30, код ЄДРПОУ 04055297)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 у листопаді 2019 року звернувся до Гайворонського районного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом до Гайворонської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він є членом територіальної громади міста Гайворона, на території якого останнім часом накопичилася значна маса відходів вторинної сировини (папір, пластик, поліетилен, скло, петпляшки). Майже половина відходів, які утворюються у місті, вивозяться на несанкціоновані та закриті звалища. Для створення дієвої системи поводження з відходами, забезпечення їх подальшого збору, реалізації та переробки необхідний пункт прийому вторинної сировини та надання послуг із збирання та вивезення відходів. Така функція впровадження та відкриття пункту прийому вторинної сировини в м. Гайворон зменшить частку відходів, що захоронюється на сміттєзвалищі. Позивач стверджує, що Гайворонською міською радою всупереч вимогам Законів України "Про відходи", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про поводження з радіоактивними відходами" не вживаються заходи щодо здійснення розподілення та збирання вторинної сировини на території міста Гайворона, що призводить до забруднення навколишнього природного середовища, погіршення екологічної ситуації в місті та порушує його права як члена територіальної громади. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Гайворонської міської ради щодо незабезпечення та невжиття заходів з відкриття прийомного пункту для здійснення розділення та збирання вторинної сировини на території міста Гайворона;

- зобов`язати Гайворонську міську раду забезпечити вжиття заходів щодо здійснення розділення та збирання вторинної сировини шляхом відкриття пункту прийому вторинної сировини на території міста Гайворона.

Ухвалою судді Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 21.11.2019 року вказану позовну заяву на підставі пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України передано на розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді від 20.12.2019 року відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що відповідно до Закону України "Про відходи" фінансування заходів у сфері поводження з відходами здійснюється за рахунок коштів виробників відходів та їх власників, для фінансування цих заходів можуть залучатися кошти місцевих бюджетів. Гайворонська міська рада як орган місцевого самоврядування є неприбутковою організацією, тому не може бути суб`єктом господарювання, який здійснює діяльність з прийому вторинної сировини. Звернення суб`єктів господарювання, які мають на меті розміщення об`єктів поводження з відходами, до відповідача не надходили. Заперечуючи свою бездіяльність у спірних правовідносинах, стверджуючи, що позивач не довів порушення своїх прав та законних інтересів, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Позивач правом подачі відповіді на відзив не скористався.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 у жовтні 2019 року звернувся до Гайворонської міської ради із заявою, в якій просив розглянути на сесії міської ради питання про відкриття приймального пункту та організації процесу збору вторинної сировини на території міста Гайворона, посилаючись на те, що це сприятиме створенню робочих місць, поповненню міського бюджету та очищенню міста. (а.с. 12)

Листом №02-30/592 від 24.10.2019 року Гайворонська міська рада повідомила позивача про те, що його пропозиції щодо організації збору вторинної сировини на території міста Гайворона взяті до відома. (а.с. 13)

Також позивач звернувся до Гайворонської міської ради із запитом на доступ до публічної інформації від 18.10.2019 року, в якому просив надати відповідь щодо відкриття приймального пункту та організації процесу збору вторинної сировини на території міста Гайворона. (а.с. 14)

У відповідь Гайворонська міська рада листом №02-30/591 від 24.10.2019 року повідомила позивача, що збір вторинної сировини не є повноваженнями міської ради як органу місцевого самоврядування. (а.с. 15)

Вважаючи, що Гайворонська міська рада допустила протиправну бездіяльність щодо незабезпечення та невжиття заходів з відкриття прийомного пункту для здійснення розділення та збирання відходів як вторинної сировини на території міста Гайворона, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України визначає Закон України "Про відходи".

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про відходи":

- відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;

- відходи як вторинна сировина - відходи, для утилізації та переробки яких в Україні існують відповідні технології та виробничо-технологічні і/або економічні передумови;

- збирання і заготівля відходів як вторинної сировини - діяльність, пов`язана із збиранням, купівлею, прийманням, зберіганням, обробленням (переробленням), перевезенням, реалізацією і постачанням таких відходів переробним підприємствам на утилізацію, а також надання послуг у цій сфері.

Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами визначені статтею 21 Закону України "Про відходи", відповідно до якої органи місцевого самоврядування забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; і) сприяння роз`ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України; й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об`єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Статтею 35 Закону України "Про відходи" визначений порядок здійснення діяльності, пов`язаної із збиранням і заготівлею окремих видів відходів як вторинної сировини та передбачено, що загальні вимоги до матеріально-технічної бази для збирання і заготівлі відходів як вторинної сировини, забезпечення протипожежної та екологічної безпеки встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною 4 статті 35 Закону України "Про відходи" операції поводження з окремими видами відходів як вторинної сировини в частині приймання і закупівлі їх у населення спеціалізовані підприємства здійснюють через свої приймальні пункти (стаціонарні або пересувні).

Відповідно до частин 2, 6 статті 35-1 Закону України "Про відходи" власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Роздільне збирання побутових відходів здійснюється їх власниками згідно з методикою роздільного збирання побутових відходів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Статтею 40 Закону України "Про відходи" передбачено, що фінансування заходів у сфері поводження з відходами здійснюється за рахунок коштів виробників відходів та їх власників. Для фінансування цих заходів можуть залучатися кошти місцевих бюджетів, фондів охорони навколишнього природного середовища, добровільні внески підприємств, установ, організацій, громадян та їх об`єднань, а також кошти Державного бюджету України, передбачені на проведення заходів.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктом "а" статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку належить зокрема: 6) вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів; 15) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 року №820-р схвалена Національна стратегія управління відходами в Україні до 2030 року, яка зокрема передбачає створення органами місцевого самоврядування в населених пунктах з чисельністю більш як 50 тис. осіб спеціалізованих комунальних пунктів збирання відходів з урахуванням площі, густоти та кількості населення населеного пункту; забезпечення комунальними пунктами збирання відходів приймання таких видів відходів: небезпечних відходів у складі побутових; великогабаритних відходів (меблів, великих речей домашнього вжитку тощо); вторинної сировини; відходів електричного та електронного обладнання, відпрацьованих батарейок, батарей та акумуляторів; садових та паркових відходів біологічного походження (трави, листя, гілок тощо); відходів будівельно-ремонтних робіт.

Суд зазначає, що у розумінні Закону України "Про відходи" збирання і заготівля відходів як вторинної сировини є діяльністю, пов`язаною із збиранням, купівлею, прийманням, зберіганням, обробленням (переробленням), перевезенням, реалізацією і постачанням таких відходів переробним підприємствам на утилізацію, а також надання послуг у цій сфері.

У разі якщо така діяльність провадиться спеціалізованими підприємствами із збирання, заготівлі відходів як вторинної сировини - суб`єктами господарської діяльності усіх форм власності - то приймання і закупівля вторинної сировини у населення здійснюється такими спеціалізованими підприємствами через свої приймальні пункти.

Тож пункт приймання відходів як вторинної сировини - це стаціонарний або пересувний відокремлений підрозділ спеціалізованого підприємства із збирання, заготівлі відходів як вторинної сировини, що здійснює приймання, закупівлю відходів як вторинної сировини від фізичних або юридичних осіб.

Господарською діяльністю щодо збирання і заготівлі відходів як вторинної сировини можуть займатися суб`єкти господарювання (фізичні та юридичні особи) незалежно від їхньої організаційно-правової форми та форми власності.

Статтею 3 Господарського кодексу України передбачено, що під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Згідно з частинами 1, 2, 6 статті 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Суб`єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.

Відповідно до пункту 30 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Суд установив, що рішенням виконавчого комітету Гайворонської міської ради №60 від 26.06.2018 року "Про затвердження схеми санітарного очищення території Гайворонської міської ради" затверджено схему санітарного очищення території Гайворонської міської ради. Керівника комунального підприємства "Гайворонський комунальник" зобов`язано забезпечити збирання, перевезення побутових відходів згідно затвердженої схеми санітарного очищення території Гайворонської міської ради та вимог чинного законодавства. (а.с. 48)

Рішенням Гайворонської міської ради №1195 від 28.09.2018 року "Про затвердження Правил збору та вивезення сміття на території міста Гайворон" встановлено Правила збору та вивезення сміття на території міста Гайворона. (а.с. 43 - 47)

Також рішенням Гайворонської міської ради №1194 від 28.09.2018 року затверджено Програму запровадження в місті Гайвороні роздільного збору твердих побутових відходів на 2018 - 2020 роки. (а.с. 50 - 62)

Вказаними нормативно-правовими актами та нормами чинного законодавства, які регулюють порядок поводження з відходами як вторинною сировиною, не передбачений обов`язок відповідача створювати спеціалізовані підприємства із збирання, заготівлі вторинної сировини чи відкривати пункти прийому вторинної сировини як об`єкти комунальної інфраструктури.

У ході судового розгляду справи встановлено, що пункти прийому вторинної сировини не є обов`язковими об`єктами комунального господарства, можуть відкриватися суб`єктами господарювання, які здійснюють господарську діяльність щодо приймання і закупівлі відходів як вторинної сировини у населення, без участі органів місцевого самоврядування.

За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Оскільки у ході розгляду справи не доведено обов`язок відповідача як органу місцевого самоврядування забезпечити відкриття прийомного пункту для здійснення розділення та збирання вторинної сировини на території міста Гайворона, тому у задоволенні позову про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання ним такого обов`язку та спонукання виконати такий обов`язок слід відмовити. Суд установив, що у спірних правовідносинах відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, порушень прав позивача не вчиняв.

Судові витрати у справі сторонами не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Гайворонської міської ради (26300, Кіровоградська область, м. Гайворон, вул. Василя Стуса, 30, код ЄДРПОУ 04055297) відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш