Рішення № 87765933, 24.02.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
300/2415/19
Номер документу
87765933
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" лютого 2020 р. справа № 300/2415/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (надалі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, від 26.10.2018 № 11Н400 та зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 , як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, одноразову грошову допомогу в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на 1 січня календарного року, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, з врахуванням виплаченої допомоги у зв`язку з встановленням 25% втрати працездатності в розмірі 24115 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що під час проходження військової служби в Збройних Силах України ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції та 18.01.2015 отримав поранення, що пов`язане із захистом Батьківщини. 05.01.2016 згідно висновку медико-соціальної експертної комісії позивачу встановлено ступінь втрати працездатності 25%, а 27.09.2018 ОСОБА_1 вперше встановлено третю групу інвалідності, у зв`язку із травмою, що пов`язана із захистом Батьківщини. Позивач звернувся через Івано-Франківський обласний військовий комісаріат до Міністерства оборони України із заявою та необхідними документами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності, однак відповідач 05.04.2019 відмовив ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги з тих підстав, що групу інвалідності позивачу встановлено понад дворічний термін після первинного встановлення ступеня втрати працездатності. Позивач вважає протиправним рішення відповідача про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки групу інвалідності у зв`язку з отриманням травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, ОСОБА_1 вперше встановлено 27.09.2018, а тому саме з цієї дати позивач набув право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Ухвалою суду від 16.12.2019 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою суду від 24.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

21.01.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника Міністерства оборони України від 09.01.2020 № 20 залучити Івано-Франківський обласний військовий комісаріат як третю особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (а.с.44-45).

21.01.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Міністерства оборони України на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Зокрема представник відповідача вказав, що пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги встановлено, що якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми. Представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 05.01.2016 встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках - 25% відповідно до довідки МСЕК, а третю групу інвалідності позивач отримав 27.09.2018, тобто більше двох років з часу встановлення ступеня втрати працездатності. Окрім цього, представник Міністерства оборони України вказав на те, що в позивача, окрім отримання групи інвалідності, відбулися зміни ступеня втрати професійної працездатності у відсотках з 25 до 60, а отже, відсутні підстави для застосування частини 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». За вказаних обставин, представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити (а.с. 46-49).

Ухвалою від 27.01.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд залучив Івано-Франківський обласний військовий комісаріат до участі в справі № 300/2415/19 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

04.02.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло пояснення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 03.02.2020 № 1/42. В поясненні від 03.02.2020 № 1/42 представник третьої особи заперечив проти задоволення позову та вказав на те, що абзацом 2 частини 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється. В даному випадку, позивач отримав третю групу інвалідності після двох років з часу встановлення ступеня втрати працездатності, а тому в ОСОБА_1 відсутнє право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 14.08.2014 призваний до Збройних Сил України та направлений для проходження військової служби до військової частини польова пошта В3720. Під час проходження військової служби в Збройних Силах України позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, де 18.01.2015 отримав поранення, що пов`язане із захистом Батьківщини: стан після вибухової травми: закритої черепно-мозкової травми, струс головного мозку у вигляді вегетативно-судинної нестійкості в стадії відновлення функції центральної нервової системи».

11.09.2015 ОСОБА_1 звільнений з військової служби в Збройних Силах України в запас.

05.01.2016 Івано-Франківська обласна медико-соціальна експертна комісія встановила позивачу ступінь втрати професійної працездатності 25% через травму, пов`язану із захистом Батьківщини, що підтверджується копією довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0011159 (а.с. 28).

22.10.2018 висновком Івано-Франківської обласної медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлено з 27.09.2018 третю групу інвалідності вперше, травма пов`язана із захистом Батьківщини, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ за № 166331 (а.с. 13).

23.10.2018 позивач звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги.

26.10.2018 Івано-Франківський обласний військовий комісаріат листом № 11/1400 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів (а.с.14).

19.02.2019 позивач звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив негайно надіслати документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України як розпорядника бюджетних коштів для виплати одноразової грошової допомоги (а.с. 15-18).

19.02.2019 Івано-Франківський обласний військовий комісаріат листом № 12/197 направив документи ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги.

До вказаного листа від 19.02.2019 № 12/197 Івано-Франківський обласний військовий комісаріат долучив такі документи: копію заяви про виплату одноразової грошової допомоги від 19.02.2019; копію заяви про виплату одноразової грошової допомоги від 26.10.2018; копію згоди на обробку персональних даних; копію довідки МСЕК про відсоток втрати працездатності АГ № 0011159; копію довідок МСЕК про встановлення інвалідності 12 ААБ № 166331; копію витягу з протоколу ВЛК № 814 від 19.11.2015; копію довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) № 152 від 05.02.2015; копію військового квитка; копію витягу з наказу про виключення зі списків частини від 11.09.2015 № 148; копії паспорта та ідентифікаційного коду; копію відповіді Івано-Франківського ОВК № 11/1400 від 26.10.2018.

05.04.2019 комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум за № 41 відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги (а.с. 21).

У витязі з протоколу засідання Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум за № 41, який затверджений Міністром оборони України 08.04.2019, а саме пункті 81 вказана така мотивація:

«Сержанту ОСОБА_1 , якого 11.09.2015 звільнено з військової служби та 05.01.2016 під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 25% втрати працездатності внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, що сталося 18.01.2015, а 27.09.2018 під час огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини.

Згідно з пунктом 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, у разі зміни групи інвалідності доплата одноразової грошової допомоги здійснюється за умови, якщо зміна відбулася протягом двох років після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності. Заявнику групу інвалідності встановлено понад дворічний термін після встановлення ступеня втрати працездатності.

Відповідно до пункту 27 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 критеріями для встановлення інвалідності є ступінь втрати здоров`я, що спричиняє обмеження однієї чи декількох категорій життєдіяльності.

Ступінь втрати здоров`я визначається у відсотках втрати працездатності (групи інвалідності). Ураховуючи, що між первинною втратою працездатності, яка визначалася у відсотках та втратою працездатності у вигляді встановлення ІІІ групи інвалідності пройшов термін понад 2 роки, немає підстав для призначення одноразової грошової допомоги.

Допомога у зв`язку з встановленням 25% втрати працездатності виплачена в сумі 24115 грн.».

24.04.2019 Івано-Франківський обласний військовий комісаріат листом № 12/490 направив на адресу позивача копію витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41 про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.

ОСОБА_1 звернувся з відповідним зверненням до народного депутата України ОСОБА_2 , яка в свою чергу 03.07.2019 звернулася з депутатським зверненням до Міністра оборони України щодо призначення та виплати одноразової допомоги ОСОБА_1 .

Листом від 09.07.2019 № 220/3635 Міністр оборони України повідомив народного депутата України про рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41 про відмову позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги (а.с.19).

Вказаний лист Міністра оборони України від 09.07.2019 № 220/3635 направлено народним депутатом України ОСОБА_2 на адресу позивача 24.07.2019 листом № 8065-19/208 (а.с.19).

Листом від 19.11.2019 № 0290/С-1692/1508 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України про отримання копії витягу з рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41. Листом від 19.11.2019 року № 0290/С-1692/1508 Департаменту Фінансів Міністерства оборони України повідомлено позивача про необхідність звернення за отриманням копії рішення від 05.04.2019 за № 41 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату (а.с. 20).

Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, від 26.10.2018 № 11Н400 ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом, в якому просив скасувати таке рішення Міністерства оборони України та зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу, як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, одноразову грошову допомогу в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на 1 січня календарного року, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 з врахуванням виплаченої допомоги у зв`язку з встановленням 25% втрати працездатності в розмірі 24115 грн.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Щодо строків звернення до суду з цим позовом, то суд вказує на таке.

Строки звернення до суду визначені в статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Так, відповідно до частин 1-3 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

ОСОБА_1 пояснив, що дізнався про рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41, яким відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, лише після отримання листа народного депутата України ОСОБА_2 від 24.07.2019 № 8065-19/208 (а.с.19).

В свою чергу, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат надав суду копію листа № 12/490 від 24.04.2019, яким направив на адресу позивача копію витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 № 41 про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги. До вказаного листа № 12/490 від 24.04.2019 представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, долучив копію фіскального чеку установи поштового зв`язку про відправлення поштової кореспонденції, однак якість копії такого документа не дає змоги прочитати його зміст, зокрема номер відправлення. Суд звертає увагу, що саме на суб`єкта владних повноважень покладається обов`язок довести факт направлення позивачу копії оскарженого рішення. В суду відсутні докази того, що позивачу в квітні 2019 року вручено під розписку копію вказаного рішення або поштове відправлення повернулося без вручення з незалежних від відправника обставин.

За вказаних обставин, в суду немає будь-яких об`єктивних даних про те, що позивач знав про рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41 раніше за час отримання листа народного депутата України ОСОБА_2 від 24.07.2019 № 8065-19/208. Судом було враховано, що в подальшому для отримання копії оскарженого рішення 05.04.2019 за № 41 позивач звертався до відповідача з запитом, яке було переадресовано третій особі у справі.

З врахуванням вказаних обставин, за відсутності в суду даних про те, що позивач володів інформацією про існування рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41, яким відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, висновок суду про те, що ОСОБА_1 міг раніше знати про порушення його прав внаслідок прийняття рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, буде занадто формальним, та таким, що грунтується на припущеннях. Отже, за таких обставин справи, суд вважає що застосування наслідків пропуску строку звернення до суду, передбачених процесуальним законом у вигляді залишення позову без розгляду, можливе, але за умови дотримання розумного балансу між способом і наслідками такого застосування та цілями, з якими закон пов`язує необхідність їх застосування. Дійсно дотримання строків звернення до суду має метою сприяти належному здійсненню правосуддя, правовій визначеності в спірних правовідносинах, дисциплінувати сторін. Однак право доступу до суду не може бути обмежено таким чином, що буде порушена сама його сутність. За відсутності доказів у справі неповажності пропуску позивачем строку звернення до суду з цим позовом, суд вважає, що застосування процесуального інституту залишення позову без розгляду в зв`язку з пропуском строку звернення до суду буде не пропорційним меті обмеження права позивача доступу до суду та суперечитиме самій суті такого права. Отже, навіть за незначного сумніву суду щодо обставин чи міг позивач знати раніше липня 2019 року про рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41, яким відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, висновок суду про неповажність причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом буде необгрунтованим та позбавлятиме права особи на доступ до суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, про поважність причин пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з цим позовом.

Щодо правомірності рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, то суд вказує на таке.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Так, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

В свою чергу, частиною 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Частиною 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі - Закон № 2011-XII) встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога.

Так, відповідно до пункту 4 частини 2 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 16-2 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Частинами 2, 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII (в редакції, чинній на час первинного огляду позивача органами МСЕК та встановлення відсотку втрати працездатності - 05.01.2016) передбачено, що у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов`язаним або резервістам. Якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством України передбачено право військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі у випадку встановлення під час повторного огляду згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищої групи інвалідності, за умови, що встановлення вищої групи інвалідності або більшого відсотку втрати працездатності відбулось протягом двох років після первинного встановлення інвалідності або відсотку втрати працездатності.

Такі положення норми статті 16-3 Закону № 2011-XII застосовуються при вирішення питання щодо отримання доплат між розміром раніше отриманої одноразової грошової допомоги при первинному встановленні інвалідності (меншого відсотка втрати працездатності) та розміром одноразової грошової допомоги яка повинна виплачуватись при встановлені інвалідності вищої групи при повторному огляді (більшого відсотка втрати працездатності).

В свою чергу, відповідно до частини 9 статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (надалі - Порядок № 975).

Частиною 2 пункту 3 Порядку № 975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Як встановлено судом вище, 05.01.2016 Івано-Франківська обласна медико-соціальна експертна комісія встановила позивачу ступінь втрати професійної працездатності 25% через травму, пов`язану із захистом Батьківщини, що підтверджується копією довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0011159 (а.с. 28).

22.10.2018 висновком Івано-Франківської обласної медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлено з 27.09.2018 третю групу інвалідності вперше, травма пов`язана із захистом Батьківщини, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ за № 166331 (а.с. 13).

Суд звертає увагу на те, що на момент первинного встановлення позивачу часткової втрати працездатності - 05.01.2016 Закон № 2011-ХІІ та Порядок № 975 не містили норми, які б встановлювали строк реалізації права на одноразову грошову допомогу при подальшому встановленні особі інвалідності за наслідками повторного медичного огляду.

Конституційний Суд України у рішенні від 9 лютого 1999 у справі № 1-рп/99 зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

В даному випадку, 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було доповнено частину 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» абзацом 2, відповідно до якого у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін при повторному огляді після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку зі змінами, що відбулися, не здійснюється.

Так, в силу статті 58 Конституції України, норма Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка набрала чинності 01.01.2017 не може розповсюджуватись на спірні правовідносини, а саме встановлення первинно групи інвалідності (після встановлення відсотка втрати працездатності) за часовий проміжок з 2016 по 2017 рік, оскільки це фактично означатиме застосування зворотної дії закону в часі. Застосування даної норми можливе лише у разі встановлення інвалідності для позивача при повторному огляді починаючи з 27.09.2018 і саме з цього моменту слід відраховувати дворічний строк.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 20 березня 2018 року у справа № 295/3091/17 (№ К/9901/5281/17).

Стаття 16-3 Закону № 2011-ХІІ у редакції до 01.01.2017 не містила часових обмежень на виплату одноразової грошової допомоги у разі, якщо після призначення меншого відсотку втрати працездатності (первинної групи інвалідності) особі було встановлено більший відсоток втрати працездатності (вищу групу інвалідності), зокрема після двох років з часу первинного встановлення інвалідності.

Окрім цього, що найголовніше, суд бере до уваги те, що ІІІ група інвалідності встановлена позивачу первинно лише з 27.09.2018. Тобто 27.09.2018 року ОСОБА_1 не змінено групу інвалідності (або ступінь втрати працездатності) понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності, а первинно призначено групу інвалідності, що в будь-якому випадку виключає застосування обмеження передбаченого частиною 4 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції Закону від 06.12.2016 № 1774-VІІІ. При цьому, встановлення при первинному призначенні групи інвалідності, іншого ступеня втрати працездатності, не впливає на застосування вказаної норми, оскільки зміна ступеня втрати працездатності має значення лише в разі зміни групи інвалідності при повторному огляді, а не при первинному призначенні інвалідності.

Системний аналіз наведених вище правових норм дає підстави зробити висновок, що у разі встановлення військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у них виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується їм з урахуванням виплаченої раніше суми обов`язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги. Оскільки, на момент виникнення спірних правовідносин, строків реалізації права на одноразову грошову допомогу законодавством передбачено не було, отже, позивач має право на отримання вказаної допомоги без обмеження дворічним терміном після первинного встановлення групи інвалідності.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21.06.2018 у справі № 760/11440/17 (№ К/9901/41104/18).

Таким чином, позивач має право на призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги згідно з підпунктом 4 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» як інваліду ІІІ групи, інвалідність якого встановлена вперше з 27.09.2018, внаслідок травми, отриманої ним під час виконання обов`язків військової служби, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2018, відповідно до статей 16, 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

Такий висновок суду відповідає правовій позиції, зазначеній Верховним Судом в постанові від 30.09.2019 за результатом розгляду справи № 825/1380/18 (№ К/9901/58213/18) в подібних правовідносинах.

Щодо доводів представника відповідача з посиланням на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 у справі № 1.380.2019.003765, то суд вказує на таке.

13.11.2019 Восьмий апеляційний адміністративний суд за результатом розгляду апеляційної скарги Міністерства оборони України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2019 у справі № 1.380.2019.003765 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Львівський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення, яким задовольнив апеляційну скаргу Міністерства оборони України, скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.09.2019 у справі № 1.380.2019.003765 та відмовив у задоволенні позову ОСОБА_1.

При вирішенні цієї справи № 1.380.2019.003765 Восьмий апеляційний адміністративний суд застосував правову позицію Верховного Суду, яка зазначена в постанові від 21.08.2019 в справі № 806/2187/18.

Так, Верховний Суд в постанові від 21.08.2019 в справі № 806/2187/18 звернув увагу на те, що з дня первинного встановлення інвалідності (03.04.2015) до дня встановлення ІІ групи інвалідності (27.11.2017) минуло понад два роки. Відтак позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі.

Тобто в справі № 806/2187/18 досліджувались обставини зміни групи інвалідності за результатами повторного медичного огляду.

Натомість в даному випадку 22.10.2018 висновком Івано-Франківської обласної медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлено з 27.09.2018 третю групу інвалідності вперше, травма пов`язана із захистом Батьківщини, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ за № 166331 (а.с. 13). Отже, мова йде про первинне встановлення позивачу групи інвалідності, що вказує на відмінність цих правових відносин порівняно з правовими відносинами, які були предметом розгляду Верховного Суду в справі № 806/2187/18.

Вказане виключає застосування правової позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 21.08.2019 в справі № 806/2187/18.

Натомість, на переконання суду, при вирішенні даної адміністративної справи підлягає врахуванню правова позиція Верховного Суду, висловлена в постанові від 30.09.2019 у справі № 825/1380/18 (№ К/9901/58213/18) в аналогічних правовідносинах.

Щодо дотримання позивачем порядку звернення з виплатою одноразової допомоги.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 (в редакції, чинній на час звернення позивача до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявами щодо виплати одноразової грошової допомоги від 23.10.2018 та від 19.02.2019) призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно з пунктом 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

В даному випадку, позивач звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою від 23.10.2018 щодо виплати одноразової грошової допомоги, однак Івано-Франківський обласний військовий комісаріат листом № 11/1400 від 26.10.2018 повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів (а.с.14).

19.02.2019 позивач повторно звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив негайно надіслати документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України як розпорядника бюджетних коштів для виплати одноразової грошової допомоги (а.с. 15-18). 19.02.2019 Івано-Франківський обласний військовий комісаріат листом № 12/197 направив документи ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, за результатами розгляду яких комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум 05.04.2019 прийнято рішення за № 41, яким відмовлено позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги (а.с. 21). В своєму рішення відповідачем не заперечував щодо подання позивачем всіх необхідних документів відповідно до Порядку № 975.

З огляду на зміст позовних вимог, ОСОБА_1 просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, від 26.10.2018 № 11Н400.

Тобто позивач помилково вказав реквізити листа Івано-Франківського обласного військового комісаріату № 11/1400 від 26.10.2018, яким повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для оформлення висновку щодо призначення одноразової допомоги та направлення документів до Департаменту фінансів, оскільки позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги не вказаним листом, а рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2019 за № 41, пункт 81.

Зважаючи на те, відмова позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018 вказана в рішенні Міністерства оборони України оформленого Протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2018 № 41 (пункт 81, де вказано, що комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), і саме таке рішення тягне за собою негативні наслідки для позивача, то суд вважає за можливе вийти в цій частині за межі позовних вимог, з метою повного та ефективного захисту порушених прав, свобод та інтересів позивача, та визнати протиправним і скасувати пункт 81 рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018 внаслідок поранення та захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2018 № 41.

Таким чином, суд дійшов висновку позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, задовольнити: визнати протиправним і скасувати пункт 81 рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018 внаслідок поранення та захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2018 № 41. Зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, відповідно до статей 16, 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2018. В задоволенні решти позову відмовити.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.11.2019, ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 12). Окрім цього, відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 30.04.2015 позивач є учасником бойових дій (а.с. 12).

Відповідно до пунктів 8 та 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частинами 3, 5 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати пункт 81 рішення Міністерства оборони України (ідентифікаційний код - 00034022, проспект Повітрофлотський, 6, місто Київ, 03168) про відмову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) в призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018 внаслідок поранення та захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.04.2018 № 41.

Зобов`язати Міністерство оборони України (ідентифікаційний код - 00034022, проспект Повітрофлотський, 6, місто Київ, 03168) призначити та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи з 27.09.2018, внаслідок травми, пов`язаної із захистом Батьківщини, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01.01.2018, відповідно до статті 16-3 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975. В задоволенні решти позову відмовити.

Розподіл судових витрат не проводити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Міністерство оборони України, ідентифікаційний код - 00034022, Повітрофлотський проспект, 6, місто Київ, 03168.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат, ідентифікаційний код - 07742609, вулиця Довженка, 21, місто Івано-Франківськ, 76026.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.